Woensdag *23 April 186: WOENSDAG ZATUROAG. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. I IS 0 N N E ME N TS-P RIJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending Ler Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgens VEES CHIJN T: P RIJ S DER ADVERTENTIE A. Gewone 12'cents de reget. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglentan 16 regels a I behalve hel Zegelregl. ii eiri]li dt-r Mate n en (Jcwigteii. He Gedeputeerde Staten van Zeelanddoen te weten dat door hen in hunne vergadering van hedenis vastgesteld hetgeen volgt: Art. 1. De herijk over het jaar 1SG2 van de Ncderlaudsche maten en gewigtcn waarvan het gebruik verpligfend is en mitsdien van alle gewigten lenglematen, inhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het klein en in het grootmitsgaders van de wisse, zal in deze provincie met uitzondering van het ijk-arrondissement Oostburg worden aan gevangen met den 1 Mei aanstaande en gesloten op den 31 Julij daaraanvolgende. liet tijdstip voor den aanvang van den herijk in gemeld arrondissement zal nader worden bepaald. Art 2. De letter 0 (Gothische vorm) zal voor ijkletter gedurende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten benevens het bijzondere merk van den Arrondissements-ijkerworden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements-ijkers zullen overeenkomstig art 5 van het reglement op den herijk, van den 15 Februarij 1S22 behalve in de plaats hunner woning, nog lot den herijk vaceren in die gemeenten van derzelver arrondissementals door ons bij resolutien van den 10 April 1840, uo. 46, van den - 1841 no 24, (Provinciaalblad no. 34) van 2 April den 30 Junij 1843, no. 11 van den 17 April 1846, no. 27 (Provinciaalblad no. 48;, van den 21 Junij 1850, uo. 33, van den 19 Maart 1858, no. 64 (Provinciaalblad no 33), en van don 4 April 1860, no. 100 (Provinciaalblad no. 37) zijn aangewezen terwijl voor dit jaar en vervolgens ook in de gemeente Graamo voor den herijk zal worden gevaceerd. Zij zullen op de dagen, gedurende welke zij niet in de gemeenteu buiten hunne woonplaats vaceren ten miuste gedurende vier uren daags, hunne kantoren geopend houden, om aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zullen geopend zijnmitsgaders van de dagen op welke zij uit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten niet tot den herijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren aan Burgemeester en Wethouders hunner woonplaats kennis geven welke daarvan door publicatie en door insertie in de stedelijke, of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courantaan de belanghebbenden zullen doen kennis-dragen. Art. 5. De Arrondissements-ijkers zullen Burgemeester en Wethouders der gemeente in welke zij in overeenstemming met het bepaalde in art. 3, tot den herijk zullen vaceren van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren, en zullen deze gehouden zijn, den Burgemeesters en Wethouders der andere gemeenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvau kennis te geven, ten einde de ambte- nareu publieke administratiën kooplieden winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats cn van den tijd, waarop tot den herijk zal worden ge vaceerd en Yan hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten, mitsgaders de slrijkels der halve en quart mudden te doen herijken zullende de Plaatselijke Be sturen, behalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking, tevens zoo veel mogelijk, den belanghebbenden ingezetenen hunner gemeente, welke zij weten dat van maten en gewigten gebruik maken, ten hunnen huize eene waarschuwing of ken nisgeving laten doeu. Art. 6. De Burgemeesters der gemeenten worden uitgenoo- digd om aan den Arrond/ssements-ijker, vóór den aanvang van den herijkof bij deszelfs komst in de gemeente eene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente, welke uit hoofdevan hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijn gebruik te maken van maten of gewigten Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patent- pligtigen worden geraadpleegd, en voorts op dezelve ook gebragt wordende ambtenaren en publieke administratiën welke, in hunne ambtsbetrekkingen, van maten of gewigten, tot het constateren van leverancien of werken gebruik moeten maken wordende met betrekking tot de zamenstelling der bedoelde opgaven, eene bijzondere naauwkeurigheid aanbevolen opdat daarin uitsluitend alle erkende ijkpligtigenen geene andere dan de zoodanigen worden opgenomen. Art. 7. De Arrondissements-ijkers zullen, betrekkelijk de duur hen in iedere gemeente, iu welke zij liebbeu gevaceerd, gedane verificatie en herijk een relaas opmaken eu daarbij opgeven de ambtenaren publieke administratiën en particu lieren welke, in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting, betrekkelijk den herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements ijkers na den afloop van den termijn gedurende welken de herijk is opengesteld, aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arrondissements-ijkers zullen ten minste twee maal in het jaar op onbepaalde tijden en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten, vergezeld van den commissaris van pclicic of van den gemeente-veldwachter in al de gemeenten van hun Arrondissement visitatien doen in de openc werk plaatsen magazijnenen winkels, op de marktenvleeschbal- leu publieke wagen en op de molens en zich daarbij verzeke ren daI in dezelve geene dan Je nieuwe maten en gewigten aan wezig zijn, en dat die behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oudeen afgeschafte maten en gewigten alsmede die, welke niet zijn herijkt in beslag nemen en met het deswege op te maken proces-verbaal aan den Officier bij de Arrondissements- regthank van hun ressort inzenden; van hunne verrigtingen ten deze en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente, zullen zü bij de aan ons in te dienen rapporten omstandige opgaven doen. Art. V. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of beèedigde landmeters, wegers en meters verboden ,eeuige certificaten weeg- of meetbrieven af te geven waarin de maat of het gewigt anders dan in de nieuwe, alleen wettige be- namingeu is uitgedrukt en zullen door hen geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten mogen worden gebezigd. Art. 10. Insgelijks wordt aan de plaatselijke Besturen godshuizen of armbesturen en aan alle ambtenaren en publieke i administratiën verboden, eenige.acten plans bestekkeu of be- ramingen te doen opmaken, aan te nemen of daarop regard te slaan iïi welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de I nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. I Art 11. Aan alle Ambtenaren publieke administratiën en i ingezetenen binnen deze provincie, wordt bij deze hunne ver pligting herinnerd, om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten, binnen den in art. 1. bepaalden termijntc doen herijken, hij gemis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordende of in hunne opene werkplaatsen maga zijnen of winkels bevonden wordende maten en gewigten in beslag kunnen worden genomen, en degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt, of in hunne opene weik- j pla.ttsen. magazijnen of winkels voorhanden te hebben, vol- i gens de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 30 Maart I 1827 (Staatsblad no. 13) worden verwezen in eene boete van 10,00 tot 1(0,00 I Aan hen worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het Koninklijk besluit van den 18 December 1819 (Staats blad no. 57, volgens welke alles, wat met de maten voor drooge waren in dat besluit opgegeveu wordt gemeten met den strijkcl behoorlijk moet worden afgestreken, en dus allen die van zoodanige maten gebruik maken ook van strijkels voor dezelve behoore.u te zijn voorzien van welke, die voor de halve en voor de quart mudde ook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende de Plaatselijke Besturen alsmede de Arrondissements-ijkers aangemaand om voor de nakoming dezer verordeningen te waken en daarop bij hunne visitatieu, voor zoo veel een ieder aangaat te letten terwijl van de be vinding ten deze in de bij art. 7 bedoelde processen-verbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 12. Alle ambtenaren en publieke administratiën worden nitgenoodigd aan de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te houden, en worden de Plaatselijke Besturen aan geschreven om de Arrondisseineuts-ijkers in de uitoefening hunner funetien, zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn en speciaal op hunne aanvrage dadelijk den commissaris van policie, of daar waar zoodanig ambtenaar niet aanwezig is of verhinderd wordt, de vereischte assistentie te verleeneu een lid van het Plaatselijk Bestuur te delegeren, om hen, bij de door hen voorgenome visitatien van winkels en werkplaatsen te vergezellen. Art. 13. Dit besluit zal, door insertie in het provinciaal bladgebragt worden ter kennis van de Burgemeesters en Wethouders der gemeenten in deze provincie mitsgaders van de Arrondissements-ijkers en van den Bevelhebber van het Luitenantschap der Maréchaussee te Sas van Gent ook voor de onder hetzelve ressorterende Brigade-bevelhebbers tot informatie en narigt, en wijders door de zorg der Plaatselijke Besturen worden afgekondigd cn aangeplakt in al de gemeenten van de>e provincie, ten welken einde een ge noegzaam getal in plano gedrukte exemplarenvan hetzelve aan voornoemde Besturen zal worden toegezonden zullende wijders exemplaren van dit besluit worden uitgereikt aau het provinciaal Geregtshofden Procureur-Generaal bij hetzelve, en door diens tusschenkomst, aan de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij het Provinciaal Geregtshof, en hij de f\rrondissements-Regïbauken gelijk mede aan deKan- tou-ltegters in deze provincie. Gegeven te Middelburg den 11 April 1862. lie Gedeputeerde Staten voornoemd R W. v. LIJNDEN, Voorzitter. S. van der SWALME, Griffier. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ler kennis van de ingezetenen dal bel kohier der belasting op de honden in deze ge meente, over het loopende dienstjaar op heden door hen voorloopig vastgesteld, gedurende veertien dngen van den 16 lot 30 dezer maand voor een ieder ler lezing liggen zal ter Secretarie der gemeente ingevolge de wet. Zierikzee den 14 April 1862. B. G. CAU, Voorzitter. 1.0 GW ER /.d Secretaris. KENNISGEVING. I)c Burgêmeesteb van "Zierikzee brengt ter keunis van de ingezetenen, daler op Vrijdag den 2,5 dezer maanddes namiddags ten zes ureop het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee22 pril 1862. Uo Burgemeester B. C. CAU. Zierievee 19 April. Gisteren had hier een treurig voorval plaats. Zekere V. smids knecht van beroep, vader van een talrijk gezin werd in bewusteloozen toestand, waarin hij door sterken drank geraakt was te huis gebragt. Zijne vrouw weigerde hem binnen Ie laten. Sten bragt hem toen vervolgens naar een zijner'ge huwde dochters maar deze en haar man lieten hem op hel bleekveld leggen daar zij hem niet in huis wilden dulden: na verloop vair ecnigen i lijd bevond men dal hij gestikt was." Bij koninklijk besluit van 18 April no. 54, is vergunning verleend aan 14'. .1. Eowbijes, kapitein van den red.lingskoller Willem van lloulen, tol liet dragen der aouden medaille, en aan M. Adamse P. Parel, C. Kosten, F. Der- wald HOkkerse cn P. Dielz matrozen op ge noemd vaartuig, te Zierikzee, rot hel dragen der zilveren medaille aan elk hunner door H. .VI. de koningin van Grooi-Britannië toegekend voor hel redden der equipage van het Brilscbe schoonerschip New-Caslle, in Januari] 1857 en aan voornoemden II'. 4. Bowbt/es en aan G. van Duin, schipper van den reddingschokker no. 2, te Zierikzee, lol het dragen der aan elk hunner door Z. .VI, den keizer van Rusland toegekende gouden medaille voor het redden der equipage van de Russische bark Suomi in November 1S60. Middelburg 18 April. De koning zal in de volgende maand aan onze provincie een bezoek brengen. Deze tijding hebben wij woensdag met vreugde vernomen mei ingenomenheid verspreid. illogt bij velen het denkbeeld bestaan dat Zeeland in menig opzigi met geringschatting wordt bejegend door hel vorstelijk bezoek zal de overtuiging worden levendig gehouden dat althans 's konings belangstelling en genegenheid aan onze provincie niet worden ontzegd. De bevolking van Zeeland is trouwens van die ge zindheid volkomen verzekerd, even als de koning er van bewust moet zijn dat de Zeeuwen hem een liefdevol hart toedragen. Van do gehecht, heil! van Zeeland aan hel vorstelijk stamhuis heeft de geschiedenis menig treffend bewijs opge leverd en 's konings aansprakenop de erkente lijkheid der geheele natie zijn in de laatste tijden niet verminderd. Om den band die vorst en volk aan elkaar verbindt naauwer toe te halen zou's konings bezoek dus noodig zijn. Waar de vreugde die ons hel voorgenomen bezoek verschaft vindt voornamelijk daarin haren oorsprong dal Z. M. met eigen oogerr van den waren toestand van Zeeland zich zal kunnen overtuigen. We achten hel nuttig dal de vorst met de behoeften van elk deel van zijn rijk in het bij zonder bekend zij. En waardoor kan die bekendheid beter verkregen worden dan door eigen aanschouwing door hel hooren van de stern der bevolking op de plaats zelve De toestand van Zeeland is op dit oogenblik weinig bev redigend. Vestigen wij allereerst onze aandacht op de hoofdplaats dan zien we alom kuriteekenon van kwijning en verval die bij herinnering aan vroegere grootheid en welvaart des Ie treffender worden. Al zien we hel goede dat onze stad oplevert niet voorbij wij mogen de oogen niel sluiten voor menig bedroevend verschijnsel dat zich dagelijks aan ons voordoet. Tèfvvijl in bijna alle overige steden van ons vaderland bedrijvigheid en welvaart toenemen bijna overal handel en nijverheid vooruitgaan bijna overal nieuwe aanbouw en verfraaijing van ontwikke ling getuigen, zien wij bier langzamerhand de hulpbronnen opdroogen ledige erven de plaats van vroeger bebouwde wijken innemen en do onfeilbare kenteekenen van verval veimeerderen. He oor/aak van Middelburgs achteruitgang we hebben er meermalen op gewezen achten wij voor een groot deel gelegen in den toestand van insolemcnt. Zijn schier overal elders de middelen .van gemeenschap verbeterd die van Zeeland bevinden zich nagenoeg nog in denzelf den staal als vóAr ettelijke jaren. Naarmate an dere plaatsen digler bij elkander zijn gebragt geraakt Zeelandshoofdplaats meer van hel alge meen verkeer afgezonderd. Dat dit niet alleen op handel en nijverheid maar op geheel onzen maat- s-chappelijken toestand belangrijken invloed moet uitoefenen behoeft niel Ie worden betoogd. En wanneer wc hier en daar nog pogingen zien aan wenden om de bestaande hinderpalen te over winnen dan moet Hit daaiaan worden toege schreven dal alle moed nog niel is uitgebluschl. Nu oil dan verlootten zich vonken van leven die ons de overtuiging schenken dat zoodra du tegenwoordige beletselen zijn opgeheven slui merende krachten zullen ontwaken, in staal om aan de mededinging van andoren bet hoofd te bieden. Sedert jaren vraagt men zich afofde tijd nog eenmaal zal aanbreken waarop die kracht cn tot ontwikkeling kunnen komen. Sedert lang dobbert men tusscbcn hoop en vrees. Reeds IG jaren geleden werd het eerste plan gevormd om, door hot aanleggen van een spoorweg door een belangrijk deel van Zeeland, van de gunstige ligging van Walcheren partij te trekken. Tel kens als du verwezenlijking nabij scheen werd de blijde verwachting door leleutslelling opge volgd. Geen wonder dus dat de aanneming van het wetsontwerp op den aanleg van spoor wogen waarbij ook de Zeeuwsche lijn in hel algemecnc net werd opgenomen hier met vreugde begroet werd. Thans nu aan de uitvoering de eerste hand is geslagen is de verwachting sterker dan ooit gespannen. Voor de bevolking van Zeeland moet bel eene groote voldoening zijn dat de koning zich eerlang kan overtuigen, dal de wenschen die men zoo vaak uitsprak niel verrneield waren; dal Zeeland hulp bronnen aanb edl die wanneer slechts de mogelijkheid om ze Ie doen ontspringen daar is, belangrijke voordcelen aan geheel Nederland kunnen opleveren. Zeeland verlangt niel van haren vorst niet van de regering dat het tot een staat van welvaart gebragt worde. Het verlangt unch van den vorst noch van de re gering wal dezen niet scheuken kunnen. I)c bevolking zal zich zelve weten op te heffen zoo- dra de gelegenheid daartoe aanwezig is en deze zal beslaan zoodra de plannen reeds zoo lang ontworpen, zullen verwezenlijkt zijn. 's Konings bezoek kan zijne sympathie voor Zeelands verwachtingen slechts vermeerderen cn deze zal voor hare verwezenlijking een vaste steun zijn. Bij de tweede kamer der staien-gcneraal is ingediend de begrooting voor den aanleg van spoorwegen dienst 1862. Daarop is uilgetrokken voor het kanaal door Zuid-Beveland ƒ934,000 en voor den aanleg van het gedeelte spoorweg van Bozendaal naar Goes f 946,138. Men schrijft uit Vlissingen v an 78 dezer. Heden nacht had alhier een hoogst treurig ongeval plaats betgeen echter niet belette dat het gezigt daarvan irotsch cn indrukwekkend moest genoemd worden.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1