V. Woensdag 13 Augustus. 181)2 WOENSDAG ZATURDAG. Bimienlaiidsche Tijdingen l BONNE MENT S-P RIJ S. Per driemaanden f i,00. Franco per post f 2,25. Inzendingier Advert.daagste voren, roorlO ure'smorgem. VE li S CU IJ N T P BIJ S DE B A D V E B T IC A' 7 1 F N, Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hel Z egelregt. bekendmaking. Burgemeester en Win houders van Zie rikzee verwittigen bij deze het publiek dat de gewone lïei-znis of .Jaeiemnrkt alhier zal gehouden worden als van ouds aanvangende op ilea laatsten Maandag in Augustus gedurende twee weken en alzoo van den 25 dezer maand tot en met den 6 September aanstaande. De aanvraag voor het plaatsen van Schonw- hurgtenten zal uiterlijk vóór den 20 dezer maand moeten geschieden, met vrachtvrije brieven bij den Heer M. COUVÉtë, Maiktmeester alhier, bij wien op dezelfde wijze dekrameis zich in tijds belmoren aan te melden. Hen ieder hunner zal van behoorlijk patent moeten zijn voorzienter wijl geene rijfelaars lioroskooptrekkers ef bede laars op de kermis zullen worden toegvjaten. Zierikcee, den 5 Augustus 1862. Th C. CAU, Voorzitter'. J. P. N. KRM I.RJNS Secretaris. UITTREKSEL uit liet verslag van den toe stand der provincie Zeeland j door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 18G2. CVervolg van ons vorig No.) HOOFDSTUK VIII. Banken van Leening. V.-in deze instellingen waren even als in 18(5:1, aanwezig 4-, als te Goes, Middelburg, Vlissingon en Zierikzee, allen op openbaar gezag daargesteld. Deze leenbanken werkten met pen gezanientlijk kapitaal van ƒ107316,645, van welk kapitaal 19276,475 waarvoor geen intrest werd betaald, en waarvan de overige K8040,i? werd opgenomen tegen den intrest van 4,4284/l0n0 cu 5 pet. Het bedrag der kapitalen waarmede de banken werkten was 29 775 meer dan in 1880. Sedert 1 April 18(51 onderging de rente-standaard voor beleeningen in de bauk te Vlissingen eene verhooging van 2 pet. voor panden van /200 en daar bened.ni welke verhoo- ging bij Zr. Ma. besluit van den 3' February bevorens no. 89, voor 5 jaren is goedgekeurd. Daardoor is de rente-heffing bij die leenbank 12 pet. voor panden boven de 200 en 16 pet. voor panden van ƒ200 en daar beneden. Bij de overige banken is de rente-standaard onveranderd gebleven' bij die te Goes namelijk 16 pet. voor alle panden, bij die te Middel burg 8 pet. voor panden van t'-500 en daarboven, 9 pet., voor panden van 100 tot f .500 eu 14°/,0 pel. voor panden beneden de ƒ100, eu bij de bank te Zierikzee 12 pet. voor alle panden. Met inbegrip der panden waarvan de beleening werd ver nieuwd werdeu gedurende bet jaar 18(51 126S59 panden beleend 122769 gelost en 1351 panden verkocht. Met getal der beleende pauden is 6318 meer dan in 1860, welke ver meerdering zich bepaald tot de banken te Goes Middelburg en Vlissingen terwijl bij die te Zierikzee 2105 panden min der werden beleend. Dat der geloste panden is 5496 meer, welke vermeerdering zich tot dezelfde banken bepaalt als waarbij meerdere panden zijn beleend zijnde er bij die te Zierikzee 3241 minder gelost; 28 panden minder werden ver kocht ais 18 bij die te Middelburg en 133 bij die te Zie rikzee terwijl bij die te Goes 05 en bij die tc Vlissingen 58 panden meer verkocht werden. Ten gevolge van de meerdere beleeningen en aflossingen in dc banken te Goes, Middelburg en Vlissingen, is eene som van nagenoeg f 16400 meer op beleende panden voorgescho ten en nagenoeg 14400 meer ontvangen voor geloste panden. Kr enz Ziekenen Begrafenisbussen, Door de oprigting in I>61 vau eene begrafenisbus te Middelburg.j is het getal dezer instellingen met ééne ver meerderd en waren er 16 aanwezig, als 1 te Goes, 5 te Middelburg 1 te Tholcn 5 te Vlissingen 8 te Zierikzee en 1 te Omverkerk. De volgende mcdcdeelingen hebben alleen betrekking tot 14 zieken- en begrafenisbussen. Even als in vorige jaren verkregen deze instellingen wederom meerdere uitbreiding. Het getal der deelnemers, dat in 1861 met 264 vermeerderde, bedroeg 13061. Het getal personen die in de door deze instellingen verleende hulp deelden bedroeg 644, zijnde dit 35 personen meer dan in 1860. Uitgegeven werd voor administratiekosten enz, 21271,13 in I860 f 16567,14, dus in 1861 meer ƒ4704,04. Naardien 35 personen meer deelden in de hulp door deze instellingen aan de deelgeregtigden verleend, wird voor be grafeniskosten nagenoeg f 290Ö en voor ziekengelden ƒ160 meer uitgekeerd dan in 1860 Ook werd 2340 meer belegd en ondergingen de lasten eene kleine vermeerderingdaarentegen werd minder uitgegeven voor administratiekosten ƒ637 en was het bedrag der kosten voor verstrekte geneesmiddelen en genees- en heelkundige hulp een weinig minder. Voorts was er in 1860 bij een der bussen een nadeelig saldo van rekening ad /*55,39hetgeen in 1861 het geval niet was. Ontvangen werd wegen9 inkomsten van bezittingen en toege kende regten enz. ƒ29888,40, in 186029059,91 dus'iu 1861 meer 828,49. De opbrengst der gewone en buitengewone contributien der iuleggelden en boeten was tezamen nageu.oeg f 500 meer terwijl de saldo's van vorige dienst ƒ590 meer bedroegen; daarentegen waaren de inkomsten van bezittingen 260 minder. Het kapitaal te gelde gemaakt was gelijk aan dat in 1S60 verkocht. Spaarbanken. Van deze instellingen waren, even als in 1860 aanwezig 6 als tc Middelburg, Sluis, Tholeu, Vlissiugeu, Zierikzee en G roede.. De intressen welke van de ingebragt wordende gelden werden be'aald was bij de spaarbanken te Middelburg enz. en te Zierikzee 3 l/s eu 4 pet. lïetgetal deelnemers was bij de opneming der laatste rekening 66 meer dan ïu 1860. De vermeerdering had plaats bij al de spaarbanken ter uitzondering van die te Tholeu waar liet getal der deelnemers minder was Het bedrag van hetgeeu aau de deelnemers werd uitbetaald, zoo voor opgevraagde inlagen als voor intrest is 3155 minder dan in 18611. liet bedrag der iu bet admiuistiatic-j iur gedane inlagen was/644,26 minder. Met inbegrip van hetgeen ze tc goed hadden, was bet kapitaal der spaarbanken bij de opneming der laatste rekening ƒ21142,715 meer eu het bedrag vau hetgeen ze verschuldigd waren 14303,03 meer, dan bij de opneming der rekening iu i860. In dc volgende tabel enz. Spaarkassen. Even als in 1860, waren er 3 dezer instellingen aanwezig als te Boimnenede, Brouwershaven en Korfgeeu. Aan de spaarkassen iu de beide laatstgenoemde gemeenten was in I860 geen deel genomen. In 1861 was dit het geval met die tc Boimnenede. en Brouwershaven De spaarkas te Korlgeen die in I860 feitelijk had stil gestaan is steeds in kwijnenden toestand. Door slechts 4 personen werd daaraan deelgenomen die zanten 36 inbragteu welke som aan hen is terugbetaald met bijvoeging van 15 pet.welken intrest door de kas aan de deelnemers wordt betaald. Overigens bestaat bij die kas geen reserve-fonds. Ofschoon alle deelnemiug aau de spaarkassen te Bommenede en te Brouwershaven heeft opgehouden zijn ze echier nog niet opgeheven Beide kassen bezitten reserve-fondsen de eerste van ƒ70,22, de audere van 124,51. De bestemming van die reservefondsen voortgesproten uit bijzondere giften en bijdragen van particulieren is nog niet bepaald. Dat van de kas te Brouwershaven is geplaatst in de spaarbank te Zierikzee. Het fonds van die te Bommenede schijnt in dezelfde spaarbank geplaatst te zullen worden.' Hulpbanken. Van deze instellingen werden er 2 aangetroffen even als in 1S60 te Middelburg en te Zierikzee. De intressen aan die banken door de leener9 betaald was bij de bank te Middelburg van 1 tot 2 pet., en bij die te Zierikzee van 2 tot 5 pet. naar gelang van den termijn binnen welke de teruggave der voorgeschoten gelden wordt gedaan. Er zijn 573 leeningen gedaan zijnde 1 5 leenhigen minder dan in I860 welke zich tot de beide banken bepaalt Uitgegeven enz. Voorts kannen wij nog melden dat in de gemeente Zierikzee eene vereeniging bestaat, wier hoofddoel is „Wering, vau armoede." Die vereeniging, welke door eene vrouwou-vereenlging ter zijde wordt gestaan oefent een patronaat uit over de personen bij haar ingeschreven onder daarvoor aangenomen beginselen. Zij tracht haar uitgedrukt hoofd loei te bereiken door het bevorderen van orde en vlijt, hettegeng»an dar bedelarij eu van het gebruik van sterken drank, eu de bevordering van deelneming iu bestaande nuttige inrigtingen ter voorkoming vau armoede. Om aan dat doel dienstbaar te zijn is ab neven doel gesteld „Voorziening in tijdelijkeiv nood welk neven doel zich uitsluitend be, aalt tot zoodanige personen die geenerlei ondersteuning ontvangen van eenig armbestuur. dan alleen in buitengewone gevallen eu onder zekere voorwaarden. Blijkens het laatst bij ons ontvangen verslag van d e ver eeniging, loopendc vau 1 Mei 1860 tot ultimo April 1861 b idroeg bet getal der ingeschrevene huisgezinnen 48 waarom trent door de pairouen over het algemeen werd gemeld dat daarin vlijt, orde en spaarzaamheid sv.rden betracht; 3 huis gezinnen werden uitgesloten omdat ze niet voldeden aau de gestelde voorwaarden of zich onverschillig betoonden. Onder de voorwaarden door de vereeniging gesteld behoort dc deelneming in een zieken- eu begrafenisfonds en in eene waarborg-vereeniging of spaarkas. Daaraan werd vrij algemeen deelgenomen. Bij ziekte of stremming van nrbéid werd door de vereeniging te hulp gekomen, hetflij door het verstrekken van geneeskun dige hulp, hetzij door geldelijke ondersteuning. Vooreen en ander werd uitgegeven ƒ748,11. De giften aan de vereeniging toegevallen bedroegen ƒ736,99. Aan de onderlinge waarborg-vereeniging voor arbeiders en werklieden waarvan zoo even is gewaagd namen 1*4 per sonen deel, die, gedurende 36 weken 1719,17 inbragten. Die ingebragte gelden werdeu aan hen in 8 vrekeu uitgekeerd met eene verbooging vau ƒ224,965. Ook enz. HOOFDSTUK IX. Openbare veiligheid en Gevangenissen, a. Openbare veiligheid De opeubare rust werd gedurende het jaar 1861 nergens in deze provincie gestoord. Er zijn dan ook geene buitengewone maatregelen van polreie noOdig geweest, dan alleen in Zuid- Bevoland waar men voor ongeregeldheden onder het voor eene inpoldering gebezigde werkvolk vreesde. Ken militair detachement, ter voorkoming daarvan uit Neuzen ontboden, kon echter al spoedig weder vertrekken, daar zijne aanwezig heid ter bedoelde plaats aldra bleek onnoodig te zijn. Behalve een moord welke onder de gemeente St. Laurens werd gepleegd en de toezending van een zoonenaamden brand- J brief onder IJzeudijke kwamen geene zware misdaden ter I onzer kennis. "Wegens dc bedelarij vinden wij weinig belangrijks naiige- j teekend. De enz. i Het getal personen die in 1861 wegens bedelarij en land- looperij tërugt sfonden bedroeg 110: als: j iu het regterlijk arrondissement Middelburg enz in het regterlijk arrondissement Zierikzee 2 personen welke j beide tot gevangenisstraf en opvolgende overbrenging naar een bedc'aarsgesficbt veroordeeld werden. Van bet gedrag en den dienstijver der plaatselijke policie- beambten wordtmet slechts weinige uitzonderingen op nieuw gunstige getuigenis afgelegd Dit kan mede worden gezegd van de marechaussee eu de lijks veld wacht. Aan enz. Rampen enz. Het is ons aangenaam hier te kunnen aanterkenen dat Zeeland, voor zooveel het jaar 180! betreft, geeue rampen van eenen eenigzins algemeenen aard te betreuren heeft.. Ecuige brandrampen van minder belang met stilzwijgen voorbijgaande, stippen wij, omtrent eeuige van meerdere be- tcekenis, hel volgende aan Door enz. Eene schuur le Haamstede werd, i. et 13 stuks runderen eu eenig hooi en stroo in den avond van den 16 Aprileene prooi der vlammen. Dc oorzaak hiervan bleef in liet onzekere. In enz. Loffelijke daden Als een blijk van Zr Ms. goedkeuring en tevredenheid werd aan W. Vie.gever, ligt matroos op liet. inspectie- en peilings- vnartuig tc Brouwershaven, door hoogstdenzelve een loffelijk getuigschrift verleend voor het redden van eenen lienjarigen jongeling uit de haven ter voormelde plaatse op den 4 Julij 1861 Ken gelijk getuigschriftbenevens de bij koninklijk besluit van den 22 September 1855 no 64, ingestelde zilveren me daille werd verleend aan h. de Vos takelaar van schepen te Zierikzee, voor het redden uit bet water van onderscheidene personen op verschillende tijdstippen. Voorts werd, bij Zr. Ms besluit van den IS April jl. no. 54 vei gunning verleend aan W. A. Bowijes kapitein van den reddinii-kotter „Willem van Houten", tot het dragen dei- gouden medaille, en aan M. Adamse P. Pa retO. Koster, F. Berwaid H. Okkerse en P. t'ictz, matrozen op genoemd vaartuig, te Zierikzee tot het dragen der zilveren medaille, aan elk hunner door Hare Majesteit de koningin van Engeland toegekend, voor het redden der equipage van het Britsche schoonerscliip „New-Casile"in Juuuarïj 1857; verder aan voornoemden W. A. Bo.wbijes en aau G. van Duin schipper van den reddingsschokker no. 2, te Zieiikzëetot bet dragen der aan elk hunner door Z. M den keizer van Ru-land toege kende gouden medaille, voor bet reddcu der equipage van de Russische bark „Suomi" in November 1860. Br andbltisch-middclen De door liet gemeente-bestuur van Brouwershaven aange schafte brandspuit beeft*, bij hare beproeving, good voldaan. De vernieuwing der gufHfcpevcha straalpijpslaug of wel hare vervhnging door eeiie van gebr'ctd linnen is bij dat bestuur in overweging. Te enz. De slangen der bftwei^vtff van No'ord wrellé en Renesse wer den geheel vertr^^#: Eene enz. De brandspuit van Serooskerke (Schouwen) werd door aan zienlijke herstellingen in goeden staal gebragt. Het enz, CWordt vervolgd.) Zierikzee, 11 Augustus. Gisteren na middag ten h-flf P ure arriveerde alhier z. exc. de commissaris de? kö'nings in deze provincie en stapte af aan de woning des burgemeesters al waar z exc. zijn intrek nam. Heden morgen ten 9 ure bezocht z. exc. de sc.holeri ten 11 ure werden de leden van den raad in de raadkamer op het stadhuis aan z. exc. voorgesteld, na afloop 'waarvan z. exc. audiëntie verleende, jj-aarna gaf z. cxc een bezoek aan de gemeente-secre tarie vervolgens werden door z. exc. de kerken en liefdadige gestichten bezocht. Heden na middag was er diner ten huize van den burge meester alwaar o a. ook de leden van den raad en provinciale staten genoodigd waren. Des avonds ten half 9 ure werd z. exc. eene serenade gebragt door liet korps muzijkaoten der dd schutterij. De stad bad dezen dag'een feestelijk aanzien daar uit de meeste woningen de vaderlandsche driekleur wapperde. De volgende dagen zal z. exc. de gemeenten in het eiland Schouwen bezoeken. Door Z. M. zijn benoemd bij de dienstdoende schutterij alhier tot lsten luitenant,jhr. J. L. de Jonge en tot 2den luitenant nir. J. van der L..k de Clercq. Uit 's Hage meldt men aan de Midd. Cl. van 10 dezer het volgende „Met zekerheid kan ik u thans melden dat aan het ministerie van financiën een wetsontwerp is in gereedheid gebragt, waarbij de zegelbelasting op de dagbladen, zoowel in 't algemeen als in 't bijzonder op de advertent iëngeheel wordt afgeschaft. „Aan het zelfde ministerie met volkomen zekerheid kan ik het u mededeelen wordt een wetsontwerp gereed gemaakt, waarbij eene successie-belasting wordt ingevoerd in de r,jgte zoowel in de opgaande als in de nederdalende linie. Men leest in de Staats-Courant de vol gende waarschuwing: „De minister van finan ciën, in ervaring gekomen zijnde dat aan handels huizen hier te lande zijn overgemaakt vaische aanwijzingen op de Nederlandsche schatkist, tot betaling van pensioenen, brengt zulks ter alge- meene kennis, opdat een ieder die er belang bij hebben kan, te d en aanzien de noodige behoed zaamheid in acht neme en de handelshuizen des verkiezende, ook hunne correspondenten buiten lands in dit opzigtomzigtigheid kunnen aanbe velen. Gravenhage5 Aug. 18G2." Uit H'ontenisse meldt men van 8 dezer. Gisteren voormiddag, omstreeks 10 ure, is op de Wester-Schelde bij Walsoorden, ten ge volge van zeer onstuimig weder, omgeslagen een Belgisch visschersvaartuig, genaamd de Jonge Mariabevaren door de zetschippers Andvies eti Johannes van JHngelenwonende te Antwerpen. Na gedurende anderhalf uur zich aan liet omge slagen vaartuig vastgeklampt te hebben, zijn zij door vijf wakkere en menschlievende jongelingen met name C. de MulG. en Ph. KasG. van Meele en J. Ajid?iessendie met gevaar van hun eigen leven te zullen opofferen den drenkelingen met de veerboot de Zc.emeeuw van den lieer A. Adriaanssens opzochten, van eenen anders wis sen dood gered. Hadden deze manmoedige jongelingen de streelende zelfvoldoening twee mensclienlevens te hebben behouden, zoo wenscht men niette min, dat hun de belooning of onderscheiding niet onthouden worde, aan zulke edele daden b il 1 ijker w ij ze toegeken d. - De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heelt ook een adres tegen het wetsontwerp be treffende het regfsgebied der regterlijke kolle- giën aan den minister van justitie gezonden ten einde aan te dringen op de vestiging eener regt- bank te Bergen-op-Zooui welker regtsgebied zou moeten bestaan uit de kantons Bergen-op- Zoom, Rosendaal en Tholeu. Men meldt uit Bergen-op-Zoom van 0 dezer. Gisteren werd bij den brigade-komman- dant der koninklijke marechaussees aangifte gedaan, dat in den afgeloopen nacht van den schipper iJ. Verheyliggende met zijn vaartuig in de haven dozer stad terwijl alles ter ruste lag, eene som gelds was ontvreemd; de brigadier geassisteerd door een zijner dienstijverige marechausseesstelde dadelijk een naauwkeurig onderzoek inen mogt er in slagen den dader van dien brutalen diefstal in handen te krijgen tot volledige bekentenis te brengen en naar liet buis van burgerlijke en militaire verzekering over te brengen, alsmede bet ontvreemde in beslag te nemen dienzelfden nacht had bij mede getracht inbraak te doen in bet vaartuig van den schipper Jj. den JJulk doch werd door diens waakzamen knecht in tijds ontwaard waarop bij

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1