12. a tuning 6 September. WOENSDAG ZATURDAG. DEKERMIS. t8ti2 Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen Ingezonden stukken. l BONN E ME N TS-P RIJS. Per driemaanden f i,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, uoorlO ure'smorgens. VE B S COUNT-. P RIJS DER ADVERTENTIE IS. Gewone 121/» cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doddberigtenvan 16 regels af1 behalve hel Z egelrcgt. Bij dozo courant woedt aan de geabonneerden gratis medegedeeld de Begrootiug en Memorie dezer gemeente, voor het dienstjaar 1863. Volgens jaarlijksclie gewoonte wijden wij eenige regelen aan haar die thans weder onze stad bezoekt en ook nu weder vrolijkheid en gejoel, en wie weet wat al met zich brengt, aan haardie meti kermis noemt. Nu deze ter perse gaat kunnen wij nog niet veel van haar zeggen. Haar tollet is nog niet geheel in orde zij is wat laat in de weer maar zij zul niet veel in gedaante en in bevalligheid van hare voorgangster verschillenwant wafel- koek- en andere kramenorgel draaiers met en zonder apen, liedjeszangers met en zonder accompagnement van orgel of vioolsalons de photographie diverse kleine tenten en het salon des Variétés van de heeren Boas en Ju/iets, - zij waren er ten vorigen jare en ze zijn er nu weer. Iets echter was er ten vorigen jure niet en zal nu niet wei nig onze kermis opluisteren wij bedoelen de Beigische kapel, onder directie van den heer Verstraet.endie de heer Pronkers heeft geënga geerd en daardoor heeft getoond ondernemings geest te bezitten en geen kosten te ontzien om aan zijne bezoekers die wij niet twijfelen of zij zullen zeer talrijk zijn genoegelijke voormiddag- >n avonduren te verschaffen. Wij hebben tarvan reeds een proefje gehad dat ons vnilijk heeft gesmaakt en de algemeene te- w. redenheid heeft weggedragen. Het zal hier èer blijken, dat goede wijn geen krans be hoeft, en dat het publiek zoo uit deze stad als uit de eilanden Schouwen en Duiveland, iets, dat meer dan alledaagsch is weet te waarderen, en vooral op het kermisfeest goede muziek en dans verdienstelijke zangen ko mieke scènes op prijs stelt Het kan wel niet anders of waar dit alles is vereenigd dakr is de aangenaamste verscheidenheid en zal men zich uitmuntend amuseren. Ook heeft de heer Pron kers zorg gedragen voor eene eenvoudige en doelmatige versiering zijner zaal. De heeren Boas en Jidels zijn ook thans niet in gebreke gebleven onze kermis met hun salon te bezoeken. Wij verheugen ons daarover, omdat het schouwtooneel in onze. schatting eene eerste plaats onder de kermisvermakelijkheden bekleedt. Even als ten vorige jare moge. hun ook nu een talrijk bezoek te beurt vallen. Wij hopen dat zij van hunne zijde alles in het werk zullen stellen, om hunne voorstellingen, zoo door den inhoud der op te voeren stukken als door de uitvoeringte doen .uitblinken. Hun perso neel bleef hetzelfde, en de namen van de dames Sablairolles. en Roos de heeren Judèls Morin en van Biene, zullen genoeg zijn om ons menigen genotvollen avond in hun salon doorgebragt voor den geest te roepen. Onder de op te voeren stukken zullen behooren Willem de Houtvlotter de. Dochter der Voddenrapers. (Dit stuk moet niet vei ward worden met de Voddenrapers van Parits. Wij merken dit op omdat bet publiek anders ligt in den waan zou verkeeren dat dit een en hetzelfde stuk. ware onder een anderen titel en daarom misschien de opvoering niet zou bijwonen. Men zou zich daarin vergissen en zich tevens van het genot berooven om een der schoonste stukken te zien.) Cora of de Slavernij, dit belangrijke stuk heeft betrekking op de Amerikaansche kwestie. De Goudboer de Dienst- bode, en eenige geheel nieuwe vrolijke vaude villes. Men zal ook het overige bezienswaardige der kermiswaaronder vooral behoort het groot Museum Mecanique van den heer G. Hwskens en de Diergaarde van den heer Benes wel niet voorbij gaan maar profiteren zooveel men kan. Eene goede, pleizierige kermis wenscheu wij onze I z-'i's welmeenend toe. Men deelt mede dat Z M. de koning veel waarde hecht aan de ontvangstdie Z M. bij zijn jongst bezoek aan deze provincie genoot. I >e toen door de eerewachten gebruikte vaandels aan Z. M. of» diens verzoek afgestaan-worden op bet Loo bewaard; men heeft twee groote schilden, waatop allerlei oude en nieuwere vuur- en blanke wapenen zijn gehecht, gedrapeerd uitsluitend met die Zecuwsche vaandels en ze geplaatst tegen den muur aan weerszijden van den grooten achtertrap. Onder de gemeente MOiskerkenabij Vlissingenheeft de typhus ten huize van een welgesteld landbouwer, Pieter de Korte, ver schrikkelijke verwoestingen aar.geiigt, vader, móéder, zóón twee dochters, liet m isje waar mede de zoon binnen k'<rt zou huwen en de knecht alzoo zeven personenzijn door die reesel ijk e ziekte in het uraf gesleept. Overigens schijnt bet zich tot dat huisgezin te bepalen, daar de gezondheids toestand in de provincie /Zeeland over liet-geheel voortreffelijk is. Men schrijft uit Arnhem van t dezer. De weinige hoopdie de geneeskundigen koes terden, om het zoontje van ds. Jonc.kers, dat zoo alt men w'eetook door de keelziekte was aangetast, in het leven te behouden is helaas teleurgesteld. Gisteren middag overleed de 8jarige knaap aan de gevolgen dier vreese- lijke ziekte. Acht kinderen werden dus in weinige dagen tijds aan de zwaar beproefde ouders ontnomen. Men meldt uit Steenbergen van 1 dezer. Bij kermis-gelegmiheid vreemde dingen te zien is niet vreemd; maar hetgeen wij hier zagen, overtreft ligt alle andere kermis-zeldzaamheid en is wel zeer vreemdeen jongelingdie reeds ge durende 10 of 11 jaren geen gebruik van zijne beenen kon maken en als aan zijnen stoel ge kluisterd waszag men plotseling verrijzen en druk deelnemen aan de kermispret. Naar men verneemt is laatstleden zondag de heer van Rossum, secretaris van H. K. 11. prinses Marianne, aan een sluipmoord ontko men, hij werd, in Silezië zijndegewond door een dolksteek, die op het hart was gemunt, doch welke door zijn krachtigen arm is afge weerd; hij was echter mét zooveel kracht toege- bragt, dat hij door en door den arm is gegaan. (N\ D.v. 's Gr.) Jl. vrijdag werd bij Luik een jongmeisje ter aarde besteld waarbij veie menschen tegen woordig - waren. Torti» de kist werd iiederge- laten riep een der bloedverwanten dat hij een gil had gehoord welke uit de kist scheen voort te komen. Kr had natuurlijk een hevige opschud ding plaatsen men haasttez ch de kistte openen. Men zag toen dat bet meisje inderdaad wel nog levend in de kist zou kunnen gelegd zijn daar het-kruisbeeld van hare borst was gevallen en een der armen, welke langs het ligchaam had behooren te liggen, naar het hoofd was gebragt. Déze kentöökenen maakten veel indrukdoch een der toeschouwers merkte teregt op dat de verplaatsing van het kruisbeeld en van den arm wel het gevolg kon zijn van de bij het dragen ge maakte beweging. De kist bleef evenwel ge opend tot dat de uit Luik geroepen genees- heeren verklaard hadden dat het ligchaam on herroepelijk dood was en er ook geen grond was voorde onderstelling dat de kisting te over haast bad plaats gehad. LI dingsdr.g kreeg zekere L. Caudreliez daglooner op de hoeve van den beer C.in de nabijheid van Antwerpen, in den zin na zijn avondmaaltijd een pruim te eten, maar zag niet dat er een wesp in was. Op het oogenblik dat hij de pruim wilde doorslikken, zocht de wesp, door benaauwdheid gedrongen, een uitweg en stak door weg te vliegen den man in zijn ver hemelte. Dadelijk zwol de gekwetste plaats hevig op en eer de doet er er bij was was de man reeds dood. Om 7uur had het voorval plaats, ten 9 ure was Caudreliez een lijk. FR A NR RIJK. Tien jaren geleden trad een armoedig doch zuidelijk gekleed man een koffijhuis in den fau bourg St. Germain te Parijs binnen en vroeg op verlegen toon een kop melk en een stuk brood. Zijn droefgeestig uiterlijk boezemde dadelijk eerbied in en de bedienden haastten zicli om aan zijn verzoek te voldoen. Na metzïgtbaren hon ger zijn geringen maaltijd te hebben geëindigd rees hij van de tafel op en vertrok langzaam zon der het te doen voorkomen dat hij eene moge lijke vraag om geld voor het gebruikte zou wil len ontgaan. Door de bedienden hierop op merkzaam gemaakt, antwoordde de eigenares van het koffijhuis, eene arme weduwe met een zwaar huishouden belast, dat men den bezoeker ongemoeid moest laten gaan. Den volgenden dag kwam deze weder, deed weder de zelfde vraag en vertrok weder zonder betalen. Dit duurde twee achtereenvolgende maandentoen hij eensklaps wegbleef. Hij werd, met on geduld zelfsverwacht doch vertoondé zich niet weder. Nu eene maand geleden werd de we duwe, wien het gebeurde reeds lang was ontgaan bij een notaris ontboden om een haar bemaakt legaat van 60,000 francs in ontvang te nemen. Tot hare verbazing las de notaris haar het vol gende kodicil van een testament voor Ik be maal* 60,000 francs aan de weduwe straat no. ...,a!s dankbetuiging voor hare mij be toonde edelmoedigheid door mij gedurende twee maanden ontbijt te geven zonder daarvoor beta ling te vorderen. Daar ik toen zeer ongelukkig was zou mij die betaling ook onmogelijk zijn ge weest. Daar de fortuin mij sedert gunstig is geweest, is het billijk dat ik kapitaal en intrest betaal van die zestig ontbijten waaraan ik het behoud van mijn leven verschuldigd ben. Garibaldi en zijne medepligtigen zullen vermoedelijk als opstandelingenin ïvgten ver volgd worden en volgens de Turijnsche Discus- sione zal do senaat van het koningrijk Italiëals buitengewoon geregtshof, bijeengeroepen wor den om in hunne zaak uitspraak te doen. Naar het schijnt wil de regering ten aanzien van den ex-diktator zeer krachtig handelen, doch zij vergete niet dat Garibaldi ondanks zijne neder laag de man des volks blijft, en dat een gestreng vonnis, of over het algemeen welke veroordee ling ookde noodlottigste gevolgen voor Italië zal kunnen hebben, vooral indien niet binnen een betrekkelijk korten tijd Rome de hoofdstad van het koningrijk geworden is. De benoeming van kolonel Pallavicini tot generaal is reeds een bewijs van de gezindheid van het kabinet Rattuzzi, maar lieeft een pijnlijken indruk gemaakt. In Frankrijk had de Julij-regering, na de demping der opstanden de kieschheid de officieren welke zich in die broedermoordende gevechten onder scheiden niette beloonen; na de Juinj-gebeurte- nissen toonde generaal Cavaignac van dezelfde edele gevoelens bezield te zijnook bij had eerbied voor de volksmeening; Victor Emanuel zijnerzijds zou verstandig hebben gehandeld indien hij niet tot generaal bevorderd had den kolonel, die den gekwetsten Garibaldi heeft ge vangen genomen op dien Napolitaanschen bodem, door hemGaribaldi den aanvoerder der vrij willigersvoor twee jaren aan hem (Victor Ema nuel geschonken.. Wat Rome betreftmeldt, tie Patrie dat Victor Emanuel reeds aan keizer Napoleon een brief geschreven beeft, houdende aanvraag om den prijs voor Garibaldis bloednl. de ontruiming dier stad door de Fransche troepen. New-York, 26 Augustus. Na een kort ge vecht hebben de Noordelijken zich meester ge maakt van Warrenton. in november des vorigen jaars hield ik in de algemeen vergadering der afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid eene verhandeling welke tot onderwerp had „de ConcurrentieIk koos dit ouderwerp onder den indruk van de door velen maar al te dikwerf geuit wuuleiule klagte over den verderfelijke» invloed welke de concurrentie naar hunne meei.ing uitoefent op de maat schappelijke welvaart. Ik trachtte toen aan te toonen dat die meening niet a'leen geheel bezijden de waarheid ismaar boven alles dat zij een schandelijke miskenning 19 van eene der schoonste en evenzeer geheel onmisbare wetten welke de al wijze God heeft in het leven geroepen om den geregelden gang van het maatschappe lijk raderwerk te waui borgen. Ik gewaagde toen ook van het helaas niet te loochenen feit, dat concurrentie maar al te dikwerf van gelijke beteekenis wordt beschouwd als en verward wordt met hetgeen men in den regel noemt onder kruiperij." Hen ook ik een groot voorstander van de eerste, in oneindig grooter mate heb ik een afschuw van de laatste. Is de concurrentie in hare zuivere beteekeuis een onschatbare weldaad voor de gehoele men- scbelijke zamcnleving en voor hare instandhouding even on misbaar als de lucht voor het leven van dieren plant, de önde> kruiperij daarentegen die zich verschuilt achter het masker der concurrentie is voor haar een vloek, e» niet on gelijk aan eenen dampkring die bezwangerd is met schadelijke be9tanddeelen door welker inademing het dierlijke en planten leven kwijnt en wordt verwoest. Het is om die reden dat ik het niet geheel ondienstig gracht heb, om het hiernavolgend stukje, overgenomen uit de„Volks- letterkunde uitgegeven door den Vri >nd van Armen en Rijken door het plaatsen in deze Courant meer algemeen onder de aandacht te brengen als bevattende zeer veel wat der behartiging overwaardig i9. Wat de toepassing van het in het stokje gezegde omtrent de oneerlijke concurrentie of liever zooals ik haar zoo even noemde onder kruiperijbetreft geloof ik te kunnen volstaan met het spreekwoord aan te halen „Die den schoen pasttrekt hem aan I" De reden die mij noopt, om de inzending van dit stuk niet anoniem te doenis eenvoudig deze om nl. den schijn te vermijden alsof zij kwam van iemand, die door personele partijdigheid bezield is of wel in zijne zakeu hetzij te re^t of te onregtzich het slagtoffer acht van oneerlijke concurrentie of onderkruiperij. Zikrikzeel September 1862. J. L. de JONGE. Het gedachte stukje luidt als volgt Concurrentie. De heer P. N. Muller levert iu het onlangs verschenen aoramer van dc Volksvlijt over de door velen zoo hoog geroemde door anderen zoo zeer gevreesde concurrentie een betoog, dat geheel aan de belangrijkheid van het onderwerp beantwoord. Hij heeft daarin op een zeer heldere duidelijke en weten schappelijke wijze de erkende voordeeleu der concurrentie als prikkel tot vooruitgang .beschouwd maar hetgeen hij over de oneerlijke concurrentie zegt is zóó waar, dat wij ons de vrijheid geven dat gedeelte over te nemen „Alle concurrentie die niet tot stelregel heeft, om op eerlijke wijze zijw brood te verdienen is verkeerd en moet tegengegaan worden. Wanneer de eene handelaar een lager commissieloon berekent dan de andere, maar dat lager cijfer alleen tot lokaas gebruikt 0111 wanneer hij den ander uit den zadel geligt heeft, op bedekte wijze toch dezelfde voordeelen van den Iigtgeloovigen kooper te behalen of wanneer.hij zijne goederen tot lageren prijs aanbiedt dan ieder ander in staat is te doen, maar hetzij in boeveelheid of in hoedanigheid den kooper onthoudt wat deze billijkerwijze eischen kan en van ietlcr eerlijk' verkooper verkrijgen zou dan handelt hij oneerlijk. Ongunstige berigten uit ie strooijen over zijn concurrent, hoewel men weet daartoe geen' grond te hebben, voordeelente beloven boven anderen, maar die men voorneemt niet te zullen toekennen op slinksche wijze in het bezit te

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1