S°. Tl. Woensdag 3 September. 18(12 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratiên Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen lIERIKZEESCIËtlOUIlNT .1 O V A E M e N TS-PR IJS. Per driemaanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daag tie voren, voor iO ure'smorgens. VERS CHUN T: P RIJ S DER ADVERTENTIE N. Gewne 12'/, cenlt de regelGeboorte-, Huwelijke- er, Doodberiglentan 16 regels af t behalve bet Zegelregt. KENNISGEVING. Vitelline Oer Jagi op lileln Wild. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat, ingevolge het besluit van heeren Gedepu'eerde Statende jagt op klein wild in deze provincie geopend wordt op Maan dag den bsten September aanstaande; voorts dat het uitoefenen der kortejagtdage lijks, met uitzondering van den Zondag, en der lange jagt op den Maandag, Woensdag en Zaturdag van iedere weekals ook op de vier dagen voorafgaande aan de sluiting der jagt zal geoorloofd wezen. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatsten zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 30sten Augustus 1868. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. van LIJNDEN. BURGEMEltSTF.lt en WETHOUDERS vail Zi«- rikzee Lettende op het koninklijk besluit van den 5 December 1851 Staatsblad no. 149) waarbij een Eereteeken voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutteriger, wordt ingesteld. Roepen bij deze op zoodanige leden der Schut terij in deze gemeentedie in de termen van voornoemd besluit verkeeren en het eereteeken verlangen om zich róór den 15 September aan staande, met overlegging van dienststaten, ter gemeente-secretarie aantemelden. 7,i.erikzee, den 27 Augustus 1862. C. J. FOKKER, Weth. I. B. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Burgemeester en Wethoudeks van Zi«- rikzee maken bekenddat de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1SG3 zooals die heden den gemeente-raad is aangeboden, van nu af tot den 11 September e. Ie. ter lezing voor een ieder op de secretarie ten Raadhuize zal voorliggen en tegen betaling der kosten verkrijg baar gesteld wordtingevolge de wet. Zierikzeeden 27 Augustus 1862. C.J. FOKKER, Weth. I. R. J.P.N ERMERINS, Secretaris. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1862. (Vervolg en Slot.) Hoofdstuk XIV. Verveening, jagt en visscherij. a. Verveening Ten enz. c. Visscherij in de binnenwateren. Te Arnemaufen «nz. Daarontegen leverde de oester- en mossel-vis3cberijen voor de visschers te Bruinisse voordeelige uitkomsten. Van enz. Het zoogenaamde stal- of sch tit want van rijs voor de haring- vi99chcrij te Dreischor, is ten gevolge van de sedert een paar jaron onvoordeelige vangst opgeruimd geworden. De enz. Te St. Annaland bestond de vischvaugst in mosselen bot zeealen en garnalen. De oestervangst was voor de visschers te Tholen niet voor- dceligdie van ansjovis en haring zeer ongunstig doch die van mosselen voldoende. Door cuz. Voor 01 a, zijn op aanvrage afgegeven 160 groote vischacten tot het gebruik van alle geoorloofd vischtuig en 592 kleine vischacten tot het gebruik van één geoorloofd vischtuig deswege de regten bedroegenvoor de acten f 1688,00 voor het zegel met de 38 opcenten 943,92; te zamen f 2631,92. Buitendien zijn aan kennelijk onvermogendenop hunne aan vrage en do schriftelijke toestemming der eigenarenkostelooze vergunningen verleend voor de uitoefening der visscherij met ééa in de vergunning opgenoemd vischtuig. d. Visscherij buitengaats. Deze visscherij enz. Omtrent de vangst der twee van Zierikzee varende visch- sloepen kau weinig goeds worden gemeld. Beide oefenden in den winter IS^/a, de beukvisscherij uit, welke aanvankelijk een vrij goed resultaat beloofde, doch bij het einde een zeer ongunstige uitkomst gaf, dewijl de ingevallen winter gedurende ruim 4 weken belette zeewaarts te gaan. In den zomer van 1861 deed elk der sloepen twee kolreizeu. De groote sloep bragt in beide reizen 154 en de kleine sloep 92 tonnen zoutevisch aanwelke echter voor het meerendeel naar Vlanr- dingen ter verkoop moest worden gezonden wegens het klein debiet en gebrek aan concurrentie bij openbare afslag. De prijs varieerde van 21 tot ƒ22,30 de ton. Ten gevolge van den voortdurend minder gunstigen uitslag die aan gedachte onderneming te beurt vielstelde zij voor- loopig de kleine sloep buiten dienst, en werd deze voor de wintervangst gedurende l80,/8 niet uitgerust. De wintervangst der groote sloep was aanvankelijk vrij gunstig. Bij fijner Majeateits besluit van den 28sten Mei-1861no 77, is aan den heer C. J. Baars te Arnemuiden eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van lid van het collegie voor de zeevis8cnerijenen in zijne plaats tot lid van gemeld collegie benoemd de heer H. A. van IJsselsleijn Jr. te Zierikzee. Een euz. Hoofdstuk XV. Ambachls- en fabrieks-nijverheid. Ofschoon de prijzen der ruwe katoen ten gevolge der onlusten in Noord-Amerika, steeds stijgende warenen zulks van zelf een nadeeligen invloed op de calicot9-fabrieken had 19 in dezen laatsten echter het geheele jaar door gewerkt. In het najaar zag men zich evenwel tot eene beperking der werkzaamheden genoodzaakten moest men zichter voorkoming van eene sluiting der fabrieken opofferingen getroosten. Het getal der in 1861 vervaardigde stukken leverd dan ook een aanmerkelijk verschil in minder op met dat van I860 enz. De mee8toven ontvingen over het algemeen slechts een zeer matige hoeveelheid groene meede ter bereiding. Het laat zich aanzien dat de wigt der gereede hoeveelheid een vrij aanmerke lijk verschil in minder met die van het vorige jaar zal opleveren. De enz Betreffende de overige fabrijken en trafijken in de provincie, kunnen wij het volgende melden Aardenburg enz. Haamstede. Eene kleine vlasserijdie voortdurend aan eenige arbeiders werk verschafte, en welke bevredigende uit komsten opleverde. Zierikzee. Eene garancine- en meekrapfabriek werkte slechts een gedeelte van het jaar met kracht door. Zij deelde in de nadeelige gevolgen welke de staatkundige verwikkelingen in bet buitenland voor dezen tak van nijverheid in 'talgemeen hebben. De in de fabriek gemalon meekrap bleef uitsluitend voor eigen gebruik bestemd. Eeue zoutkeet, welke geregeld werkzaam wa9. Zij had een uitslag van 1313432'^ p. geraffineerd en 66450 p ongeraffineerd zout, terwijl de inslag 1002800 pond beliep. Eene zeepziederijdie geregeld werkzaam was. De uitslag beliep 100532 pond Eeue tonwslagerijwelke haar zwaar touwwerk in zoodanige mate naar het buitenland bleef verzenden dat er geen gareu voor haringnetten vervaardigd werd. Eene leerlooijerijwelke op kleine schaal werkzaam bleef. Eene ijzer- en metaalgieterijwaarin men ook vrij druk werk zaam was. De in het vorige jaar nieuw geplaatste smeltoven voldoet goed. Het bestaan dezer fabriek wordt voor de stoom tuigen van groot belang geacht. Eene stoomtuigen-fabrijk welke in bloeijeuden toestand verkeert. Er werd in dezelve zeer druk gewerkt. Onder scheidene voor meestoven bestemde stoomtuigen en maaltoestel- len werden daarin vervaardigd. Zuidzande. Eene enz. Hoofdstuk XVI. Handel en Scheepvaart. a. Binnenlandsche handel. Middelburg, De enz, Zierikzee. De binnenlandsche handel te dezer plaatse wa3 niet zoo levendig als het vorige jaar. Omtrent de voornaamste handels-artikelen wordt het volgende medegedeeld. Meekrap. De hoedanigheid der groene meede was slechts middelmatig en de opbrengst klein. Bij debereiding tot poeder viel het gowigt, in vergelijking met vorige jaren zeer tegen zoodat deze over het geheel niet meer dan middelmatig zijn zal De prijzendie bij den aanvang des jaars voor hardgoed ƒ30 a 32 waren, konden zichniettegenstaande den ongnn- stigen staat der plant te veldeniet 9taande houden en daalden langzaam. Bij het begin van de teelt I86l/fl9 werden de prijzen teruggebragt tot f 25 k f 27 voor hardgoed en ƒ19 a f 20voor r*cine. Tot deze prijzen bestond eerst weinig kooplustwelke echter in het laatst van October meer algemeen werdwaardoor eenige prijsverbetering ontstond, tot welke onderscheidene vnten werden verkocht. Daarna verflaauwde de vraag, door ongun stige politieke berigten aanmerkelijk, er Werd toen weinig meer, en niet dan tot verlaagden prijs van de markt genomen zoodat de voorraad bij het einde des jaars vrij groot wa3. De prijzen waren toen aan te nemen als volgt Hardgoed 25 a 27 racine 18 a 20 en muilen 4 a 7. Overigens valt van dit artikel niet veel meer te vermelden alleen dat de bereiding van racine minder wa9 dan in het vorige jaar en zich meest tot hardgoed bepaalde, waarvan de hoeda nigheid uitmuntend is te noemen. Garacine. De handel in dit artikel wasdoor den ongunstigen staat der politiek in dit jaar zeer beperkt. De notering, die bij het einde des jaars voor de 1ste kwaliteit 1,75 a/1,80 was, kon slechts voor kleine partijen bedongen worden. Vlas. De opbrengst van gezwingeld vlas was dit jaar minder dan het vorige. Voor dit artikel bestond veel kooplustgoede soort bedong f 2,10, gewone kwaliteit werd met f 1,80 kf 1,90 per steen betaald. Hooi. De handel in dit artikel wordt meer en meer belang rijk. De uitvoer welke sedert eenige jaren plaats heeft was in dit jaar zeer uitgebreid. Zelkasch. Dit artikel genoot eene zeer drukke vraag. Eene buitengewone groote hoeveelheid werd naar elders verscheept daar deze 49325 lasten bedroeg welke aan de gemeente de zuivere som van ƒ19365,25 opbragteu. Niettegenstaande het aanzienlijke dezer aflevering wordt met het oog op den zeer ruimen voorraadeene nog uitgebreider vraag gewenschtwelke ongetwijfeld zou bestaan indien niet het hooge oitvoerregt de verzending naar het buitenland belemmerde. Neuzen enz. b. Buitenlandsche handel. Middelburg. De enz. Zierikzee. De handel met het buitenland leverde weinig verschil op met het vorige jaar. Sluis. De storing enz c. Binnenlandsche Scheepvaart. Middelburg. De enz. Zierikzee. De binnenlandsche vaart op deze haven levert bij het.voorgaande jaar vergeleken bijna geen verschil op. d. Buitenlandsche Scheepvaart. Middelburg. Door enz. Zierikzee. In 1861 vielen hier binnen 88 9chepen waarvan er 40 in de haven kwamen terwijl de overige ter reede bleven liggen Te enz. Van de scheeps-timmerwerven „De stads Commerciewerf'' en w De goede intentie" te Zierikzee werden geene schepen ter stapel gezet of aangebouwd Van enz. Hoofdstuk XVII. Inriytingen in verband staande met de uitoefening van handel en andere bedrijven. a. Maten en Geioigten, In het personeel der arrondissements ijkers kwam ten voor gaande jare geeue verandering. De uitvoeriug der verordeuingen op het stuk der maten en gewiglen, heeft van de zijde dier beambten met naauwgezetheid plaats, terwijl dezelve, van den kant der ingezetenen, over het algemeen weinig te wenscheu laat. Wegens overtredingen dier verordeningen stonden te regt In het arrondissement Middelburg enz.; in bet arrondissement Zierikzee 23. Het bedrag der gedurende het jaar 1861 ontvangen ijkloonen was in het ijkarrondissement Zierikzee 1202,16. b. Middelen van vervoer te water. Voor enz. c. Middelen van vervoer te lande. Vergunningen zijn verleend voor wagendiensten tot vervoer van personen en goederen tusschen Zierikzee en Haamstede tusschen Brouwershaven en Zierikzee tusschen Middelburg en Veeretusschen Goes en het Wolphaart9dijkscho veer; en tusschen Sluis en Brugge. De eerstvermeldc vergunning werd op verzoek van den concessionaris, ingetrokken. Daar de concessionaris der wagendienst tusschen Brouwers haven en Zierikzee is overleden, is die vergunning vervallen. Ten enz. Zierikzee, 2 September. Volgens bekend making van den heer Inspecteur van het lao-er onderwijs in Zeeland zal de voor deze provincie benoemde commissie lot het afnemen der examens, ter verkrijging van acten van bekwaam heid tot het geven van school-en van hui-on derwijs, bijeenkomen op Woensdag den 8 Oc tober 1862 en volgende dagen in het lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te Middel burg en zullen de dagen en urenwaarop de verschillende adspiranten zullen moeten ver schijnen hun later door de heeren districts schoolopzieners worden opgegeven. De belang hebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 24 September e. k. behooren aan te melden bij den Schoolopziener van het district, waarin zij wo nen, of van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen met opgaaf van de acte die zij verlangen, en met overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk ge drag, en van hunne geboorte-acte, alsmede van de acten van bekwaamheid of van afg'emeene toe lating die zij reeds mogten hebfreff «vér kregen. Middelburg, 29 Augustus. De commissie tot het afnemen van examen voor gezworen landmeter, hield woensdag en donderdag daartoe hare gewone zitting. Tot die betrekking zijn o. a. toegelaten de heeren J. Tuijnman Cz. en W. Tuijnman Ez. te Nieuwerkerk, P. H. J. For tuinen C.J. Labrijn te Ouwerkerk. Door de provinciale commissie van genees kundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland is geëxamineerd en bevorderd tot apotheker de heer J. M. Gasille. Den 30 Augustus werd op stroom voor de gemeente Colijnsplaat drijvende gezien een lijk dat bij de schouwing bleek te zijn van een mans persoon naar gissing tusschen de 30 en 40 jaren oud, en aldaar ter aarde besteld. Bij het maken der aardenbaan voor dtn staatsspoorweg te Bergen-op-Zoomheeft men op de glacis, buiten de Wouwpoort, drie kruid- kelders ontdektin eene waarvan zich nog een vaatje buskruid bevond. Door den ouderdom is dit echter onbruikbaar. Men schrijft uit 's llage van 30 Aug. Dezer dagen hebben zicli twee personenals stukadoors met witte jassen gekleedoud tus schen de 30 en 40 jaren in twee horstel winkels alhier aangemeldvoorgerende bedienden te zijn van den te Zaandam wonende stukadoor Cheveau of Chevro, die in of onder de gemeente Voorschoten, op eene der buitenplaatseneenig stukadoorwerk aangenomen had, en zij, tot volvoering van dit werk gelast zijndedaartoe witkwasten benoodigd haddentot aai koop waarvan hun meester geene gelden beschikbaar had gesteld. De winkeliersdit voorgeven aan nemende hebben die personen op hun verzoek voor ongeveer ƒ20 aan witkwasten geleverd. In- tusschen is, na gedaan onderzoekgebleken dat bun voorgeven niet der waarheid overeen komstig bevonden is, en eralzoo opligting is ge pleegd. Meer dan waarschijnlijk zijn deze per sonen genaamd Jansen en Bartels. De hoofd commissaris vanpoliciete's Hage verzoekt mits dien mededeelingwanneer soortgelijke wanbe drijven door deze lieden elders worden ge pleegd om daardoor in de gelegenheid te ge raken de identiteit te kunnen constateren. Gisteren avond had er alhier eene soort van volksoploop plaats. De oorzaak daarvan was dat zekere vrouw H.haar 17jarige dochter aan een publiek huis zou afleveren. Naauwelijks werd dit bekend, of eenige honderde personen vereenigden zich voor de woning der moeder om de beide vrouwen te vergezellen; zij werden weldra het voorwerp van bespotting en mishan deling, tot dat de policie verscheen, die de ontaarde moeder en dochter in bewaring nam ten einde verdere schandalen te voorkomen. Men schrijft uit Hoogezand van 28 dezer. Dejustitie heeft alhier een oSjarige krankzin nige gevonden die door zijne wclgertelde ouders op den koestal, in een hok, als een wild dier werd opgesloten. I Iet holein twee afdeelingen verdeeldkreeg slechts licht en lucht dooreen gatwaaraan een paar tralies waren aange- bragt, terwijl door eene kleine opening het eten werd gegeven. Mishandeling had er niet plaats, en er werd goed voedsel gegeven. Voor 15 jaar ongeveer was hij idioot geworden en had men hem laten loopen uit vrees echter, dat men den jongeling in een gesticht zou plaatsen dat het de bakkersklandisie zou benadeelen en dat hij kwaadaardig mogt worden, had men den ongelukkige sinds een 8tal jaren opgesloten maar daardoor tevens alle kans tot herstel doen

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1