V. 45 Woensdag 4 Junij. WOENSDAG ZATURDAG. m°2 Besturen en Administratiën bekendmaking. j. P. N. li R ME RINS, Secretaris. bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen .4 BONN EMENTS-PRUS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert .daagste voren, «oor 10 ure'smorgens. VERS CHIJN T PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'/cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er, Doodberigten van 16 regels a f\ behalve het J.egelregt. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee achten het .een aangenamen pligt den Ingeze tenen dezer gemeente dank te zeggen voor de uitmuntende wijze, waarop allen gehoor heb ben gegeven aan de gedane uitnoodiging om Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning bij Hl), komst in deze gemeente feestelijk te ont vangen, en voor de medewerking door allen on afgebroken betoond ook door een ordelijk en betamelijk gedrag om ieder naar zijn vermogen bij te dragen tot het vermeerderen der feest vreugdegedurende Zijner Majesteits verblijf waarbij hun vertrouwen op de goede gezindheid der Ingezetenen ten volle is bevestigd Aldus gedaanten Raadhuizeden 2 Junij 1862. B. C. CAÜ Burgemeester. I)e Commissaris des Konings in de provin cie Zeeland zich kwijtende van eene aange name hem door Zijne Majesteit den KO NING opgedragene taak brengt bij deze na mens Iloogstdenzelven ter kennis van de in gezetenen van dit gewestde hooge tevreden heid van Zijne Majesteit over- en Hoogst- deszells innigen dank voor de hartelijke ont vangst en de vele bewijzen van verknochtheid welke Zijne Majesteit bij gelegenheid van Hoogstdeszelfs thans afgeloopen bezoek van dit gewest van de Zeeuwen beeft ondervonden. Middelburg, den 31 sten Mei IS62. De Commissaris des Konings voornd. R. W. van LIJN DEN. Zierikzee, 2 Junij. Nog een feestavond! Aan de heeren mr. Li. C. Cau burgemeester en mr. W. C. de Cranekommandant der eerewacht, werd heden avond eene serenade gebragt door het korps muzijkanten der dienstdoende schut terij onderdirectie van den heer Eisnerter eere hunner benoeming tot officieren van de orde der Eikenkroon. Die serenades waren buitengewoon intéressant, daar een keur van muzijkstukken werd uitgevoerd en niet alleen eene eerewacht van de schutterij maar ook van de arbeiders van het St.-Jansgilde en der equipage van den red- dingskotterallen met vaandels voorzien het korps vergezelde en bovendien werd opge luisterd door het ontsteken van bengaalsch vuur en flambouwen het oplaten var. vuurpijlen en 'illuminatie welke laatste door het heerlijkste weder begunstigd werd. Onze hooggeschatte oud-burgemeesterde heer M. C. de Crane, hield na afloop der sere nade aan z. ed. zoon gebragteene allerhartelijk ste toespraak tot de burgerij. Hetwas een treffend schouwspel den veel geachten bijna 80jarigen grijsaard op dat oogenblik dtór te zien staan en het trof het hart z. ed. zigtbaar aangedaan de taal des harten met krachtvolle stem te hooren spreken. Voor de wor.ing van den heer de Crane, had men des namiddags in allerijl twee eerebogen opgerigt met de inscriptieHulde aan den heer W. C. de Cranetoegebragt door de bewoners der Poststraat 1" welke des avonds was geïllu mineerd. De pyramide voor de woning van den heer Lammerewas mede geïllumineerd op het voetstuk las men: „Hulde aan mr. B. C. Cau en mr. W. C. de Crane De verlichting aan de poorten de 1ste houten binnenbrug de eerepoort aan de noordzijde der Oude Haven de Steenenbrugen de Zuil op de Nieuwe Haven was allerprachtigst. Het Vischslop had weder iets betooverend schoons daar de ver sieringen ter eere des Konings met groen en met uitgezochte fraaije lanternes nog niet ver dwenen wasen nn ter eere van de benoemden weder heerlijk waren verlicht. Ook mogt men zich verlustigen in het heerlijk effect eener gaz- illuminatie immers elkdie uit het fraai ver lichte Vischslop op de Oude Haven kwam bleef onwillekeurig eenige oogenblikken verrast staan over het prachtig schitterend effect der gnz-illuminatieaan dewoning des burgemeesters. Ook de woningen van den wethouder jhr. J. L. de Jonge en den kommandant der schutterij waren met gaz verlicht. Uit een groot aantal woningen wapperde de driekleur. Dit alles te zamen en dan nog de feestelijke stemming der ingezetenen, die zich op verschil lende wijze openbaarde gaf mij wel regtdit berigt opgetogen aan te vangen met den uitroep Nog een feestavond want dit was hij inderdaad. Het was als een heerlijk nageregt van een keu- rigen feestmaaltijd. En zoo vaak er door de ingezetenen dezer stad aan de dagen van 29 en 30 Mei wordt gedachtzal ook de avond van 2 Junij 1862 niet worden vergeten Zierikzee 3 Junij. Omirenl den sland der veldgewassen in Schouwen en Ruiveland kan men melden dal de tarwe over het algemeen zeer goed staal vooral de Zeeuwschewat zoogenaamde Engelsche is valt algemeen tegen zoodal deze tarwe niet algemeen de voorkeur verdient de rogge staal tamelijk goed het vlas bijna overal uitmuntend de garst nog jong zijnde geeft toch blijk voor goed gewas haver uitmuntend goed, thans te velde peulgewassen slaan alge meen zeer goed hier bij te voegen dat klcin- hooncn ook een goede opkomst hebben de aardappelen slaan tol heden uitmuntend zoodat een ieder zich verbeugen mag op goede ver wachting met dat zoo onmisbaar voedingsgewas, te meer daar de meesten van dat gewas zijn van die verleden jaar uitgemunt hebben wat de meedc betreftde .'ijarige is goed de '-'jarige niet algemeen en de jongeplanl nog heel onzeker de weilanden slaan vrij goed doch algemeen wat minder dan verleden jaar. Brouwershaven 31 Mei. Eere wien eere toekomt! üat Z. M. bij zijn bezoek aan dezo gemeente een dejeuner ten raadbuize is aange boden werd reeds vermeld maar niet dat dit aan de zorg van den heer II'. G. Zanlvoorl te Zierikzee was opgedragen. Het was zoowel wegens de decoratie als de geregten uitmuntend, en gemelde heer verdient deswege veel lof en alle aanbeveling. Brouwershaven 2 Junij. Met veel ge noegen hebben wij vernomen dat bij Zr. Ms. besluit van den 1 dezer, onze geachte burge meester, de heer M. Locker de Bruijneis benoemd tot Ridder van de Eikenkroon. Door de voorstanders van de afschaffing of afkoopbaarstelling der tienden de hb. mr. J, van der Leeuw te Amersfoort en mr. D. W. A. E. Sloet lot Oldhuis is naar aanleiding van het aanbieden van een ontwerp dienaangaande door de regeling de volgende circulaire openbaar gemaakt Amersfoort 27 Mei. De belofte van het vorig ministerie van een ontwerp van wet tot opheffing der tienden (e zullen indienen, cn daarna hot optreden va hel tegenwoordig ministerie deden mr. B. \V. A. E. baron Sloet lot Oldlmis en mr. J. van der Leeuw besluiten vooreerst de nadere regeling van het tiend-verkond uit te stellen. v Thans is aan de staten-generaal een ontwerp van wet lot afkoopbaarstelling der tienden inge diend doch daardoor is geenszins het doel van het tiend-verbond vervallen veeleer moet het thans met kracht optreden en het ontwerp on partijdig en openbaar beoordeelen. Mitsdien zijn de heer Sloet voornoemd en de oudergclee- kendc te rade geworden, ieder, die belang steil in de opheffing van den tienden-last op te roepen om het 17de Ned. landhuishoudkuiidig congres tc Middelburg, 17.,'1 Junij, te komen bijwonen alwaar in verband met do vraagpun ten 59 en 60 van het programma door hen het tegenwoordig ontwerp van wel aan liet oordeel der aanwezigen zal worden onderworpen en voorgesteld de te houden discussion aan de re gering mede te deelen. »Ue reeds bestaande afdecling van hut liend- verbond worden door hen uitgenoodigd een of meer afgevaardigden uil haar midden naar hol congres te zenden o n aldaar nader hel tiend- verbond te constitueren. »De programma's van het 17de Ned. Ikndh. congres zuilen op porivrije aanvragen bij mr. G. N, de Stoppelaur secretaris van hel congres gratis worden toegezonden aan ieder die zulks mogt verlangen." Ten nadeele van de Westlaudsche tuinders verschaft het zuiden van frankrijk even als het vorige jaar aan Engeland de meeste aardappe len. Hierdoor hlijfi de verzending uit het Westland tot hel binnenland beperkt en is bij eene stemmige markt reeds buitengemeen groot. Den disten Mei zijn langs den Vliet o. a. naar Amsterdam verzonden lOJ'/v mudden, die bij den aanvang der markt voor f 51), maar later naauwelijks voor ƒ1,50 por mud zijn afgedaan gisteren middag bedroeg de lading die met eiken dag toeneemt omstreeks 500'/, mudden. De he rigten omtrent den wijnstok luiden uil het Westland gunstig. Men schrijft uil Levden van 31. Mei. Dezer dagen heeft de minister voor de zaken der Hervormde eerediensl afwijzend beschikt op het adres van de l.eydscbe Hervormde predikanten, ter bckoming eener verhooging van hunne be zoldiging uit 's rijks schatkist. Naar inen ver zekert was de minister wel geneigd eene ver hooging van 150 's jaars voor ieder predikant te verleenen bijaldien aan de predikanten meer zekerheid, dan thans beslaat, gegeven werd voor het genot van [200 's jaars uil de kerkekas der gemeente. Aangezien dal genol niet vol doende was gewaarborgd gelijk liet thans vrij wisselvallig en onzeker is meende de minister bezwaar ie moeten maken door den bijstand van het rijk aanleiding te geven dat de gemeente zich geheel onttrekt. Men schrijft uit Dordrecht van 26 dezer. Dezen nacht is er twist ontstaan in een danshuis alhier, waarbij een Noorman door boeren met cm mes doodelijk gewond is. De dader die zich door de vlugt uit de voeten had gemaakt is nog in den loop van den nacht opgespoord en gebleken te zijn P.deR., wonende te l'apen- drecht. Hij moet reeds door den commissaris van policie tol bekentenis zijn gebragt. FRANKR IJK. Parus 30 Mei. Men verhaalt wonderen van hel feest heden door Said-pacha aan do kei zerlijke familie aan Ie bieden en waartoe hij opzettelijk een zeer kostbaar servies uit Egypte heeft medegebragl. Al de spijzen zijn naar de wijze van zijn land bereid, en zelfs hetNijlwater is niet vergeten. Alleen de wijnen zijn van Frankrijk herkomstig. Men zegt dat hij het fraaije tafelservies aan de keizerin ten geschenke zal aanbieden. Sedert eenige dagen ziet men bij een groenteverkooper inde straat St. Antoine eene kleine machine om erwten Ie doppen in wer king niet alleen scheidt zij de erwten van de doppen maar sorteert de erwten in groote middelsoort en kleine. Het schijnt nu zeker dat er geene verster king naar Mexico gezonden wordt en men zich haasten zal de zaak tol een gnetl einde Ie bren gen. De publieke opinie blijft tegen de onder neming gestemd en de heer Fould heeft in den ministerraad ernstig; waarschuwingen doen hooren tegen al wat hel evenwigt der uitgaven en inkomsten nog meer bedreigen kon dan reeds nu het geval is. Men verzekert dal de keizer op zijn eerste besluit terugkomt en men zich der halve bepalen zal lol het verkrijgen van waar borgen tot betaling van schadeloosstelling en er kenning der iMexicaansche schuld. Uit Napels wordt van den 24sten gemeld dal II. dingsdag avond eene manifestatie ten gunste van Garibaldi en legen dit ministerie plaats had. De algemeenc amnestie is weder uitge steld. Woensdag heeft eene zeer opgewonden manifestatie plaats gehad te Salerno waaraan een gedeelte van de burgerwacht en eenige ca- pucijner monniken hebben deel genomen. De Consiituzione behelst het berigt, dat de autoriteiten te Florence een groot depót van vuurwapenen ontdekt en 44 kisten in beslag ge nomen hebben. Ook hebben daar eenige ar- restatien plaats gehad. Het officiële dagblad wederspreekt een berigt van de Pungolo en de Consiituzione inhoudende dat de auditeur-militair belast met de behande ling der zaak van Brescia aan Garibaldi bijzon derheden zou hebben medegedebld. De komst van den reactionnairen bisschop Zinelli Ie Tre- viso heeft aanleiding gegeven tot vijandige d'e- monstralien. Bij die gelegenheid is eene bom geworpen waardoor (wee personen gekwetst zijn. GROOT-BRITTAN NI EN Omtrent de reis van den prins van Wallis in het Heilige Land verneemt men nog het volgende Donderdag 10 April verliet de prins met zijn gevolg Jeruzalem en kampeerde 's avonds te Bethel. Den volgenden dag vertrok hij over Skilok naar Nablos waar het gezelschap juist op den avond vóór het Samarilaansche paasck- feesl aankwam. Na 's morgens de bron van Jacob te hebben bezocht beklom men 's avonds den berg Gerizim om bet feest bij te wonen. De gcheele Samarilaansche gemeente was op een terras digt aan den bergtop verzameld. Onge veer een uur voor zonsondergang begon hel ge bed en werden zes lammeren door knapen in hel wit te midden van den kring geleid. Zoodra de zon in hel westen zonk galmden de jonge lingen eene woeste melodietrokken hunne lange schitterende messen en zwaaiden die door de lucht. In een oogwenk lagen de lammeren op hun rug en sneed het scherpe staal hen door denstrol. Dc jongelingen doopten hunne han den in hel bloed en bestreken er de voorhoofden en neuzen mede van al de kinderen. Daarop werden de lammeren verder geslagt en gebra den en in den vroegen morgen do>r de Sama ritanen staande met opgeschorte klecdercn en met denslafin de hand gegeten. Van N'ahlous trok men langs de heuvels van Samarië naar dcvlaktc van Esdraclo en Megiddoen

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1