Woensdag 10 September. WOENSDAG ZATURDAG. DE KERMIS. 73. S*5/l8 15 l f i n e nl a n ds c h e T ij cl i n g e n iluitenlandsche Tijdingen Ingezonden stukken. O A BONN EM ENT S-P RIJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert .daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VE BS C HIJ N T: P RIJ S DER ADVERTENT IE Km Gewone\2ils cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodber'igtenvan 16 regels a behalve hel Zegelregi. aramerts a aange- deren en Collot officier van ge ts mevr. generaal 765/8 99",,, 93 l2 102 101 813/ 903/, 58 j 89'3|j6 74 74'/., 53 51''V., 26% 73% 60 420 45 45 U'/„ tke'en 7,25 o.oo 0 00 0,00 - 8/25 - O.OO' - 13,50 - 0,00 0,00 De heeren Boaaen Judeh, openden ji. vrijdag hun tooneei met het blijdspel: Wie ben ik? of Baron en Kamerdienaar ,en het nastuk: de Zuster van Jocrisse. Voor eene openings voorstelling mogt men het publiek talrijk noemen. Zaturdag avond werd de Houtvlotter of de Lieden uit de I'd/csUisse gegeven. Het werd voortreffelijk uit- oevocrd. De heer Bouwmeester zagen wij hier voor de eerste maal ten tooneele verschijnen. Hijspeelde de valscherol van den graaf deBelmare uitmuntendzoodat wij hem a's een verdienstelijk acteur leerden kennen. De rol van Bosalie ge- looven wij dat voor mej. Sametini te zwaar was. Zij kan nog niet genoeg kracht met hare stem uitoefenen. Dit gebrekkige vergoede zij echter door haar liefelijken zang. Als zij spreekt, wendt zij zich ook te veel van het publiek af. Wij ma ken haar hierop opmerkzaam omdat het jam mer zo li zijnindien zij bij den gunstigen aanleg dien zij voor het tooneei heeftzich iets gewoon maakte dat veel van haar spel zou bederven. Op maandag avond werd teil fooneele ge- voord de tO' liter der Voddenrapers. Het salon kon naauwelijks liet opgtkomen publiek bevat ten. De voorstelling verdiende ook wel bijzon dere belangstelling, daar het stuk zeer boeijend en vol afwisseling was en de uitvoering allen lof verdiende. Bewonderd hebben wij het spel van mw. Sablai- rolles; het was, alsof zij niet speelde maar alsof zij werkelijk Theresa de Catalaausche waszoo na tuurlijk en ongedwongen sprak en handelde zij. Haar mimiek, hare houding, elk barer bewe gingen alles zegt het ons dat zij eene tooeeel- kunstenares van den eersten rang is, waarop ons vaderlandsch tooneei met regt trotsch mag zijn. De heer Jadels verwierf alle toejuiching ook bij is meester in de kunst en toonde dit ook weder als Bamboche de Voddenraper. Mej. Stol ver vulde de rol van Moeder Moseou zeer karakte ristiek. Mej. Sametini beviel ons thans veel heter dan op zaturdag avond. Zij vervulde hare rol Mariettazoogoed als zij vermogt.en wij geven haar daarom gaarne allen lof. Wij achten ech ter die rol voor hare jeugdige krachten teel te zwaar en hadden liever gezien, dat die door mw. Boos ware vervuld geworden. Het orchest ver aangenaamde de pauzen door liefelijke muziek zoodat men ook van die zijde z'ch beijverde om dien avond regt aangenaam te maken. De heer Uronkers mogt zich ook over een talrijk bezoek verheugen dank hebbe de voor treffelijke Belgische kapel, onder directie van den heer Vers/meten. Vooral de Soirees voc.ales et Instrumentales, op zondag en maandag avond, waren rijk aan kunstgenot. Toen blonken vooral detalenten van mev. Verstraeten, mil. Tsméuieou den heer Be isekom uit. Ook het orchestbe geleid door de piano voerde zeer schoone stukken uit. Indien tvij in bijzonderheden moes ten treden dan zou dit te veel plaats innemen, daar er zooveel en zoo velerlei werd ten gehoore gebragt, Wij zeggen er alleen van dat de uit- o.updigste toejuichingen getuigden van den bijval des publieks en dat alles getuigde dat van ijver en zorg, om de soirées zoo luisterrijk moge lijk te maken. Niemand verzuime dus de Bel gische Kapel te gaan hooren. Gij hebt zeker reeds een bezoek aan de Diergaardeen het M useum mechanique gebragt anders raden wij u dit aanwant wilde dieren ziet men hier niet eiken dag, ja zelfs niet op elke kermis. Gij kunt er ook beeren zien, dat is veel aangenamer voor sommigen dan beeren te ontvangen, zooals die in .lanttarij worden losge laten. Wacht n voor alle beeren, waarmede gij, als zij eens op u afkomengeen raad zoudt weten Met Museum Mechanique is veel ver fraaid en is der bezigtiging overwaard. Houdt ge van meesterlijk vioolspel en aange name» zang, dan recommanderen wij u ga Con- cnrdia binnen, alwaar zich de familieSino hooren laa'. en den jeugdigen talentvollen violist, de jonge heer Sino obligaten geeft. De bals in St.-Se- bastiaan zullen als naar gewoonte wel druk be zocht worden. De ruime zaal beveelt zich daartoe allezins aan. De heer Sohock tiacht het zijne bezoekers door prompte bediening, goede muziekilluminatie en vuurwerk zoo aangenaam mogelijk te maken Kr is dus veel en velerlei te genieten. De kermis is een roos die slechts weinige dagen bloeitmen plukke haar oer zij verdwijnt. Men schrijft uit Zwolle van 5 dezer. Een zaaddrager voiwLgistaren alhier een vreese- lijken dood. Met anderen eene partij rogge vervoet eude, geraakte hij onder den meteen gewigt van bijna vier duizend pond beladen wa gen waarvan het rad hem over den buik voer. Na nog twee uren geleden te hebben gal hij den geest. Uit Meppel schrijft men van 3 dezer. Gisteren is hier door den officier van justitie tien regter-commissaris en commies-griffier van de arrondissements rog'bank te Assen in loco onderzoek gedaan naar den moord van een pasgeboren kind waarvan reeds melding is ge maakt. Tegen zekere pas gehuwde vrouw zijn deswege veel vermoedens gerezenzij werd gisteren door de politie naar de plaats gebragt, alwaar de regterlijke magt het onderzoek tot laat in den avond heeft voortgezet, met adsistentie van twee geneeskundigen. Onderscheidene personen die min of meer inlichtingen over deze ontzettende zaak konden geven, werden daar tevens opgeroepen De nadere bijzonderheden omtrent de gaz ontploffing in eene steenkolenmijn onder Elouges (Henegouwen) zijn ijzingwekkend. Na acht uren moeijelijken arbeid vond men vijf lij ken een jong mensch riep zes uren lang om hul]t en kon gehoord worden, doch toen het met buitengewone krachtsinspanning eindelijk gelukt ivas hem te naderenhad hij den geest gegeven. Twee anderen zijn nog levend gevonden waar van de een half gestikt was, doch de ander ge-merlei letsel had bekomen, hoezeer hij hon derd verschrikkelijke uren op zijn buik had rond gekropen met slechts een stuk broods tot voedsel. FRANKRIJK.. Parijs 1 September. Mag men de laatste tijdingen uit de Vereenigde Staten vertrouwen dan zijn de jongste dagen byzonder gunstig voor de Noordelijken geweest en verwachtte men binnen kort wederom een grooten slag waarvan de uitslag mede niet twijfelachtig scheen. Hoe langer hoe meer begint men hier in te zien dat het Zuiden in het eind het onderspit moet delven. Trouwens is niemand meer dupe van de bewe ring der Noordelijken dat zij de slavernij wen schen to doen ophouden en de negers willen emanciperen de kortelings nog door president Lincoln gesprokene woorden verspreiden een zeer treurig licht over dit punt. Het Noorden heeft niets anders ten doel dan zijne overmagt overliet Zuiden te bevestigen en te versterken, en zoo men nu al mag aannemen dat dit goed gezien is valt het toch van den anderen kant niet te ontkennen dat het Zuiden als het eenmaal ten onder gebragt iseen treurige en onderge schikte rol in de Unie zal moeten spelen en dat is immers hard, vooral voor mannen die moedig gestreden hebben voor hunne vrijheid. GROOT-BRITTAN N I E N Londen, 5 September. Dezer dagen is een meisje, een adder willende voe len dien haar broeder in eene doos bewaarde, door het dier derwijze aan de bovenlip gebetendat zij on danks toegebragte geneeskundige hulp in wei nig tijds den gee>t gaf. The Times bevat het volgende berigt over het Zuidelijk leger, met bijvoeging dat zij de waarheid der m- cledeeling gelooft George N. Sanders, vroeger Amerikaansch consul in Londen, is met de Jura medegekoinen als overbrenger van belangrijke herigten voor de Zuidelijke commissarissen Mason en Slidell. De heer Sanders zegt dat het. Zuidelijk leg^r in Virginië, noordoostelijk van Petersburg, onder bevel der generaals Lee, Johnston, Longstreet en Jackson ongeveer 200,000 weerbare mannen sterk is. Het bezit meer dan 400 svukken veld geschut onder generaal Pendleton en 10,000 uitmuntend beredeneen gewapende ruiters onder de generaals Stewart en Fitz Hugh Lee. Het geheele leger is in den besten toestand, op marsch tegen den vijand, en verlangend hem op eenig slagveld te ontmoetenterwijl niemand aan den uitslag twijfelt. Generaals Biagg, Hardee, Price en Lirby Smith bevinden zich met ten minste 150,000 man voetvolk en artil lerie en 12,000 man ruiterij'op korte afstanden van elkander, zoodat het eene corps het andere ondersteunt in Noord- Alabama oost- en zuid oost Tennessee. Zij manoeuvreren in het front en in de achterhoede van de legers van Buell en Grant (Noordelijk) die geen 150,000 man sterk zijn. De Zuidelijke ruiterij, onder Forrest en Morgan had alle wegen van gemeenschap afge sneden, door bruggen, wegen enz, tot op 150 mijlen afstands van Buells leger te vernielen. Te Richmond was men er van overtuigd, dat Buoll zich zou moeten overgeven of zijn leger uiteen doen gaan, en dat het onmogelijk met goed ge volg bezuiden de Ohiö stand kon houden. Ge neraal Humphrey Marshall was verder meteene sterke divisie noord-oostelijk Kentucky binnen gerukt ten einde in de omstreken van Blue Grass eene verbinding te bewerkstelligen met gene raal Kirbv Smithvan de divisie van generaal Bragg. Verder nog waren de generaais-majoor Holmes en Hinman, aan het hoofd van 30,000 man uit Texas noordwestelijk Louisiana en Arkansas, Fort Smith voorbij getrokken, en zouden spoedig gemeenschappelijk ageren met de 20,000 man troepen en partijgangers die zich reeds in het bezit bevinden van liet belangrijkste gedeelte van Missouri. Tegen deze troepen zou ten minste 150,000 man Noordelijken moeten in het veld worden gebragt, wilden zij iets met goed gevolg ondernemen. Volgens alleberigten uit MissouriTennessee, Kentucky en Mary land, verlangden de jongelieden met ongeduld onder de wapenen te worden geroepenen de Zuidelijke regering rekent erop hier alleen meer dan 150,000 man te vinden, daar zij bij de laat ste oproeping naauwelijks een regement naty: het Noorden hebben gezonden. Ten slotte verklaart de heer Sandersdat de gezondheids-toestand te Richmond niets te wenschen overlaat. Het Budget van de Toekomst. II. Al is de leugen nog zoo snel Z)e waarheid achterhaald haar wel. Met grootc naïviteit onderzoekt de Nieuwe Rott. Courant vau 12 Julij jl. de redenen waarom men zich verzette tegen hetgeen de regering in de cultuur-wet voorstelde „Daarvoor" tegen dat verzetzeidc zij nog naïver „is geen redelijken grond uit te denkenindien het uiet de vrees isdatals „de belastingen op de particuliere ondernemingen behoorlijk „en naar vastgestelde regels in de schatkist vlocijen de juiste gegevens verkregen zullen worden om het budget van de toekomst te makenwaarnaar de oppositie steeds vraagt en „waaruit met cijfers zal kunnen bloezen vjordendat door de „particuliere ondernemingen vf.el meer geld in de sciiat- „kist zal vLOEiJENdan. men ooit van het cultuurstelsel heeft getrokken Wij hebben in ons eerste artikel aangetoond dat die vrees ons niet bekruipt. Immers, volgens de- „juiste gegevens," die in de aangeboden wet en hare memorie van toelichting voorkomenwerd door ons „met cijfers bevjesendat de particuliere ondernemingen indien zij vervingen de plaats van het cultuurstelsel hoogstens f 5,500,000 aan de schat kist zouden opleveren, tegenover de 58 h 00 millioenen (1) dio nu de vrucht zijn van datzelfde cultuurstelsel hetwelk volgens de radikalenalléén dient ten behoeve van enkele gunstelingen De Nieuwe Rott. Courant is dus, dunkt ons aan hare lezers verpligt, om op hare beurt „met cijfers te bewijzeudat de particuliere ondernemingen „veel meer gold in de schatkist zullen doen vloeijen dan men ooit van het cultuurstelsel heeft getrokken." Of zou ze zóó naïf zijn te geloovcu datindien onze rekening juist werd bevonden Kamers in Nederland zouden zijn te vinden die het cultuur stelsel zouden helpen vermoorden om het Staatsbankroet daar voor in de plaats te koopen Onze eisch is veel gematigder dan die van de N. R Ct. Wij verlangen volstrekt niet „veel meer geld" dan ooit het cultuurstelsel opleverde; wij wenschen slechts het bewijs 1e zien geleverd: dat de particuliere industrie even vee! geld zal opbrengen aan de schatkistals het cultuurstelsel dat doet. Het komt ous voor dat wij redelijk ziju. Ei lieve waarom aarzelen de radicalen om den kring van groote woorden te verlaten en, gelijk wij dedeu de uatie te helpen hare reke ning te maken Tegen de rekening in ons eerste artikel gegeven is slechts ééne tegenwerping te maken Zij is deze: dat noch de aan geboden cultuurwetnoch de memorie van toelichting al de gegevens bevat van het „budget der toekomsten dat alzoo onze rekening faalt. Wij zouden daarop antwoorden dat wij dan de openbaarmaking verwachten van de geheim gehouden gegevens opdat wij de rekening kunnen rectificeren. De Nederlandsche natie zal 58 a 00 millioenen 's jaars niet los laten, zonder vooraf te weten, wat cu hoeveel zij daarvoor in de plaats krijgt. Laat ons evenwel aannemen dat er nog andere „gegevens" zijn laat ons daarenboven gematigder wezen dan de radicalen en ous dus tevreden stellen met niet meer millioenen dan het cultuurstelsel aan de schatkist opbrengt welnu, dau kunnen wij ook zonder die gegeveus te kennen aan de particuliere industrie de rekening makeu om zonneklaar te bewijzen dat hetgeen de radicalen in holle phrases zeggen te zullen bereiken eene onwaarheidja eene onmogelijkheid is. Tot grondslag van onze berekening nemen wij aan: I. dat de particuliere industrie het cultuurstelsel vervangen heb bende, niet meer zal opbrengen dan dat cultuurstelsel 2. het terrein van het alsdan vervallen cultuurstelsel 3. de opbrengst van het cultuurstelsel over de laatste 10 jaren van 1850 tot en met 1859 (2)4. de twee boofdculturcs kofiïj eu suiker (3). E.OFFIJ. Van 185059 verkreeg bet gouvernement 9,165,587 pic. koffijdie, na aftrek van alle onkosteu aan deschatkist een winst opleverden van 181,606,316. Gemiddeld werd dus jaarlijks verdiend 18,160,631 zijnde/ 19,81 per picol. Om nu vau de particuliere industrie gelijke winsten te be halen (wij vragen niet „meerdere winsten" gelijk de radicalen aan de natie voorspiegelen) zou de particuliere industrie (op welke wijze dan ook) moeten vergoeden: 1. de som van f 19,81 per pieol 2. nog 50 c. per picol voor de cultuur procenten, die nu aan de ambtenaren worden uitbetaald doch met welk bedrag hunne traclemcnten dan zullen moeten worden verhoogd: alzoo ƒ20,31 per picol. De radicalen zeg gen, dat de producten in hun stelsel toch naar Nederland zullen worden vervoerd. Wij nemen het voor een oogenblik aan, en dan vermindert die som met ƒ1,61, zijnde de uit- voerregten per picol naar Nederland. De particuliere onder- (1) Zie wederom de daarvan in onze nummers 151 en 153 door den heer van Herwerden gegeven specificatie in zijne artikelen„De vervanging van hel stelsel van cultuur door eene belasting in geld." (2) Later dan van 1859 zijn tot heden de officiële cijfers niet bekend (3) Wij putten de volgende berekeningen uit hetbjj onzen uitgever dezer dagen verschenen geschrift„De koloniaal' radicalen en hunne kulluurbegrootingdat door eene allezins bevoegde hand is zamengesteld.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1