53* Woensdag 9 «lulij. 1892 WOENSDAG ZATURDAG. lïestureneu Administratiën ten. Ql. Tienden-Veiling. Binnenlandsche Tijdingen VAN Dtjj D. Q. op, lerende te rfgenameii -PE Mz, Woensdag '5 ure in se, publiek A BO N N E ME N TS-P RIJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert .daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VERS CHIJN T: P RIJ S DER ADVERTENTIE N. GewonelH'Icents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels aft, behalve hel legelregt. uwen. C. Stades. ad en G. •nambueq. I. liindoii. I |)steiise. Ie Kott. Gr pet «1 /8 99'/s 93 101V, 100% 8(1% 897, 88» 731/4 73% 52% 773,® /196 51 '3/, 2661, 781/g 603/'a f 428 441/4 43% S3 5/s 48% 10 kelen Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen (er kennis van de belanghebbenden: dat op donderdag den 10 dezer maand des voormid dags ten ld ure preciesop het Raadhuis alliiei in hel openbaar zullen worden verkocbl de IflV O Sim TH VCH T Si N over den jare en oogst van 1862 waartoe dé gewone voorwaarden van beden afop de Gemeente- Secretarie te lezen liggen. Zierikzee, den "2 lulij 1862. C. J. FOKKER Wethouder I. li. J. P. N. lilt M Kill NS Secretaris. Herijk, van Hiaten en (Jewigteii. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de l.lkptiglige ingezete nen dat tot bet herijken van alle gcwigtcii lengtematen inhoudsmaten voor drooge waren, vochtmaten voor den handel in hel klein en in helgroot, zoomede van de wissen en dcstrijkels door den lieer Arrondiss"inents I'lver in deze gemeente zal worden gevaceerd in hel gewone l.lk-Lokaal op het Raadhuis, van Maandag den 7 lol Zalurdag den lilden dezer mnand van 's voor - middags 9 tol 's namiddags een ure op alle werk dagen en worden belanghebbenden uitgenoo- digd om zich den oprngeslelden termijn ten nutte lo maken en vooral om niet lol op het einde daarvan te wachten waardoor ongelegen heid wordt veroorzaakt. Zierikzee 2 Jul ij ISO'2. C. .1. FOKKER, Wethouder l. B. J. 1». N. KR ME RINS, Secretaris. Vudde, f gs.oo 12,00 15 00 0,00 9,00 0,00 0,00 0,00 n.oo I. de Vos. Zieriszee 4 Jul ij. Heden hield de onder- wijzers-vereeniging in het 2de en 3de school district van Zeeland hare 19de algemeene ver gadering, welke, behalve door den eersten voorzitter Dr. P. J. Andskau schoolopziener in het 2de schooldistrictwerd bijgewoond door 37 gewone leden. iJaarenboven werd zij vereerd niet de tegen woordigheid van den Wel-Ed. Gestrengen Heer C. M. van Visvliiitinspecteur van het onder wijs in deze provincie, en van twee voorstanders van liet volks onderwijs den Hoog-welgeboren Heer Jhr. J. L. de Jongk te Zierikzee, en den Wcl-Ed. Achtbaren Heer A. J Bikbens, bur gemeester, en als zoodanig vertegenwoordigende het plaatselijk bestuurder gemeenteSt-Annaland. Nadat de voorzitter de vergadering met eene hartelijke toespraak had geopend namen de werkzaamheden eenen aanvang. De Heer A. Buijterse, hoofdonderwijzer te Oosterland hield eene zeer belangwekkende redevoering over de nudeelen welke de openbare van de bijzondere school le wachten heeft. Deze redevoering werd niet alleen met wel gevallen aangehoord maar had daarna belang rijke besprekingen over sommige punten ten gevolge. Vervolgens kwamen ter tafel de verslagen der onderwijzersgezelschappen van de oefenschool en de leesbibliotheek te Zierikzeeen van den staat der hulp-spaarbank van het N ed. Onderw. Genootschap alhier. Wijders werd door den secretaris verslag ge daan van het resultaat der beoordeeling van de ingekomen prijsantwoorden. Van de zes inge komen kaarten van Neder!. Oost-Indie werd die bekroond welke bij de opening der naam briefjes bleek vervaardigd te zijn door J. H. Letzeb hulponderwijzer te Zierikzee terwijl bet accessit voor de daaropvolgende kaart werd uitgereikt aan Paulus Laban kweekeling te Tholen. Het éénige stel schoonschriften dat ingekomen waswerd de bekrooning onwaardig geoordeeld. De vereeniging werd door bijdragen van onderscheidene voorstanderseereleden de beide voorzitters en den Heer inspecteurin staat gesteld, om nieuwe prijsvragen uit te schrijven. Eindelijk werden onderscheidene punten be sproken, die op het onderwijs of de onderwijzers der vereeniging betrekking hadden. Na den afloop dezer werkzaamheden begaven de leden zich naar de gymnastie-schoolen woonden daar met veel genoegen eenige proeven bij van liet onderwijsdat door den Heer Theeuwis met uitstekend succes gegeven wordt. Later vereenigden de leden zich in het societeits-gebouw der Boogscbutterij Sinl-Sebas- tiaan waar de uitvoering plaats had der voor deze vergadering bepaalde zangstukken. De dag werd besloten met een vriendschap- pelijken maaltijd waar onder liet nageregt menige feestdronk op het welzijn van Koning en Vaderland den Heer Inspecteur de Voor zitters voorstanders en leden der Vereeniging, afwezige vrienden en begunstigers alsmede op den bloei van het onderwijs, getuigdedat eene gepaste vrijmoedigheid da-Ar niet gewraakt wordtwaar deze het gevolg is van edelen broederzin en gepaard gaat met betrachting van deugd en pligt. Uil Steenbergen schrijft men 4 dezer. Aan de diaconie der Hervormde gemeente alhier is door eene weduwvrouw uil den geringeri burger stand vermaakt do helft barer nalatenschap waarvan hel zuiver bedrag de aanzienlijke som tan ruim f 1359 beloopt. Doormcj. A. P. Dictzonlangs le Utrecht overleden, is aan de diaconie der Hervormde gemeente aldaar gelegateerd, vrij van successie regl en regt van overgang 1de som van f bill), om uit de rente daarvan jaarlijks des winters eene buitengewone uildeeling te doen en 2. de som van f 1509 ten behoeve van de armen der diaconie onder voorwaarde dat dit kapitaal zal worden belegd in inschrijving op het grootboek der 3 pet. Naiionale Schuld en hel vruchtgebruik daarvan levenslang genoten zal worden door drie daarvoor aangewezene personen. Ook de li. K. armen alhier is door haar, onder detizelfden last van vruch'gebruik als de voormelde f l50ü, de som van 1Ö< O vermaakt. Mevr. de douair. Sanilberg van Essenburg geb. van Wesieveliheeft aan de algemeene armen van wolle vermaakt ƒ5090, en ƒ71100 gezamenlijk aan do Merv. kerk le Harderwijk en de diakoniën le NunspeelErinelo en Meerde. Dezer dagen is geregeld de zameustclliiig der troepen in het kamp bij Milligen in 1862. Daaruit blijkt het volgende: bevelhebber Z.K.fl. de prins van Oranje chef van den staf', de gen. maj. van Muiken adjud.-chef van den staf, de luit.-kol. Le Clereq. Toegevoegd de kapt. Hubar cn de 1ste luit. Phaff. Belast met de administra tieve dienst de onder-intend. der 1ste kl. van Hees. Toegevoegd de onder-intendanten der 2de kl. Rijgerbos Onwens en Menniugh. Belast met de geneeskundige dienst de Iste oflïc. van gezondh. der 2de kl. Baum. De bevelhebbers der brigades enz, zijn 1ste brigade infanterie gen.-maj. Wilhrenninck chef van den staf, kapt. Westenbergadjunct en waarn. adj. 1ste luit. Nollhenius de Man. 2de brigade infanterie, gen.- maj. Happé chef van den staf, kapt. Schuurman', adjunct en waarn. adjud. tsteluit.ro» Jeetze. Brigade kavalerie, kolonel Erzeg chef van den staf. kapt. van tier Star-, adjunct en waarn. adjud. Isle luit. van Helden. Artillerie troepen luit.- kol. Kellncr een luitenant, waarn. adjudant. Zoo als reeds gemeld is zullen de miliciens der ligting van 1859 die belmoren lot de in- fanleric-rrgemenlen waarvan de bataillons aan gewezen zijn om in de legerplaats te Milligen le kamperen in activiteit worden opgeroepen ten einde aan de veldmanoeuvres in gezegd kamp deel le nemen. Deze miliciens zullen zich den 30 dezer maand in de hoofdplaatsen der provin ciën moeten bevinden en onmiddelijk van daar zich naar de standplaats hunner korpsen begeven. Ingevolge de nieuwe wet op de nationale militie is door het departement van oorlog be paald dat de miliciens die bij hunne inlijving of bij hunne opkomst onder de wapenen lot eerste oefening bevuilden worden mei hoofdzeer hehebl te zijn voor zoo verre zij deswegens niet voor de dienst worden afgekeurd steeds gedurende een jaar in werkelijke dienst gehouden worden behoudens hunne bestemming voor het blijvend gedeelte bijaldien zij daarvoor bij loting zijn aangewezen. Me 1 schrijft u:t 's Bosch van 4 dezer. Heden is in den krijgsraad in de 1ste militaire afdecling uitspraak gedaan in de zaak tegen den voortvlugtigen F. R. le luitenant van bet 6de regeinent infanterie beschuldigd van deser tie in lijd van vrede en ontrouw in de admini stratie door bet verduisteren van f 474.51 hem als delacliements commandant toevertrouwd, bij welke uitspraak bij tiilhoolde hij aan de lot viermaal toe herbaalde indaging geen gevolg heeft gegeven is vervallen verklaard van zijne militaire charge cn gebannen builen het grond gebied van den slaat. Onkoninklijke Pruissische hoogeraad heeft in betrekking tol het telegrafisch verkeer eene belangrijke uitspraak gedaan. Hel betrof een verschil tusschen twee handelaren ontstaan omtrent liet al of niet geldig zijn van overeen komsten per telegraaf gesloten welke echter later door een der belanghebbende werden ont kend op grond dat de tegenpartij geen eigen handig geschreven bewijs in handen had. De regtbank verklaarde echter dat een ieder die aan een telegraafbcamble eene schriftelijke en door hem onderleekeude verbindtenis lot telegraferen ter hand stelt daardoor niet alleen schriftelijk zijn wil verklaart, maar ook aller egt verliest er later op terug te komen of le weder roepen en sprak op die gronden een dienover eenkomstig vonnis uit. Men klaagt over den grooten dienstijver van ambtenaren van belasting als voorbeeld deelt men mededat, een geacht logementhouder te Zutphen bekeurd is omdat hij een reiziger huisvestte die geen patentbewijs bij zich had. Daar het weinig bekend zal zijn dat de patent wet aanleiding geeft iemand te straffen wegens de overtreding van een anderdeelen wij het feit tot waarschuwing mede. ZutphenC Men schrijft uil Amersfoort van 3 dezer. Cisteren morgen toen een jongman van 26 jaren oud belijder der R. C. godsdienstzich met zijne beminde andere echtparen en ge tuigen in tegenwoordigheid van bh. ambtenaar en griflier van den burgelijken stand alhier be vond om zijn huwelijk te laten voltrekken weigerde de moeder des jongmans (die in het Liefdehuis alhier wordt verzorgd en niet bij de huwelijks-formaliteiten tegenwoordig was dan nadat zij daartoe door een deurwaarder was aan gezocht) hare toestemming tot het huwelijk. Aangedrongenhare redenen voor deze weigering kenbaar te maken verklaarde zij dat zij voor zich nietstegen hel huwelijk had maar tot hare weigering genoopt was door den vader van het Liefdehuis vermits de verloofde haars zoons de Protestantschc godsdienst beleed. Daar zij vol hardde bij hare weigering kon het huwelijk niet voltrokken worden en zal dus de jonge ling langs weltelijken weg de voltrekking dienen le bewerken. Uit Beusichem meldt men van 3 dezer. Omtrent den afloop der alhier van den 18 tot den 26 Junij gehouden jaarmarkt kan het volgpiide worden medegedeeld: Op de hengslenmarkt van den 18 cn 19 werden 45 hengsten aangebragt welke meestal niet van de beste soort waren, waardoor de handel niet levendig was. De paar denmarkt van den 29 tot den 26 viel een buiten gewoon druk bezoek ten deel niet minder dan 2674 paarden werden er ten verkoop aangebo den de handel was zei r traag en alieen voor de biste ruinpaarden koude men hooge prijzen be dingen de houders der mindere soorten moesten zich eene aanzienlijke prijsvermindering gelroos ten waardoor vele paarden niet verkocht wer den. De schapen- en varkenmarkt op den 26 word mede druk bezocht 998 schapen en 80 varkens zijn door de onderscheidene lolbuomcu binnengekomen de handel in schapen was niet geanimeerd en daarin bad weinig omzet plaats de varkens werden daarentegen gretig tegen hooge prijzen opgekocht. In do Amslerdamsche Courant iees! men bel volgende dd. 5 dezer Pas was grootvorst Konslantijn te Warschau aan gekomen en als onderkoning van Polen opge treden of er werd een moordaanslag op hem gepleegd. Deze belangrijke tijding reeds gis teren ter kennis onzer lezers gebragt heeft de grootste verslagenheid in de Poolsche hoofdstad verspreid. Bij het verlaten van den schouw burg werd op den grootvorstop het oogenblik dat hij in zijn rijtuig slapte een pistool gelost cn naar men zegt moet hij ligt gewond zijn ge worden volgens anderen zou alleen zijn uniform beschadigd zijn. De bedrijver der misdaad bevindt zich in hechtenis, in een zeur kort tijdsverloop is dit de tweede van dien aard le Warschau op den vertegenwoordiger van den czar gepleegd de moordaanslag op generaal Luders ligt nog versch in het geheugen. Let men op deze feiten en op de brandstichtingen in Rusland dan wordt men onwillekeurig geneigd te gelooven aan eene algemeene zamenzweriiig tegen de beslaande orde van zaken en bet is te vrcezen dal hel feit van eergisteren niet het laatste zal zijn. Naar hel schijnt heeft zekere talrijke en aanzienlijke partij in Polen en Bus- land besloten zich van ponjaard en toorts te be dienen en zijn moord en brandstichting de middelen waarvan die partij gebruik uiaakl om tol wedergeboorte le geraken. I jzingwekkende gedachte De volgende berigten worden uit de Kaap stad medegedeeld Te Breda'sdorp is ds. C. Marais bevestigd door ds. Kuys. De kerkeraad is met diens over komst zoo ingenomendat aan ds. Marais een som gelds is geschonken tol goedmaking der kosten van ameublement der pastorie. Jammer is het, dat eraan Hollandscbe predikanten bij voortduring zoo groot gebrek isén in de beide boeren-republiekenén in de Kaap-kolonie.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1