N°. 50. Haturdag 21 Junij. 18(52 WOENSDAG ZATÜRDAG. r Besturen en Aclministratiën Binnenlandsche Tijdingen IKZEESCHECOEMNT .1 C 0 jV N E ME N T S-P R IJS, Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgena. VERSCHIJNT: P HIJ S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/» cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels a f 1 behalve hel 7,egelregt. Inspectie Verlofgangers. PUBLICATIE. üuiigemeesteb en Wethouders van Zicriltzee. Gezien het besluit van den Commissaris des Knnings in deze [irovincie dd. 7 dezer maand [Provinciaalblad no. 70.) brengen ter kennis der Verlofgangers van n'o militie le lande, die zich in deze gemeente be vinden en behooren lot de ligtingcn van 1853, 1859 en 1800, voor zoo ver zij vóór den 1 dezer maand in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld dat bet onderzoek van ben te houden door den Militie-Commissaris alhier zal plaats lo bben op II oensdag den 2 Julij e. k. des voor- middags ten 10 ure vóór het Stadhuis en roepen iien mitsdien op om op gezegden dag en uur ter aangewezene plaats tegenwoordig le zijn.r. inel herinnering aan de volgende bepalingen der wel op de Nationale Militie van 19 Augustus lStil Staatsblad no. 72). 1. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de veilofpas is uitgereikt bij den burgemeester zijner woon plaats aan ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art, 133.); 2. de verlofganger, die zich in eeno andere gemeente gaal vestigen geeft daarvan kennis aan den burgemeester zijner woonplaats. Bin nen dertig dagen na den dag waarop bij komt in de gemeente waarin hij zich vestigt meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 154) 5. de verlofganger van de militie Inland mag zich zonder toestemming van don Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken builen 's lands begeven. (Art. 156) 4. de verlofganger, die art. 133 134 en 136 niet naleeftwordt in werkelijke dienst ge roepen en gedurende drie maanden gehouden. (Art. 137) 5. de verlofganger van de militie te land die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-commissaris le worden onder zocht verschijnt bij dal onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uit rustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Artt. 138, 139 en 140); 6. de verlofganger van do militie le land is aan de militaire reglspleging en tucht onder worpen onder anderen gedurende den tijd dien het onderzoek voorden Militie-Commissaris duurt, en, in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130) 7. behoudens hot bepaalde bij art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen te ondergaan m de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger die zonder geldige reden niet bij bet on derzoek verschijnt -• die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4. die klceding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende als de zijne vertoont. (Art. 141) 8. onverminderd de straf, in het voorgaand artikel vermeld is do verlofganger vcrpligl op den daartoe door den Militie-commissaris le be palen lijd en plaats en op de in art. 1 40 voor geschreven wijze, voor hem le verschijnen om le worden onderzocht. (Arl. 143); 9. de verlofgangerdie zich hij herhaling schuldig maakt aan hel feit, sub 4 van art. 141 bedoeld, of niel overeenkomstig art. 143 voor den Militie-commissaris verschijnt of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2 en 3 van art. 141 vermeld wordt onder de wa penen geroepen en van drie tol zes maanden ge houden. (Art. 14-1); 10. de verlofganger, die niet voldoet aan rene oproeping voorde werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. (AM. 145); M. elk die voor de militie is ingeschreven en ieder die daarbij is ingelijfd kan overeen komstig de daaromtrent beslaande voorschriften lot eene v rijwillige verbindlenis voor den lijd van zes ja reit of langer worden toegelaten bij de zee- magt bet korps mariniers hieronder heg re, en, bij liet leger bier te lande of bij hel krijgsvolk in 's rijks ovorzccsche bezittingen; plaatsvervan gers echter niet bij de zecmagt of bel korps ma riniers gedurende bet eerste jaar v an bunnen diensttijd. (Art. 9en 74) 12. aan de bij de militie te land ingelijfde» die verlangen na volbragten oefeningstijd min stens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of le komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden wordt zulks vergund. (Art.12(5); En opdat niemand hiervan onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd aange plakt en in de courant geplaatst. Zierikzee 17 Junij 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. I'. N. EKMERINS, Secretaris. KENNISGEVING. De Bubgèmeestee van 'Zierikzee brengt ter kennis van do ingezetenen, dal erop .Maandag den 23 dezer maand, des middags ten l2'/a ure, op liet Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee 19 Junij 1862. De Burgemeester, 11. C. CAÜ. Zierikzee, 17 Junij. Wij achten het niet onbelangrijk de belanghebbenden opmerkzaam te maken op eene door den heer inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland in de Midd. Courant geplaatste bekendmaking betreffende de begeving van 4 opengevallen rijksbeurzen van f 225 bij de normaallessen te Middelburg. Voor die beurzen kunnen alleen in aanmerking komen jongelingen, die hun 14 de jaar hebben bereikt en bun 1 8de nog niet zijn ingetreden die tevens liet vaste voornemen hebben om den onderwijzersstand in te treden, en reeds vol doende kennis van de hoofdvakken van het lager onderwijs hebben verkregen om met vrucht van de lessen te kunnen gebruik maken waarvan bij een in de maand Julij e. k. te Middelburg te houden vergelijkend examen zal moeten blijken. Zijdie naar de bovengemelde beurzen wenschen mede te dingen worden uitgenoodigd zich daartoe vódr of uiterlijk op den 30 Junij e. in persoon of met vrachtvrije brieven aan te melden bij den schoolopziener van hun districtonder overlegging van een attest van geboorte en van eeii of meer getuigschriften van hun goed zede lijk gedrag. He plaats waar, en de dag, waarop het vergelijkend examen zal worden gehouden zullen nader aan de belanghebbenden worden opgegeven. Haamstede, 19 Junii. Gisteren morgen werd van hier door den landbouwer B. drie voer mutsaard naar Zierikzee gebragt. De achter ste wagen Werd gemend door een 14jarigen knaap, A. van Burgh, die in slaap gevallen zijnde, bij den Schellioek van den wagen viel zonder dat dit door hen die de beide voorste wa gens menden was bemerkt geworden. De veld wachter Timmermansop eenigen afstand achter aan komende zag echter het ongeluk en snelde toe. Op zijn geroep hielden de voorste wagens s'il. Het schijnt dat de val gelukkig geene erge gevolgen zal hebben. De jongen is terstond naar huis gebragt en onder heelkundige behan deling doch buiten gevaar. Het is echter een waarschuwend voorbeeld voor velen. Rrnesse, 19 Junij. Door de burgemeesters van Haamstede en Burgh, Ellemeet, Eikerzee, Renesseen Novrdwelleen Duivendijke is aan de eerowacht van Schouwen, die Z. M. bij HD. bezoek op 30 Mei jl. heeft begeleid, een diner bestaande uit 33 couverts, hetwelk in elk opzigt keurig mogt heeten alhier aangeboden. Het behoeft naauwelijks gezegd te worden dat een echt vaderlandsche zin en gepaste feestvreugde aan dien maaltijd presideerden. Niet weinig werd het genoegen verhoogdtoen daarbij door de eerewacht aan haren commandant den heer J. J. Hoogenboom te Noordwelle een fraai geschenk in zilver, als ten huldeblijk en tot een souvenir werd aangeboden. In ons vorig nommer werd uit Aardenburg gemeld dat lusschen die gemeente en St. Kruis een luchtballon wasnedergcvallen, in welks mand eeno portefeuille een hoed rn een paletot ge vonden zijn zoodat men aan een noodlottig onge val dacht. In een dagblad van Bijssel C Echo du Nord wordt hel volgende gelezen dat welligl tot eenige opheldering dienaangaande kan strekken »Miss Cccili de onverschrokkens luchtrcizig - ster is door een ongeval getroffen dat gelukkig geene doodelijkc gevolgen heeft gehad. LI. zondag steeg zij le Bcthune op in gezelschap van een inwoner dier stad. Op het oogenblik dat men na eene gelukkig volbragle luchtreis den grond weder zou bereiken sprong de heer Jl.die miss Cecili vergezeld had plotseling uit hel schuitje door welks schommeling en ver- ligting de ballon zich weder snol verhief. De aeronauts wier regterbeen door den schok van hel schuitje in de touwen was verward geraakt werd medegevoerd en bleef eenige oogenblikkon als in de lucht hangen, waarna zij van een ver bazende hoogte op een grasland nederviel. Na langdurige bezwijming stond zij weder op en had het geluk met eenige kneuzingen vrij to komen Waarschijnlijk is dus de le Si. Kruis neder- gekomen ballon die van miss Cecili. Men schrijft uil 's Uage van 17 dezer. Heden wordt in deze stad de heugelijke verjaardag van II. Mon ze geëerbiedigde koningin gevierd, zoo door het uitsteken der vlaggen en het bespelen van het klokkenspel als door hel houden eener groote parade in de Maliebaan waarbij het corps ofiicieren der dienstdoende schutterij tegcnwooidig was. liet Japansche gezantschap heeft in open rijtuigen de parade bijgewoond en na afloop zich naar de socielcil-tent in het bosch begeven alwaar het door den baron van Briencn van de Groote Liiult en dpn lieer burgemeester werd geïntroduceerd. Hunne namen zullen in een afzonderlijk album worden geplaatst. Het Japansche gezantschap heeft lieden het koninklijk kabinet van schilderijen en zeldzaam heden bezocht. Morgen zal liet Japansch gezantschap do fa briek van de beeren Enilioven en Zoon met een bezoek verecren. Morgen avond ten zeven ure zal bet Japansche gezantschap aan het ministerie van builen la ndsche zaken eene conferentie met den minister houden. Heden ten 1 ure hebben de Japansche ambassadeurs hunne opwachting gemaakt bij den minister van builenlandsche zaken den heer van der Maesen de Sombre/f. /.ij waren gezeten in een tweetal koetsen en hadden een zeer fraai nationaal costuuui aan. Bij het diner dal eergisteren plaats vond waren de drie eerste gezanten naast elkander gezeten de beer generaal-majoor graaf van Lijnden tegenover den Islen gezant, de lieer com missaris des konings uit dit gewest, benevens den waarnemenden gouverneur dezer residentie ter zijde terwijl de overige leden der commissie van ontvangst zich lusschen do gezanten hadden verdeeld. Behalve do hoofd-gezanten waren er slechts tien van hen aan deze tafel gezeten terwijl de overige afzonderlijk gegeten hebben. Gedurende den maaltijd bragt de generaal van Lijnden oenen toast uit ter oerc van den keizer van Japan en deszelfs aanwezige gezanten waarop de 1 slo gezant spoedig antwoorddedoor de gezondheid in le stellen vari den koning van Holland. ï)e aandacht der Japansche gasten scheen zich bijzonder le vestigen op de mooije kristallen waterkaraften zij vroegen dadelijk waar dit kristal te krijgen was en schenen zeer verwonderd te hooren dat zulks (e Maastricht en in Nederland vervaardigd was. Zij waren ook zeer verrast door het eigenaardige en fraaije menu waarop de wapens van Nederland en van de voornaamste der Gezanten waren afgebeeld. Eén hunner betuigde deswege zijne bijzondere tevredenheid en deed dadelijk bij den heer Maiiland onderzoek naar den vervaardiger hier van, zijnde de heer Spanier, koninklijk lithograaf alhier. De Japanners zijn en blijven het onderwerp van alle gesprekken. Gisteren bezochten zij don minister van builenlandsche zaken en begaven zich vervolgens naar do badinrigting. Heden legden zij een bezoek in hel Maurilshuis af., doch men verneemt nog niethoe zij de Japan sche verzamelingaldaar gevonden hebben men onderstelt dal zij er eenige kleine aanmerkingen op zullen hebben le maken. Gelijk men echter vermoedde laat hel gedrag van het publiek teu aanzien van de ambassade nog altijd veel te wen schen over. Den ganschen dag schoolt er een onoverzienbare inenschouboop voor Imt bólcl Bellevue zamen en naauwelijks gaal er een venster open of er vertoont zich eene gedaante achter de ruiten of er gaai een gejoel onder hel volk op dal verre van aangenaam is. Enkelen uil bol gevolg kiezen de wijze partij om er zich niet aan te storen en in tegendeel het publiek lol hun speelbal te maken door er kleine voor werpjes of papiertjes onder te werpen waarnaar dan een algemeen gekrabbel plaats vindt. Met hel bekende karakter der oosterlingen zullen zij zich wel diets maken dat zij tie barbaren naar hunne pijpen hebben laten dansen. Heden mor gen hadden er tijdens de parade in de Maliebaan, die door de ambassade werd bijgewoond weder vrij ergerlijke tooneelen plaats ettelijke per sonen onderstonden zich tegen de rijtuigen np le klimmen en maakten hel zoo lastig dat zij met de kolven der geweren van de wacht tol be zadigdheid moesten aangemaand wordi n men

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1