Besturen en Administratie» j Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsehe Tijdingen V. 36. Zttturdag 3 Mei. i li O NN E ME N TS-P RIJS. Per drie inanden f 2.00. Franco per post f 2,25. Inzending Ier Advert.daagste voren, voor 10 ure' morgens. VE BS C BIJN Ti WOENSDAG ZATURDAG. Sfc= P RIJS DER ADVERTENTIE!). Gewone 12*/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 16 regels af 1 behalve hel legelregt. i BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Xierikzee. brengen Ier kennis der ingezetenen dal FRaNS be KOK l.z.verzoekt om in zijne Grutterij wijk A. nn. 466 in bel Paardesiraaje alhier i Int uiloefening van zijn beroep een Best Ie plaalsen dal bel gebaren verboor bepaald is op woensdag den 7 Mei e. k. des middags ten twaalf ure in de vergaderkamer van hel bestuur len Raadhuize en worden bij deze allen opge roepen die legen de bedoelde plaatsing eenig bezwaar hebben in (e brengen om alsdan Ie verschijnen, ten einde op hunne bezwaren ie worden gehoord alvorens op liet gedaan ver* zoek Ie beschikken. Gedaan ten Raadhuize van Xierikzee den 30 April 1862. B. G. OaU Voorzitter. 1,0KW1'. 11 /.d Secretaris. Inschrijving voorde Schutterij. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den II April 1827 en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzclve wetdie in betrekking staan tot de jaarlijkscbe inschrijving, zoo tot de bereids daavgestelde registers van vroegere jaren, als tot de inschrijving die gedurende de laaisle helft dezer loopeudo maand moet geschieden brengen bij deze ter kenii:i9 van de belanghebbenden Dat de regis'ers ter inschrijving voor de Schutterijvan de geborenen in de jaren 1828 tot 1887 ingesloten zullen wor den geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingeze tenen welke tot het iaatstgemelde jaar behooren alsmede van hen welke in de vorige jareu geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen welke se dert dezen tijd van buiten het Kijk zijn gekomenen zich alhier hebben gevestigd, voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit llijk neder te zetten hellen aan den day gelegdhetzij door eene uitdrukkelijke verklaringhetzij door de werkelijke overbrengingvan den zetel van hun ver mogen en. de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of hand werk in eenige ondergeschikte betrekkingals zoodanig voorne men wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen, zonder onderscheidydaarin begrepen zijn al ware het ook dat zij zouden mogen ver- meenen volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dieu ten gevolge ook zij niet, die hun ont slag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen ziïllèn derhalve al de boveugemeldeii als daartoe bij deze wordende opgeroepenmoeten verschijneu ten Raadhuize dezer ge meente, op Donderdag den 15 Mei e. k. eu volgende dagen, ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zulleu op den luten Juuii 1862 finaal worden gesloten. Dat de studenten geëmploijeerd -n in huizen van negotie, klerken van notarissen, advocaten enz., bedienden en werk- bodcti moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefeneu of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëmployeerden by het Gewestelijk Bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats; de buitenlandsehe zeevarenden in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting be talende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aange slagen. De vorenstaande opgeroepeneD zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bij namen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaats met aanduiding van wijk en noinmer het beroep hunner ouders en dat van hen zelf of zij zijn gehuwd on gehuwd of weduwenaars van het getal hunuer kinderen van beider sekse (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijsafgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken stand) seder wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen dat hen van de Schutter lijke dienst zou den vrijstellenof daartoe onbevoegd,maken naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet met opgave van bet artikel en het oordeel van hetzelve waarop, zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geloren aangemaand, om z:ck tijdig van eene geboorte-acie tè voor zien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunnen geschiede-, en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wel bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder .hierin be trokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uit krach te van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828 al degenen die zich voor het sluiten der registers op l Junij eerstkomende niet hebben laten inschrij ven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelven dien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij in gelijfd indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geeue redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aanzien bestonden. Eu opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal (leze worden afgekondigd en aange plakt daar waar zulk te doen gebruikelijk is. Te Zierikzee den 1 Mei 1862. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het be hoort den 1 Mei 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. Cl. O AUVoorzitter L O E W E R f. Secretaris Men schrijft uit Bergen-op-Zoom van 27 April. Sedert eenige dagen is alhier het ge rucht verspreid dat Z. .Monze geëerbiedigde koning op HI>. reis ook deze vesting zal be zoeken. Men hoopt dat dil bewaarheid zal worden. De werkzaamheden aan de siaalsspoorvveglijn van bier naar Rozendaal gaan spoedig vooruit men is met het leggen der aarden baan reeds zoover geiorderd dat weldra de werklieden welke te Rozendaal begonnen zijn die van deze stad zullen ontmoeten. Tevens verneemt men dat eerstdaags een aanvang zal worden gemaakt met het leggen van hulprails ton einde een lokomolief in beweging Ie kunnen brengen om den grond spoediger Ier bestemde plaatse te voeren. Bij de in uitvoering zijnde werken aan het kanaal door/uid-Reveland zijn door den minister van binncniandschczaken aangesteldlot buiten gewoon hoofd opzigter de heer W. C. Dansdorp thans opzigter bij den Haarlemmermeer-polder en lot buitengewone opziglers. de civiel-inge- nieurs O. N- Labrijn t ie Zierikzee en 4. A Deeiiïk Ie Delft alsmede de heeren W. Peters en H. Sanders, le Vlissingen, en Gde Smidl, te Neuzen. De ansjovisvangst op de Ooster-Schelde neemt vrij wel toe en belooft dit jaar een bete ren uilslag. Hel inloopen der goede tijen en hel aanhoudend zoele weder kunnen daartoe vee! bijdragen. De haringvangst vooraf onder den oever van Zuid-Beveland is in de afgoloopene maand bij zonder grout sommige visschers brengen per getij 15 a 20,000 stuks aan. Jl. zaturdag heeft Z. !Mde koning Kampen bezocht. Maandag morgen beeft M. Zwolle verlaten en is over Avereest en Ommen naar Nyverdal vertrokken. Door den bakker G. J van Brammen te Zwolle is aan Z. M. ton geschenke aangeboden een monster-krentenbrood lang 1,6 el breed 0 3 en dik O, l 3 el voorzien van een toepasse lijk elfregeiig vers. Dit geschenk is door Z. .M. Ier beschikking gesteld van de stads-armenin- rigling onder bijvoeging van eene aanzienlijke gift in geld, ten einde die kinderen op chocolade te onthalen. Men verzekert dal het Z. Mdezer dagen behaagd heeft den jongeling 11. die eenige ja ren geleden te Amsterdam werd veroordeeld wegens een aanslag op den predikant S. kwijt schelding van zijnen verderen straftijd te vef- leenen. Volgens de Heraut beeft bet Nederlandscli Bijbelgenootschap zich met een eerbiedig verzoek tot Z. .VIden koning gewend opiiat de regering zoo mogelijk langs dipfomatieken weg mede- werke om het Spaansche bewind te bewegen lot het in vrijheid stellen dergeneri die wegens bijbelverspreiding in Spanje tot gevangenisstraf zijn veroordeeld. Uit Hardingen meldt men van 29 April. Bij hel onwedèr zondag avond jl., is te Tzuin de bliksem geslagen in de woning van den land bouwer Greidanis die van zijn beslag van vijftig beesten vier kooijen en een paard in den brand verloor. De woning is afgebrand. Men schrijft uit Groningen van 28 April. Op den 2dsten II heeft een afschuwelijk feil te Fransurn gemeente Adnard plaats gegrepen dat tevens weder het bewijs levert hoe gevaarlijk het is kinderen toe te vertrouwen aan kinderen. Een elfjarig meisje diendeals kindermeid bij de arbeiders Wicher Haaijema en vrouw, terwijl hun eenigsl kindje, zijnde een knaapje van ongeveer eenjarigen ouderdom aan hare zorg was toe- verlrouwd. Op genoemden datum was zij terwijl de ouders zich des 's morgens naar hunnen arbeid hadden begeven met dit kind alleen te huis gelalen eu daar de zorg daarvoor, gelijk zij zelve verklaard heeft, haar verveelde, heeft zij ten einde diediensl ie kunnen verlaten, ge tracht dat kind te vermoorden. Zij heeft het met een mes in den hals gesneden en toen zij ont waarde dat het nog niet dood was het met datzelfde voorwerp nog een paar keeren in den hals gestoken. Daarop deelde zij aan een voorbijganger mede, dat een vreemd persoon de woning was binnen getreden en hef kind had gesneden en voegde daarbij het verzoek aan do afwezige moeder te willen berigten. De heeren officier van ju stitie regler-commissaris en griffier hebben zich onmiddelijk ten fine van onderzoek naar Aduard begeven. Gelukkig was het knaapje zeer welvarend en sterk waardoor de wouden denkelijk minder gevaarlijk zullen zijn althans men hoopt, dat zij onder hel aanwenden van doelmatige heelkundige hulp geene erge gevol gen zullen hebben. Heden is bevel verleend tot voorloopigc aanhouding van de I Ijarige be klaagde en is zij dan ook reeds in het huis van verzekering alhier overgebragt. Rij het Instituut voor Doofstommen te Groningen worden thans weder de noodige maat regelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelingen bij hel begin van den aanstaanden cursus. Dil jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen die in Augustus e. k. den ouder dom van 6 jaren bereikt hebben cn nog geen volle 15 jaren oud zijn. Aan deouders, die zulks mogten verlangen, kan ook toegestaan worden hunne kinderen ten hunnen koste, buiten hel Instituut te doen verplegen zoodat deze dan als externe hel onderwijs bijwonen. Onvermo gende kweekelingen worden gratis gehuisvest gevoed en onderwezen. Behalve die doofstom men welke reeds bij het Instituut zijn aange geven bevinden zich ongetwijfeld in ons land nog vele die wel in de termen valleu om ge plaatst te worden maar voor welke nog geene aanvrage is gedaan. In het belaug dier kinde ren voor wie elk jaar verzuim een onherstelbaar nadeel is wordt elk die met hun bestaan be kend is verzocht het zijne toe te brengen ten einde zij niet langer van het hun zoo noodig onderwijs verstoken blijven. Eene kennisgeving aan de directeuren van een departement van het Instiluut, of aan de hoofddirectie zelve is vol doende om de noodige inlichting, aangaande hetgeen er verder veroischt wordt, te ontvangen. Wegens de nabijheid van den nieuwen cursus is eenige spoed allezins noodig daar in den regel alleen bij den aanvang van het schooljaar nieuwe kweekelingen opgenomen worden. GC.) FRANKRIJK. Parijs 30 April. Het wetgevend ligchaam heeft met 214 legen 9 stemmen een wetsontwerp aangenomen tol oproeping onder de wapenen van het contingent van 1862, sterk 100,OU I ntan. Het baleergisteren avond door de keizerin gegeven was zeer schillerend, cn dc uitstekende schoonheid en bevalligheid van prinses Anna Mural werd hij deze gelegenheid op nieuw be wonderd, Heden geeft prinses Mathilda een groolen maaltijd ter cere van de koningin der Nederlanden. Men schrijft uil Milaan van 28 April. Heden is hier eene uitgestrekte zamenzwering en wel in de rangen van het ingedeeld voor malig Napolitaansch leger, ontdekt. De geeste lijkheid voorzag de soldaten van geld en wape nen. De bevolking verkeert in de hevigste spanning. Uit nadere inlichtingen blijkt, dal de N'apel- schc soldalen die in de kazerne San Ambrogio gehuisvest, gewapend mei dolken en pistolen, het plan hadden gevormd de rooverij in l.om- bardije in praclijk te brengen. Door de overheid werd deze aanslag evenwel ontdekl cn 40 sol dalen zijn in hechtenis genomen. De rust is niet verstoord geworden. Soortgelijke pogin gen zijn ook te Monza ontdekt. Kcne militaire commissie doet ijverig onderzoek. Verschil lende priesters zijn in deze zaak betrokken. Volgens depêche uil Napels van 29 April was de illuminatie aldaar veer luisterrijk. De koning heeft zich aan den weilsch der bevol - king toegevende meermalen op het balkon van hel paleis vertoond. Volgens berigten uit Turijn heeft koning Victor Emanuel in de vorige week te Genua in zeer stellige bewoordingen verklaard dat hij op hel behoud van den vrede rekende en levens met volle vertrouwen de zege van Italië* zaak be nevens eene spoedige en goede oplossing van hel Romcinsche vraagstuk verwachtte. Men schrijft uil Turijn van 28 April. Volgens het officieel dagblad is een besluit uitge vaardigd waarbij twee bataillons viijwilligers voor den lijd van een jaar onder de wapenen geroepen worden om de roovers te bevechten. Garibaldi is aan hel hoofd daarvan geplaatst. Deze troepen worden voor rekening van den slaat geëquipeerd. G R O O T-B R I T T A N N I E N Onder de vreemdsoortige aanbiedingen welke den commissarissen voorde tentoonstelling zijn gedaan mag men ook vermelden dat een speculant heeft aangeboden een Pranschen reus van 8 vt. lengte en bevallig voorkomen (e leve ren dien hij wenschte in llenri IV cosluum als oppasser aan de hoofddeur van het tentoonstel lingsgebouw te plaatsen hetgeen naar zijn zeg gen een imposant gezigt zoude opleveren. Men heeft niet vernomen dat de koninklijke com missarissen in den voorslag zijn getreden. JONGSTE TIJDINGEN Napels 1 Mei. Het vreugdebetoon duurt voort zoo dikwijls de koning zich in bet open baar vertoont. X. M. zal zicb de volgende week naar Palermo begeven. Lissabon30 April. Nabij Opot.o is eeu oproer uitgebarsten ten gevolge van de nieuwe belastingen 31)0 gewapende lieden hebben hel huis van den ontvanger geplunderd en zijne hoeken verbrand; hel oproer is bedwongen,

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1