GIMMILiD NASWEI-& AMBTENWIJZER, ZEEUWSCHE DUINVREUGD, ZEKERE VERDIENSTEN VOOR IEDER Ingezonden stukken. Advertentiën. Zeetijdingen Gezelschaps-Liederen. Bovenkamers, Burgerl .Stand te Zier ikzee Bern 's- ea Marktberig ten Vervoer-Middelen. aanvullen der Federalen alleen verdedigender- wijze handelen. President Lincoln hoeft den 22 Aug ji aan een der woordvoerders van de abolitionisten het volgende geschreven „Zijn er lieden welke de Unie niet anders zouden willen redden, dan met afschaffing der slavernij, ik stem niet mot hen in. Mijn hoofddoel is de Unie te red den niet, de slavernij in stand te houden of af te schaffen. Kan ik de Unie redden zonder een enkelen slaaf vrij te maken dan zal ik het doen. Ivan ik het niet anders dan met vrijmaking van alle slaven dan zal ik hiertoe besluiten. Kan ik de Unie onkel redden door enkele slaven vrij te maken en anderen in slavernij te laten dan zal ik ook hiertoe besluiten. Al wat ik in de sla vernij-kwestie doe, zal enkel het behoud der Unie ten doel hebben. Zoo vat ik mijnen ambts- pliiït op. Mijn persoonlijke wensch is alle inen- schen tn alle landen vrij te zien J ONGSTETIJDINGEN Nicw-Yokk, 30 Augustus. Volgens de New-York 1 imes zou het Honds-gouvernement welbereid zijn om eenebemiddeling van Frank rijk, Engeland en Rusland aan te nemen, mits daarbij de terugkeer der Zuidelijke staten tot de Unie als grondslag werd aangenomen, terwijl daarentegen het aanbod eener bemiddelingge grond op de onafhankelijkheid van liet Zuiden zou worden beschouwd alsopenbare vijandschap. (t) L)e particulier ondernemer wij constateren d.t voor de honderste maal —betaalt wel een veel hooger loon; maar de arbeider ontvangt het niet. Het inlandscli hoofd bel.oudt een zeer groot gedeelte voor zich en de arme Javaan ont\angt, in den regel nog tuinder dan bij nu van arbeid voor bet. gouver nement geniet. Het lltttlyei vuit tie 'foekomst. III. Al is de lengen nog zoo stiel De waarheid achterhaald haar wél. Wij zagen in onze twee vorige artikelen 1. dat wanneer de particuliere industrie innam het terrein dat thans op Java in cultuurstelsel wordt gedreven en dat wanneer do regeling werd aangcuomen, thans voorgedragen in do aangeboden cultuurwetdan de schatkist zou ontvan gen denkelijk f 4,400,000 eu in een ondenkbaar geval hoog stens f ö,600,0>O in plaats van de 58 a GO millioen die im jaarlijks door het cultuurstelsel worden opgebragt. 2. dat wanneer in praktijk werd uebragi de theorie der radicalen nl. dat de particuliere industrie evenveel aan de schatkist zou opbrengen als het cultuurstelsel (het „veel meer doen wij den radicalen cadeau) dan de p trliculiere onder nemer op eiken picol koffij zon verhezen ruim t oen op eiken pieol suiker 3,77 zoodat, öf de radicale theorie eene onwaarheid is waarmee men de nntic wil misleiden, bf" dc theorie in dc praktijk onuitvoerbaar is. Aan lift slot van ons tweede artikel zeiden wij evenwel', „dat de rekening van de particuliere industrie nog niet uit ij" eu bet is dit punt hetwelk wij thans wenschen te behaudelen Volgens art. 37 der aangeboden cultuurwet kunnen \oor hen die in dienst treden van de particuliere industrie de persoonlijke of heerendiensten worden afgekocht. Dit zal voor den ondernemer noodzakelijk worden wil hij op de handen zijner arbeiders rekening kunnen maken. Hoe hoog de af-' koopsbelasiing voor die heerendiensten wezen zal, is door ons niet te berekenen; maar zeker is het, dat de kostende prijs van de prodücleu met het bedrag daarvan zal moeten worden verhoogd onverschillig of de ondernemer die regtstrceks zal voldoen dan wel de iulauder want in het laats'c geval zui naar evenredigheid .ook het arbeidsloon moeten stijgen. Voorts zal het arbeidsloon, ten gevolge van de afkoops- bc-lnsiing voor de heereudiensten aanmerkelijk stijgen. Ken Kroot deel van dc 17 millioen die de regering nu reeds meer betaalt dan vroeger is een gevolg van de gestegen arbeids- looncn, dank zij.de vrij-arbeids-maiitregel van den heer Dnijmaer van Twist en de ondervinding is daardat overal wnar zoogenaamde vrije arbeid bestaathet uitbetaalde loou reel hooger is dan het gouvernement besteedt- 'lot dus ver kan dat hoogere loon worden gegeven, omdat de particulier geencrlei belasting had te voldoen hoe zal hij dat hooge ioon verder kuunen geven wanneer hijom de schatkist niet te bcoadeelen zal moeten opbrengen van den picol koffij 18,70 en van den picol suiker ƒ4,43? (I) Het loou zal echter veel hooger klimmen want de Javaan overal naar liet stelsel der radicalen, in wezenlijke vrije overeen komst werkende, zal het loon regelen naar de vrvag van handen. Hoe groot de vraag wezen zal is ligt te berekenen, wanneer men ann de eene zijde plaatst het grocite tal van handen uu reeds gevorderd voor de particuliere industrie en aan do andere zijde de vele nieuwe ondernemingen, die in het leven zonden '..worden geroepen. Doch, iu hot stolsel van do radicalen, treedt nog een derde ooncurient ojj het is het gouvernement. Met heeft een ontzaggelijk getal hau- den noodig voor policie wegen spoorwegen werken van waterstaat, civiele en militaire gebouwen, vestingwerken euz. Al koopen de ondernemers de heerendiensten af het werk zul wel altijd moeten verrigt worden en zoo zal er een „steeple chase" van concurrentie van arbeiders ontstaan, die, èn gouvernement èn industrie binnen een kort tal van jaren lot een catastrophe moet leiden. Kr is nog een ander punt. Reeds nu is de klagte alge- meen, dat Java door te klein tal van ambtenaren wordt j beheerd .naar zoodra aan de particuliere industrie vrije baan wordt verleend zal zeer zeker het ambtenaais-persuneel aan zienlijk moeten worden uitgebreid. Het is toch ondenkbaar, dat men overal op Java dc „industrieelen" zou toelaten zonder controle. Zóó ver zal men toch zeker niet gaan, om deu armen Javaan, dien men uu op groote schaal wil gaan ex ploiteren, handen en voeten gebonden over te leveren aan de machinatien en afpersingen van de inlandsche hoofden en geldzuohtige avouturiers! Op wiens rekening moeten nu de bezoldigingen komen van dat personeel? Indien de theorie der radicalen eene waarheid isdan komen ook deze ver hoogde uitgaven voor rekening van de particuliere industrie want het is ten haren behoeve dat zij noodzakelijk gemaakt worden en de radicalen verlangeu immers dat de staat, iu geeu geval, schade lijde uit de vernietiging van 't cultuurstelsel? Wanneer men dit alles te zamen vat, i9 er dan nog één helder hoofd, dat, te g.eder trouw, kan toejuichen wat de radicalen zeggen te willen? Ziet men dan uiet overal en in alles verwarring vernietiging ondergang hersenschimmen en onmogelijkheden Wij onderschrijven dan ook gaarne de conclusie waartoe de schrijver komt van het door ons aangehaalde geschrift; nDe koloniaal-radicalen en hunne cultuur-begroeting." „Onderstelt echter dat de particuliere industrie, op zulk eene schaal en nog wel, met vrijwillige overeenkomsten en vrijen arbeid, te drijven ware. Ondeistelt, dat zij tevens in staat ware aan de schatkist de 26 millioenen te vergoeden die deze later, bij behoud van het bestaande stelsel, als bate ontvanger, zal. Onderstelt dat zij verder dekken koe de sommen door het gouvernement voor uitbreiding van het ambtenaars-personeel uit je geven. Onderstelt, dat zij nog voorzien kon in de millioenen, die, bij zulk een overgang, de voor het gouvernement te verrigten arbeid en diensten méér zouden kosten. Onderstelt, dat dit alle3 mogelijk ware dan nog is de rekening der beide stelsels verre van vereffend. „Hoe zouden namelijk de millioenen worden overgemaakt die in het moederland ontvangen zoudeu moeten worden èn als batig saldo, èn als rentebetaling èn ter bestrijding der uitgaven in Europa voor Oost-Indie eu voor onze West- Indische koloniën millioenenwaarvan het bedrag thans ge heel in producten wordt overgezonden Die millioenen be droegen o. a. in 1859, met inbegrip vau f 12,000,000 aan klinkende munt voor Oost-lndie bestemd nabij de 60 mil lioen waarvan slechts ruim 6,000,000 door Banka-tin ge dekt werd. De overige 50 of 55,000,000 zouden per wissels en op geene andere wijze naar Nederland kunnen worden overgebragt Hoe zou zulk eene overmaking op den wissel koers werken Hoeveel zou Nederland door den wisselkoers ieder jaar verliezen „Doch verder, door en op wien zouden die wissels worden afgegeveu Door tusschenkomst der handelshuizen op Java op de huizen in Europa die de producten mngtig zouden worden. Maar welken waarborg bezitten die Indische huizen Zij zijn in werkelijkheid commissie-huizen. Hoe kan men in Indie beoordeelen de soliditeit der Ruropesche huizen waar mede de Indische regering direct en indirect te doen zou hebbeu De regeriug zou inderdaad niet eens de keuze van de huizen waardoor en waarop de wissels werden afgegeven, aan zich hebbeu. Zij zoo ter markt moeten komen in lndie hij de opkoopersen in Europa bij de ontvangers van die producten. Welk een geld vei lies en risico bij het zoo: on kunstmatige stelsel der radicalen „De hier bedoelde risico zou op vele wijzen nog aanmerke lijk toenemen. Op Java toch is niet te voorzien de markt prijs der producten in Europa van 0 maanden en meer na het oogenblikdat de koop op Java gesloten wordt. Men weet er niet eens den Europeschen marktprijs van het oogeDblik wél die van een maand of zes weken vroeger. Windspecu'atie zal dus gedeeltelijk de grondslag der handelstractiën zijn hoofdzakelijk ten koste en op risico van 's lands kas Bij handels-crississHQ zouden de verliezen millioenen in één jaar kunnen bedragen. Bij zulk een risico verdwijnen dan ook in het niet de bezwaren der tegenwoordige wisselvalligheid door stijging of dalimi van den marktprijs veroorzaakt; terwijl bovendien gelijk wij reeds vroeger hebben doen zien die wisselvalligheid toch niet zou worden weggenomen. „Desehatki-t zal nog meer vei lies en aanmerkelijk meer verlies ondervinden bij toepassing van het radicale stelsel. „De producten nl zullen ondanks alle beweringen der radicalen langzamerhand, misschien zelfs vrij spoedig, gekocht worden door huizen gcvts'igdin die landen alwaar de producten verbruikt worden en bijzonder in de landen alwaar de industrie, door hare ontwikkeling, meesteres van den invoer in lndie vooral van den invoer op Java ia. Ook aan dit laalste heeft Engeland zeer veel zijne markt van koloniale producten te danken. Wij staan ook op dit punt tegeuover Engeland, waarmede de radicalen ons steeds ge lieven te vergelijken als de kikvorsch tegenover den os. Moge het radicale Nederland niet bersten gelijk die kikvorsch uit de fabel is gebarsten De producten wij herhalen hetzullen dus op andere, markten dan de Ned. komen. Of hebben de radicalen eene toezegging bijv. van den gewezen Engelschen ambassadeur in Nederland lord Napierdat de vreemde lingen in het algemeen en de Kngelschen in het bijzonder om ons welgevallig te zijn de producten niet op onze markt zoudeu koopen dat zij om ons te believen zoodoende, zonder eenigc redeu, geld zoudeu opofferen door dubbele, dure handelstransactiën en door een tweeledigen dus kostbaarder producten? Neen, nogmaals, naar onze innige overtuiging zullen de producten hoofdzakelijk zoo niet bijna geheel van Java naar vreemde markten worden gevoerd waardoor de risico en het verlies voor het gouvernement bovenmate zullen toenemen." Voor ieder die lezen kan en denken wil, is dus, van de finantiële zijde, het stelsel der radicalen veroordeeld en wij zouden de aanneming van dat stelsel alleen dan kunnen ver klaren waimeer de Voorzienigheid in hare onnaspeurlijke wegen het Nederlandsche volk met blindheid wilde slaan om het zóó in zijn verderf te doen loopen. De politieke zijde bespreken wij thans niet, evenmin de berekende regeling, die voorgesteld is, om, onder den schijn van de welvaart des inlanders te bevorderen hem in werkelijk heid tot den pandeling te maken van den Europeschen avon turier en hem aan de willekeur van dezen in overleg met het inlandsche hoofd over te leveren. Wij komen op een en ander nader terug. Ons doel was thans enkelhet finan tiële punt toe te lichten om ook daaruit onze uitspraak te regtvaardigendat de aangeboden wet een doodgeboren mon ster is. Men zal nu waarschijnlijk ééne groote tegenwerping maken die op het effect werkende, bij de groote massa indruk maken kan. Men zal ons nl. kunnen toevoegen „Wanneer uwe „berekeningen juist zijn dan kan de particuliere industrie niet „vervangen het cultuurstelselwant. dan moeten zij te gronde „gaan. Waartoe dan uw verzet Waarom dan niet dc proef „toegestaan en de radicale theorie daarin laten sterven Ziethier ons antwoord. Wij verzetten ons niet tegen een proef met de particuliere industrie, zelfs op groote schaal. i)och juist omdat wij baar gevaarlijk achten juist omdat wij overtuigd zijn dat zij moet mislukken zoowel uit een staat kundig als uiteen fiuautiëel oogpunt, willeu wij geen andere proef dan de zoodanige die alléén op het spel zet de kapitalen die particulieren er iD zullen wagen. Maar de regeliug dei- radicalen ondermijnt en vernietigt hot cultuurstelsel tegelijk met de proef zoodat het cultuurstelsel zelfs verdweuen zal zijn vóór dat een voldoende tijd zal zijn verloopen om over de proef een algemeen oordeel te kunnen vellen. En wat dan Dan zal men de oude schoenen hebben weggeworpen en geen nieuwe voorhanden vinden. Het is daartegendat wij waar- schuweu het is op dien hoofdgrond waarom wij bovenal de aangeboden regeling bestrijden. Neem een proef op een be paald aangewezen en afgebakend punt of op twee of drie punten maar laat het cultuurstelsel intactneen verbeter eu breid het tegelijkertijd uit opdat indien de proef mis lukte men dat zegenrijke stelsel zal hebben behouden en zelfs productiever gemaakt. Maar onverantwoordelijk is het, een nieuw stelsel te plaatsen naast en in liet cultuurstelseldat daardoor uiet langer kan blijven bestaan, terwijl alle deskundigen aantoonen en wij het nu op de vingers hebben nageteld dat de nieuwe theorie niet geven kanwat de oude, maar proef houdende theorie geleverd heeft en nog levert. Wie op deze wijze handelt verdient noch den naam van Staatsman noch dien van Vaderlandslievend. Hij is als de dobbelaar, die op één steen, op één kaart zijn fortuin zet en de toekomst van vrouwen kind verspeelt. Het Nederlandsche volk zalhopen wij de oogen openen om aan zoodanigen dobbelaar de magt te ontnemen te verspelen, met wat des spelers eigendom ismaar de eigendom van anderen de toekomst van Oranje en de toekomst van allen wier voorvaderen met zooveel inspanning een goed verwierven dat ons thans door gansch dé wereld wordt benijd. (N. D. v. 's Gr llerlialiiig-Oiiderwij». Jongelingen van 10 tot 15 jaar, welke dezen winter van de Herhalingschool wenschen gebruik te makengelieven zich te vervoegen aan het Lokaal van den Heer Rensen, op Don derdag 18 September des avonds ten 7 ure. Zierikzee, 12 September! 862. Namens de Commissie van Toezigt II. J. BASTMFIJER. Bij de Uitgevers dezer CourantFrven A. de VOS, is nog bij voortduring te verkrijgen voor den prijs van lOCts. AAN DEN KERK ER A AI) DER VRIJE KERK IN AMSTERDAM, Mede-Gevangene om des Evangelie's wille in de Gevangenis van het Geregtshof te Granada 2 1 Mei 1802. alsmede VOOR HET ARRONDISSEMENT 'A ft I Ü4 'A ftj bevattende pk eilanden SCHOUWEN, EUIVELAND, TH0LEN EN ST.-PHILIPSLAND. IN DE PROVINCIE ZEELAND. {Prijs 4© Cent». van van SCHOUWEN EN DUIYELAND. Overgenomen uil de Zierikzeesche Courant van 31 Mei en X Junij 1862, mei een naamlijst üer verschillende Eerewachien te paard ê^rijs 3© Cents. bevattende meer dan 15© op verschillende ge legenheden toepasselijke I'rij* 410 Cettltr. Ook kan men l>ij hou inliehliug In komen tan a a le iluur zijnde op bel b: sie gcdeelle der Stad. Onze Chef, Prof. C II A It L I E R oefent sedert jaren in zijne vrije uren een tak van industrie uit die dc moeite loont en zeer onderlioudeud is, en in grooteren omvang gedreven, zelfs Rijkdom zou aaubrengen. Wij zijn in staat tegen franco inzending van f 3 voor Insclirijvings-kosten en Schrijfloon, eene uitvoerige Uitlegging te geven van deze, door do Koninkl. Pruiss. Regering beschermde Bijzaak die gemakkelijk bij elke andere Zaak in Steden en Dorpen gedreven kan wor den en waarmede spelende een jaarlijksche Verdienste van ƒ400 a f 500 kan verkregen worden. Onder volkomen garantie voor de waarheid dezer annonce, merken wij op dat kapitaal niet noodig is en men alleen ƒ20 of 30 noodig heeft voor het aanschaffen van Werktuigen, die elke Timmerman maken kan. Bij de instructie wordt eene berekening gevoegd. Wij nemen de vcrpligting op ons, om het geproduceerde tegen den in de berekening vastgestelden prijs over te nemen en de transportkosten te dragen. Prof. Charlier's Perlagsbureau te Frankfort aj M. Brouwershaven gearriveerd: 9 Sept. Centro ganroe: America, F. Sciaualaga, Ta- 10 Arendahl, J. A. Paulsen Baliia 10 Gioberti, S. Balastl inoTaganrog allen naar Rotterdam. 10 I'lorenceJ. Hunter, New-Castle Dordrecht. 10 llenriette Gerardina Susanna, A. Sis- singh, Batavia, Rotterdam. 11 Sara, J.H. Stuit, Londen, Dordt. 9 Uitgezeild: Stad Dordrecht, II. L. Stasse, Dordrecht, Londen. Door kapt. Sissing zijn van Java aangebragt de heer Proten drie gepasporteerde militairen. VAN 5 TOT ICN .MET 12 Sl'.PT. 1862. Geboren. Eene dochter van J. Schillemans e:i W, Kanaar' Overleden. M. J. de VVaardoud 8m.,d. .1. de Vrootne. oud 2 ra.z. J. Schulink, oud 40 j.,jd.overleden te Delft. W. Verseput, oud 75 j.wed P. Liek. Prijzen der effecten te A mslerdaaj. /,pet. deu 11 September 1802, Mede,land Werkelijke Schuld dito dito dito dito Amortis. syndic. Rusland bij Hope 1798/1816 dito ms;\829 bij Stieglitz. 5de leen. dito 6de leen. 1 855 Leeniug 1859 Leening I860 dito bij Hope Cert, van ass. PouUcheschalki?t oblig. Aandeel groote Russ. spoorweg a 236 volgefourn Oostenrijk Weenerbank bij Gojl.en Co. di'o dito M etaliek dito dito, rente Amsterdam dito, nationale Weener-aand.a fi 500 ,1, J86 Portugal Buiteulandsch van 833 dito van 1836 a l'-fiO Spanje Buiteulandsch Binnenlandse]: Buitenlundscli 3°/0 nu Middenprijzan van rle volgende artke'er te Zierikzee 58 4 lh 89 4 E 6 5.VV8 4 78 5 /191 H.x 5 4 5 5 1 '/s 2'-, 265/., 5 74 q 5 5 428 3 3 45 /IB 3 3 2 1 44'i. 64 V, U%. t'tt '7l g 10 tv, loots 82'/4 9o=/„ De Sed. Mi/dde. Oudo Tarwe 18G> f Nieuwe dito 1861 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Wiuter-fiersl Zmner-dito Haver van dcu II Sepfember 1862. 11,50 10, oo 0,00 0,00 0,00 7,00 5,00 De Ned. Paardebooueti Witte dito Bruine dito Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad 4.75 Zaai-Lijn zaad 3,00 Slag-Lijnzaad Mud de. 1 7,00 0,00 0 00 0,00 8,25 0.00 14,73 0,00 0,00 Marktprijzen der Meekrnp van den 11 September 1862, Twee en een late kw. blauk Twee en een middelbare dito Twee eu een tniudcre dito Een en een 1ste kw. blank Een en een middelbare dito Een en een mindere dito Onhcroofde, 1ste kw. blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito te Zierikzee Teelt 1861 f 38,60 a 2'(,30 - 22,60 a 2.3,00 - '21,50 4 22,00 - '23,50 a 2'(,50 - 22,50 4 23,00 - 21,50 a 22 00 - 23,50 4 24,5') - 22,50 4 23,00 - 21,50 4 32,00 - 0,00 4 0,00 - 0,00 4 ,000 dienst lusschen Middelburg en Rotterdam. van. Middelburg Zondag 14, 'smorg. 6 Maandag! 5, 6 DingsdaglG, 6 van Hot ter dam ■Zondag 14, 's morg.lO'/g Maandag 15, 10 1.2 Dingsdag 16, 10 ,/2 De diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der s'oomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. dienst lusschen Goes en Rollerdam. Fan Goes: Fan Rotterdam Maandag 15, 's murg. I ^aturdag 13,'smorg. 83/4 Woensdag 17, 6'/2 J Diugsdag 16, 10b2 dienst tusschen Ylissingen en üoüerdam. Fan Flissinjen Ven Rotterdam: des maandagswoensdags des dingadags donderdags en vrijdags 'smorg. ten Sure en zaturd'smorg ten 10 ure De afvaart der stoomboot van Rotterdam is zooveel mogelijk io verband met de aankomst van den Rijn-spoortrein De diligeuce rijdt van Zierikzee des morgens ten 9 ure voor deafvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten l2Vi ure voor de afvaartvan Rotterdam naar Vlissingen. Ter Slads-Urukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 2