woensdag zaturoag. dTkërIiiis. ^atuwiag 13 September, 6' w. u M5'., Besturen en Administration Bekendmaking Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen zelfs geen feu, g 25 Cts. caviliseerde itein T. C. huis be zielt den EStMOliRMT II O iV-iV E ME N TS-P li IJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inxendingder Advert .daags te vorenvoor 10 ure' smorgens. se— V E II S CHUN it P HIJ S DER ADVERTEN T IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenran t6 regels aft, behalve het legelregt. Cablao „put 64',,» I 03 L 102 100'/, 90 7, 58'/, I8»'|, 74'/, 53 78'/, '91 1 20'/, I 73>., I 80'/,, 428 45"'l6 53'/, 4*7, Buisgkmi kstbli en Wbthoudeks van Zie- likzee, maken bekend dat heeren com missarissen belast "'et bet toezigt over de Armen school ill deze gemeente, eene zitting zuilen houden in de Regentenkamer van het Hervormd Diaconie Armen-Grsticht ten einde aldaar de aanzoeken te ontvangen en te beoordeelen van ouders of voogden die verlangen mogten hunne kinderen op die school te zien toegelaten en wel op 7jalurdag den 20 dezer maanddes avonds ten 7 ure. Belanghebbenden worden mitsdien uit- genootligd om zich ten bepaalden tijde in liet Arnien-tiesticht tot voorzegd doel aan te mel den daar buitendien geene kinderen op de Armenschool Vunr.en worden toegelaten. '/Jeri/eeee den 12 September 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N KR Ml-. KI NS, Secretaris De vaudeville de Dienstbodendie op dings- dag avond in het Salon des Variétés van de lieeren Boas en Judelswerd ten tooneele ge voerd verwierf den algemeenen bijval niet ofschoon de uitvoering niets te wenschen over liet. Er moge veel waarheid in het stuk gelegen zijn, vooral in Parijs maar het bevatte ook veel onwaarheid veel onnatuurlijksveel over drevens. Iets verblijdde ons echterdat wij mw Roos weder ten toom ele zagen verschijnen, geli|k het ons leed doet dat zij zoo weinig rollen te vervullen heeft gehad daar haar spel steeds van talent getuigde. Hit nastuk het Huiselijk Klaverblad, vonden wij niet onaardig. Maar de voorstelling op woensdag avond toen liet melodrama Cora of de Slavernijwerd gegeven spande van allen de kroon. In lange niet zagen wij een stuk vertoonendat zooveel schoons en treffends bevat. In de rol van Cora schitterde het kunsttalent van mw. Sablairolles weder in vollen luister Zij doetu soms vergeten, dal gij in een schouwburg zijt. Zij is altijd ge heel in hare rol. En wat wij wel liet meest in haar bewonderen is haar zwijgend spel, wij herinneren u slecht* het tooneel in het laatste be drijf met Johuso'Wat lag er eene kracht en eene uitdrukking van vastberadenheid verachting en haatin den blik barer oog< n waarmede zij de eischen van Johnson beantwoordde. Meer dan «enmaal viel haar dan ook de eer te beur' om terug geroepen te worden, en de geestdrift van het publiek bewees voldoende welk een indruk haar niet naar eisch te roemen spel had teweeg gebragt. Al de overigen kweten zich (goed van hunne taak Den heer Kapper zagen wij voor het eerst, hij speelde de rol van Kraig zeer verdienstelijk. De laatste voorstelling verschafte ook veel genot. De Gondboer is een schoon drama en zal steeds bijval vinden vooral als de hoofdrollen vervuld worden door artistesals mw. Sablairolles en de heeren van Biene en Morin. Het spel van mw. Sablairolles was als altijd onberispelijk kunstrijk boeijend. De heer van Biene was hier geheel in zijn emploi en speelde de rol van den Gondboer np meesterlijke wijze. De heer MorinValken Toni) toonde ook hier weder zijne talenten Mw. Kamphuizen Madaiver vulde hare rol voortreffelijk en met waardigheid. Het publiek heeft het bewijs gegeven dat het zijne liefde voor het tooneel niet heeft ver loren en aan de voorstellingen van de hoeren B »i$ en Judels zijnen bijval schenkt. Immers bij de vier laatste voorstellingen was de tent bijna te klein om het opgekomen publiek te bevatten. Wij hopen, dat de heeren Boas en Judels tot de overtuiging zullen komen, dat de tent, die zij hier telken jare laten opslaan, voor het bezoek dat hun hier ten deele valtte klein is, en dat de klagten over de beperkte ruimte niet ongegrund zijn, zoodat zij nu besluiten mogen, om in een volgend jaar met hunne grootere tent te komen en daardoor het bewijs geven, dal zij van hunne zijde alles willen aanwenden, om de gunst van het Zierikzeesche publiek en dat van Schou wen en Duivel and,-welke-hun zoo ruimschoots ten deel valt, te blijven genieten. De Belgische Kapel verschafte eiken voor middag en avond ten huize van den heer Dronk rs veel afwisselen 1 genot aan hare be zoekers. De mntineés werden over het alge meen niet druk bezocht voor de soireés daarentegen was.de z^al teklein. Zij verdiende ten volle de algemeene belangstelling, daar artistes ah Mil. lsmèniamad. Verstraeten en de heer Be isekom en een zoo degelijk orehest niet elk jaar onze kermis bezoekt. Moge cle vol gende kermis haar hier weer virden en dit eerste bezoek dat zij ons bragt, het laatste niet zijn. Het fraaiste weder begunstigde de laatste kermisdag aan bezoekers heeft het niet ont broken. Hun aantal was bijzonder groot. Voor velen zal het een goede kermis zijn geweest. Moge zij dit ook zijn geweest voor u, lezer! he;zij dat goede besta in de voordeelen die zij u heeft opgeleverd of in de genoegens die zij u heeft geschonken. Moge zij zoo goed voor u zijn ge weest dat het u spijt, dat het maar ééns kermis in het jaar is, De rijks-ontvangersaan wie de inning der belasting op de brandstoffen is opgedragen hebben eene aanschrijving ontvangen om op te geven hoeveel drukmateriëel zij te kort komen ter inning van die belasting tot 1 Maart 1863, waaruit men opmaaktdat bij de regering het plan bestaat om voorstellen te doen tot op heffing van diebelasting tegen dien tijd. Men verneemt dat de verzoek**» om gratie door en van wege Jan Pieter b'mith, vroeger scheepsmakelaar te Vlissingen, aan Z. M. den koning aangeboden, bij besluit van 6 dezer zijn gewezen van cle hand. Men schrijft uit Zevenborgen als een waarschuwend voorbeeld: Onlangs heeft cle vrouw van zekere M.wélke sedert eenigen tijd lijdende was aan krankzinnigheid, zich in den nacht door verdrinking an het leven beroofd. Ze heeft op eene behendige wijze de waakzaam heid harer familie weten te verschalken, het geen des te sterker is, dewijl de geneesheer van het krankzinnigen gesticht te Dordrecht de be trekkingen op zoodanigen noodlottigen stapvan de:i kant der zieke, had voorbereid Men schrijft uit Tilburg van 8 dezer. Te bejammeren is het, dat de gevolgen van het misbruik van sterken drank ook hier wede rde kermis van hare keerzijde doen kennen, daar in den nacht van vrijdag op zaturdag verschillende vechtpartijen hebben plaats gehad; onder ande ren zijn drie boerenknapen op gruwelijke wijze in het aangezigt en op het hoofd door messneden gewondde dader is evenwel spoedig in arrest genomen, in afwachting van de welverdiende straf, die hem door den regter zal worden opgelegd. Men schrijft u;t Enschedé van 8 dezer. Onze stad begint langzaam eene andere ge daante te krijgen. De Protestantsehe noodkerk is gereed en die voor de Katholieken zal spoedig volgen. De Doopsgezinden houden van tijd tot tijd godsdienstoefening in eene der buitenscholen. Het schoolonderwijs wordt zoo goed mogelijk voortgezet. Pe voornaamste straat zal echter dit jaar wel grootendeels in puin blijven liggen de daar op te rigten gebouwen zijn van te groo- ten omvang en het jaargetijde is reeds te ver ge vorderd om daarmede nog dit jaar gereed te kunnen komen. Heden avond ten 81 9 ure is de noodhulpkerk der R. K. gemeente, welke pas onder dak was geheel ingestort. Gelukkig heeft niemand daarbij letsel gekregen. Men schrijft uit Menaldum van 8 dezer. Dezer dagen gebeurde hier een zonderling voor val dat ten volle bewijst, hoe in het land waar Balthazar Bekker leefde en zijne Betooverde We reld schreef, nog wel aan tooverij wordt geloofd. In een logement ontdekte men, dat in een paar eijeren, welke genuttigd werden, paardeharen staken. Men vervoegde zich om opheldering tot den man die de waar geleverd haden deze nam aan tegen een stuiver het stuk nog hon derd zulke eijeren te leveren. De koop ging doorde eijeren werden geleverd een voor een g( kookten het was waarlijk zoo, in elk ei was een paardehaar, dat de slimme koopman door een zeer fijn geprikt gaatje in elk ei had gesto ken waarna de eijeren weer zorgvuldig digf ge maakt waren. Velen waren getuigen van het in hunne oogen zonderlinge gevalmaar nie mand wilde van dien beheksten kost proeven. FRANKRIJK. Uit Turijn wordt van 10 dezer gemeld. De troepen hebben in bet g 'veclit bij Aspromonto 5 dooden en 25 gekwetsten gehad, onder welke laatsten 3 officieren waren. De Garibaldianen hel ben 20 gekwetsten liet aantal hunnerdooden is onbekend. Nopens het proces tegen Gari baldi weet men nog niets met zekerheid. De generaal Cialdini wordt alhier verwacht hij zal het bevel over zijn legercorps te Boulogne weder aanvaarden. Generaal Brignogne blijft prefect van Palermo en buitengewoon commis saris op Sicilië. In den toestand van Garibaldi is eenige beterschap gekomen. Het schijnt zeer waarschijnlijk dat er eene amnestie verleend zal worden, Uit Belgrado meldt men van 8 dezer. Te Uschitza is eene ernstige botsing tussclien de Turken en Serviërs voorgevallen; aan weers zijden zijn daarbij menschen omgekomen of gewond. Van den 10. Bij de te Uschitza plaats gehad hebbende botsing hebben de Turken de neder laag geleden Ten gevolge van de tusschen- komst der diplomatie is een wapenstilstand ge sloten. De Turken zijn in de vesting ingeslo ten 170 woningen. 180 magazijnen en alle buizen in de Servische wijk zijn verbrand de overige zwaar beschadigd. Nagenoeg de ge- heelestad is verwoest. Aan de zijde der Turken waren 30 dooden en 12 gekwetsten. De Ser viërs hadden 1 doode en verschillende ge kwetsten. GR O O T-B RIT T A N NI ÏS-N Deberigten uit Amerika zijn schaarsch zegt The Economisten komen bovendien tot ons uit onzuivere bronnen. Het schijntdat men de eenvoudigste zaken niet te weten komen kan. Voor ongeveer eene week meldentelegrammen en correspondentien dat er noch vrijwilligers noch recruten te krijgen waren; ruweêr ver nemen wij zelfs van lieden die tot het Zuiden geneigd zijn, dat de manschappen in menigte opkomen en naar alle waarschijnlijkheid beide ligtiugen van 300,000 man binnen eenigen tijd voltallig zul'en zijn. Intusschen kan men niettegenstaande deze on zekerheid, toch enkele zaken aannemen. Het verlies van menschenlevens ert goederen schijnt ontzettend groot te zijn en ongeëvenaard door de bloedigste Europesehe oorlogenvan de 550,000 of 600,000 mar. door de Noordelijken sedert het begin van den krijg te velde gebragt schijnen er zeker 250,000 verdwenen; voegen wij daarbij bet verlies door de Zuidelijken ge leden dan zijn in dezen broedermoord reeds meer menschen omgekomenals wij verloren gedurende al onze oorlogen met Napoleon. Ten tweede schijnt het uitgemaaktdat niettegen staande deze ontzettende offers van goed en bloed, geen van beide partijen iets nader tot het doel zijn gebragt, terwijl eene verzoening verder af is dan ooit tevoren. De verbittering groeit aan met den dag. Geen enkel Amerikaan schijnt meer bij zinnen en liet wordt dus tijd dat de omstanders en vrienden der strijders tussclien beide treden. Men schrijft uit New-York van 30 Aug. De Geconfedereerden hebben den 23sten de Federalen bij Rappahannock Station aangetast en ze genoodzaakt naar vVarrento i terug te trekken. Den 26sten hebben de Zuidelijken de Federalen bij Manassas Junction aangetast, ze verjaagd, de gebouwen in brand gestoken den spoorweg en den telegraaf vernield en generaal Pope van Washington afgesneden. De Geconfedereerden hebben de Federalen van Bulls Run Bridge verjaagd hunne ruiterij drong tot Fairfox voorwaarts en bereikte de achterhoede van het leger van generaal Pope die in driekolonnes naar Manassas Junction terug trok. Het gelukte toen den generaal Macdowell zijne strijdkracht te plaatsen tussclien de troepen der Geconfedereerden te Manassas en hel hoofd korps van hun leger. Hierop had een gevecht plaats, waarbij de Geconfedereerden op alle punten verjaagd werden. Generaal Pope heeft 1000 gevangenen gemaakt en een stuk geschut veroverd. De Federalen hebben Baton Rouge ontruimd, maar die stad zal niet vernietigd worden. De president Davis heeft een bevel afgekon digd om iederen officier der Federalen die het bevel over Negers heeft gevoerd en gevangen genomen wordtop te hangen. Het is den generaals Burnside en Pope gelukt, door het vijandelijk leger te Manassas te breken, en zich te vereenigen met het leger van Mac- Clellan nabij Centreville. Er bad hierop een gevecht plaats tusschen de divisiën Hooker Summers, Sturges en den vijand. De Gecon federeerden werden geslagen en uit de nabijheid van Manassas verjaagd. Uit het officiële rapport van generaal Pope over het gevecht bij Bullrun blijkt, dat dit ge vecht zeer ernstig was en den geheelen dag heeft geduurd. De vereenigde strijdkrachten der Geconfedereerden werden op de vlugt gejaagd. Het verlies der Federalen bedraagt 8000 man; dat der Geconfedereerden waarschijnlijk het dubbele. Deze laatsten bleven bij alle

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1