WOENSDAG k ZATUROAG. Zaturdag 30 Augustus. Bekendmaking. Bekendmaking Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen wcwnnr i M">! A BO /Vy E MB N TS-P HIJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inxendingier Advert.daagste voren, voor 10 ure' smorgen VERS CUIJN T: P R[J S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijksen Doodberigteman 16 regels af1 behalve hel V.egelregi. De Commissaris des Konings in de provincie 7j>:el'indverwittigt de belangliebbenden dat geene vreemdelingen in het Ottomanisehe Kijk worden toegelatenten zij voorzien van een paspoort, geviseerd door een diplomatieken of eonsulairen Agent van de verhevene Parte Middelburgden 27 Augustus 1802 De Commissaris des Konings voornoemd r. W. van LIJN MEN. Burgkmkkstrr en VVkthouokhs i.™ 7Je- 7 ikzee Lettende op bot koninklijk besluit van den 5 December 1851 Staatsblad no. 149) waarbij een Eereteeken voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterijen wordt ingesteld. Koepen lij deze op zoodanige leden der Schut terij in deze gemeentedie in de termen van voornoemd besluit verkeeren en het eereteeken verlangen, om zich tóór den 15 September aan sta inde, met overlegging van dienststaten, ter gemeente-secretarie aantemelden. 7,/erikceeden 27 Augustus 1862. C. J. FOKKER, Welh. I. B. ,1. P. XERMKRINSSecretaris. Burgkmiestkr en W kthoudkhs van ZL- rikzee maken bekend dut de begrooting dezer qe.mee.nte voor het dienstjaar t%63 zooals die lieden den gemeente-raad is aangeboden, van nu of lot den 11 September e. lc. ter lezing voor een ieder op de secretarie ten Raadhuize zal voorliggen en tegen betaling der kosten verkrijg baar gesteld wordtingevolge de wet. yjerikzee, den 27 Augustus 1862. O. J. FOKKER, II eth.l.R JFN ERM KKINSSecretaris. Burg I- meest kr en Wrthouuers van Zie- rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat door z ex. den minister van financiën ingevolge magtiging des konings is vastgesteld de 249,*/e Staats-Loterij; welke bestaan zal uit 20,000 loten 10,000 prijzen en twee premiën, verdeeld in vijf klassen.. Dat de collecte zal worden geopend op Maandag den 8 September e. k. en gesloten op Tiaturdag den 20 dier maanden dat. de trekkingen zullen p'aats iiebbente'j Grarenhageals die der Isteklassè op 6, 7, Sen 9 Octoberdie der 2de klasse op 20, 21 22 en 23 dier maant!die der 3de klasse op 3 4 5 en 6 November, die der 4de klasse op 17, IS 9 en 20 dier maand en eindelijk die der 5de klasse op 1.2,3,4,8,9, 10, II, 15, 16, 17, 18, 22, 23 en 24 Decernber /terwijl de laatste 100 nummers op Zalurdag den 27 Decem ber e. lc. zullen getrokken worden. Dat de prij zen der loten en de wijze waarop uitgifte en trek- king geschieden zaldezelfde zijn als voor de voorgaande loterij en dat de loten en gedeelten daarvan voor de 4de en 5 de klassen alleen inkoop verkrijgbaar zullen zijn. Zierikzeeden 27 Augustus 1862. C.J. FOKKER, Weth. I. B. J. P. NERMETXS, Secretaris Niet officieel gedeelte.') Openbare Itaadsvergaderiiig' gehouden te Zterikzee den 27 Augustus 1862. Voorzitter mr. C. 'J. Fokker, Wethouder Secretaris mr. J P. N. Ermerins. Afwezig de heeren mr. Cau en van der Lek de Olercq uitlandig van der Vliet met kennis-% geving en Ochtman ongesteld. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn ingekomen a. Eene missive van de vereeniging tot wering van armoede begeleidende het verslag over 1861. Op voorstel des Voorzitters wordt be sloten het verslag gedurende eene maand ter visie van de leden ter secretarie te leggen en daarna in de boekerij te plaatsen. b. idem van Burgemeester en Wethouders van Bergen-op-Zoom ten geleide van een adres aan den minister van ju-tïtie omtrent de vesti ging van eene regtbank te Bergen-op-Zoom met verzoek van adhaesie. \Tadat. het adres door den Secretaris is voorgelezen stelt de Voor zitter namens Burgemeester en Wethouders voor, hieraan niet te voldoen on vraagt of iemand hierover het woord verlangt. Daar niemand zijn verlangen daartoe te kennen geeft, wordt conform het voorstel besloten en dit voor notifi catie aangenomen. c. Idem eene missive van Gedeputeerde Staten begeleidende goedgekeurd raadsbesluit tot wijziging der gemeente begrooting 1862. Voor notificatie. De Voorzitter geeft kennis dat de besteding van bet vernieuwen van een gedeelte kaaimuur oude havéu zuidzijdegelegen tusschen de lste en 2de houten bruggen, en van het ver nieuwen van de Steenenhrug bij de Westpoort op beden heeft plaats gehad. De Secretaris doet vooi lezing van 2 verzoek schriften aan den raad van H. van Driel en P. A. Kink Ierom te worden benoemd tot lijkdrager terwijl wordt medegedeeld dat C. Westplatemondeling heeft gesolliciteerd Daar de benoeming behoort bij Burgemeester en Wethouders, wordt besloten deze adressen naar Burgemeester en Wethouders te renvoyeren ten fine van beschikking. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten de begrooting van den schutters raad voor 1863 te stellen in handen van de commissie, die zal worden benoemd tot onderzoek der gemeente begrooting voor 1863. Wordt besloten op voorstel van Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrijving eener som van f 400 van O U op H. 3. afd. 1. art. 1. (onderhoud bruggen) waartoe bij de begrooting door Gedeputeerde Staten casu quo magtiging is verleend. Burgemeester en Wethouders bieden aan de gemeente-begrooting voor 1863 met toelichtende memorie en stellen voor die te stellen in handen eener commissie ten fine van onderzoek en rapport. Na gehouden stemming waarbij de heeren jhr. de .Jonge en Mulock Houwer als stemopnemeis fungeren", worden gekozen de heeren Mulock Houwer, mr. de Crane en dr. Goemans, in handen van welke commissie nu ook de begrootingen van den schuttersraad en der armbesturen worden gesteld. Namens de commissie ad hoe rapporteert dr. Keiler betrekkelijk de rekening van den schut tersraad dat die rekening.sluit met een nadeelig saldo van ƒ2 met advies tot goedkeuring en voorstel om het te kort ten laste der volgende rekening te brengen. Aldus besloten. De heer Houwer heeft zich als rendant buiten stemming gehouden. Bij monde van mr. van Dongen namens de commissie ad hoe wordt rapport uitgebragt op de gemeente-rekening over 1861 tenderende tot goedkeuring dien conform wordt de reke ning voorloopig vastgesteld in ontvang op- ƒ103,812,63'/, uitgaaf op ƒ96,999,847,goed slot ƒ6812,79 en mitsdien het concept besluit, dat gelezen wordt, tot besluit verheven. Burgemeester en Wethouders hebben zich hierbij van medestemming onthouden. Hierna wordt de vergadering gesloten. UITTREKSEL uit lu-t verslag van den toe stand der provincie Zeelandfloor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1862. (Vervolg van ons vorig No HOOFDSTUK XI. h. Polders. Omtrent enz. De verbetering der hoofdwalerleidingen in den polder Schou wen werd weder voortgezet. Daarvoor werd eene som van ƒ2800 besteed terwijl de bedclving der alooten mede over eene lengte van 21,000 ellen, door de landgebruikers werd vervolgd. In den polder Ooster- en Sir-Jansland werd het als middel tot bevordering eener meer spoedige afwatering noodig geacht om meerder kracht aan de spuijingeu te geven. Te dien einde werd beoosten de uitwateringskil Ie Vianc een bekramd kleihoofd ontworpen van 250 ellen lengte en tevens de verhooging en verzwaring der kade rond den vijf bunders groot en spuiboezem vastgesteld. Deze werken werden aanbesteed voor eene som van 1980. In enz. Het onderzoek der stukken welke jaarlijks wordeu inge zonden, heeft ons genoopt eenige opmerkingen en aanbe velingen aan de dijksbesl uren mede te doelen. Zij bestonden in de volgende De enz. De aandacht van het bestuur van den polder Orcischor werd door ons gevestigd op den toestand van den oever en de steen- bestorting aldaar met aanbeveling om met de bestorting op de meest noodige plaatsen in volgende jaren voort te gaan ter voorkoming der rampen waaraan de oever van den polder anders in het vervolg zou blootstaan. De enz. Ir. den loop van 1861 werd door ons magtiging verleend tot het doen van gel lleeningen aan de navolgende polders tot het daarbij vermelde einde, als: Aan den polder Ooster- en Sir-Jansland tot een bedrag van/'2500 ter bestrijding der onkosten vau de verbetering dei- uitwatering Aan enz. Door het dijksbestuur van den polder Brainisse en Stoof werd inlichting gevraagd omtrent het juiste begrip van art. 17 van het reglement van administratie der polders in dit ge wekt inet betrekkiog tot de geniagtigden ter vergadering en daarbij de volgende vragen gedaan 1 moet de volraagt een schriftelijke geregistreerde zijn of is eene mondelinge voldoende en 2 indien zij schriftelijk moet zijnis het dan noodig haar aan het proces-verhaat der vergadering te hechten of kan zij daarin worden vermeld zonder overlegging Hieromtrent i9 door ous aan voornoemd dijksbestuur teken- nen gegeven dat naar ons inzien de volmagten vereischt volgens art. 17 van gezegd reglement, schriftelijk behoorden te wezen dat de registratie en aanhechting aan het proces-verbaal ons echter ouuoodig voorkwam en dat het vertoonen en de ver melding daarvan in het proces-verbaal als voldoende kan worden aangemerkt. Ons enz. HOOFDSTUK XII. WEGEN'. Over ènz. f. Telegraaflijnen. Ten aanzien van de rijks-telegraaflijnen welker aanleg en instandhouding aan de zorg der ambtenaren van den waterstaat is opgedragen, kunnen wij u melden dat op den 3den Mei 1861 is aanbesteed het leggen eener lijn van Zierikzee naar Brouwershaven ter lengte van 10.602 ellen. De aannemingssom bedroeg 1846. Daaronder waren echter niet begrepen de telegraaf- en schoorpalcn noch de schoren en het koperdraad die voorwerpen werden vau rijkswege geleverd. De kosten vau inrigting van een tijdelijk lokaal tot Kantoor te Brouwershaven, hebben bovendien bedragen de som vau f 418. Dit kantoor is den I4den October 1861 geopeud. Voorts enz. Op 1 Jannarij 1S61 waren in deze provincie kantoren ge vestigd te Goes Middelburg Neuzen Vlissingen en Zierikzee. Aan elk van die te Middelbnrg en te Vlissingen bevonden zich twee ambtenaren aan elk der dier overige kantoren één. Voorts aan elk kantoor één besteller en één toestel. De lijnen waarbij deze provincie betrokken was, elk uit één draad bestaande, waren: die van Hoseudaal naar Vlissingen lang 79,4 mijlen die van Rosendaal naar Zierikzee, lang 51 mijlen die van Neuzen naar de Belgische grens, lang 15,7 mijlen. De Nederlandsche lijnen waren met 4296 kantoren iu verbin ding waarvan 61 binnen het rijk. Het getal betaalde en dienstberigten aan de kantoren in deze proviocie gedurende 1860 behandeld, was als volgt Goes enz. Te Zierikzee 955 verzonden en 255 ontvangen. De ontvangst bedroeg <4, Té Goes enz. Te Zierikzee 566,97". Als enz. HOOFDSTUK XIII LANDBOUW De uitzaaijing der veldvruchten in het najaar van 1860 ge schiedde onder zeer ongunstige omstandigheden. Ken lang durige regen had den grond zoo zacht gemaakt dat het zaai- koren vau verscheidene gewassen zeer spoedig tot verrotting overging. Voornamentlijk was dit het geval hetgeen in October was uitgezaaid Het later uitgezaaide leed minder dooi de vochtigheidmaar veel door de strenge vorst. De plant werd door eene dikke sneeuwlaag gedurende eenigen tijd tegen de koude beschermd doch toen haar die bescherming door den dooi was ontnomen deed de daarop weder invallende vorst haar, bij hare geringe ontwikkeling, veel kwaad. Ook het voorjaar was niet zeer gunstig; vele en hevige regenbuijen belemmerden zeer de groeikracht, en slechts gedurende weinige dagen deden de zonnestralen haren koesterenden invloed ge voelen. In het laatst van Mei en in Junij kwam er Yoor ver scheidene gewassen echter eene verbetering de ongunstige verwachting d;e men reeds vau den oogst begon te koesteren moeit langzamerhand wijken voorde steeds beter wordende vooruitzigten dienaangaande. I'e zomer was uitmuntend cn het weder liet, tijdens den oogst, niets te weuschen. Over het algemeen wordt de hoedanigheid van het ingeoogste zeer geroemd. De hoeveelheid is daarentegen meestal niet mede- gevallen. Van zeer enkele gewassen kan deze goed van de meeste slechts middelmatig genoemd worden. De groote ver woestingen door slakken en wormen aangerigtzijn daarvan de voornaamste oorzaken. Het bovenstaande enz. (Wordt vervolgd.) Zierikzee, 29 Augustus Z. M, heeft benoemd tot president der arrondissements- regtbank te Brielle mr. J. van der Feen thans regter in de arrondissement regtbank te Alkmaar. Zaturdag 11. werden te Hellevoetsluis twee kinderen vermistwaarvan het eene is terugge vonden. terwijl men gisteren het lijkje van het andere uit een geheim gemak heeft opgehaald. Men schrijft uit Zwolle van 25 dezer Bij den arbeider Rewelcawp te Mastenbroek, heeft een Friesch schaap binnen één jaar twee keer jongen geworpen. Zuid- en Oosterafdeeling van Borj.eo. Op den 17 April jl. is de kampong Sapoe aan de monding der Kotta Waringin-rivier gelegen, door 12 roovers-praauwen aangevallen en zijn van daar zes menschen ontvoerd terwijl het kampongshoofd Pembekel Adangan,in het ge vecht met de roovers moet gesneuveld zijn. Twee dagen Jater hebben de zeeroovers zich met lOpraauwen voor de rivier Djel ie vertoond en is daar eene praanw-toop, gevoerd door zekeren Amdjah, door hen genomen. Van de bemanning, bestaande uit 12 personen, moet, volgens berigt van den sjahbander te Djelie niemand ontkomen zijn. DUITSCHLAND. Uit Keulen meldtmen dat II. zondag een meisje van 6 jaren het ongeluk had in de Rijn haven te storcen. Niemand had het voorval waargenomennaar men verneemt behalve een 14jarige knaap. Zonder,zich te bedenken werpt hij zich in de haven duikt naar het kind dat reeds was gezonken en heeft het geluk de kleine behouden aan wal te brengen. Te Baden-Baden bevindt zich sedert een paar dagen de Russische generaal Lüdersdie in Julij bijna bet slagtoffer was geworden van een sluipmoordenaar en bij die gelegenheid in de keel is gewond. Met betrekking tot het ongelukhetwelk den majoor von Uorn 20 dezer heeft getroffen bij gelegenheid van de groote wapenoefeningen deelt de Sienzeiling het volgende mede: Bij het spiegelgevecht op bovengemelden datum rukte de majoor von Born met zijn battaillon tegen den vijand op; de tegenover hem gestelde troepen waren een battaillon infanterie van het 42ste regement en een corps jagers. Op het oogen-

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1