43. Woensdag 28 Mei. 1862 WOENSDAG k ZATURDAG. DE KONING IN ZEELAND. Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen lERIKZEESlIEGOllM ABONNEMBNTS-PR IJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daags te voren, voor 10 ure'tmorgen». VERS CHUN T: P RIJ S DER ADVERTENTIE N. Gewonel2'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijkt' er. Doodberigtenvan i6 regels a f 1 behalve bel Xegelrcgt. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken bekend dal Z. M. de Koning bij Hoogstdcszelf bezoek dezer Gemeente op den "29 dezer omslreeks half twee ure met Hl), stoomjagt aan de Nieuwe Haven zal aankomen en na door het Gemeente bestuur en verschillende autoriteiten te zijn ontvangen van daar roet III), gevolg en liet Gemeente-bestuur in verschillende rijtuigen, vergezeld van de dienstdoende schutterij en de eerewacht te paardlangs dn Nieuwe ha- v«n<fe zuidzijde der Oude haven den Dam en de noordzijde der Oude havenzal rijden tot aan de Noord- havenpoort, van daar langs denimracht- UJfff zicb naar de Gemeente Noordgouwe en andere zal begeven en na terugkeer in de Gemeente onmiddrlijk van de Noordbavcnpoorl over de eerste houten binnenbrug en de Nieuwe Haven naar hel stoomjagt. Dat Z. AI. verder omslreeks half zeven ure van bet stoomjagt langs de Nieuwe ha ven, de zuidzijde der Oude haven, de AppelmarktPoztztraat en Aleelztraat zich naar het Haadhuim zal begevenen wanneer lloogstdezclve na afloop van het diner wensebt de verlichting der Stad in oogenscbouw te nemen van het Raadhuis langs de Aleelztraatoostzijde der Nieuwe Kerk, Poststraat Appel markt beide zijden der Oude ha ven, den Dam, en wijders langs de zuid zijde tier Oude havenen de N ieuwe haven zal rijden, om zich alsdan op het stoom jagt to begeven. Wijders wordt in hel belang deropenbareorde en (er voorkoming van ongelukken bij deze ten strengste bevolen 1dat gedurende den geheelcn dag over den Dam, eu het gedeelte der Veelsiraal lusschen den Dam en hel Maalstraalje met geenerlei voertuig zal mogen worden gereden. dat dit evenmin zal mogen plaats hebben gedurende de tijdstippen bovengenoemd door die gedeelten der Gemeente langs welke 'Zijne Maje steit zal passeren en dat niet anders dan stap voets zal mogen gereden worden immers ook na dat /ijno Alajesteit zich des avonds zal hebben aan boord hegeven door die ge deelten der Gemeente waar illuminatie gegeven wordt 2. om gedurende 's Konings verblijf in deze Gemeente eu zoo lang de illuminatie voort duurt op welke wijze ook niet te schieten noch vuurwerken af te steken en in hel algemeen dal na te laten wat schade en ongelukken zou kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders noodigen niet alleen met aandrangmaar vooral ook met bel volste vertrouwen op bunne goede gezindheid de Ingezetenen uil om ieder naar zijn vermo gen er toe bij te dragen ten einde de hiervoor omschreven bevelen behoorlijk Ie doen naleven opdat de feestvreugde van dien dag niet Hoor wanorde of ongelukken moge worden verstoord. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd aan geplakt en in de Zierikzeesche Courant geplaatst. Zierikzee den 27 Mei 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERAIERINS, Secretaris. UITSLAG der Verkiezing van één lid der Provinciale Staten van Zeeland, bij herstemming ingeleverde slembriefjes 520 van onwaarde 20 (als bet stempel missende van het onder kiesdistrict) in blanco 16 36 geldig nitgebragte stemmen 484 waarvan op de beer C. van der VLIET üz. 287 stemmen Jhr. W. M. H. de JONGE 197 zoodat eerstgenoemde is verkozen. Op donderdag den 22 Mei, den tweeden dag dat de Koning zich in de hoofdstad van ons gewest hevond werd de ge bruikelijke en vroeger aangekondigde audiëntie gegeven welke ten 9'^ ure begon en tot over 12 ure duurde, onder anderen moet de voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen de heer A. Ruijsch een vrij langdurig ouderhoud met Z M. hebben gehad waarbij eerstgenoemde in gepaste en waardige taal op liet grootsch verleden, der roemrijke Schcldcstad wees, waar thans als vroeger, aller harten nog warm klopt voor Oraujc en Nederland. Z. M. moet van zijne hartelijke belangstelling in het welvaren der provincie Zeeland de oudubbelzinnigste betuiging hebben gegeven, waarvan HD hoopte de bewijzen bij voortduring niet slechts door woorden maar ook door daden aan den dag te leggen. Ook moet de audiëntie uog de volgende bijzonderheid op geleverd hebben Toen een man die indertijd deel uitmaakte van de bemanning der kanonneerboot waarmede J. C. J. van Speijk in de lucht sprong voor Z. M. verscheen sprak de Vorst tot niet geringe verbazing van dien man hem met zijn naam aan, als zijnde hij door Z. M. herkend als dezelfde persoon die voorkomt op de daartoe betrekkelijke schilderij in het paleis te Amsterdam. Nadatzoo leest men verder ïn de Rolt. cour.welk ver slag wij hier extiactsgewijze volgen, de ongemeen druk be zochte audiëntie was afgcloopen begaf Z. M. zich ongeveer ten 2 ure in opcu rijtuig vergezeld van UDs. commissaris en gevolg en begeleid door de eerewacht te paardnaar de woning van den heer burgemeester dezer gemeente den heer mr. J. F. Bijleveld van Serooskerkein dcu Laugendeift, In den gang van het prachtige huis werd de Koning op gewacht door den heer burgemeestermevrouw Bijleveld van Serooskerkegeb. Versluysen II Ed. dochter, mevrouw Spr enger geb. Bijleveld met haren echtgenoot. Z. M. be gaf zich daarop naar de zaal welke het uitzigt op deD tuin neeft, eu gebruikte aldaar een déjeuner, terwijl het mu ziekkorps der dienstdoende schutterij zich bij afwisseling deed hooren. Tot dit déjeuner waren mede genoodigd de heereu jbr. IV. H de Jonge en mr. N. J. C. Snouck Uur- gronje wethoudersmr. G. N. de Stoppelaar gemeente secretaris, jhr. van Kinschot, provinciaal directeur der be lastingen mr. de Jonge van Èllemeet en G. J. Spr enger commandanten der eerewacht en der dienstdoende schutterij, 's Konings adjudanien in buitengewone dienst, de vice-ad- niiraats Wipff en de Smit van den Broeckede kapitein- luitenant ter zee en adjudant JV. 3/. J. Kr oefbenevens enkele anderen. Omstreeks een nur vertoefde de vorst ten huize van den burgemeester waarna Z. M. op dezelfde wijze werd uitge leide gedaanen na een hartelijk afscheid van de dames aan het bordes te hebbeu genomen te midden der jubelkreten van de menigte weder plaats in het rijtuig nam dat hem met hetzelfde gevolg waarbij zich thans ook de burgemees ter had gevoegd overbragt naar het stadhuis op de Groote- markt. Op de groote trap iu het raadhuis werd de vorst verrast door een aantal lieve jonge meisjes, die het tapijt, hetwelk hij betreden zou met bloemen bestrooiden en een versje aanhieven met begeleiding van piano, welke bezet was door mejufvrouw Leupenélève der koninklijke muziekschool te 'sGravenhage. Aldaar nam de Kouing de oudheidskamer iu oogenscbouwwelke eene buitengewoon volledige verzame ling bevat van alles wat tot de voormalige gilden betrekking heeft benevens eenige andere merkwaardigheden van belang voor de geschiedenis der stad. Verder bezocht Z. M. de Nieuwe Kerk en het aldaar voor de gebroeders Jan en Cor nells Everlsen opgerigte praalgraf. Van daar begaf de Vorst zich naar hét Museum van oud heden van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen waar onder anderen het wiel wordt bewaard dat door Michiel Adriaanszoon de Ruyter als jongen werd gedraaid in de lijn baan. Bij deze beide gelegenheden werd Z. M. ontvangen door de bevoegde autoriteiten onder wier toezïgt de instel lingen staan. Bij de school voor kinderen van onvermogenden waarvoor eene sierlijke eerepoort was opgerigt, die vervolgens een bezoek ontvingwerd het oog verrast door eene trophée met eeu medaillon in het midden waarin eenige dichtregels. De schoolcommissie ontving Z. M. alhier. De onderwijzer, L. de Manr Jz.ereleidde den Vorst door het schoolgebouw. Aldaar aangekomen werd de Koning dó'or een jong meisje in gepaste bewoording toegesproken en een fraai geschreven exemplaar van een gedicht overhandigd. Z. M. toonde zich ook hier met de ontvangst zeer ingeno men en vroeg wet de meeste belangstelling naar enkele bij zonderheden. Een bewijs van Koninklijke mildheid werd door HD. achtergelaten door eene som van f 60 beschikbaar te stellen ten einde de kinderen te onthalen. Ten slotte werd het arm-weesbuis op de Heerengracbt met een bezoek vereerd, waarna Z. M. naar het paleis van HD. commissaris terugkeerde. Het diner, hetwelk dezen avond aan den Koning door het gemeentebestuur werd aangeboden in de groote en fraaije zaal van ons aloud 9ttidhuis bestond uit vijftig couverts en deed den heer J. Zomerdijk Bussink uit Amsterdam die de zorg er voor genoegzaam geheel had op zielt genomen alle eer aan. De tafel was met den meestcu smaak gerangschikt Onder de aanwezigen bevonden zich, behalve Z. M. de Koning en HD. commissaris de heeren burgemeester eu wethouders en leden van den gemeenteraadde secretaris, ontvanger en archivaris der gemeente, de leden van gedeputeerde staten en den {griffier een groot aantal autoriteiten van het provinciaal en rijks bestuur van de reg^erlijfce magtden waterstaat 's Konings adjudanten in buitengewone dienstde beide leden uit deze provincie ter eerste kamer van de staten-generaal 1 afgevaardigd enz. enz. 1 De burgemeester der gemeente stelde aan het slot van den j maaltijd een feestdronk in ter eere des Koniugs, aan wiens linkerhand hij was gezeten In wclsprekeude taal bragt hij den vorst hulde uit naam der gemeente aan welker hoofd hij staat en besloot met een hartelijk gemeend Oranje bo ven! dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord eu waarmede men levendig instemde. Het corps muziekanten der dienstdoen fe schutterij bevond zich op de gaanderij welke aan de zaal grenst, en liet zich bij afwisseling hooren Spoedig daarop vatte koning Willem III het woord op. Z. \l. ving aan met de betuiging dat Hü. woorden vermoedelijk niet even krachtig en warm zou den zijn als het gevoel dat. hem bezielde bij de beantwoor ding der hartelijke toespraak van den burgemeester. De vorst verklaarde er trotsch op te wezen Koning van Neder land maar vooral ook prins van Oranje te zijn en met innige zelfvoldoening zich te bevinden in de hoofdplaats van een gewestdat door zoo vele banden aan zijn stamhuis is verbonden en welks voortdurend welvaren den Koning na aan het harte ligt. Z. M. betuigde voorts zijne hoose inge nomenheid met de ontvangst hem hier ten deel gevallen. Ook de heer mr. A. P. van Beinse zoo meldt de Midd. Courantsprak eenige woorden tot Z. M. nagenoeg van den volgenden inhoud Sire! Het zij mij vergund uwe majesteit eu allen hier te genwoordig eene aangename geschiedkundige herinueriug aan te bieden. Het is juist heden 96 jaar geleden dat uwer majesteits overgrootvader prins Willem y, na dingsdag te voren 's Gravenhagen te hebben verlaten over Botterdam reizende mede op een donderdag binnen deze stad IID plegtige intrede deed, om zitting te nemen in de vergadering der Stateu van Zeeland en om te Veere en Vlissingen als markgraaf te worden ingehuldigd. Ik twijfel er niet aan of de Vorst zou van de vreugde in onze stad kennis dragende zich verheugen dat uwe majesteit als koning der Nederlanden onze stad bezochten dat het Nederlands che volk zoo eensgezind was ouder zijnen koning. Verder werd nog den volgenden toast uitgebragt door mr. A. F. Siffié. Blijdschap en hope vervullen ons hart Ademen juichen in 't lied van den bard Stralen uit blikken van grijsheid en jeugd Nu van den kouing de komst u verheugt. Burg in bet midden van WalchereD gesticht, Thans u verkwikkende iu het koestrende licht Straleade vao de gezegende kroon Waardig gedragen door d'edelen zoon Van den volmaaktsten der ridders weleer. Heil dan dien zoon 1 Derden Willem zij eer! Van het raadhuis is Z. M. omstreeks 10 ure met gevolg en geëscorteerd door de eerewachtnaar het paleis in de Abdij teruggekeerd waar oene groote volksmassa bet „Wien Neêrlands bloed" aanhief. Het ongunstig weder was oorzaak, dat tde illuminatie tot zaturdag avond is uitgesteld. Op vrijdag 23 Mei des morgens ten 8 ure besteeg Z. M. met HD. commissaris het rijtuig waarmede de togt naar Grijpskerkc Aaglekerke en Westkapelle zou worden onder nomen. Langs den Seis-9traatweg bevond zich reeds eene talrijke volksmenigteook daar was eene eerepoort opgerigt en was overal eene menigte vlaggen en groen aangebragt. In de eerste dier gemeenten werden de leden der eerewacht van Middelburg door den burgemeester den heer P. P. Slegt aau het hoofd van het gemeentebestuur onthaald terwijl zij aldaar den trein verlieten. Te Aagfekerke bad zich eene andere eerewacht bij de komst van Z. M. verzameld om verder den stoet te begeleiden. Aan den lichttoren vau Westkapelle aangekomen, werd Z. M. door het bestuur dier gemeente ontvangen. Hier vertoefde de Vorst geruimen tijd en maakte HD. gebruik van een hem door de Centrale Directie van het eiland Walcheren aangeboden dejeuner, nadat een lOtal landmeisjes den Vorst met bloemen had bestrooid. Vervolgens begaf Z. M. zich naar den Westkapelschen Zeedijk, alwaar door eenige werklieden op de gebruikelijke wijze eene proef werd afgelegd van de werzaamheden tot herstelling van den grooten Zeedijk. Voorts werd door eenige landlieden te paard naar den ring gereden. De Koning schijnt iu deze volksvermakelijkheid bijzonder genoegen te hebben geschept. Als prijzen voor de overwinnaars bij het ringrijden waren doorZ. M behalvede beschikbaar gestelde prijzen van de Centrale Directie uitge loofd twee gouden horlogien en een gouden ketting. De Vorst onderhield zich op zeer minzame wijze met verschil lende landlieden, en trad op een hunner toe, met eene cigaren- koker in de hand, om van dezen HD. cigaar aan testeken. Het laat zich gemakkelijk begrijpen dat de eenvoudige man weinig voorbereid op eene dergelijke onderscheiding, geeu woorden kon vinden om Z. M op gepaste wijze te antwoorden. Verbeeld u echter hoe die stomme verbazing klom toen de Koning hem de cigarenkokerwaaruit IID. er zoo even eeu eenomen had tot het aandenken ten geschenke aanbooden korten tijd later terug kwam om Zr. Ms haudleekening iu het daaraan gehechte zakboekje te stellen Ook met eenige vrouwen onderhield de Koning zich terwijl Z. M. hare nationale kleederdragt en dc verschillende gouden en andere versierscleu in oogenschouw uam. Het zal niet noodig zijn hierna nog te verzekeren dat de reeds zoo groote ingenomenheid met den geliefden Koning op onbeschrijfelijke wijze is toegenomen. Jammer dat het viij onstuimige weder oorzaak was dut geen gevolg kon worden ge geven a*n het voornemen om van Westkapelle met Z. M. stoomschip Frans Naerebout buiten orn naar Vlissingen te stocmen. Verscheidene personen bevonden zich reeds ter laatstgemelde plaats, om dan ook van (laar met de sleep- stoomboot Union I een pleizierfogt uaar Westkapelle te doen maar de reeds van Vlissingen vertrokken Frans baerebout keerde inde marinehaven terug met de koninklijke sloepdewijl het weder een dergelijk proefstuk ten eenenmale ontried De tcrugreize werd door Z. ;\1. atzoo aangenomen op dezelfde wijze als men des morgens was gegaan en langs den VJissiugscbeu straatweg naderde de stoet omstreeks 8 ure de Rammt'keus- poort, alwaar het gemeentebestuur vau Vlissingen Z M. op wachtte, benevens de burgerlijke en militaire autorit».iten aau het hoofd der dienstdoende schutterijvan hetgarnizoen (2de rog. infanterie), van het hier in bezetting liggende gedeelte mariniers waarhij zich eene eerewacht te paard onder bevel van den heer W. C'. can Duuren Jjutilheti eene van landlieden, mede te paard hadden gevoegd. De burgemeester verwelkomde Z. M. hetwelk door Hl) op minzame wijze werd beantwoord terwijl van de wallen der resting de Vorstelijke snlutschoteu weerklonken. Daarop stelde de trein zich volgenderwijs in beweging naar het raadhuis eene eerewacht van de schutterij, gekommandeerd door een officier opende den trein bet korps hoornblazers van het 2e regement infanterie volgde daarop reed Z. M. met den commissaris dezer provincie en den burgemeester der gemeente, terwijl dc koimnau- dantcn der eerewacht uit de burgerij en der schu'tcrij te paard dc kapitein T. C. Dommisse, ter regter- en linkerzijde het rijtuig vergezelden. Vervolgens had de eerewacht uit de burgerij ie paard eene plaats in den trein waarop het gevolg van Z. M. in rijtuigen gezeten volgde. De verdere trein bestond uit de eerewacht van landlieden te paard de ,'edcu van den gemeente raad in rijtuigen de militaire en civiele autoriteiten de in Vlissingen aanwezige infanterie en het korps mariniers, terwij. een peloton schutterij den trein besloot. Z. M.gebruikte op het raadhuis eenige ververschingen terwijl de ledeu van het gemeentebestuur aan hem werden voorgesteld. Nadat Z. M. de marinewerf en de iu het dok Fggende oor logschepen Medusa en de Samb' e had bezigtigd begaf hij zich naar de verschillende merkwaardigheden die Vlissingen op levert. In de Groote Kerk gekomen rigtte de predikant J J van Toorenenbergen eene korte toespraak tot Z M. waarbij herinnerd werd aan den hechten band die Nederland er. vooral Vlissingenaau den eersten Willem verbond welke band ook tot op «lezen oogenblik heeft bes'aan. Nadat nu het merkwaar dige der kerk door Z M. bezigtigd was en hij eenige «ogen blikken bij het gedenkfeeken van Jan Al lm an had vertoefd werd Z. M. op de Groote Markt met een lied verwelkomd. Voorts bragt de Koning een bezoek aan de kazernen zoo van de infanterie als van de mariniers aan het klein en groot arse naal en aan het arm- gast- ea weeshuis Daarna keerde Z. M op het raadhuis terug om gebruikte makeu van een diner, HÜ. door het gemeentebestuur aange boden bestaande uit een veertigtal couverts, waartoe eenige stedelijke en provinciale autoriteiten waren uitgenoodigd. Dit diner was even als de zeer smaakvolle versiering der zaal geleverd door den heer Iloogenstratenvan I.eyden, en muntte iu niet mindere mate dan dat van de gemeente Middelburg dcor keurige rangschikking en verlichting en prachtige schotels uit Na afloop van het diner waste Vlissingen algemeene illutni natie ontstoken, waaraan de deelneming zeer groot was. De Koning nam deze gedeeltelijk in oogenschouw, toen 2. M. omstreeks half tien ure bet raadhuis met gevolg verliet, ten einde den terugtogt naar Middelburg aan te nemen. Op dezelfde wijze uitgeleide gedanu als bij 11D. intrede, stond aan de Groote Abeele de Middelburgsche eerewacht weder gereed, die deu Koning geleide uaar het palies van Hl), commissarisbaron van Lynden. Op dat paleis had eene groote receptie plaats waartoe een aantal dames cu heeren was opgekomen terwijl te midden vau eene digte menschen- massa op het plein vau de Abdij eenige muziekstukkin werden uitgevoerd. Wederom heeft Z. M. op verschillende door hem bezochte plaatsen bewijzen van Koninklijke mildheid achtergelaten Zoo wordt mij verzekerd dat o. p. voor de werklieden aau den Zeedijk te Westkapelle eene gift van 300 is beschik baar gesteld, terwijl gisteren het armen-weeshuis er mede nog eene van 60 bekwam. Zierikzee 27 Alci. Hoe ineer de dag van 's Konings komst nader!hoe meer drukte en be weging men hier ontwaart. Reeds heeft de stad een feestelijk aanzien en heerscht er eene feeste lijke stemming. In één woord, alles voorspelt dal de Koning op eene waardige wijze en mol hartelijkheid en geestdrift hier zal ontvangen worden. De schade door de Onderlinge Brand waarborg-Maatschappij van de heeren de Jong en Co. te Amsterdam bij den brand te'Enschedé op 7 dezer geleden bedraagt blijkens eene van

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1