s 1862 r. 62. Zaturda» 2 Augustus. WOENSDAG ZATURDAG. igten.j n. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen zich i et mindef besteliin- g in prijs_ bekomen .4 B O N N E ME N TS-P RIJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. tnxehdingder Advert.daagste voren, voor 10 lire'smorgens. VERSCHIJNT: P RIJ S DER ADV ERTEN TIEN. Gewone 12'/, eend de regel. Geboorte-, Huwelijks- er, Doodberigtenvan t6 regels a f 1 behalve hel 'legelregl. n", Rott. i&or van pemunde ;z Doi'dr. innendoor Duymaer lelbourne, ew-York, Ridder, 1, Boston i, Batavia, '.po'. 63% 1 75 VR W-V» 1 »2V„ 101% 100% 81 89«, 58V„ 880ft 73VS TV/» 53%j /191V, 493 52'3/,, 1 27 >'8 753-8 6IV, /432 46 45 V8 18% no. 12597 der 1000. iio. 1540 5 en 15317 he bij zeer ge- vorige prijzen die zeldzaam ,50 a f 12,51). te noteren van Zeeuws ca. 20 iteenloopend tra puik par- 1,40 a f 4,40. ENBOONEN, is zee gering. tferdam. er dam morg. 10'/j 10'/* 10% de afvaart d an Middelburg oraboot rijden, rdam. terdam morg. 8 3/4 10% tlerdam, terdam gg donderdag' org ten 10 «re ooveel mogelijk oortrein 8 ten 9 ure vco' les middags ten Vlissingen k. do Vos. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen bat de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der geneeskunst in Lie ze Provincie, over dit jaar, door heeren Ge deputeerde Staten bij besluit van den 20 Junij jl. (Provinciaal blad no 73) is vastgesteld en dat |d;e lijst van heden af, ter visie ligt ter Gemeente secretarie. iet ik zeeden 30 Julij 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. KRMERINS, Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Ziarikzee, brengt Iter kennis van de ingezetenendat erop Woens dag, den 6 dezer des middags ten één ure op ■het Raadhuis alhier, eene openbare Vergaderii g \um den Gemeente-Raad zul gehouden worden. 'Licrihzeeden 1 Augustus 1862. De Burgemeester B. O. CAU. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgehragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 18(12. Vervolrj van ons vorig No J HOOFDSTUK VII. ONDKKWIJ9, KUNSTEN KN WETENSCHAPPEN, iiScholen voor lager onderwijs. Algemeen overzigt. Ook Uians '.van-u bij het bewerken van dit gedeelte van ons rslagnog niet van al dc schoolopzieners in dit gewest ont- ngcn de, volgens art. 65 der wet op hel lager onderwijs, Van den 13 Augustus IS-7 (Staatsblad no. 103), door hen aan ons ii te zenden afschriften hunner jaarverslagen over 1861 waar- loor het ondoenlijk is aan dit hoofdstuk eene wenschelijke voJ- edighcid te geven. Mogen wij, op grond der gedeeltelijk hij ons ingekomen nededceliugeu een algemeen oordeel met betrekking tot den stand van het lager onderwijs in deze provincie, vellen dan chijut te kunneu worden aangenomen dat in dien staat nog ;eeu belangrijke verandering is gekomen dat evenwel, iu ver gelijking met vroegere jaren vooruitgang is te bespeuren en dit ook ten opzigte van sommige der vakken van het lager 011- lerwijs in het bijzonder geldt Intusschen wordt, bij de erkenning van het goede dat be staat niet verzwegen dat de toestand van het lager onderwijs log veel te wenschen laat. Als voorname oorzaken van dien ningnnstigen toestand wordt gewezen op het afgebroken schoolgaan en het te vroeg verlaten van de schoolinzon- deilteid ten platten lande, op de mindere bekwaamheid en geschiktheid van sommige ouderwijzers en op gebrek aan hulponderwijzers; dit laatste zal echter, bij het toenemend getal hulponderwijzers kunnen worden verholpen. Verder blijft men van oordcel dat er geene of geene genoegzame gelegenheid bestaat voor de opleiding van hulp-onderwijzers 'ot hoofd-onderwijzers. Voor enz. Ten opzigte van het onderwijzend personeel is te vermel den dat, ofschoon het getal hulp-onderwijzers schijnt toe te nemen nogtans het daaraan vroeger bestaande gebrek zich °ok in het afgeloopen jaar deed gevoelen ten gevolge waarvan S'Oms verhooging van dc bepaalde jaarwedde moest plaats heb- beu, om ecnen geschiktcn hulp-onderwijzer te bekomen. Ten slotte enz. Opleiding van onderwijzers. Na hetgeen enz. De van rijkswege aan de openbare lagere school voor min vermogenden te Middelburg verbonden normaallessen, ver schaften wederom aan een vrij groot getal kweekelingeu de gelegenheidom zich te bekwamen voor het examen van hulp onderwijzer. Het onderwijs in de gymnastiek werd voort durend gegeven door J. P. Hollestelle, hulp-onderwijzer in gemelde school aan wicn bij beschikking van z. exc dei minister van binnenlandsche zaken van 8 Januarij 1862, daarvoor eene va9te toelage van ƒ100 'sjaars is toegekend. De oefenschool ter opleiding van kweekelingen tot hulp onderwijzers te Zierikzee had op het einde des jnar9 t7 .kweekelingen. Het onderwijs was grondig. Het gehouden examen gaf zeer voldoende uitkomsten onderscheidene kwee kelingen namen deel aan de lessen op de industrieschool en maakten gebruik van de gelegenheid tot oefening in de gym nastiek een enkele oefende zich in het handteekenen op de daartoe bestemde iurigtïng allen beoefenden het zingen. De lesgevende onderwijzers genoten toelagen van rijkswege te zamen ad f 300. Fen bedrag van f 200 tevens door het rijk verstrekt werd aangewend voor toelagen aan de kwee kelingen en tot voldoening der verdere uitgaven over 1861. Dc oefenschool ontving ook de vroeger bepaalde bijdrage van ƒ50 uit de gemeentekas van Zierikzee voor hnur verwarming en verlich'ing van het lokaal. Omtrent de oefenschool te Tliolen, getuigt tie districts schoolopziener dat hij ook thans reden van tevredenheid heeft over de inrigting dier school. De lessen zijn* in 1861 door de onderwijzers met lust e» vlijt gegeven en door de leer lingen over het algemeen met graagte ontvangen. De enz. (Wordt vervolgd Zikrikzre 29 Julij. M. heeft benoemd tot commandeur der Orde van de Eikenkroon den heer H'. del Cumpo genaamd Camp, ge pensioneerd majoor der geniebuigemeester dei- gemeente Philipsland. Naar men verneemt zou bij het departement van financiën eone wet in bewerking zijnwaarbij wordt voorgesteldoni ook hetgeen in de regie lijn wordt geërfd aan de successie belasting te onderwerpen Men verneemt dat het verblijf van Z. K. H. den prins van Oranje te Londen met eene week is verlengd Men deelt mede dat Z. M. de koning van Wurtemberg voornemens is binnen kort een bezoek aan onze residentie te brengen. Nog blijft liet intusschen onzeker of de 81-jarige vorst dit plan zal kunnen ten uitvoer brengen. Een berigt, betreffende de beroepen dooi den predikant Knap ontvangen en in ons vorig nommer medegedeeld, schijnt verre bezijden de waarheid te zijn. De heer J. J. Knap is, naar wordt medegedeeld, met bij herhaling maar nu voor de eerste maal als predikant te VVoudsend gevestigd. De doorhem aangenomen beroepen bedragen 12 de afgewezene 39 alzoo 51 beroepen, welke in het berigt uit Woud send dus meer dan verdubbeld zijn. Onder de verschillende punten die de synode der Nederlandsche hervormde kerk de vorige week ill behandeling heeft genomen, behoort ook een voorstel strekkende om de kerkeraden te beperken in hunne vrijheid van ook predikanten te mogen beroepen dienaau- welijks eenige maanden of weken bet leeraars- air.bt bij eene gemeente hebben bekleed. Wel betreurde de synode het misbruikwaartoe dit aanleiding kan geven doch zij meende daarom tocli tie vrijheid ten dien aanzien niet te mogen belemmeren en heeft diensvolgens het voorstel verworpen. Men schrijft uit 's Hage van 28 dezer. Hier ter stede heeft een soortgelijk geval plaats gehadals waarvan de dagbladen onlangs uit Gouda melding maakten. Een jong gezel was vijftien jaren geleden, zoo al niet gehuwd, toch aangeteekend met eene jonge dochter door welke omstandigheden ook, ging het huwelijk niet door, en nam de aanstaande dienst naar Iudië. De afstand noch het tijdsverloop ver minderde iu geen en deele zijne trouw aan de hier achtergelatene beminde, en hij moet daar van blijk hebben gegeven door haar geregeld jaarlijks gelden toe te zenden. Toezenden is éénezaak, maarontvangen eeneandere; althans de beminde ontving niets dacht den manmet wien zij eenmaal was aangeteekend, dood, het geen alsmede door eene verklaring zou zijn ge staafd en zag dus geene zwarigheid om met een ander in het huwelijk te treden zij werd moe der van een talrijk kroost. Hoe verbaasd was zij, toon zij dezer dagen don dood gew-aanden eensklaps voor zich zag. aan wiens vijftienjarige trouw zij nu niet meer rnag beantwoorden de gewaarwordingen van den teruggekeerden laten zich moeijelijk beschrijven. Hoe het nu met de overgemaakte, inaar niet ontvangen gelden s'aat, zal een onderzoek moeten uitmaken. De lieer F. van Brakell, wonende op den huize den Eng, deelt in de Arnhcmsche Courant een schrijven mede, waarin hij, wijzende op Engeland van waar de landbouwverbeteringen dadelijks tot ons overkomen maar waar voor zoover htm bekend is geene landbouwscholen zijn .aanraadt, om dat voorbeeld te volgen. Hij acht het verkieslijker eenige gelden voor den landbouw toe te staanen deze te gebruiken oin zonen van landbouwers die hun bestaan uit den landbouw vinden te laten reizen met de bepaling, flat zij, na lninne tehuiskomstge houden zijn iets wat zij elders als goed en voor- deelig hebben geachtop hun bedrijf uit te voeren. Men schrijft uit Mierlo van 26 dezer. De huisvrouw van P. Sleeger*op de hoeve van den lieer Ciovels-, die in Julij I860 van twee zonen en in Julij 1861 van ééne dochter beviel schonk haren man woensdag II. drie dochters waarvan er nog twee in leven en fiks gezond zijn. To Zwolle zijn bij de dames-hoofdcom missie voor de verloting ten behoeve der slagt- cffers door den brand te Enschedé ook van II. M. de koningin, de koningin moeder en prinses Anna van Saksen- Weimar kostbare voor werpen voor de loterij ontvangen. De policie te Brussel spoort zekeren Brouwer, een voormalig officier, op. Vóór eenigen tijd trad hij in het huwelijk met eene jonge Engelsche dame van deftige famielje, die eene aanzienlijke fortuin bezat en sinds vijfjaren te Brussel woonde. Brouwerwien vroeger reeds vele losbandigheden ten laste werden ge legd en die g?en geld bezatnam zijn ontslag uit liet Belgische leger, en voorzag zich drie dagen na zijn huwelijk van eene som van 10,000 francs, waarmede hij alle. n op reis ging. Eenige dagen later vertrok hij weder met 4000 francs en wilde dit ten derde male herhalen toen zijne vrouw lietn opmerkte dat hare bezittingen niet strekten om in een leven van verkwistingen te voorzien. Daar deze opmerking hem weinig beviel en na vergeefs de plaats te hebben gezocht waar het geld geborgen was sloot Brouwer zijne vrouw op, liet niemand bij haar toe en gaf haar niets tot voedsel dan water, droog brood eti raauw vleesch hij belastte tevens een zijner vroegere maitressen met haie bewaking. Drie maanden had dit reeds geduurd toen een toeval lig in liet huis gekomen persoon door de gevan gene, die bemerkt had dat men de deur barer kamer had vergeten te sluitenonderrigt werd val) haren toestand. Op haar verzoek bezorgde hij haar des nachts een velletje papier, waarop zij hare bloedverwanten in Engeland kennis van haar lijden gaf. Haar oom schreef aan den EngeUchen gezant te Brussel die zich met den procureur des konings naar de woning van Brouwer begaf, waar de gevangene verlost en proces-verbaal van het gebeurde werd opge maakt. In de volgende maand zal deze zaak voor de regtbank worden behandeld. In eene gemeente nabij Rijssel stiel f vóór eenigen tijd een meisje op den morgen van den dag waarop zij zou in het huwelijk treden. Een tweetal weken later vierde haar moeder bruiloft, terwijl zij in den echt trad met den man die haar dochterzoo deze eenige uren langer had ge leefd naar het altaar zou hebben geleid. Een dagblad van Doornik deelt liet vol gend ongelukkig voorval mede: Eenige grap penmakers dwongen een armen duivel van een koeherder met geweld om genever te drinken. Hoe dronken de man ook werd zij boden hem nog meer drank aan en wel likeuren. Geheel bedwelmd door den drank viel hij eindelijk op den grond om helaasniet meer op te staan. Te vergeefs bood men hem de noodige hulp en besprenkelde men zijn gelaat met water. Na eenige uren lijdens bezweek de man. DÜITSCHLAND. Weenen, 29 Julij. Uit Scutari van gisteren is liet volgende bulletin van ömer-paclia bekend geworden. Alle stellingen ora Sagratz zijn genomen. De vijand is uit Onaluka en naburige dorpen verdreven. Het dorp Mirkos en liet palfis zijn vernield. Heden beginnen de regt- streeksehe operatiën tegen Cetfigne. De vijand is ontmoedigd. FR A NK RIJK. Parijs, 30 Junij. Een betreurenswaardig conflict heeft te Scuttari tusschen onzen consul den heer Viet en Owier-pacha wegens de toe lating van een Katholiek priesterplaats gehad ten gevolge waarvan de eerste zijr.e vlag neder - gehaald en de Fransclie onderdanen onder de bescherming van den Jtaliaanschen consul ge plaatst heeft. De bijzonderheden nopens deze gebeurtenis zijn nog onbekend. In het kamp van Chalone in de nabijheid van het keizerlijk hoofdkwartier, is eene Pro - testantsche kapel opgerigt, bestemd voor 500 Protestantsche soldaten die zich in het daar ver zamelde Fransclie leger bevinden Zeven Prot. predikanten woonden de inwijding daarvan bij als eene hulde aan de keizerlijke regering voor dit blijk van welwillendheid en goede zorg jegens de Protestantsche kerk in Frankrijk. G R O O T-B RITTANNIEN Uit New York zijn berigten ontvangen van den 19 en 21 11. De eerstbedoelden melden het volgende: „Generaal l/alleck wordt te Washington verwacht om bet bevel over de bondstroepen op zich te nemen. Het leger van Mac Clellan heeft versterkirgen ontvangen. Lincoln heeft het wetsontwerp betreffende de konfiskatie onderteekend. Het congres is ver- daagdT De latere tijdingen maken gewag van eeii gerucht, volgens hetwelk de geconfede- reerden (Zuid) tot op 10 mijlen afstand van Richmond zijn teruggetrokken Naar men ver zekert moet een geblindeerd schip der Zuid- confederatie, op de hoogte van Vicksburg, eene aanmerkelijke schade aan de schepen dei- Unie hebben toegebragt. JONGSTE TIJDINGEN Turijn, 30 Julij. De Pungolo meldt uit Palermo, dat Garibaldi van Marsala was terug gekeerd om het diner bij Pallavicino bij te wonen. Een door hem uitgestelden toast besloot hij met deze woorden „Rome of den dood Maar naar Rome met Victor Emanuel aan het hoofd Men leest in het Handels- en "Effectenblad van maandag 21 Julij 1862, (Tweede Editie) Vennootschap Holland. Als ijverige voorstanders van doeltreffende middelen om ar moede te voorkomen kan het ook wél niet anders of wij moeten welingerigteen op solide grondslagen beruatende „maatschap-

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1