6t. Woensdag 30 Julij. 1802 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administration Binnenlandsche Tijdingen l BO.V/V E ME PI TS-PRIJS. Per driemaanden 2,00. Franco per pott f 2,25. Inxendingler Advert.daagtte voren, «oor 10 ure'tmorgent VERS C HIJ fr I P KU S DERAbVERTEfrlIEfr. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Dnodherig ten van 1—6 regels a f 1 behalve het legelregt. KENNISGEVING. Buugemkrstrk en W'kthoüdkks van 7Ae- xkzee maken bij deze aan de ingezetenen bekend dat de Rekening fit zer Gemeenteover het jaar 1861 ingevolge de wetvan heden af gedurende veertien dagen v -or een ieder ter inzage op de Secretarie is nedergelegd en tegen betaling der kusten verkrijgbaar gesteld. /Aeiikzeeden 21 Julij 1862. B. C. CAU, Voorzxltir. J. P. N F.RMERIXS. Secretaris. UITTREKSEL uit h t verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan (ie Provin- ci.de Staten in de Zomer-i rgadering van 1862. (Vervolg van ons vorig No J HOOFDSTUK JV, MEDISCHE rOLITIE. Ziekten der vezel-en weivliezen werden minder waargeno men bij de paarden slechts enkele patiënten met rumatische aandoening van den schouder en bij jonge paarden eene r&ma- tische gcwrichts-ontsteking bij de runderen echter meermalen eene ziekte van de sereuse membranen der borstholte waar mede een hoogst pijnlijk ademhalen vergezeld ging. Buitenge- woon plotselinge temperatuurs-veranderingen schoone warme dagen en opvolgende koele nachten traven daartoe gereede aanleiding De hevige asthma, bij oogenschijnlijk weinig zie kelijk lijden en de gunstige afloop der ziekte gevallen, doen mij gelooven dat vooral het subserense weefsel van de borstkas doorvan buiten inwerkende koude deze toevallen veroorzaakte. Ziekten der huid. Van acutcn aard wordt niets vermeld. De erisijpelas cedematodes zijnde eene roos met infiltratie an het subcutaan weefsel aan de achterbeenen bij het- paard kwam echter hier en daar in behandeling; evenzoo bij den hond erythema met. opvolgende epilatie; chronische huidziek ten alt. i rnrigo en. herpes, is een gewoon verschijnsel bij jonge honden. Van ware scabies onder de schapen ontving ik berigt uit Zuid-Beveland. Ziekten van bet watervaatstelsel. In Zeeland, veel meer dan vroeger in Gelderland wordt door m>j de scrofulosis bij jonge paarden waargenomen. Vochtige koude et; alap waterig voedselgeloof ik dat daarvan grootendeels de schuld dragen. Zoo kw .m ook dit jaar in gansch Zeeland de gewone goed aardige droes bij de paarden veelvuldig voorzijude een catarrhalisch-hjmpatisch lijden, met zwelling der onderkaaks- klieren. In Middelburg behandelde ik mede een patient it| hevige mate door de huidworm (farcin) aangtdaan .terwijl bij een ander paard deze ziekte in den kwaden droes overging. Laatstgenoemde patient, sedert dien tijd buiten behandeling gelaten dewijl de genezing dezer ziekte berustende op eigen aardige pathalogische veranderingen in de private praktijk moeijelïjk tc beproeven is, werd op mijn aanraden kortelings afgemaakt. Ziekten van het zenuwstelsel, zonder eenige complicatie, kwamen slechts bij uitzondering in behandeling. Een paar gevallen van torpid hcrsenlijden hadden den dood ten gevolge. Enkele honden leden aan kramphoestmet neiging tot braken, terwijl bij andereu meermalen verlamming, uit de dusgenoemde hondenziekte overgebleven werd waargenomen. Bij de paarden kwamen echter in het najaar vele gevallen voor van krampkolijk. In den zoiner behandelde ik een rund met hemiplesrie welke ziekte op een heeten dag, na eene regen hui, plotseling ontstond. Ziekten van den bloedsomloop en de ademhaling van im- flammatoiren aard kwamen weinig voor. Bij de in de weide grazende runderen werden echter in het gure najaar veelvul dig borstziekten-, van rhnmatischen aard, waargenomen. Uit Zuid-Beveland berigtte mij de veearts de behandeling van ruim 30 stuks jonge runderen aan wormachtige longziekte (stfon- gijlus filaria sine bronchiales). Hardnekkige hoest, zonder et iig gastrisch lijden, kwam veel bij paarden voor, en ein digde menigmaal in niet te overwinnen dampigheid. Ziekten der spijsverterings-organen zijn zeker wel de meest gewone door een veearts behandeld. Belette doorzwelging ale complicatie van de droes der paardenwas een gewoon verschijnsel. Bij het pogen tot slikking had dan bestendige circulatie der vloeistof door mbnd keelneusopeningeu (choannee) en neus plaats. Een hoogst zeldzaam geval van braken bij eene koe meende ik aan cardialgie te moeten toeschrijven en niét aan .-eenig organisch gebrek daar het dier na een paar dagen genezen was. Indigestien en obstructien even als kolijken zijn gewone verschijnselen. Verstoppings-kolijken kwamen bij het paard in het najaar ten tijde der verwisseling van groen met droog voeder bijna dagelijks voor enkele malen gingen dezen bij d« hevige onrnstrtfer dieren" en het nedervallen al zeer spoedig in darmontsteking over, met opvolgende verlamming of ber sten der maag of dikke darmen. Wormen in de ingewanden en daarmede gepaard gaande zenuwtoevallen was een gewoon lijden bij jonge honden. Ziekten in de melkafscheiding bij de koeijen schijnen op enkele plaatsen en hofsteden periodi9ch. De qnalitatieve ver andering die de melk ondergaat bij voorbeeld het niet bote ren het spoedig stiemmen is ook voor den veearts menig maal een lastig bezwnarwanneer den eigenaar niet genoeg zaam gebleken is welke runderen daarvan de schuld dragen dewijl de melk van eene enkele koe in staat is den ganschen voorraad te bederven. Het lange verblijf der runderen in de najaars-weidc en de daarop volgende verslapping en verslijming der digestie- organen bezorgde dan ook aan vele veeartsen talrijke klagten over gebreken van de melk L it al het bovenstaande volgt nlzoo dateven als in vorige jaren ook nu de catarrhale ziekten de meeste patiënten aau de veeartsen opleverden, welke ziekten bij de paarden als catarrhalisch-lijrnpatischbij de runderen als catarrhalisch- gastrisch gecompliceerd voorkwamen. Dat in ls6l een genius epizooticu9 duidelijk was waar te nemen is mij uit de ingekomen rapporten niet gebleken. De besmet te.ij ke longziekte onder het rundvee, wier nadering aan de Belgische grenzen ons met vrees vervulde heeft zich gelukkig in dit jaar uiet op on9 gebied vertoond. De destijds door het gewestelijk bestuur aan dè burgemeesters der grensge meenten nanbevolene waakzaamheid schijnt eene voldoende uitkomst te hebben opgeleverd. Omtrent de zoogenaamde varkensziekte welke in het afge- loopen jaar in verschillende gedeelten der. provincie heeft ge- heerschtzijn door deprovinciale veeartsen bijzondere verslagen ingediend Wij vinden daarin het volgende aangeteekend. In enz. Ook in TholenSchouwen en Duiveland eischte de ziekte menig slagtoffer. HOOFDSTUK V. NATIONALE MITjÏTÏ6' EN SCHUTTERIJEN, a. Nationale Militie. De tot dusver beslaan hebbende wetten en verordeningen op het stuk der nationale militie zijn na ruim 40 jaren in werking te zijn geweest, door de wet van den 19 Augustus 1S61 (Staats blad no. 7*2)vervangen. Deze wet is op den 1 Januarij 186*2 in werking getreden. Onderscheidene enz. b. Schutterijen. Zagen wij ons bij het uitbrengen van het laatste verslag verpligt gewag te maken van de te weinige voortvarendheid bij de administratie van een bataillon schutterij, in het verstrekken van hetgeen door het gewestelijk bestuur gevraagd werd thans is eene geregelde afdoening van zaken daarvoor in de. J)]aat9 getreden zoo dat ons dan ook niets is ter kennis gekomen dat aanleiding geeft om onze mindere tevredenheid over een of ander uit te spreken. Met den besten wil blijft het voor de gemeentebesturen 9teeds bezwarend om het. personeel var. de rustende schutterijen na te gaan. Gaven wij bij het laatste verslag bet verlangen tekennen naar eene nieuwe wetgeving op het stuk der schutterij wij aarselen niet op het wenschelijke daarvan op nieuw te wijzen. De kaders der officieren en onder-otficiereu worden steeds voltallig gehouden. Een enkel bataillon der rustende schutterij maakt daarop eene uitzondering Daarbij ontmoet de vervul ling van officiers-plaatsen uit gebrek aan geschikt personeel wel eens bezwaar. De enz. De sterkte der schutterijen bedraagtdienstdoende schut terijen te Goe9 Middelburg, Vlissingcn en Zierikzee active 795 reserve 574 tc zaraen 1369 rustende schutterijen be staande uit 3 heele en 3 halve bataillons active 2394 re serve 2267 te zamen 4661 totaal van de sterkte zoo dienst doende als rustende schutterijen 6030. Sterkte enz. HOOFDSTUK VI. KERKELIJKE ZAKEN. Het getal van de erkende kerkelijke gemeenten of parochiën en van de daarbij dienstdoende leeraars of geestelijken in dit gewest i9 in 1861 vermeerderd. De enz. Mede werd Zijner Majesteits magtiging verkregen door kerk voogden der hervormde gemeente te St.-Maartensdijk tot den onderhandschen aankoop voor /400 van een perceel tuingrond, groot 2 roeden 50 ellen, ter vergrooting van den tuin der pas'orij. De goedkeuring des koiiings bekwamen kerkvoogden der her vormde gemeente te Poortvlietop den gedanen onderhandschen aankoop voor f 591 met inbegrip der kosten van eeuen tuin groot 10 roeden 54 ellen ten behoeve van den predikant dier gemeente en zijne opvolgers. Ten einde die som te vinden werden kerkvoogden door ons gemagtigd eene geldleening van dat bedrag te doen. In 1861 enz Verder zijn bij koninklijke besluiten van 4 Augustus 1861 no. 20, 7 December IbÖl no. 72 en tl D'ecelnber 1861 no. 79, de lands-tractementeu van eenige predikanten bij hervormde gemeenten, met ingang van 1 Ja nu1, rij 1861, verhoogd te weten: van dien te Brouwershaven met/ 1*0, bij eene gelijke ver hooging van wege de gemeenteen van dien enz. en te Sir-Jausland met/50 en zulks bij eene gelijke of na genoeg dezelfde verhooging van wege de betrokkene kerkelijke gemeenten, alsmede, wat Sir Jansland betreftmet dien ver stande dat daardoor de tot dusver door tien predikant aldaar genotene tijdelijke verhooging van ƒ50 waarvan in ons vorig verslag is melding gemaaktzou komen te vervallen welke laatste bepaling echter later, en wel bij Zijner Majesteits besluit van den 3Ü Januarij 1862, no 67, in zoover gewijzigd is dat door den tegenwoordigen predikant, zoo lang bij het leeraars- ambt in die gemeente zal bekleeden nog eene personele toelage van rijks wege ad 50 zal worden genoten. Eindelijk is bij /ijner Majesteits besluit van 7 Dec 1861 no 71 nog, zonder daartege»over9taande bijdrage van de be trokkene hervormde gemeenten eene tijdelijke verhooging toe gestaan van de rijks jaarwedde van dén predikant bij die te Gapinge enz En te Seroosknrke (Schouwen) ad f 50 en zulks met ingang van 1 Januarij 186! en met voorbehoud van eene nadere beschikking, omtrent de voortduring dier verhoogingen, bij het ontstaan van vacature in die gemeenten Behalve enz. De zaak bctreffeude het verschil over het eigendomsregt op het kerkhof te Bruinisse in ons vorig verslag vermeld was ook bij het einde de3 afgeloopen jaar8 niet tot afdoening ge komen. Er bestaat evenwel uitzigt dat de pogingen om de zaak zonder tusschonkomst van den regter te beëindigen zullen slagen. Aangaande enz. (Wordt vervolgd De doodsche stilte, die te Enschedé ge- durende eenige weken na den noodlottigen brand heerschte is thans door eene algemeene drukte vervang n. Onophoudelijk rollen de zware vrachtwagens, met steenenpannen en hout beladen, naar de uit hare asch verrijzende stad aan wier op- bouwing bonderden arbeiders bezig zijn. Aanvankelijk is het werk door onderscheidene oorzaken beinoeijelijkt; de rooijing welke nog niet geh 'el afgeloopen schijnt tez'jn he* natte weder, het niet uitbetalen der assurantiepennin gen dit alles heeft het werk zeer vertraagd zoo dat met den herbouw van vele huizen nog geen begin is gemaakt. De kinderenontvangen thans geregeld onder wijs in hou'en loodsen eene noodkerk voor de Hervormde gemeente een voornaam logement, eenige hoerenhuizen en verscheidene burgerwo ningen zullen spoedig worden gebouwd eu zijn reeds aanbesteed zoo dat nog véór den winter enne nieuwe stad zal gereed zijn kerken scho len, andere publieke gebouwen en vele kapitale buizen zullen echter ontbreken. Met g ringe uitzondering worden de nieuwe gebouwen doeltreffend en sm ,akvol ingerigt; zonder twijfel wordt de nieuwe stad fraaijer dan de outïe. Door het omstorten van een muur zijn zatur- dag drie arbeiders gekwe'st. Een hunner heeft vrij zware verwondingen bekomen. Men schrijft uit Scheveningen van 25 dezer. Dingsdag avond was het dorp in repen roer. Omstreeks 9 ure verspreidde zich op liet strand en in het dorp liet gerucht dat eene der villa's op den weg in brand stond In een oogenblik spoedde zich de gansche bevolking daarheen. De policie begaf zich naar de plaats van het ongevalen onmHdelijk was de brand spuit in aantogt. Toen deze echter lialverweg was, zag men haar terugkeeren, want het bleek dat niet een vdla, maar eenvoudig een oude ton in brand stond. Eene jufvrouw namelijk had zich geamuseerd met in den tuin eener villa een teerton in brand te steken zonder dat daar door bij de heerschende windstilte eenig onge luk werd veroorzaakt, zoodat de bergbewoners die men gewaarschuwd had er met den schrik afkwamen. Lïij de algemeene policie verorde ning is wel het afsteken van vuurwerk, zonder toestemming van burgemeester en wethouders verboden, maar het schijnt dat dit verbod op teertonnen niet van toepassing is. Niettemin zou bet zeer wenschelijk zijn dat dergelijke ge vaarlijke vermakelijkheden niet geoorloofd waren. Sedert geruimen tijd werden des morgens de schoonste bloemen gemist uit de tuinen der villa's in het Willemspaik en omstreken. Einde lijk is de liefhebber zekere U, door de politie aangehouden en naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. De zucht om schoone bloemen en planten te verzamelen was bij hem zoo sterk, dat hijbij afwezigheid zijner vrouwde kleederen verkocht om aan zijne zucht te voldoen, en dat hij eindelijk z cli aan diefstal schuldig maakte. Uit Hoevelaken schrijft men het volgende: Op het landgoed van den heer 11. Maasaan den Doornheg, onder deze gemeente, bevin It zich een wijnstok van één rank ter lengte van ruim 60 Ned. voeten, waaraan 125 trossen druiven prijken. Opmerkelijk is het dat deze rank met veel zorg is gekweekt in aarde met zeewater bemest. In de gemeente Etten en Leur zijn dezer dagen nieuwe aardappelen goed en zuiver van smaak verkocht voor den ongekend lagen prijs van 90 cent per mud Men schrijft uit Edam van 26 dezer. Zaturdag den 19 dezer is te Monnickendam een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De persoon van Hugo Mooij, bij zijn vader werkzaam zijnde op eene stelling hooi op te stekenop eene klamp, kantelde de stelling, met dat ongelukkig gevolg dat hij in zijn eigen hooivork viel en twee personen moeite hadden de vork uit het ligchaam te trekken. De ongelukkige is den volgenden avond ten 8 ure, na de smartelijkste pijnen ge leden te hebben, overleden. Hij laat eene zwan gere weduwe en vier kinderen na. Men schrijft uit Woudsendaan de Armtcrd. courantDe heer Knapthans andermaal predi kant bij de Hervormde gemeente alhier heeft zeker meer beroepingen op zich vereenigd, dan ooit eenig predikant. Op 5 5jarigen leeftijd heeft hij niet minder dan 107 beroepingen ont vangen waarvan hij er 12 heeft aangenomen. Uit den Helder meldt men van 25 dezer Gisteren is bij bel schijfschieten der mariniers in de duinen alhier, het volgende ongeluk ge beurd. Een der manschappendie gelast was om gedurende het schieten zich ter zijde van do schijf, achter eene hoogte op te houden kwam te spoedig uit zijne schuilplaats te voorschijn terwijl op hetzelfde oogenblik een schot gelost werd; de kogel op den ijzeren rand der schijf' afstuitende, doorboorde de politie muts van den marinier en verwondde hem tevens op de borst en twee plaatsen daar de buks met slechts één kogel was geladen, moet men onderstellen dat die op de schijf aan stukken is gesprongen zonder dat is eene dubbele verwonding onbe grijpelijk. Bij geneeskundig onderzoek zijn de wonden niet als gevaarlijk beschouwd. Te Appelschanahij Assen, werd dezer dagen een stam aardappelen gerooid die bijna 3 kop aardappelen opleverde en in liet kerspel Norg zit een gepensionneerde nu al dagen aan tafel en is, altijd aardappelen etende, voor niemand te spreken. Aardappelen zoo lekker als er nu zijn heeft hij in geen jaar geproefd zegt hijen in dit genot wil hij zich door niemand laten hinderen. Uit een particulier berigt van een der beambten in dienst bij de Nederlandsche staats spoorwegen belast met het toezigt op de ver vaardiging van spoorstaven voor die spoor wegen, waarvan de levering is aangenomen door fabriekanten uit Zuid Wallis nemen wij het volgende over De fabriek waar de spoorstaven vervaardigd worden ligt in de nabijheid van Merthyr Tydril. In deze fabriek zijn 8000 man.vrouwen en jongens bOI) paarden en 14 lokomotieven behalve ongeveer 1000 spoorwegwagens tot het vervoer van materieel, 3000 ijzeren wagens voor paardenspoor die behalve voorliet vervoer van steenkolen ook tot het vervoer van asch en ijzerslakken worden gebezigd. Dit personeel is in twee afdeelingen gescheiden waarvan de eene helft bij dag de andere bij nacht werkzaam is. Het geheele spoorweguet inde fabriek be-

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1