42. Zaturda" 24 Mei. 1862 WOENSDAG k ZATURDAG. DE KONING IN ZEELAND. Herinnering. Besturen en Administratie») Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen lERlKZEESdHEdOUMNT A BONNE ME N TS-P RIJS. Per driemaanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert .daagste voren, voor 10 ure'smorgenn. VEES CHIJN Ti P El J S 1)EE ADVERTENTIES, Gewone\2ll, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 16 regels a fi behalve het ïegelregt. RENIN 1SGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken bekend dal de kohieren der belasting op de honden en der hoofdelijke belasting voor dil jaar door den Gemeente-Raad den 17 en heden rijn vast gesteld en nog gedurendenc/il dagen, voor eenieder (er lezing leggen zullen, ter Secretarie, van den 21 lot en met den 29 dezer maand ten einde men zich met zijn bezwaarschrift tegen den aanslag bin nen dien termijn lol Gedeputeerde Staten dezer provincie zou kunnen wonden ingevolge de wet. Zierikzeeden 19 Mei f862. II. G. C.\U Voorzitter. .1. P. N. KRMER1NS, Secretaris. De Voorzitter der Kicsvergadering in het boofd-kiesdistricl Zierikzee herinnert de belang hebbenden dat de inlevering der stembriefjes voor de keuze van één lid der Provinciale Staten van Zeeland plaa's hebben zal op Maandag den 20 dezer maand en de opening den volgenden dag, aanvangende des morgens negen ure in het lo caal 'S tjsiXinS Is i ftSè ft la Zierikzee. Zierikzee, den 20 Mei 1862. B. C. CAÜ. Het is dan nu waarheid wat in de laatste weken zoo gaarne werd besproken zoo vurig werd gewenschl en met zoo veel ongeduld werd verbeid, onze geëei bicdigdc Koning Willem III bevindt zich in onze provincie. Jl. woensdag namiddag ten kwart over 3 ure, kwam Z. M. met H. I). gevolg met het koninklijke sloomjagl Ie Zijpe aan. Een uur te voren waren daar gearriveerd 's Konings commissaris in deze pro vincie bceren gedeputeerde staten de provin ciale kommandanl eu zijn adjudant, om Z. M. op te wachteu. Hel Zijpe had een feestelijk aanzien. Niet alleen dal de herberg smaakvol was versierd en ook de steiger fraai was gede coreerd en tweo tropin ën aldaar prijkten maar ook de kloeke en gunstig bekende schipperij van Bruinissehad het hare loegebragl om de feestelijkheid op te luisteren en was met een 45lal vaartuigen bij de aanlegplaats te genwoordig. Het was een eigenaardig en belangwekkend schouwspel die vaartuigen met cén vlag van den top en cén vlag aan den achter steven terwijl van die der vier commandanten nog een w impel wapperde daar heen en weer te zien zeilen totdat het koninklijke jagt naderde, hetwelk zij toen le gemoel zeilden. Terstond bij de aankomst van het jagt gingen bovengemelde autoriteiten aan boord, en sprak 's Konings commissaris hel welkom in Zeeland den geliefdeu Koning i0c. Na afloop dier plegiigheid werd de reis naar Middelburg voortgezet en nog eenige oogenblikken door genoemde vaartuigen geës corteerd. l£ene groote menigte ook uil deze stad cn naburige gemeenten was op bet Zijpe te zamen gevloeid en begroette den Vorst met uitbundig gejuich. Op de reede onzer stad lagen de schepen de Grondwet en Catharina Maria der heeren M. C. de Crane cn Zoon alhier de Ternate cn de Burgemeester Hoffmanvan den heer II. van Bijckevorselle Rotterdam, die gereed zijn om naar lava uit te zeilen enhragten Z.1M. toen II. I). stoomjagt de reede passeerde met hun geschut een koninklijk saluut. Zij waren rijk met vlaggen versierd cn verschaften een schoon gezigt Ken groote menigte had zich naar den Val begeven om meer genot van dit heerlijk zeegezigt te hebben en het koninklijke jagt van meer nabij Ie kunnen zien. Ten half 7 ure kwam Z. .VI. le Middelburg aan. Op de plaats der ontscheping aan den trap voor het Oost Indische huis op de Bottcrdarnsche kade (zoo leeslmen in de Middelburgsche Courant van welke hier een uittreksel volgt) waren ge schaard de dienstdoende schutterij van Middel burg de eerewacht le paard uit 28 leden be staande gi kommandeerd door den lieer mr. YV. C. M. de Jonge van Ellemeelin twee afdec- lingcn en eindelijk de leden der 2de afdeeling Middelburg van de vereeniging het metalen kruis. Z. M. werd in een daartoe opgeslagen en versierde tent opgewacht en door den burge. meester der gemeente de wethouders de leden van den gemeenteraad en den secretaris nnmens de ingezetenen met harlelijkheid verwelkomd. Z. M. beaotwoordde de toespraak van het hoofd des gemeenlehesiuurs met houschheid waarop Z. M. zich in bet daartoe bestemd rijtuig plaatste met den commissaris des Konings en den burgemeester cn de trein zich naar het paleis iu beweging stelde onder gejuich der volksmenigte, en het spelen der klokken. Vergezeld van eene onafzienbare menigte trok de trein stapvoets langs de Rotterdamsclie kade de noordzijde van den Dam en den Kortcndelft. In den Langendclfl gekomen aan de school voor minvermogenden hield de trein eenige oogen blikken stil en werden door de leerlingen dier school den Koning eenige dichtregelen toege zongen. Daarop vervolgde SI. den logt door hel overige gedeelte van den Langeodell'l over de Groote markt door de l.ange .Noordstraat over het Hofplein door de Wagenaarslraal over de Balans naar de Abdij alwaar Z. M. de Koning aan het paleis ontvangen werd door den com missaris des konings het coliegie van gedepu teerde staten den griffier der staten den gene raal majoor bevelhebber der 5de militaire afd. deti burgemeester van Middelburg Zijner Ma- jesteils adjudanten in huilengewone dienst den gepensionneerden vice-admiraa! A. J. de Smit van den Broecke cn den schout bij nacht H. Wipjf en den heer J. Fransen van de Putte lid van de eerste kamer der staten-generaal.'' Groot is de geestdrift, die in de hoofdstad heerscht, gelijk er vreugde is in het gehecle ge west dat de geliefde Vorst den Zeeuwschen hodem beeft betreden en dat du dag nadert, dal wij den Koning in onze woonplaats zullen zien. De Koning komt dit was de juichtoon der laatste weken de Koning komt I dil was de leuze welke zoo vele hoofden en harten ver vulde en zoo vele handen aangenamen arbeid icrscbafte. De Koning komt eu hoe meer bij nadert hoe hooger de juichtoon stijgt lioo meei onze gedachten aan den Koning zijn gew ijd, hoe warmer hel vaderlandse!] hart klopt. En dan als de Koning gekomen is o dal zal een onbeschrijfelijke vreugde geven dat zal in lange niet gekende voor de uieesten ongekende gewaarwordingen verschaffen dal zal zijn een gevoel dat door jong en oud door arm en rijk wordt gedeeld en dat zich op velerlei wijzen zal lucht geven en ook openbaren in dien jubel kreet tHoezee de Koning leve Zierikzee, 22 Mei. De eerewachten die zich in de eilanden Schouwen en Duivcland heb ben geconstitueerd, om dienst te doen bij het bezoek van Z. M. den koning in dere eilanden 2ijn zamengesteld als volgt Te Brouwershaven bestaat de eerewacht uit 16 leden uitsluitend ingezetenen van Brouwers haven commandant de heer J. de Kater Jz. en onder-commandant de lieer L. Boogerd die van NoordgouweDrcischor Bomtncnede eu Zon- nemaire telt 28 leden commandant de hoer K. Hocke floogenboom te Zonnemaire onder com mandanten de hoeren Joh. Hocke te Noord gouwe en P. Goemans te Dreischor die van Schouwen heeft 28 leden commandant dn heer J. J. Hoogenboom te Noordwelleonder-com mandanten de hoeren Al. Bolle le Haamstede en S. J. de Bruijne le Noordwelle die van Duive- land is zamengesteld uit 29 leden commandant de heer B. G. van der Have te Ouwcrkerk on- der-commandaolen de heeren T. Voorbeijtel le Bruinisse en M. \VBrouwer ie Oosterlaud. Men schrijft uit Middelburg van 19 dezer. Do banier, welke de eerewacht eergisteren als bewijs van sympathie der jonge dames, namens een dertigtal barer uit handen der dochters van den commissaris des konings ontvingom le dienen tijdens het verblijf van Z. M. in deze stad, is zeer prachtig; zij is van wit satijn met gouden burgl op een rood veld en rijk opge maakt door vergulde franjes; op den stok is de vergulden arend mul opengeslagen vleugels. Du vroeger vermelde zaak van J. P, S. scheepsmakelaar le Vlissingen en thans alhier gedetineerd zal alsnu op den 1 lunij a. s. voor het provinciaal gereglshof in Zeeland worden behandeld. De beschuldigde zal tcregt slaan ter zake van 1. vijftien i alschheden in geschrif ten van koophandel, door bel namaken van handteckeningen of door versiering van over eenkomsten beschikkingen verbindtenissen of bevrijdingen of door die naderhand in deze ac- ten in te lasschen of door bijvoeging lol of veranderiog van verklaringen of feilen die deze stukken moesten inhouden en doen blijken, en 2. het des bewust gebruik maken van deze valschc stukken. Niet minder dan 80 getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. Naar men verneemt zou door den beer Smit, van Alblasserdam concessie zijn aange vraagd voor eene sloomhootonderneming van Bergen-op-Zoom cn tusschenliggende plaatsen. De Ulrechlsche Courant deelt mede dal prinses Clolilde (gemalin van prins Napoleon) en prinses Anna Muratdaartoe door H. M.de koningin uilgcnoodigd eerlang een bezoek zullen komen brengen aan hel Nedcrlandsche hof cn daargeruimen lijd vertoeven. Daar de vrijwillige werving art Neder landers voor het leger in Nederl. Indië zeer gunstige resultaten oplevertis door het depar tement van oorlog aan alle autoriteiten bekend gemaakt, dal de overgang van militairen van het leger hier le lande hij dal in Oost-lndië van alle wapenen is geslaakt eu gesloten. Men schrijft uit Amsterdam van 20 dezer. Heden stond voor hel provinciaal geregtshof van Noord Holland te regt C. Schuurman oud 54 jaren beschuldigd van moord door zijn I2yarig zoontje, met voorbedachten rade, over de leuning van de brug bij de Wetering-barrière in het water le werpen ten gevolge waarvan het kind is overleden. De beschuldigde heeft zijne schuld volledig bekend en die bekentenis op de tereglzitiing herhaald. Na afloop van het getuigenverhoor is door den advocaat-generaal ror. Schooneveld Pz. betoogd dat de feilen in dezen den beschuldigde ten laste gelegd wettig overtuigend zijn bewezen. Hij rcquircerde inisldien veroordeuling lot de slraffu dus doods uit te roeren op eene der pleinen van Amster dam. Na een kort woord van mr. C. A. Mer chant Jr. den beschuldigde ambtshalve toege voegd bepaalde het hof de uitspraak op "27 dezer. Men schrijft uil Weesp van 19 Mei. Heden morgen ten 7 ure werd alhier een sterke slag gehoord, en spoedig verbreidde zich de mare dal de buskruidfabrb'k van den heer Brediusonder de gemeente Muiden inbrand stond. Bij onderzoek is gebleken dat de werk man K. Dillewijn, die bet paard voortdreef in de korenmolen plotseling onraad bespeurden naauwetijks den tijd bad om uit den molen lo springen, toon die uiteenbarstte, waarbij hij ter aarde werd geworpen en aan hel hoofd en ligchaam gebrand zoodal bij in bedenkelijken toestand naar zijne woning le Muiden is ver voerd. Hel paard was onmiddclijk dood. De brand deelde zich mede aan de wagcnloods en de tiuimerloodswelke ook door de ontploffing zijn ingestort, terwijl aan de paardenstalling en de woning van den meesterknecht geringere schade is tocgebragt. In den molen moet eene hoeveelheid van p. m. 300 Ned. ponden kruid aanwezig zijn geweest. De ijverige werking van 3 brandspuiten beeft verdere onheilen toor- komen. Men schrijft uil Hoorn van 18 dezer. Er zijn in dil jaar duizendc lammeren veel muur dan in vroegere jaren aangevoerd die meest alle lot zeer hooge prijzen veikoclit zijn. Du beste soorten waaronder van l.ngelscli ras, wer den zelfs lot ƒ13 a ƒ14 verkocht, een prijs waarmede men vroeger het zwaarste en vetste schaap betaalde. L'it Brussel meldt men van 20 dezer. Zondag morgen heeft du koning door de be kwame hand van doctor Civiale met gewenschl gevolg eene vierde operatie van dun steen ondergaan, welke men hoopt (iat de laatste zal kunnen geweest zijn. Den daarop volgenden nachl heeft Z. M. zeer rustig geslapen. FR A NK R IJK. Volgens eene depêche uit Brescia is de linie langs het meer van Garda door de Oosten rijkers op militaire wijze bezet, liet S5regc- menl Oostenrijkers is geconsigneerd cn de sol daten zijn gewapend en voor een veldtogt uitge rust. Aan de jagers is eene dagorder uitgevaar digd, waarin zij worden aangemaand zich dapper te gedragen. De weg langs Milaan zoo wordt in die dagorder gezegd ligt voor het Oosten- rijksch leger open. De Turijnsche dagbladen vau 15 Mei be vatten het volgende schrijven van Garibaldi K Kolonel Jean Bapiiste Caltabcnieen dapper soldaat met lidleekenen overdekt, wiens gedrag steeds zonder den minsten blaam was, is in het badhuis te Trcscorre gevangen genomen zonder dat de vormen voorgeschroicn door de wet, werden geëerbiedigd en daarop ais een misda diger naar Milaan gevoerd. Ik herinner aan de natie, dat het handhaven van regl en wel slechts een der pligleti van de regering is, een pligt die gepaard moet gaan met de zorg voor liet eerbie digen van de waardigheid harer onderdanen vooral van degenen, die zich jegens hel vader land verdienstelijk hebben gemaakt. [Garibaldi,") Naar uien meldt is de bekende Carlis ti- sche generaal Tristang in de Abruzzen aange komen vergezeld van een troep manschappen die lot alles in staat zijn. Hij heeft verklaard dat hij bepaaldelijk komt om wraak te nemen over den dood van Borgèsen dat bij in geen

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1