61. Woensdag 20 Augustus. 1862 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administration AANBESTEDING. Buuienlandsche Tijdingen u IEtlKZEESdHEGOVIANT A BONN EMENTS-PRIJS. Per driemaanden f '2,00. Franco per po» f 2,25. Inxendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure'imorgen». VERS CHIJN T P RIJ S DER AD VERTEN T I E A. GewêncI2l/t cents de regelGeboorteHuwelijks- et, Doodberigten san 1—6 régels aft, behalve hel Zegelregi. BuitGKMKESTK.it en Wethouders van ZtV- rikzee, zijn voornemens op Woensdag den 27 dezer maanddes middaysten Raadhuize, in liet openbaar aan den minst eischende aan te be steden de volgende Gemeente-werkenin twee perceelen, te weten 1. Het vernieuwen van een ge deelte Kaaimuur aan de Oude naven, Zuidzijde, tusselien de 1ste en 3de houten Bruggen. 2. Het vernieuwen van de Steenen- Brug voor de Westpoort. Alles met bijlevering der daartoe vereischte materialengereedschappen en arbeidsloonen ingevolge het bestek voor de uitvoering dezer werken, waarvan op Maandag den 18 dezer, exemplaren verkrijgbaar zullen zijn ter Ge- ineente-Secretarie, tertvijl aanwijzing op dewer- ken geschieden zal door den Gemeente-Bouw meester op Ytaturdag den 23 dezer maanddes namiddags zes ure. Zi-eriktee, den 13 Augustus 1862. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N'. ERMERINS, Secretaris. De N'edetlandsche ITandel-Maatschappij heeft vijf schepen bevrachtwaaronder twee voor Amsterdam, eer. voor Rotterdam, een voor Schiedam en een voor Middelburgzijnde liet barkschip Baron van Heemstragezagvoerder F. Nepperus Fz. Uit Vlissingen meldt men dat aldaar bij het schijfschieten een marinier is gekwetstten gevolge waarvan hij aan de bekomene wonde in het hospitaal is overleden Door de arrondissements-regtbank te 's Hage is 11. dingsdag uitspraak gedaan in eene zaak, welker vermelding, niet van algemeen belang ontbloot is omdat het een misdrijf geldt waarvan vele lieden onkundig zijn en welks ver melding alzoo tot veler waarschuwing kan dienen. Twee kooplieden, met manufacturen reizende, hadden eenige weken geleden eenige stukken gras- of katoenlinnen verkocht en welzoo als de koopers het deden voorkomenvoor echt vlaamsch linnen. Nadat de koop gesloten en de koopprijs was betaald, hebben de koopers gemerktdat zij niet linnen maar zuiver katoen hadden gekocht. Zij gaven daarvan konnis aan de policiedie de beide kooplieden met het geld nog in hun bezitdaar ter stede aantrof. Dien ten gevolge stonden de kooplieden op den 5 Aug. 11. teregten requireerde de heer officier van justitie eene gevangenisstraf van 3 maanden töt een jaar, wegens gepleegd bedrog in den aard van de koopwaar. De advocaat mr. D. van Raalte heeft voor de beklaagden aangetoond dat er in deze zaak aan geen bedrog te denken viel, en de omstandigheden het bewijs niet op leverden, dat zij de goederen voor echt linnen hadden verkocht. De regtbank heeft de beklaagden van het hun ten laste gelegde vrijgesproken. Uit Gorinchem meldt men van 15 dezer. Gisteren morgen heeft een woedende qs welke naar Noord-Brabant vervoerd moest worden vrij wat ontsteltenis alhier teweeg gebragt. De os moest met de Sleeuwijksche boot overgebragt worden maar was zoo woest en zoo wild dat bij een bouwman van Hoog BloklandJ. Boom genaamdmet zijne horens aanviel en in de rivier wierp waarbij ook de os in het water stortte. Beide ziin uit het water getogen zonder eenig noemenswaardig letsel. Daarna heeft de os zijn vervoerder op den grond geworpen is de stad ingesneld bij den heer van S. den winkel ingeloopen en weder achteruit gelei Izonder eenige noemenswaar dige schade aan te rigten. Hij is later buiten de stad in een stal gejaagd en daar heeft men nog groote moeitegehad hem te binden en onschade lijk te maken. Uit Weesp meldt men van 16 dezer. Het schijntdat ook aliiier valc-ch geld in om loop isalthans heden werd ten kantore van den rijks-ontvanger alhier aangeboden een valsche gulden hij draagt het jaartal van 1846 en is vooral kenbaar aan eene sterke loodkleur terwijl ook overigens het wapen eenigzins scheef staatin plaats van het randschriftzijn slechts eenige onduidelijke teekens zigtbaargemeld stuk is ook veel ligter dan een echte gulden. Uit Gorsel bij Zutphen schrijft men ouder dagteekening van 12 dezer. „Gisteren avond had op Nederlandscli Mettray die schoone liefdadige landbouwkolonie eene indrukwekkende plegtigheid plaats. Daar werd namelijk de eerste steen gelegd voor een bede huis dat door de bijdragen van een 14tal aan zienlijken is gesticht. Er was een vrij groot aantal gasten genooaigd dat zich eerst in het schoolgebouw vereenigde al waar een toepasse lijke godsdienstoefening voor de jongens van Mettray werd gehouden De fiksche stemmen der kinderen kwamen flink uitterwijl een der kweekelingen zeer verdienstelijk het orgel be speelde. Toen dit afgeloopen was begaf zich het geheele gezelschap begeleid door militair muziek insgelijks uitgevoerd door de jongens van Mettray; naar de plaats waar de kerk een maal komen zal Daar sprak de oprigter dezer instelling de heer Suringar eene treffende rede, waarna de steen door hem gelegd werd. Een woord van dank aan den waardigen man werd uitgesproken door den predikant Brdbrink van Zutphen terwijl daarna de predikant Berns van Spankeren een toepasselijk gebed uitsprak. De plegtigheid werd besloten door een lofzang aan God, gezongen door de kweekelingen, die in de open lucht een waarlijk treffend effect maakte Zeer fraai weder verhoogde het genot van dezen waarlijk schoonen avond. „Mettray, eene instelling waarop geheel Nederland roem mag dragen mag zich thans in buitengewonen bloei verheugen terwijl ruim 150 jongelieden daar worden opgevoed." Uit Kampen meldt men van 16 dezer. De commissaris van policie alhier heeft ter ken nis .'an het publiek gebragt, dat werkelijk te dezer stede niet alleen van valscliheid verdachte rijks daalders maar ook soortgelijke guldens circu leren reeds twee van iedere soort zijn in bezit zij dragen allen het borstbeeld van koning Willem IIen de jaartallen van 1846 en 1847, zij zijn spoedig kenbaar aan de blaauwachtige lichte kleur grove bewerking en doffen klank terwijl allen iets dunner en kleiner zijn dan de echte muntstukken. Uit Zwolle meldt men van 12 dezer. Heden waren eenige werklieden bezig een zoogenaamd heistek of een driesprong, die dienen moest voor een heiblokop te rigten. Men had eenige paaltjes in den grond geslagenwaar tegen de einden van de palen een steunpunt moesten vinden een dier paaltjes raakte los waardoor de sprong met ontzettende kracht nederstortte. De meeste der werklieden maakten zich uit de voeten-, drie hunner echter geraakten onder het gevaarte en zouden zeker verpletterd zijn, indien de grond daar ter plaatse niet buiten gemeen los ware geweest. De werklieden zonken daardoor diep in het zand wegzij werden spoedig door hunne makkers gered, en toen bleek het dat allen in leven waren een is ey met veie kneuzingen afgekomeneen ander is met eene boot naar zijne woning vervoerd, terwijl de derde die het minst verVoerd konde worden in eene keet, die in de nabijheid van de plaats des onheils staatis opgenomen. Uit Groningen meldt men van 15 dezer. In het begin dezer maand werd door het pro vinciaal geregtshof alhier ter zake van het schrijven van een zoogenaamden brandbrief houdende bedreiging onder voorwaarde tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld de persoon van A. B., 75jaren oud wolkammer, geboren te Leeuwarden. Niet zoo zeer de veroordeeling als wel de veroordeelde, die de wonderlijkste lotgevallen heeft gehad verdientonze bijzondere opmerking. Na van 18041814 in militaire dienst van Frankrijk de verschillende oorlogen van Napoleon ook den togtnaar Rusland mede gemaakt te heb ben, trad hij in 1815 na de herstelde orde van zaken hier te lande in onze dienst voorde West- Indische koloniën. Gepasporteerd begaf hij zich van daar naar Frankrijk waar hij in 1820 be trokken werd in de zamenzwering tegen de Bour bons welke met den moord op den hertog van Berry door Lonvel eindigde Sedert in Neder land verblijf houdendestond hij in 1831 te Leeuwarden teregt, terzake van zamenspanning tegen de bestaande regering en begunstiging der Belgische revolutie. De laatste jaren bragt hij in de kolonie Ommerschans door en het ontslag hetwelk men hem aldaar verleende, schijnt de aanleidende oorzaak tot het plegen van boven genoemde misdaad te zijn geweest daar hij we gens ziekelijke omstandigheden bijna in de on mogelijkheid verkeerde aan zijne bedreiging eenig gevolg te geven. Een oor- en ooggetuige deelt aan de Ift'n- schoter courant het volgende mede Te Han nover heeft een groote volksoploop plaats ge had, waarvan de oorzaak in het kort is deze De nieuw in te voeren Luthersche cathechismus waartegen een Luthersch predikant uit het Os- nabrüksche eene brochure heeft in het licht ge geven, verwekt bij hoog en laag groot ongenoe gen. Genoemde predikant was op woensdag 6 dezer voor het Luthersche consistorie ter ver antwoording geroepen en kwam onder geleide en uitbundig gejuich eener talrijke menigte de stad Hannover binnen. Nadat hij den volgenden vrijdag middag op dezelfde wijze weder vertrokken was, verzamelden zich des avonds laat eenige duizenden voor het huis van een der Hannoversche predikantenen deden van alle zijden vloeken en bedreigingen hooren. Oogenblikkelijk was de policie op de been, de bezetting in het geweer en het duurde niet lang of er werd op de menigte (onverschillig of het mannen, vrouwen of kinderen waren) in gehouwen. Nu werd het volk woedend, stee- nen werden opgenomen en geworpen en een al gemeen gevecht begonmet het gevolg dat ver- scheidenen gewond werden. Een der poücie- agenten is den volgenden morgen aan zijne won den overledenterwijl men voor het behoud van anderen vreest. De glazen van het koffijliuis Tivoli, waarvoorde oploop plaats had, benevens al de daar aanwezige gaz-lantarenszijn ver brijzeld. Ten gevolge van een en ander hebben eenige arrestatiën plaatsgehad. Aan het algemeen overzigt van het Bala- viaasch Handelsblad wordt het volgende ont- leencl Aangaande Bandjermassin verneemt men niets dan goede berigten. Eerst was tot eene expe ditie naar Pasir besloten om den sultan te tuch tigen voor de hulp die hij aan de opstandelingen in het Bandjermassinsche had verleenden van liier zoude ten dien behoeve eene compagnie van het 11de bataillon infanterie vertrekken. Het schijnt echter dat de sultan van Pasir voldoende verontschuldigingen heeft aangebodenmen zegt hier ten minste dat, ten gevolge dezer da gen van Bandjermassin ontvangen rapporten geen expeditie naar Pasir vertrekt. Door den Nederlandschen consul te Sin gapore is aan den resident van Riouw medege deeld, dat de Serawakste stoomer Rainboiu nabij de westkust van Borneo, zes Soloksclie rooverspraauwen heeft bemagtigd. Dertigroovers zijn gevangengenomen, dertig ontsnapten in het bo^ch en de overigen zijn ge sneuveld of verdronken terwijl twee honderd slaven, voor het meerendeel NederlaDdsch-In- dische onderdanen zijn verlost Ook een aantal Hollandsche vlaggen is aan denresident van Riuuw door den consul der Ne derlanden te Singapore namens den raiijah moeda van Serawak toegezonden. De berigten van Soekadana omtrent de zeeroovers waren van meer ernstigen aard. De militaire commandant aldaarde 2de luitenant van Son, had den 8 Mei aan boord van de kruis- boot no. 62gevoerd door den djoeragan iJassan Soekadana verlaten, ten einde te Pontianak ge neeskundig te worden behandeld. Den volgen den dag kreeg men twee groote rooverspraauwen en drie sampangs in hetgezigt, die regelregt op de kruisboot aanroeiden. A lies werd tot het ge vecht gereed gemaakt en toen men elkaar op on geveer 500 passen was genaderdloste de kruis boot een kartetschot uit den diieponder, waarop de drie sampangs de vlugt namen. De groote praauwen antwoordden met buksschoten maar deden weinig schade en kozen na een kort ge vecht het hazenpad, onmiddelijk gevolgd door de kruisboot, die al zeilende en roeijende onder een kartets- en kogelvnur den vijand menig ver lies toebragt. De roovers vlugtten in eene kreek tusschen Poeloe Nannas en Poeloe Rum- sas, werwaarts de kruisboot ook koers zette. Op het oogenblikdat men dacht hen te achterhalen kwamen plotseling twee groote vaartuigen uit de kreek te voorschijnvergezeld van eene groote praauw toop welke door acht brangays en eene i menigte sampangs omringd was. De praauwen welke het eerst gezien waren, naderden met on- geloofelijke snelheid doch twee schoten deden hen onmiddelijk op de praauw toop terugtrekken. De aanvallers, hoewel steeds boven den wind trachtende te komenraakten meer en meer achter, zoodat ten 2 ure in den namiddag alleen de zeilen zigtbaar waren. Een uur daarna ver- i minderde de wind, zoodat de zeeschuimers, welke allen begonnen te roeijenspoedig niet verder dan 1000 passen van de kruisboot verwij- derd waren. Eensklaps liet de djoeragan de kruisboot wenden. De roovers, niet op deze manoeuvre bedacht, streken de zeilenterwijl de vier naastbij zijnde praauwen zich al roeijende van de kruisboot trachtten te verwijderen. Een van de brangays werd in den grond geboord en de overige sloepen sloegen deerlijk gehavend opi de vlugt.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1