Woensdag 2 Julij. 1862 WOENSDAG ZATURDAG. S°. I Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen mi J. Parel,» 4. Deurloo.1 de I'aauivJ de Jonge.l a I. tie liuo,! keiueiiberg J. M.Calsl A B O N N E ME N TS-P RIJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagsle voren, voorlO ure' smorgens. VERSCHIJNT: P RIJ S DER ADVERTENT IE N. Gewonel2'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigteman 16 regels a f 1 behalve hel legetregl. 63«/, ,5'/8 93 10! 79 V, S9 57fV,( 72 V, 73 Vjj 5 i fm 5 rj/1( 72% .'59% /4S9'/, 44"/„ •13"/,,] 48 7,25 - 12,011 15 no - 0,1 9,00 - 0.0U - 0,0(1 - 0,00 - 0,00 Verschillende dagbladen hebben dezer dagen gesproken van de afschuwelijke brand stichtingen waaraan St. Petersburg en Moskou ten prooi zijn. Twee hoofdsteden van het Rus sische rijk in vollen vrede, door kwaadwilligheid half verbrand te zien is waarlijk een tooneel dat tnen niet in I80t zou verwachten. Het heeft dan ook in Rusland even als in geheel Europaeen ongeloolelijkeit indruk gemaakt. Uil eene correspondentie van le Siècle deelen wij het volgende mede Wij leven in eene helsche atmosfeer. Ge durende een paar weken brandt St. Petersburg dagelijks op verschillende plaatsen. |)e schrik is algemeen en groothel is als hel ware geen vrees meer aller gemoederen zijn in grenzen- looze verwarring. De brand van eergisteren heeft eene waarde van honderd millioen roebels vernield Twee dagen te voren hadden wij in twaalf uren zes plaatsen die in brand stonden en tics avonds telde St. Petersburg vijfhonderd huizen minder. Drie dagen te voren werd eene ge ilede voorstad door bet vuur vernield wederom drie dagen te voren werden tachtig buizen in eene westelijke voorstad in de asch gelegd; den vorigcti dag maar genoeg om u onzen toestand af te schilderen Eergisteren te legrafeerde men naar .Moskou,: «zendt' uwe brandspuiten!" en Moskou antwoord Ie; «de stadstaat in brand De Choukinoï-Dvorr is slechts een aschlioop meer en van hel mini sterie-gebouw zijn niet dan vier groote muren overgebleven met rijen groote zwarte oogeti in den vorm van vensters die roet schreijen. »llet ministerie-geh.iuw is vernield, dit is niets men bouwt een ander de papieren aldaar berustende ook dit is niets men maakt andere maar de Choukinoï-Dvorr! oen berg van bankbiljetten veibrand »Dc Choukinoï-Dvorr is een soort van bazar, eene vereeniging van twee duizend winkels in een bestek van twee maal de grootte der Place de la Concorde die winkels zijn van den kelder t'il den zolder vol gepakt met koopmansgoederen van allerlei aard. Om u een denkbeeld le geven van de zaken die in dezen bazar worden gedaan, dictie, dat een enkel koopman welken ik ken eene maand geleden voor een milliocn roebels aan katoenen stof heeft gekocht. »De Choukinoï-Dvorr en de Gaslinoï-Dvorr zijn de twee groote bazars, alwaar zich bijna de gelieelc handel van St. Petersburg concentreert. Het zijn als de twee groote longen van dit groote ligcliaam. St. Petersburg ademt thans niet rneer, het hijgt en snikt. Wie zal do fa briekanten betalen, aan wien de helft dor waarde nog toekwam van hetgeen veibrand is? Wie zal de twee honderd duizend werklieden voeden die thans zonder werk zijn En dit alles le midden eener sociale, kotnmerciBle en financiële krisis die aller drukkendst is! Welke ban kroeten welke ellende Er is zonder twijfel eene zamenzwering tot brandstichting. Velen zijn gevat terwijl hunne zakken gevuld waren met onmiddelijk brand veroorzakende stoffen. Daarbij zijn de Russen zelfzuchtig en fanatiek in plaats van zijn buurman te helpen meent de Rus dat hij zich zelvcn kan redden door met een heiligenbeeld romdotr. zijne woning te gaanmaar helaas het heiligenbeeld stuit den brand niët I en verbrandt zelf mede." (Midd. Cour.) Men schrijft uit Amsterdam van 28 lunij. Heden morgen is bij de gezanten ontvangen de eclilgenoole van een der op de fabriek le N'aga- sacki werkzaam zijnde Nederlanders- Uil dank baarheid voor de goede behandeling aldaar bood zij twee kristallen lustersaan voor den lapanschen keizer vergezeld van een prachtig album, waarin de namen der a'rbeiders J. II. l'Teisen- brucli D. LasschuilJP. Meysel J. D. Wilde- boer I V. Burger C. Bavin liJ. Jan sen V. v. Aken. De gezanten namen dit met bijzonder genoegen aan en vereerden haar een aantal waaijers oui aan de familiën der werklieden uit te deelen. lieden hebben de gezanten ook liet stadhuis beztgtigd en een lijtoer door de stad gedaan. Heden middag vertrok de Japaiische ambas sade. Alvorens echter het liólel te verlaten stelde de eerste gezant een toast in op Amsterdam; daarna deed hij kolonel Jackson en diens adjudant ontbieden en schonk hun als bewijs van hunne vriendschap, voor henzelvcn even als v oor hunne verdere officieren, ieder een waaijer. Hij be tuigde nogmaals hunne tevredenheid voor de hartelijke ontvangst die hun in de hoofdstad was le beurt gevallen. Rij bel overgeven van den waaijer aan den burgemeester, zeide bij dat dit het grootste vriendschapsbewijs is dal zij iemand kunnen geven. Met dun gewonen trein van 4'/» u,e heelden de gezanten naar 's llage letug. Omtrent het bezoek van de Japanschc gezanten in de fabriek van de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van lleel, verneemt men nog de volgende bijzonderheden Dc sclioone werk plaats dezer uitmuntende fabriek werd door het gezantschap met groote aandacht doorwandeld een en ander maakte op de .lapanners oen ze r gunstigen indruk waarvan zij gedurig blijk gaven aanhoudend vroegen zij inlichting, in liet giet huis gekomen wachtte bun eene aange name verrassing. In den vloer van hel ruime gebouw waareeit eigenaardig duister heerscht, was een zeer ki listige vorm op den beganen grond aangelegd waarin mol kollossalc Japan- sche karakteis le lezen stond »Uver hel bezoek door de Japansche ambassade gebraglver heugen zich de werklieden der Hollandschc koninklijke ijzerfabriek." Rij dit punt genaderd werd halt gehouden; de werklieden kwamen in een viertal gictlesten met hel vloeijend metaal op de gebruikelijke wijze uit de oven aandragen en plaatsten zich aan de vier hoeken Te gelijker lijd goten zij nu in aldaar geplaatste buizen den gloeijenden inhoud der testen het ijzerslroomde snel onder de vorui door steeg en drong in de openingen daarvan opwaarts, en eensklaps stonden als in vlammend schrift op den grond de woorden te lezen hierboven vermeld, waarbij door het werkvolk een diiemaal herhaald hoera werd aangeheven. Hoogst voldaan gaven de Japanners hunne ingenomenheid met dit bewijs van attentie te kennen zetten daarna hunne wandeling voort, alwaar zij nog vau monigen arbeid getuigen waren. .\ien schrijft uit Haarlem van 27 Junij. Uil eene goede bron verneemt men dat zeker persoon zich aan poging tot sluiking van eene hoeveelheid gedistilleerd men noemt p. in. 60 kan jenever in twee vaatjes vervat heeft schul dig gemaakt, en welopeeneeigenaardige wijze. Een dood paard werd tol bereiking van dit doel gebruiktmen beeft hel paard van ingewanden en al hel binnenste ontdaan en gezuiverd in dc buikholle voormelde twee vaatjes geplaatst en daarna zeer behendig de opening weder geslo ten. Zoo kwam het van den Amsterdamschen weg aan de Amsterdamsche poort lo dezer slede aan doch de comoiiesen die óf hiervan waren ingelicht óf iels kwaads vermoedden hebben den sluiker met zijne slirikwaar aangehouden. Men schrijft uit Leiden van 28 lunij. Wegens bet aanhoudend regenachtige weder ligt het gemaaide gras op vele plaatsen aan be derf onderhevig opliet velden begint men voor het welslagen van den hooibouw die anders tn vollen gang zou zijn bevreesd le worden. Om dezelfde reden en het gemis van warmen zonneschijn verneemt men ongunstige berigten omtrent de druiven en overal den kwijnenden toestand van de snijboonen komkommers en dergelijke leedere tuinvruchten. Uit Hoorn meldt men van 28 lunij. In den afgcloopen nacht hadden wij bier zonder dat er onweder was een buitengewoon hevigen hagelslag die hier en daar aan hot te veld staande gewas nog al cenige schade toegebragt beeft vooral aan de aalbessen die hunne rijp heid naderen. De verleden week te Rampen gehouden verpachting van vier boeren erven op liet Kampen-Eiland beeft f 2290 minder opgebragl dan in 1859. De officier van justitie te Zwolle berigt dat op den Rden Junij jIaldaar in omloop be vonden en in beslag genomen is een 2öcentstuk met het borstbeeld van koning Willem II en hel jaartal 18 48 hetwelk bij uitspraak aan het mun collegie is verklaard va'sch en vervaardigd le zijn in nabootsing van echte rijksmunlspecie. De synode v an de Pro'esiantsche kerken der Union in Rclgie heeft in bare zitting van den 2(i Junij, M. van Waning Bnltonlial van zijn amb, als predikaat bij de Protes'antsche ge meente te Antwerpen en zulks terzake van do vrijzinnige gevoelens door dien leeraar verkon digd, zoowel op den kansel als in lietgodsdicnsiig onderwijs. Dit is de ecrs'e maal dat in Rclgie eene zoodanige uitspraak geschiedt. Meu schrijft uil Ralavia vau 14 Junij Den 3 dezer is ter reede alhier gearriveerd de stoomboot Padanggezagvoerder Guyolaan brengende o. a. de Eurupeschii mail loopende lot den 25 Uaart jl. Eenigc dagen geleden heeft op Meeslcr- Cornelis eene poging tol vergiftiging plaats ge had ten gevolge w arvan een zevental soldalen ongesteld is geworden. Na hel gebruik der kolfij gevoelden zij zich ongesteld en in hel bezinksel heeft men raltenkruid gevonden. Men denkt dal eene inlaudsche vrouw biervan.de be- weikster is cu dc oorzaak gezocht moet worden in een minnarij een der hier zoo dikwijls voor komende gevallen. Voor een paar dagen heeft een inlandsch soldaat van het garnizoen op Weltevreden in de policie-kamerwerwaarts hij gebrag! werd, twee zich daar bevindende soldaten een Euro peaan en een inlander aangevallen en hen zoodanig verwond dat beide aan de gevolgen daarvan zijn overleden, de Europeaan onmidde lijk en de inlander korten tijd daarna. Van de Zuid- en Ooster-afdceling van Rornco wordt bel volgende gemeld Rij bet vervolgen van Demang Lehman ondervond nten meer en meer medewerking van de zijde der bevolking doch pogingen om de vrouwen van Demang Lehman in handen le krijgen zijn tot nog toe met geenert gunstigen uitslag be kroond geworden. Verscheidene arreslaticn hebben wederom plaatsgehad, waaronder van medepligtigcn aan den moordaanslag op den ko lonel Andrcsen. In de omstreken van Margasirri bleef alles rustig. Sommige opstandelingen werden gear resteerd terwijl anderen zich kwamen onder werpen. In do Tanahlaul was alles rustig. Uit Boelcleng meldt men dat op den 30 Maart jl. omstreeks 7 ure 38 minuten des voor middags eene vrij hevige aardbeving heeft plaats gehadin de rigting van hot westen naar het oosten w elke nagenoeg 20 seconden aanhield. Ten gevolge daarvan zijn verscheidene muren van huizen gescheurd en ingevallen. Uit Ternate wordt het volgende gemeld Ten gevolge van de uit bursting van den tuur- 9puwenden berg op Maktan is dit eiland thans geheel verlaten en hebben de vroegere bewo ners zich gedeeltelijk op Ratjan Kajoa 'fido- reesch en Ternataanscli-Halmabeira en ter hoofd plaats Ternate gevestigd. Aan de goede zorg en spoedige hulp van den sultan van Teinalc is hel te danken, dat geen der Makianncrs van honger of gebrek is omgekomen. Die vorst beeft niet alleen op cen.e hem waardige wijze uit eigene middelen inde eerste behoefte zijner door de ramp getroffene onderdanen voorzien maar door hem zijn bovendien gronden ler bebouwing en bewoning aan de .Makianncrs aangewezen. De naar Raljan uitgewekenen hebben daar reeds woningen gebouwd rijstvelden aangelegd en tabak enz. geplant zoodal zij allen reeds in hunne eigene behoeften kunnen voorzien. Het eiland Makian is nog niet zonder gevaar te be treden bij eiken voetstap dien men doet stijgt de rook uil den grond op. De hoogste kanariebootnen zijn bijna tot aan de kruinen onder de asch en lava bedolven terwijl uit don krater nog aanhoudend zware rookkolommen stijgen. Als oen bewijs van de luiheid der Itanda- nezen en der weerzin der zoogenaamde visschers om de aan hen door de natuur aangewezen bron nen van ittkoms'en le exploiteren dient dat even als verleden jaar ook nu yvcder praauwen van Mandkar (Celebes westkust) op Randa zijn gekomen om karet-schildpadden le visscben een tak van nijverheid die door de liandanczcn niet wordt geëxploiteerd. Dagelijks zijn zij daar mede in de baai bezig, liet vleesch der schild paddendie met eene soort van elger of werp spies aan den bodem der zee gestoken worden verkoopt men op Handaterwijl de schaal naar Makasser gebragl wordt. DU1TSCHLAND. Men schrijft uil Ragusa van 28 Junij. f)eradsc/t"|iacha heeft zich den göslen naar ltudinc en van daar naar Killa begeven op welke laatst genoemde plaats hij des aionds aankwam en siag leverde. De Monlenegrijnen trokken terug en Derwisch pacha zette den volgenden dag den togt naar Niksich voort. In een bij Spuz ge- leverden slag hebben de Monlenegrijnen een gevoelig verlies geleden. Opden generaal Luders isinden Saksischcn tuin te Warschau een pistoolschot gelost. De generaal is ligt gewond. De dader is onbekend. Uit Petersburg wordt gemeld dal twee zonen van don overleden generaal Roslotuzoui uit hunne betrekking van keizerlijke adjudanten zijn ontslagen de een (die zich te Londen op houdt) wegens liet zenden van oproerige ge schriften naar zijn vado. land en de ander die te Petersburg woont wegens hel lerspreiden daarvan in die stad. Aldaar was een gerucht in omluop dat uil Finland een scherpregler is ontboden tol hel voltrekken der uitgesproken doodvonnissen en dat reeds achttien galgen waren opgerigt. FRANKRIJK. Pabus, 27 Junij. Uil Mexico zijnnog gcene berigten ingekomen de rapporten worden hier

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1