1862 WOENSDAG ZATURDAG. 1°. 56. ^aturda^; 12 Julij. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen A BONN E ME N TS-P RiJS. Per drie maanden f 2,00. - Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert .daagste voren, voor 10 ure'smorgens VE B S C HIJ NT: P RIJ S DER ADVERT ENTJE It, Gewone 12'cents de regel. Geboot te-, Huwelijks- en Doodberigtentan t6 regels aft, behalve het legelregt. WWW Herijk van Maten en Gewigten. Burgemeester en Wethouders van Zierilizee brengen Ier kennis van de IJkpligtigc ingezete nen dat lol hei herijken van alle gewigten, lengtematen, inhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het klein en in helgroot, zoomede van de wissen en destrijkels door den heer Arrondiss'tnenls 11kor in deze gemeente zal worden gevaceerd in hel gewone IJk-Lokaal op het Raadhuis van Maandag den 7 tol Znturdag den 1 'dden dezer maand van 's voor middags 9 tol 's namiddags een ure op alle werk dagen en worden belanghebbenden uitgenoo- digd om zich den opengeslelden termijn ten nutte Ie maken en vooral om niet tol op het einde daarvan te wachten waardoor ongelegen heid wordt veroorzaakt. Zierikzee '2 Julij 1S62. C. 4. FOKKER, Wethouder l. B. J. P. N. EItMliRINS Secretaris. De uilslag der verkiezingen door de pro vinciale stalen van leden van de eerste katner der stalen-generaal is als volgt Zeeland, herkozen de heer mr. C van der Lek de Clercg. Zuid-Holland, herkozen de heer mr. J. A. Philipse en verkozen de heeren mr. J. A baron van der Heim van Ditivemlijke en P. Viruly. Noord-Holland herkozen jhr. mr. F. L. II..1. Boscli van Dralseslein en jhr. mr. IV. Rorcel van Ho gelanden. Noord-Brabantherkozen de hoeren jhr. mr. R. J. P. van Meeuwen en mr. A'. F. C. J. Sassen. Gelderland herkozen de heer 11. W. baron van Aylva van Pallandl u. Waurdenburg en Neerijnen, en gekozen de lieer mr. C. S. R. Nobel. Overijssel herkozen dc heer mr. W. H. Cost Jortlens. Friesland herkozen jhr. G. R. G. van Swin- deren. Groningen gekozen jhr. mr. J. W. Quintus. Limburg herkozen jhr. L. L. M. de Vülers de Pité. Men leeslin deS/aa/s Courant hel volgende Feu bij hel departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, godagleekend Itatavia dl .Vlei, luidt: Fene zeeroovprsvloot door de Retell vernield. 92 slaven bevrijd. Een zeeofficier gesneuveld. Voldoende lijdingen van Baudjrmassin. He orde herstelt zich meer en meer. Overmorgen ver trek ik naar een gedeelte van Midden- en Oos- telijk-.lava.'" «Volgensopgave vanhei ministerie van finan- C|en is aan de v ersclti'lende kantoren van 's rijks nccijnsen over de maand Junij jl. ontvangen aan suikeraccijns een bedrag van f 139,028,50. In hel belang der scheepvaart wordt ter al- n'emeeiie kennis gebragt dat van liet Nedeil. fO'zaniscbap te Konslaniinopel inededeeling is ontvangen van de wederverschijning vari zee- roovers in den Grieltschcn Aicbipel. Aan de belanghebbenden wordt Icvens-tcrinnerd dat wenken en bijzonderheden omtrent vroegere zeerooverijen in dien Archipel zijn opgenomen in de St.-Cour. van 31 Mei 1854." Bij het dames-comite ter bevordering van de evangelie-verkondiging en de afschaffing der sla vernij in Suriname is uit Suriname het berigl ont vangen dat in 1861 voor de door het comité gezonden gelden zijn vrijgekocht 10 personen zoo mannen vrouwen als kinderen. Daartoe was verstrekt 2184 en door henzelven daaren boven bijgedragen f 1200. Door de in vroegere jaren vrijgekochten was terugbetaald 1264 daar deze gelden sleeds bij wijze van voorschot worden verleend. Genoemd gelal maakt met de vroeger door middel van liet comité bevrijdden omstreeks vijftig personen. Dezer dagen is door mrj. A. A. Bergen dahl o. a. verzonden per stoomhool Rembrandt via Marseille een kist met kleederen en bedde- gocd inhoudende omstreeks 400 voorwerpen ten behoeve van het diakonessen-gasthnis te Alexandria in Egypte henevens boeken en ge schriften een en ander voornamelijk bestemd ter dienste van de aldaar verpleegd wordende Nederlandsehe zeelieden. Dezer dagen is het lijk van den jongeling IV. S. uit den Zuidwal te 's llage opgehaald verdacht van zich schuldig Ie hebben gemaakt aan een geringen diefstal ten nadeele zijns meesters, waarvan aangifte hij de policie ge daan was dit moet hem uit angst lot die daad hebben gedreven. Jl. zalurdag zijn van de reede van Ram- mekens en van Vlissingen naar zee vertrokken 93 schepen van verschillende groole en nationa liteit die sedert geruimen tijd uit hoofde van het slechte weder aldaar schuilplaats gezocht en gevonden hadden In de vorige week stierf te Assen een kind, l'/jjaar oud onder zeer vreemde ver schijnselen. Alleen had men kort voor het over lijden eene roodachtige zwelling nabij het borst been opgemerkt die voor eene bloedzweer werd gehouden. Die zwelling kwam den na den dood gekomen geneesheer verdacht voor eu na on derzoek bleek nu dat zij veroorzaakt was door een naainaald «tic waarschijnlijk door hel kind doorgeslikt is en eene of andere slagader door boord heelt., waardoor eene inwendige bloed storting is ontslaan. In een artikel van hel Journal des Débals over de l.ondensche tentoonstelling lezen wij het volgende «Vervolgens komen wij aan Holland. Onder alle nalitin is het een dergenen welke het minst hebben hijgedragen het verontschuldigt zich daaromtrent door zich (e beroepen op eene tentoonstelling van zaken op vischvangsl en zee vaart betrekking hebbende twee jaroti geleden Ie Amsterdam gehouden zoodal Nederland daar van slechts eene herhaling zoude hebben kunnen geven. Hetgeen deze natie echter geleverd heeft is niet geheel zonder verdienste. De «ster van het zuiden" van I2ö karaten betwist aan den Koli-i-Noor" hel hart van alle vrouwelijke be zoekers en «loei haar de minder schitterende eigenschappen der wollen dekens der nage maakte Smyrnasche tapijten, der kerkbeeldhouw- werken en van het zoogenaamd papier sans fin voorhij zien zelfs tie goud- en zilverwerken die met opzei niet gedreven zijn om het schoon maken zoo aangenaam voor den Hollander gemakkelijk te maken worden daardoor in de schaduw gesteld. Ik maak ook hier met leed wezen melding van den genever de bekende Hollandsche drank, waarvan hel algemeen ge bruik even als dat van alle noordsche sterke dranken zal verdwijnen als uitgaande regten en spoorwegen den Franschen wijn van 36 centen de kan, ook daar zullen doen komen hetgeen beter middel tegen dronkenschap zal zijn dan alle mogelijke matigheidsgenootschappen. De Hol landsche koloniën hebben hunne waren gebragt, indigo thee koffij, suiker, tabak, specerijen, -maar zij zijn niet in een schoone trofée gegroe peerd zooals in 1855. De trofée kostte naar men zegt 3 of 40 duizend franken en hel Nedcrl. budget wil bezuiniging!" Een Fransch geneesheer heeft een lijder aan delirium tremens (zuiperswaanzin) genezen door hem aan den bestendigen invloed van alkohol dampen bloot te stellen welk middel overigens in Zweden gebruikt wordt ter radikalo genezing van dronkaards. Men sluit hen op in een gevangenis en geeft hun niets anders te eten dan spijzen die mei sterken drank doortrokken zijn. Na verloop van vier of vijf dagen zijn zij volkomen genezen en de minste reuk van geest rijk vocht baart hun afschrik. (Ook hier te lande is bedoelde genceskuur niet onbekend.) DUITSCHLAND. Berlijn, 8 .fulij. Zondag barstte meer dan één allerhevigst on weder, vergezeld van plas regens die aan een wolkbreuk deden denken en van een heftigen storm boven deze stad los en riglle groote schade aan. Ook uil andere steden ontvangt men soortgelijke beriglcn. On- deranderen te Frankfort woedde, des namiddags ten vier ure, een orkaan zoo als slechts weini gen zich herinnerden beleefd te hebben. De zwaarste hoornen werdenontworteld daken van de huizen afgerukten ook de gebouwen op hol feestplein voor den aanstaanden schutterswed strijd aanmerkelijk beschadigd echter niet zoo zwaar of de gebouwen kunnen binnen weinige dagen weder hersteld zijn zoodal hel feest door dit ongeval niet lijden zal. Tot groole verbazing van bet publiek en niet zonder eenigzins op liet bij- geloof der eenheidsvrienden te werkenbleef bet standbeeld dor Gcrmania ongedeerd op de spits van een tempel slaan wier balken overi gens groolcndeels ter aarde stortten. Hel pu blick had dc zaal reeds hij den aanvang van den storm verlaten, maar treurig was bel lot van twee dienstmaagden die in de voorraadkamer bedrijvig, door de vallende daksparren verplet terd werden. Nog cenigo andere personen zijn door vallend hout of steen gekwetst. Vele buizen zijn ernstig beschadigd en de wandelin gen rondom de stad leveren een treurig schouw spel op. I)c Const Oesterr. Zeil. meldt hel volgende: ln de nabijheid van de aanlegplaats der Donau- sloomboolen alhier (te Weenen), wandelde den 20 Junij jl. des avonds een reiziger langs den oever der rivier en ontwaarde iemand die zich van zijne bovenkleederen had ontdaan en op het punt stond zich Ie verdrinken. Hij sprak den ongelukkige toe braitl hem van zijn voornemen af en schonk hem 600 tol delging eener schuld, die hein tol dat misdadige plan had geleid. Als redder noemt bedoeld hlad den fahriekant van hel bekende Malz- Exlrakt deo heer Iloff. Volgens brieven uit Baden-Baden is daar dezer dagen eene jonge en achienswaaidige Rus sische dame eene weeze, met geweld door agenten uit Stullgard opgeligl en naar een krank zinnigen-gesticht te Kennenburg, bij Esslingen, gebragt. Men voegt er hijdat hel slagtoffer van den maatregel zeer goed bij haar verstand is en men verdiept zich in gissingen nopens de ware reden van zulk eene harbaarschheid. Bij gelegenheid van een scherpschutters wedstrijd te Bern werd door een der deelnemers aan dien strijd eene weddenschap aangegaan dal hij op 300 voet afslands eene los op de flesch geplaatste kurk in vijf schoten zou wegschieten zonder de flesch (e beschadigen. Reeds bij het derde schot trof hij hel begeerde doel. Later trof hijop 2O0voet afslands een éénfrêMicstuk aan een draad opgehangen in vijf scholen. Ver volgens nam bij op zich om in vijf schoten een spijker los in eene plank geslagen daarin te drijven, door middel van een kogel op een af stand van 65 voet. Bij het vierde schot trof hij werkelijk hel doel. -In liet Preussische VolkMall leest men het volgende Vele predikanten dezer hoofdstad hebben geklaagd, dat h^t getal personen, die gedurende hunne predikatiën in slaap vallen, op ergerlijke wijze vermeerdert. Ten einde dat te verhoeden, is het besluit genomen om eenige kerkbedienden, met lange stokken gewapend, gedurende de dienst in de kerken te doen rond wandelen. Zij znllen hen, die insluimeren, zachtkens met die stokken aanraken om de sla- penden wakker te maken. In het hertogdom Saksen-Gotba bedient men zich reeds lang met goed gevolg van dit middel. Omtrent de aanleiding tot den aanslag op hel leven van den generaal Laders te Warschau wordt het volgende verhaald De generaal Chrulow bevelhebber over eene in Polen staande Russische diiisie, riep onlangs zijne onderhoo- rige olïicieren bijeen om hen over de onder hen blijkbaar geworden sympathie voor de oproerige Polen en over hunne eigene jegens de regering vijar.delijkegrondheginsclen te berispen waarbij hij een allesbehalve vleijenden bijnaam voor die officieren bezigde. Wel ontstond een dof ge mompel maar niemand durfde zich gedurende de audiëntie beklagen. Doch na afloop daarvan beraadslaagde men wat met het oog op deze voor het geheele corps beleedigende uitdrukking, gedaan moest worden en besloot eene deputa tie uit 2 officieren 2 onderofficieren en 2 sol dalen zamengcsleld naar den generaal Chrulow te zenden om hein volgens sommigen op het pistool uit te dagen volgens anderen ver klaring of genoegdoening van hem te vorderen. Dit geschiedde maar de generaal liet de, depu tatie terstond in hechtenis nemen en wegens insubordinatie gedurende den staal van beleg voorden krijgsraad brengen welke raad al do zes personen ter dood veroordeelde, en dit vonnis den keizer ter bekrachtiging toezond. Deze wilde zich echter niet met de zaak inlaten en liet haar aan den generaal Ltulcrsals opper bevelhebber van het eerste legercorpsover. Die generaal nu bekrachtigde hel doodvonnis eu liet het den 26 Junij voltrekken. Dienzelfden dag ontving hij een n amloos schrijven waarin gedreigd werd dat als hij de deputatie liet dood schieten, hij met zijn bloed voor het door hein vergotene boelen zou. lil weerwil dezer waar schuwing had de executie plaat; en den vol genden dag loste eene onbekende hand het pi stool op den generaal. Uil Warschau schrijft men van dezer. Men kont eenige nadere bijzonderheden omtrent den gelukkig verijdelden aanslag op het leven van den grootvorst Konslanlijn. Bij hel verlaten van den schouwburg viel op het oogenhlik dat de prins in zijn rijtuig stappen wilde een schot, dal hem aan den linker bovenarm trof. De grootvorst stortte ter aarde werd echter ter stond weder opgerigi de woud onderzocht en door de artsen als niet gevaarlijk verklaard. De eerste zorg van den getroffene was dal de tijding van hel gebeurde voor de grootvorstin die binnen weinige weken hare bevalling te ge- moet ziet, verzwegen moesl worden, tol dal hij zelf zijn paleis zou hebben bereikt. Voorts beval hij den dader niet te laten ontsnappen en werd toen in een gesloten rijtuig naar he, paleis ver voerd. De plaalskouimaodant Vorst Dehtttow maakte zich toen van deu moordenaar meester in het oogenhlik volgens sornmiger zeggen

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1