Woensdag 16 Julij. 1862 WOENSDAG ZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen (Besturen en Administratiën nneii. I'm-) Schiedam .4 BO N N E ME N TS-P RIJS. Per driemaanden (2,00. Franco per post f 2,25. Intendingder Advert.daagste voren, uoorlO ure'tmorgens VERS CB IJ NT: P RIJ S DER ADVERTENTIE IS. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcrigtcnvan 16 regels a f 1 behalve bet l.egelregl. de heer de heer 63 75% 99% 191 V, 90 57%, «8 73% 73 V, 52% 196 I 58% 46 51"'.. 26»1,„ 74% I OU5/„ ƒ424 i 43% 53% - 12,30 - 15 50 0,00 - 9,00 0,00 - 0,00 - 0,00 0,00 6405 BEREND M ARING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat op Woensdag den 1 dezer maand.des middagsin de gewone Vergader kamer van het Bestuur ten Kaadhuizezal worden gehouden een geburen- verhoor tot het onderzoek der bezwaren die mogten worden ingebragt tegen de door \V. F. L. van NI EU W- LANl) voorgenomene oprigting eener IIOE- hENMAKEKIJin het woonhuis gemerkt wijk B, no 388, Meelstraatzoo mede door A. van LI EK, om in het woonhuis wijk B, no. 376, :aa]>traa»je alhiereen SCHOOK- STEEN tot uitoefening zijner SMEDEKIJ te plaatsenen worden belanghebbenden opgeroe pen om alsdan ten voorschreven tijde en plaats te verschijnen. Zierikzee 12 Julij 1862. B. 6. CAII Voorzitter. J. I\ N. Eli.MEIUNS, Secretaris. Zir.hlKKr li Julij. Z. VI. heeft bnooind lol 2de luitenant bij bol Isle regenten! vesting— artillerie, .1. Regenbogen kade! der koninklijke militaire akademie. Jl. donderdag rijn alhier openbaar ver huurd de lienden aan deze gemeente in eigen dom locbehoorende voor de aanzienlijke som van 351 "7 zijnde/755,50 meer dan lenvorigen jare. In de zitting der provinciale staten van Zeeland van II- dingsdag is na eenigediscussien, hel voorstel lol verhoogde subside Ier verbetering der haven le Brouwershaven aangenomen en aldus nu 14,0(10 toegestaan. Volgens eene bekendmaking van den minister van financiën zullen dit jaar worden aangesteld 10 surnumerairs der directe belastin gen, in- en uitgaande regten en accijnsen. Met het afnemen van het vergelijkend examen zal den 1 September een aanvang worden gemaakt. De verzoeken tot toelating moeten den 15 Augustus aan het departement van financiën zijn ingezonden. De minister van oorlog beeft Ier kennis van gegadigden gebragt dat weder voor onge huwde personen gelegenheid beslaat om als siafmuzichant van de 3de klasse bij hei corps slal'muziekaiiicn te Batavia geplaatst te worden en wel voor de volgende instrumenten .als I solo clarinet I solo trompet 1 solo trombone 2 solo cornet en I solo tuba. Zij die genegen inogten zijn om voor die be trekking in aanmerking Ie komen zullen zich daartoe met een op zegel geschreven request tol het departement van oorlog moeten wenden met vermelding van het instrument of dc instru menten welke zij bespelen. Zij die in alle opzigten voor dc verlangde be trekking geschikt geoordeeld wordenzullen hij hel koloniaal werfdepót eene verbindtenis voor den tijd van zes jaren voor de militaire dienst in Oosl-lndië moeten aangaan. Zij zul len aanvankelijk als sergeant der infanterie wor den aangenomen en als zoodanig hunne bestem ming volgenom later bij hunne komst in Indië als stafmuziekanl van dc 3de klasse bij bet corps stafmuziekanten te Batavia te worden geplaatst op eene soldij van /l,20daags, met en benevens vrije kleeding en huisvesting. De inkomsten van stafmuziekanl van de 2de en tste klasse waartoe men in Indië kan opklimmen, zijn re- spectivelijk 40 en 2.00 soldij daags Naar men verneemt beeft het Z. M. den koning behaagd HD. vergunning niet te ver- lecnen aan het gedane verzoek ran bet muziek korps van bet regement grenadiers en jagers om zich naar Londen te begeven, tot uilvoering van muziekstukken aldaar. Men schrijft uit Dordrecht van 10 dezer. Heden is alhier gevankelijk binnengchragt R. A. vroeger kantoorbediende bij de beeren Penn en Bauduin alhier beschuldigd van ten nadoe le zijner meesters ie hel>b-n ontvreemd dc som van /8500, waarmede hij zich heimelijk naar Enge land had begeven. Volgens de Tijd is de beer/. P. II. Cugpers. le Roermond dezer dagen tol eerelid van de Ecctesiotogical Society le Londen benoemd. De proeven van architectuur, beeldhouwkunst en kerkscbilderingen door genoemden lieer op de grooto Londensche nijverheids-tentoonstelling geëxposeerd (rekken in boogemalede aandacht der ngclsc! e kunstminnaars. De beer Hermansrijtuig-fabriekant le 's llagc is op de internalionalc tentoonstelling le Lond- u met eene medaille bekroond. Men schrijft uit 's llage van 12 dezer. Gisteren liet eene moeder op de gedempte sloot alhier haar 2'/.jarig kindje ongelukkig alleen le huis. Gedurende die afwezigheid geraakte bel kind in brand, met bet treurig gevolg dat bet onder bet hevigste lijden is bezweken. j Sedert den II) dezer worden uil den bulp- stal bij bel gemeente-badhuis le Scbeveningen vermist een schimmel-merrie en een zwart ruin- paard met groote kol, locbehoorende aan den stalbaas Hoogeveen. Olschoon eerder aan eene grap of baldadigheid dan aan diefstal moet wor den gedacblis echter een ernstig onderzoek naar de paarden ingesteld Aanvankelijk meende men dat de paarden zich van hunne halsters hadden welen los le maken de slecht sluitende deur hadden geopend en zoo builen waren ge komen doch lot dus verre zijn ze te vergeefs iu de duinen gezocht. Nader verneemt men dat de paarden zijn grazende gevonden in eene weide van den baron Pallandlonder de gemeente Wassenaar. Te Gouda beeft dezer dagen bel volgende voorval plaats gebad In het jaar 1848 werd aldaar Ier zake van diefstal een man aange houden en kort daarna overgebragt naar 'sllage. Na cenigen lijd werd aan de hier wonende vrouw van den gevangene uit 'sHage vermoedelijk uit de gevangenis ecu behoorlijk extract vat) zijn overlijden overgezonden hierdoor was zij vol komen in baar regltoen zij in 1849 een tweede huwelijk aanging waarin zij sedert gelukkig leeft. Men verbeelde zich dan nu bare verbazing, toen zij jl. donderdag opstraal werd aangesproken door baren eersten man die gezond en welva rend voor baar stond en zijn regl wilde doen gelden. De vrouw verkeert in den moeijelijksten toestand daar geen der beide wettige mannen afstand wil doen van zijn regl. Men verzekert dal de loedragt dezer zaak bij opzettelijk on derzoek door een openbaar persoon allczins overeenkomstig de waarheid is bevonden. Op zamrdag den 12 dezer herdacht Jacob Walbroek met zijne echlgenootc Cornelia Maaloo wonende in bel Zwaanshals le Rotterdamde zeven en zestigste verjaring van hun huwelijk. Dit gezin verkeert in behoeftige omstandigheden, en meer dan de aankondiging daarvan is zeker n el noodig om rijker bi-deelden aan te sporen dezen gedenkwaardigen dag voor de echtelingen lot een wezenlijk zeldzaam feest te doen worden. In de diergaarde van het koninklijk Zoölogisch genootschap le Amsterdam werd woensdag morgen ten 91/, ure een nijlpaard geboren. Aanvankelijk liet bet zich aanzien dat et alle hoop bestond bet jonge dier in bet leven te behoudenimmers bet was reeds weinige uren na de geboorte krachtig genoeg om in den stal rond le loopen terwijl de moeder elke beweging met oplettendheid volgde en bet met zorg en liefde scheen te bejegenen. Het mannetje reeds voor eenige dagen van het wijfje gescheiden, werd van uur lot uur on rustiger, zoodat het noodig werd de uit ijzeren slaven beslaande scheiding met bouten schotten le bekleedun daardc bezorgdheid der moeder voor het jong immer toenam en zij bij her haling hel jongdal al spelende het afschci lings- hek naderde, vrij onzacht terug wierp. Dien avond en den volgenden dag weigerde het mannetje eenig voedsel te nemen zijne onrust verkeerde in woestheid zoodat hij zelfs pogin gen deed zich over de circa 7 voel hooge af scheiding heen te werpen. Met zijne woede klom kennelijk de angst der moeder zoodra hel jong eenige pogingen deed op le staan wierp zij hei met kiaclit tegen du wanden d w stal zoodat de eenige hoop om hel jong te behouden en de oude dietun lot rust te brengen bestond iu het jong van de moeder te verwijderen, waar door de ouden dadelijk tot rust gebragt waren en oniniddelijk hel hun toegeworpen voedsel te zanten vreedzaam nuttigden. Het jong stierf den volgenden avond omstreeks II1/, ure, ondanks alle pogingen om het door liet toe dienen van zuivere melk inliet leventebeliouden. Te bejammeren is het dat er volstrekt gcene gelegenheid bestond liet mannelijke dier van zijn wijfje op eene meer zekere wijze le scheiden hetgeen vooral daarom niet geschie den kon daar hun verblijf slechts één bassin bevat. Wij zien alweder dal ruimte en terrein levensvragen zijn bij de instandhouding, vooral bij het aankvveeken van zeldzame diersoorten met zekerheid mag worden veronderstelt dal gemis aan plaats in dit geval onze stad heeft be roofd van hel voorregl een der zeldzaamste dieren van de eerste ontwikkeling af in zijn doen en laten le kunnen gadeslaan en over menig duister punt van hel dierlijke leven licht te verspreiden. \Amst. Cl.) Uit Arnhem wordt van den 11 'lezer bel volgende gemeld Gisteren middag werd op hel Willeuisplcin een daad van brutalen moedwil gepleegd. Ken geacht ingezeten de heer G. over dat plein gaande weid zonder eenige aan leiding door twee korporaals der rijdende artil lerie gearresteerd en niettegenstaande zijn verzet naar de wacht gebragt alwaar men hem nazcer onbetamelijke antwoorden weder heeft laten loopen geen andere redenen gevende dan dat men zich vergist had. De heleedigde heeft ter behoorlijke plaatse eene klagle over deze smade lijke behandeling ingediend. Uit Harlingeu meldt men van 11 dezer. Door den lieer H. A. Sluik alhier, is dezer dageu een weiktuig uitgevonden, dat zich aanbeveelt door zijne eenvoudigheid en groote dienst kan doen bij het stranden van schepen tol hel red den tan de equipage. In tijd van nood is het dikwijls hoogst moeijelijk aan boord van een gestrand vaartuig eene lijn (e brengen. De beer Sluik stelt zich voor in dit bezwaar te voorzien door middel van een van zeildoek gemaakten vlieger die evenwel door bem ook aangewend wordt tot het regtstreeks redden van menschen. Daar genomen proeven in tegenwoordigheid van acht ervaren scheepskapiteins en den haven meester alhier het doeltreffende van hel werk tuig ten volle bewezen hebben en oen zwaar stuk hout in 2'/, min. 100 vademen aflegde aarzelen wij niet de aandacht van alle belang hebbenden op deze uitvinding le vestigen. De heer Sluik heeft verklaard zich met de bezor ging van toestellen te willen belasten. Heden morgen is bier aangekomen de Grocn- landsraarder Dirkje Adamakommandeur H. Wildts met 2800 robben en een ijsbeer zijnde een heel goede vangst. Van de opvarenden circa 50 manzijn twee een jongeling van Sexbierum en een van St. Ja'cobi-parochi om gekomen. Professor Roszmazslcr schrijftin zijn blad aas der Hcimath de tegenwoordige koude toe aan de buitengewone warmte van hot voorjaar. Daar de waarnemingen hetzelfde verschijnsel aantoonen in geheel het westelijk Europa zoo moet men lot het besluit komen dat hot warme voorjaar groote ijsmassa's in West-Groenland heeft los gemaakt en dat dc lagere koude zce- strooming ze naar New-Foundland in den At- iantischen Oceaan heeft gedreven waar zij nu door te smel en eene buitengewoon groote hoe veelheid warmte wegnemen. Daaruit zou zich ook de vreemde verschijning van koude westen- en zuidwesten winden laten verklaren. Gemelde professor gelooft dat men weldra hel bewijs voor zijne stellingen zal zien. Dit is dan ook inderdaad reeds geschied de Tians-Atlanlische stoomboolen hebben op 47° breedte groote ijs - bergen ontmoet en hebben zelfs verscheidene zeilschepen in het ijs zien vastzitten. De gewone maatstaf van spoed iu liet loopen van een man is 4 toet per seconde van een goed opgetuigd paard 12, van een rendier met een s'ede op hel ijs 26 van een Engelsch harddraver 43 van een haas 8-8van het geluid f. 038 en vaneen 24 ponder 1.809. Een spoorweglrein die met de gewone snel heid 30 mijlen per uur afl' g doorloopt 44 voet per seconde dat is 11 maal spoediger dan het loopen van een man bijna 4 maal dan tan een goed paard 2 maal dan van een rendier en ongeveer de helft minder dan de wind zelf. Eeu slag bij Richmond telken dage ver wacht en voorspeld is eindelijk geleverd. De generaal Mac Clellan die steeds voortging inet belegeringswerken op le werpen en getrouw aan zijn rol van een Fab'ms Cunctaior den tel kens aangeboden strijd weigerde aan te nemen heeft het gevecht niet langer kunnen ontwijken. Op 26 Junij hebben de Zuidelijken den regler- vleugel van de Noordelijken aangevallen. Tnen dagen lang duurde het van beide zijden met verbittering gevoerde gevecht voorttot dat eindelijk de Noordelijken werden genoodzaakt in overhaaste vlugt terug te trekken door den vijand van nabij vervolgd. Op verscheidene mijlen afstands van liet slag veld gelukte bet eerst de veistrooidc troepen tot slaan le brengen en weder eettigzins le ver eenigen. Met belangstelling worden verdere bijzonderheden van den slag die de zaak der Zuidelijken een krachtig voordeel zal toebren gen te gemoet gezien. De strijdkrachten van Mac Clellan zijn thans tusschen de St. Jamcsrivier en de Chickahominy zamengetrokken. White- house is door hem verlateu. Op 14 Junij had een gevecht plaats gehad nabij Charleston waarin insgelijks de Noorde lijken met een verlies van 66(1 man zijn terug geslagen. De generaal der Unie Bentham is voor een krijgsraad geroepen om zich (e verant woorden omtrent zijne handelwijze bij die ge legenheid. Hij ondernam een aanval op de bat terijen der Zuidelijken geheel legen de orders van zijn bevelhebber Hunter. Hel verdrag van Corwyn is door Lincoln bij den senaat ter bekrachtiging ingediend. Men zal zich herinneren dat hierbij eene leening is

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1