Woensdag II Junij. 18(52 WOENSDAG ZATURDAG. V\ 4'< Besturen en Administration Schouwing op de Wegen. Birme nlandsche Tijdingen .4 BO N N E ME N TS-P R1JS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inxendingder Advert.daagsle voren, voor 10 ure' smorgens VERSCHIJNT-. P RIJ S HER ADVERT EN Tl EN. GewonelS1/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglennan 16 r egels af 1 behalve het Trgclrcgl. Burgemeester en Wethouders van Zictikzee maken bekend dat er op Woensdag den 25 dezer maand, eene algemeene schouwing zal plaats hébben over al de buurtwegen en voet paden in deze gemeente, en worden de weg- pligtigen of gelanden mitsdien aangezocht om, ieder voor. het zijne te zorgen dat op den be paalden dag de wegen voetpaden slooten beulen en duikers in behoorlijken staat van on derhoud bevonden worden overeenkomstig de bepalingen van het reglement op het beheer, onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838 no. 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigdaan geplakt en in de courant geplaatst. Zicrikzee 2 Junij 1862. B. C. CAll, Voorzitter. 1. P. N. ERMERINS, Secretaris. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Zierikzee berigtdat van af heden gedu rende eene maand, van 'smorgens 9 tot 12 ure, in het Telegraafgebouw ter visie liggen, de volgende bij haar ingekomen stukken: 1. Handels- en scherp vaar tberigt on van Groot-Brittannieover de maand en de maanden geëindigd 31 December 186131 Januarij 1862 en 28 February 1862 2. oveizigt van den Zwitzerschen in-uit- en doorvoer over 1861 3. overzigt van den in- en uitvoer te Stettin over 186] 4. seheepvaartberigt van Cadix over 1861 5. liandelsberigt van Hamburgdato 30 De cember 1861 en 6. handels-en scheepvaartberigt van Lubeck over 1861. Zierikzee, 10 Junij 1862. De Kamer voornoemd, J H. OCHTMAN Johz. Voorzitter. C. van der VLIET Dz.Secretaris. Zierikzee, 10 Junij. Heden heeft alhier een zeer treurig voorval plaats gehad. De persoon R. heeft zich door ophanging van het leven beroofd. De ongelukkige was een braaf en vlijtig huisvader, en laat eene vrouw met negen kinderen na, de oorzaak is, zoo men zegt, dat hij sedert eenigen tijd aan ijlhoofdigheid leed. Middelburg 6 Junij. Wij vernemen dal dezer dagen door de beeren D. Dronkcrs D. A. Pronkers alhier van Haeften le Sliedrecht IT. /i, Boddaerl en J. J. de Kanter alhier voor- loopig concessie is aangevraagd voor hel graven van een kanaal loopende van Middelburg naar hij Vlissingen en het dempen van het Sloe ter vervanging van de door de regering voorge stelde overbrugging. Ook is ons ter oore gekomen dat door eenige Anlwcrpsche handelshuizen bij de regering aan zoek is gedaan om bij opheffing van de werf te Vlissingen de gebouwen tol het marine- etablissement aldaar behoorende bij verkoop aan hen aftestann. Men wil dal dit voorstel is gedaan mei het oog op eene cvcntuële ver plaatsing dier handelshuizen naar Vlissingen bij het tot stand komen van den Zeeuwsehen spoorweg. Hoewel wij grond nicencn te hebben tot de onderstelling dat dit aanzoek niet zal worden in gewilligd daar de onmiddelijkc en geheele op heffing van het marine etablissement zeker niet in de bedoeling der regering ligt deelen wij met welgevallen bovenstaand berigt mede om- dal men daarin een nieuw blijk kan zien van hel gewigl dal bij het voltooijen van den spoorweg aan de positie van Vlissingen als handelsplaats gehecht wordt. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd lol gemeenlebouw- meeslcr, de heer C. de Krijger gemcentc-opzigtcr bij de fabriekage alhier. 7j. M. de koning heelt andermaal een blijk gegeven' van zijne hooge tevredenheid over zijnen logt door Zeeland leregt een zeetogt ge noemd door bij circulaire van Hl), commis saris de gemeentebesturen le verzoeken ten spoedigste eene lijst le doen opmaken van allen die deel uitgemaakt hebben vla» de verschillende cerewachlen tijdens 's konings verblijf in Zee land. Daarbij is levens namens Z. M. de wensch te kennen gegeven dat aan M. worden af gestaan alle door haar gebruikte banieren of vaandels, om die als een gedenkleekcn van dit heugelijk bezoek in eene der zalen van het paleis in dc residentie te plaatsen. Het Parijsclte dagblad Le Temps bevat eene beschrijving van bót bezoek dis konings in Zee land. Wij ontlconen daaraan het volgende: «Zeeland is een soort van archipel gevormd door verschillende monden van den Rijn de Maas en de Schelde. Het is een vruchtbaar land, wiens bewoners nog hunne nationale èenigzins ruwe zeden bezitten en dat overigens nog bijna geheel zijne vroegere gedaante hoeft behouden. Hel was op dezen bodem dat de land- en water geuzen ztcil vormden en Hollands onafhankelijk heid tot stand hraglenonderden kreet: wegmei dc iukwisiiic! Het betrekkelijke gebrek aan gemeenschap met het vaste land heeft voorzeker veel bijgebragt tol het houden der Zeeuwsche bevolking in dien bijzonderen toestand welke den reiziger en schilder een wijd veld van op merkingen en studiën biedt. Daar eenige zaken mij dezer dagen noopten zegt de correspon dentde hoofdstad dezer provincie Middel burg te bezoeken was het mij aangenaam dat deze reis zamenviel met het Vorstelijk verblijf aldaar en mij dus in de gelegenheid zou stellen om getuige te zijn van originele voorvallen. Ik zal u alle redevoeringen illuminaliën recep tiën diners cn deputaliën besparen. Alle plaatsen wedijverden oru den vertegenwoordiger van hel huis van Oranje welke in deze eilanden het voorwerp is van eene ware «eredienst feestelijk te ontvangen. Ik zal u slechts melding maken van een triomfboog van mosselschelpen., opgerigl door de visschersvan ik weet niet welk dorp. Dit had reeds eene zeer lokale kleur en wat men gedaan heeft opdat zij niet (evens eene lokale reuk zou hebben weet ik niet dit is een geheim der Zeeuwsche zindelijkheid. Maar ik heb nog iets gezien dat meer bijzonder en verheven was cn te karakteristiek om met stilzwijgen voorbij te gaan. De koning had zich des zondags van Middel burg naar Domburg begeven een dorp dat zeebaden oplevert. Het weder was prachtig de zee was kalm. De wegen waren met bloemen getooid. Allo dorpbewoners van het eiland mei hun schilderachtig en bevallig kostuum waren aan den weg geschaard. Om naar de stad l.erug te keeren nam men waarschijnlijk een anderen weg dan eerst het plan was geweest men kon dit ten minste naar den haast le oor- deelen waarmede deze goede lieden hunne wegen tooiden wel aannemen. Men komt nu aan een visschersdorp half hegraven in de dui nen daar was niets gereed gemaakt. Het dorp is arm bloemen zijn er zeldzaam er was geen enkele triomfboog. Maar er was iels beters Aan beide zijden van den weg bevonden zich de dorpelingen, de mannen ter reëler, de vrouwen Ier linkerzijde, die zoodra zij in de verte den vorstelijke!) stoet zagen naderen een psalm be gonnen aan te beffen. He! was alles wat zij konden doen. Zij zongen naar men mij zeide, het laatste vers van den I listen psalm op deze wijze den goddelijke!) Zegen afbiddende óp hot hoofd des konings. Deze liet het rijtuig stap voets rijden en bewoog zich aldus langzaam met ontbloeien hoofde en zigtbaar bewogen lussclien de twee reijen vail zangers, onbewegelijk als voor crue wapenschouwing. De zon ging heer lijk onderin de gepurperde zeé. De langzame zangwijze van den psalm paarde zich aan hol regelmatig geluid der golven die op het zand braken. Ik ben niet tnistiek, maar ik ver zeker u, dat ik tot tranen geroerd was bij dit heerlijk tooneel. Het was op deze wijze dal hunne vaderen den Zwijger ontvingen toen hij I hun kwam vragen om lol in den dood le strijden voor vaderland en geloof. Het scheen alsof de aloude leeuw van Zeeland die steeds uit de wateren opsteekt met zijn deviesLnclor et cmergo, zich wakker schudde bij die plegtigc toonen en ik dacht bij mij zeiven dal de dynasliën wel op vaste grondslagen zijn gevestigd die hun roem stellen in de handhaving der vrijheid. Hoewel de schrijver zoo als onzen Zceuw- schen lezers dadelijk zal in het oog springen plaatsen cn zaken onderling eenigzins verwart is hef artikel van Le Temps toch veel le eigenaardig om het aan onze lezers te onthouden. [Midd. Cl.) Hit eene stellige bron verneemt men dal de heer van Tets als minister van finaitlien eenen belangrijken maatregel heeft genomen ten aanzien der veel besproken kloostergoederen van St. Agatha. Die minister heeft natuurlijk altoos onder de noodzakelijke mits van bekrach tiging door de wetgevende tnagt bij onder- bandschc overeenkomst den Staat verbonden om aan de kloosterboeren die goederen te verkoopen voor ƒ185,000. Deze verkoop beeft lomeer be vreemd daar geene taxatie is voorafgegaan en dus iedere maatstaf ontbrak om de werkelijke waarde dier goederen tebeoordeelen. De door de kloosterboeren geboden en door den lieer eau Tets, naar hel schijnt buiten redelijke gronden terstond aangenomen som moet naar het oor deel van bevoegden veel le laag worden geacht en het is dan ook niet te verwachten dal door de tegenwoordige regering die handeling zal worden ondersteund. Zijn wij wel geïnformeerd dan waren de goederen tijdens de heer van Rosse minister was getaxeerd op circa f 250,000. Zoo als reeds gemeld is zal le Schoonho ven eene artillerie instructie-compagnie gestati- onneerd worden, uitsluitend bestemd Ier vor ming en opleiding van jongelingen voor korpo raals en onderofficieren voor hei wapen der ar tillerie zijnde door Z. M. bepaald dat gemelde compagnie zai zijn zamcngesleld als volgt ben kapitein-commandant vier lsleof'Jde luils. oen serg.-majoor een dito vuurwerker j 12 sergeanten; 1 fourrier 8 korporaals; 3 hoornblazers cn 200 kanonniers 2de kl. laatst genoemde uitsluitend jongelingen van IC lol 18 jaren.. Den 5 dezer beeft te Iiijswijk een treurig ongeluk plaats gehad. Eene werkvrouw aldaar begaf zich naar een zich in de nabijheid bevin denden waterput om water te scheppen. Haar langdurig wegblijven deed ten huize van baren meester eenige ongerustheid ontstaan. Nu werd de meid des huizes uitgezonden om baar op te zoeken. Ook deze kwam echter niet te rug toen begaven de andere huisgenooten zich derwaarts, cn tot hunne groole ontsteltenis ont waarden zij, dat de vrouw met het hoofd voor over in den pul lag en reeds overleden was. Zij bevond zich in zwangeren toestand. De meid lag eenige schreden van daai bewusteloos op den grond vermoedelijk ten gevolge van den zwarorï schrik die deze treurige ontdekking op haar gemaakt had. Door J. Klant hakkersknecht (o Amster dam is op 9 Mei II. aan hel postkantoor aldaar Ier frankering aangeboden en afgegeven een brief aan het adres van J. J. Kok landbouwer le Noordwoldc inhoudende 2 muntbillettcn a 10 welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. Door epnige. slaglers en vleesGlibouwers le Nieuwe Diep is een adres bij de 2de kamer der statcn-generaal ingediend houdende verzoek dot de rijks comniieson zich in bet vervolg niet meer mogco gedragen als slaglers en vleesckhouwers, maar dal het benaderde vee betzij in hel o, en- baar hetzij op eeno markt worde verkocht. Adressanten wijzen er op dat zij niet in de mogelijkheid zijn in het verkoopen van vleescb le concorreren met dc ambtenaren die geene patentkosten hebben te betalen: gedurende den lijd dat zij de betrekking van slagter en vleescl). houwer uitoefenen even goed rijks tractemcnl genieten renteloos voorschot van wegc hel rijk ontvangen van de gelden die zij hebben uit te schieten cn door den aard hunner betrekking grooten invloed uitoefenen bij burgers of gezag voerders van schepen die vrcezen bij weigering later bemoeilijkt te zullen worden. Men schrijft uit Zwolle van 3 dezer. In dea morgen van 26 Mei jl. hebben eenige arbeiders te Onna gemeente Steenwijkerwoltl opzettelijk de fundamenten weggegraven onder de woning van den arbeider R. JKroes aldaar ten gevolge waarvan do zijmuur van dat huis gedeeltelijk ingestort, du voormuur gebarsten en het huis bouwvallig geworden is. Tegen don zijmuur was eene bedstede waarin een kind lag hetwelk zeer zeker hel offer van deze ver regaande roekeloosheid zou geworden zijn bad de moeder bel niet bij tijds gegrepen en uit de bedstede genomen. Hel is tot nog toe onbekend wal aanleiding zoude hebben gegeven tot zoo danig boos opzet. Inlussclien heeft zich de ju stitie met de zaak bemoeid en is er bereids regts- ingaug verleend tegen de vermoedelijke daders. (Jit Leeuwarden schrijft men Voor 25 jaren was in deze provincie maar één werkbaas in bet vak van stukadoor die met zes knechts werkte en dc geheele provincie in dat vak be diende. Thans zijn er zes werkbazen met ruim 70 knechts werkzaam, die druk op werk hebben. Deze knechts zijn meestallen vreemdelingen uit Oldenburg. In ons geheele land komon jaarlijks ongeveer 600 a 700 stukadoors uil Oldenburg over. Men schrijft uil Leouwardon van 3 dezer. Naar men verneemt is bet resultaat van bet scheikundig onderzoek omtrent de vergiftiging van J. v. d. Reis te Gorredijk geweest dal er eene aanmerkelijke hoeveelheid arsenicum of raltenkruid in den overgebleven ketel- of zak koek is gevonden. De officier van juslitie en regter-commissaris benevens de substituut- griffier zijn aldaar den 30 Mei weder geweest en

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1