aturdag 16 Augustus. WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratièn Oproeping. AANBESTEDING- Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen rw IEB1KZEESGHËC0VRANÏ I BO N N E MEN TS-P lï IJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daags tevoren, voor 10 ure'morgens. VEES CBIJNT'. P P.I J S D E B A D V E B T E N T 1 E A Gewoneii'j, cents de regel. Geboorte-, lluuelijlt»- <e Ooodberig ten van 16 regels af 1 behalve het Y.egelregt. l>e Commissaris des Konings in de provin cie Zeeland Verwittigt lien die ter benoeming ids tl'r'fli- baas bij <le Culamtle.iise p. tte.H in deze provincie verlangen in aanmerking te komen, dat zij zich daartoe schriftelijk en op gezegeld, popier binnen veertien dagen na de dagteekening dezer bij hem belmoren aan te melden, met overlegging van hun geboorte-extract, ten biijke dat zij niet jon- <>er dan 23 jaren en niet oudei-dan 40 jaren zijn, alsmede van het bewijs dat zij Neder lander zijn. Aan hen die deze vereischten bezitten zal ver volgens tiid en plaats worden opgegeven voor een vergelijkend onderzoek hunner geschiktheid. Dat onderzoek zal inzonderheid loopen over schrijven en rekenen over de geschiktheid van liet zelfverrigten der verschillende soorten van dijkwerk, over de kennis van dijksmaterialen en over die der inrigting en werking van zeesluizen. Middelburg, den 12 Augustus 1802. Voor den Commissaris des Konings voornoemd BËCIUS. Lid van Gedeputeerde Stalen. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, zijn voornemens op Woensdag den 27 dezer maand des middagsten liaadhuizein het openbaar aan den minst eischende aan te be steden de volgende Gemeente-werkenin twee perceelente weten 1. SZ«-|. vvritivuwen v;»i> <-esi gc- ileclte k.iaiiiliiui' <l«' Oiulv Haven, '/.iiulzijdi', fussclicii «Ie Sste en 3<l<- Brnggen. 2. DSs-t vernieuwen van de «teeuen- Dtrug voor «Ir Weglpoort. Alles met bijlevering der daartoe vereischte materialen, gereedschappen en arbeidsloonen ingevolge liet bestek voor de uitvoering dezer werkenwaarvan op Maandag den 18 dezer exemplaren verkrijgbaar zullen zijn ter Ge meente-Secretarie, terwijl aanwijzing op de wer ken geschieden zal door den Gemeente-Bouw meester op Zalurdag den 23 dezer maand., des namiddags zes ure. T.ierikzee, den 13 Augustus 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. X. E KM li KI NS, Secretaris. UITTKEKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1862. Vervolg van ons vorig No.) HOOFDSTUK IX. Straatverlichting De straatverlichting te Brouwershaven liet in de laatste tijden veel te wenschen, zoodat het gemeentebestuur besloot voor die verlichting te gebruiken de olie van HiJljacrs en Co. *e Rotterdam. Thans voldoet die verlichting zoo goed, dat meu zich de aanmerkelijke meerdere kosten gaarne getroost. Van enz. Het getal dor straatlantaarns te Zierikzee werd tot t-lo gebragt. b. Gevangenissen. De enz. Aan litt gevangenisgebouw te Zierikzee werden geene andere buitengewone werken verrigtdan het veranderen van eeneu schoorsteen in de woonkamer des cipiers. Het daarmede beoogde doel schijnt echter niet te zijn bereikt, daar de rook bij sommige winden in die kamer bij voortduring veel binder veroorzaakt. De onderhoudswerken werden overigens naar behooren uitgevoerd. Ook dit gebouw laat wat de luchlververscbing betreft te weuscben. De vensiers der tot gemeenschappelijke opsluiting bestemde vertrekken, moeten bij een aanzienlijk getal ge vangenen voortdurend geopend worden gehouden, om de lucht daarin behoorlijk zuiver te houden. Met de cellen is zulks zoodra er zich een gevangene iu be vindt, eveneens het geval. Geene der vertrekken worden ver warmd zoodat enkele cellen, op de derde verdieping bij vriezend weder onbewoonbaar zijn. Hierin wordt nu wel eenigzins door waterstoven voorzien terwijl de gevangenen van tijd tot tijd gelegenheid wordt gegeven om zich bij het keuken vuur le ver warmen maar deze middelen zijn onvoldoende en ondoelmatig. De zicli in het gebouw bevindende cellen worden gezegd mede bij felle zomerhitte onbewoonbaar te zijn. Kindelijk doet. zich de behoefte aan een ziekenvertrek, bij voortduring levendig gevoelen. Meu is somtijds verpligt zieke gevangenen iu het plaatselijk ziekcngesticht te doen. Gaat dit altoos met moeijelijkheden gepaard in enkele gevallen is zulks ondoenlijk. De enz. De verpleging der gevangenen wat de voedingde ligging en de kleeding betreft geschiedde naar de dienaaugaande be staande bepalingen. De kosten vau voeding beliepen te Middelburg 0,14763 te Goes/(),32eu te Zierikzee ƒ0,34 per gevangene daags. Op de beide laatste plaatsen waren daaronder de koster, van toe bereiding der spijzen en van verwarming, verlichting eu be- wassching begrepen. Te enz. Te Zierikzee werden opvolgeÜ.ik 64 gevangenen beziggehou den." Het arbeidsloon beliep ƒ36,"0, waarvau ƒ6,19 als zakgeld uitbetaald ƒ11,01 kwam ten voordeeledes rijks en het overschot aan de uitgaanskas. De enz. De predikanten der Hervc rmde er. de beide geestelijken dev Roomsch-Katholijkc gemcenlc Ie Zierikzee, bezoeken de ge vangenen van tijd tot tijd en laten hen die zulks verlangen niet zonder geestelijken troost. Het schoolonderwijs had aldaar dagelijks plaats van hetzelve werd vooral aan de zijde der jeugdige gevangenen, met be langstelling gebruik gemaakt. Ter handhaving van orde en tuchtmoesten te Middelburg aan 7, en te Goes aan 5 gevangenen disciplinaire straften wor den opgelegd. Te Zierikzee' behoefde men tot dit middel zijne toevlugt niet te nemen. Van het gedrag der gevangenen wordt overigens-gunstige melding gemaakt. Het getal enz. HOOFDSTUK X. Rijksmiddelen. Wij enz. De posterijen hebben in 1861 opgebragt67988,83. Üe zuivere opbrengst van die ontvangst beliep te Zierikzee met 11 daaronder behoorende hulpkantoren ƒ11071,615. Het getal der aan de verschillende postkantoren in !86L ontvangen getaxeerde brieven bedroeg: binnenlandsche 107824 binteulandschc 29S63 en dat der verzonden gefrankeerde binnenlandsche 107821 buiteulandscbe 15500. Iu enz. HOOFDSTUK XI. Waterstaat. a. Rivieren. üven er.z. Aau deu stijger teZijpewerd iu 1861, door aanvaring geringe schade toegebragtwelke voor rekening der provincie moest worden hersteld. Voortdurend enz. Iu het Brouwershavensche gat vertooude zich het ijs voor het eerst op den Isteu Januarij 1861. Deze zeearm was nu eens vol ijs dan weder, naar gelang van deu wind, er van bevrijd en alleen onbevaarbaar op den 3<len tOden llden, I3den, 14deh, loden en 16'deo Januarij. Den 20sten dier maand was het ijs daaruit opgeruimd. Op enz. De overvaart van Vianen naar Staveuisse in het Keeten was, door het menigvuldig ijs en de zware mistgestremd op den 20sten 2lsten en 22sten Januarij, terwijl daarvoor op den l6den drie uren en op den 24sten negen uren werden besteed. Den 27sten Januarij was liet ijs opgeruimd eu de scheepvaart naar Zijpe open. In het Zijpe heeft geen scheepvaart plaats gehad van 24 Dec. 1860 tot 25 Januarij 1861. In de rivier de Kendragt zette het ijs zich op den 3den Januari]' op hoogwater vast, en op den 9den daaraanvol gende pas-eerde men bijna overal deze rivier vau den Zeeuwschen i naar den Noordbrabantschen oever over het ijs. Alleen bij het veer te Tholen bleef open water. I Van 25 op 26 Januarij brak de ijsbaan grootendeels op, en deu 31 sten was overal blank water. De Zandkreek enz. CWordt vervolgd) Zierikzee, 14 Augustus. Te 'I holen heeft den 11 dezer liet volgende voorval plaats ge had. Af. N.y oud 16 jaren, willende fruit gaan plukken werd aanhoudend van een meisje met steentjes gegooid. Dit hem vervelendeneemt genoemde M.N. een steen op en werpt dien naar j'et meisje. E enige uren na het voorgevallene Js bedoeld meisje overleden. Genoemde jon geling bevindt zich alhier in hechtenis. Brouwershaven 13 Augustus. lieden had alhier een treffend voorval plaats. Schip per B u. d. K. van Rotterdam, liggende niet zijne ligterschuit 'alhier, had het ongeluk van liet tweede dek naar beneden te storten, met het noodlottig gevolg dat hij onmiddelijk op de plaats dood bleef. Hij laat eene weduwe en negen kind <jren na waarvan een is gehuwd. Men schrijft uit Groningen van 9 dezer. Uit Beerta wordt gemeld dat gisteren een heiig onweder, met hevigen regen vergezeld, over die gemeente trok. Ken der knechten van den lieer A. BuUkoolt met ploegen bezig, dacht zich daartegen te beveiligen door te schuilen achter de paarden, Ken der paarden viel door den bliksem getroffen dood voor hem neder Hij zelf bleef ongedeerd: Bij den landbouwer Tonicja buiten de Bote- ringepoort, zijn ch or eene lien op eenmaal 25 kiekens uitgebroeid. De H'inschoter Courant van den 6 dezer meldt het volgende In liet vlek .1.in Vries land, heeft liet volgende curieuse geval plaats gehad. Kenige veekooplieden waren met een partij varkens gelogeerd ten huize van den logementhouder J. K.de eersten in het voorste en de laatstcn in het achterste gedeelte der her berg. rl oen de kooplieden den volgenden morgen opstonden om met hun viervoetig gezelschap de reis te vervolgen, zagen zij deze dieren in eene zonderlinge ongewone positie in het hok liggen terwijl zy dadelijk weder neervielen als men het beproefde om hen op de beenen te brengen. Hoewel dit bij ieder eerst een raadsel was bleek het echter na onderzoek, dat een in de nabijheid zijnde vat jenever was ledig goloo- pen, waarvan de viervoeters het r,nodig gebruik hadden gemaakt, zoodat zij een fernien roes hadden gekregen en nog des morgens zoo dronken waren als zwijnen. Het schijnt dus dat de viervoetige varkens geene voorstanders zijn van 't afnchaftingsgenootschap. De loge menthouder wasechter niet best tevreden over zijne viervoetige logé's en toen deze dieren den roes hadden uitgeslapen en zonder laveren weêr konden voeteren koelde hij zijne boosheid door ieder zwijn een gevoelige» schop op reis en tot afscheid te geven met de kernachtige woorden, daarbij in de Friesche taal „jimtne domme bar gen? FRANK R IJK. Parijs, 10 Augustus. Eenigen tijd geleden meldde een dagblad dat tot de overblijfselen van liet oude Fransche leger, te regt liet groote leger genoemdook fiog een voormalig dragon der behoorde, die zijne honderd en vier jaren met eere draagt, de grootste geestdrift betoont als hij van de door hem bijgewoonde veldslagen en de door hem toegeliragte en bekomen wonden verhaalt, en over niets anders klaagt dan dat zijne vrouiv, met wie hij vieren vijftig jaren ge huwd is, en die op twee maanden na insgelijks honderd en vier jaren telt, zoo hulpbehoevend wordt en sedert de twee laatste jat en zoo sterk „aftakelt." Dat dagbladartikel nu heeft ook de aandacht der regering op dien ouden krijger wiens naam Gallot is, gevestigd, en de minister van oorlog heeft hem een brevet toegezonden dat hem een jaarlijkseh pensioen van 700 francs verzekert. Het ontvangen daarvan, en niet minder dat der bijgevoegde medaille, perste den ruim honderdjarigen snorbaard tranen uit de oogen. „De dappere maarschalk Manertj zeide hij, had mij bij de barrière van tllichy liet kruis van het Eerclegioor. toegewezen, maar do anderen hebben inijn regt daarop niet bevestigd." Men zegt nu dat Gallot den 15 Augustus de door Moncey toegezegde decoratie ontvangen zal, welk een en ander een dagblad dat gewoon is de keizerlijke regering toe te juichen doetuit- roepen „De regering van Napoleon 111 her stelt dagelijks de verzuimen en misslagen van een vroeger tijdperk, waarin men meende zoo vele roemrijke herinneringen te kunt.en uit- wisschen B'j gelegenheid der feesten van 15 Aug. wordt op het groote veld te Lyon een zonder linge wedloop gehouden en wel tusschen paar den kameelen en struisvogelsderwaarts door eene Afrikaansclie karavaan sangebragtdie uit tien Arabieren en zes negers Bestaat. Voor den wedloop der paarden, tot mededinging waarbij de liefhebbers uitgenoodigci zijn, zijn aanzienlijke prijzen uitgeloofd. De Pays deelt mede, dat liet Japansch gezantschap aan do keizerlijke regering het ver langen heeft te kennen gegeven om op een Fransch oorlogschip naar zijn vaderland te wor den teruggebragt. Dientengevolge is door het gouvernement liet fregat Sêtniratnis daartoe aan gewezen. Dé Fransche regering heeft aan de Oos- tenrijksche vergunning verleend op Fransche werven twee gepantserde fregatten te laten bouwen. De snelheid waarmede de zee van 1818 tot 1845 liet land verzwolgen heeft blijkt uit naauwkeurige waarnemingen en cijfers Met overzigt dier periode van slechts 27 jaren toont een schrikbarend voortwoekeren van den Oce aan. Van 1818 tot 1830, in 12 j; iren dus heeft de zee 180 ellen grond veroverd; dat is 15 ellen ieder jaar. Van 1830 tot 1852 ver zwolg zij 350 ellen dat is 29 per jaar. Einde lijk van 1842 tot 1845, in driejaren dus ver meesterde zij 105 ellen, dei halve 35 ieder jaar. Deze cijfers zijn niet bij benaderingmaar vol komen juist en getrokken uit archieven nopens het beheer en onderhoud der bruggen en wee-en. De berigten uit de verschillende departe menten van Frankrijk omtrent den te velde staande» oogst, luiden gunstig. De Iaa'ste regen waarvan men sommige nadeelige gevolgen duchtte, hebben integendeel gunstig gewerkt. Vooral hebben zij goed gedaan aan de granen. Men meldt uit Ciiambéry van den 8, dat aldaar een onweder, zoo hevig als de oudste lieden nimmer beleefd hebben boven de stad is losgebarsten, vergezeld van zeer merkwaardige meteorologische verschijnselen. De barometer was sedert den nacht een weinig gedaaldmaai de stand liet het noodweer niet voorzien dat volgde. De lucht werd zwart, en nu en dan merkte men gele lichtverschijnsels opdie aan de stad een zonderling voorkomen gaven. Op het midden van den dag was het zoo duister als tegen 's avonds acht uur. Het onweder barstte eensklaps en dadelijk in voile lievigheid los vergezeld van een zeer geweldigen plasregen zoodat in weinige minuten de straten, pleinen en binnenplaatsen der huizen onder wa'er stonden waardoor op vele puntende communicatie afge broken is. Vele schoorsteenen werden van de huizen afgestormd en als met geweld op de stra ten neérgeslingerd, die weldra hier en daar met puin bedekt waten. Een koopman in optische instrumenten zag door een windvlaag een zijnet- winkelkasten wegrukkenverbrijzelen en de kostbare voorwerpen letterlijk rondstrooijen als door onzigtbare handen. De schade is groot maar ernstige onheilen zijn er gelukkig niet te betreuren.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1