30» Ztttui'ilag 12 April. 1862 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Admiiiistratiën PUBLICATIE. Binnenlandsche Tijdingen. Buiteiilaiidsche Tijdingen l BONN E MEN TS-PRIJS. Per drie m minden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending ler Advert.daags tevoren, voor 10 ure' smor gens VERS CHIJNT: P Rl J S DER ADVERTENTIES. Gewone 12'/t cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglentan 16 regels af 1 behalve hel legelregt. NATIONALE MILITIE Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Brengen ler openbare kennis dal de tweede rilling van den Militieraad is bepaald voor deze gemeente op maandag den 14 April 1862 des morgens ten 10 ure in liet gewone lokaal in de Abdij le Middelburg en dat op den 19 April 1862 op voorschreven uur en plaats voor al de lolelingen wier plaats vervangers of nummerverwisselaars op den bier boven genoemden dag niet zijn toegelaten anderen in bunne plaats kunnen worden aange boden. Zierikzee den 7 April 1862. H. C. 0.AU Voorzitter. I.0 IC WEU f.'1 Secretaris. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ler kennis van de Ingezetenen: dat vergunning is gevraagd om in de Meestoof hel Hart buiten de Zuidwelle barrière alhier bet beslaande Siampwerk le doen vervangen door een maatwerk met Stoomvernwgcn en dat op den IG dezer maand Woensdag middag 12 ure, ten Raadhuize le dier zake informalien de commodo el incommodo zullen worden genomen waarbij een ieder in de gelegenheid gesteld wordl, om zijne bezwaren daartegen aan liet Plaatselijk bestuur kenbaar le maken Allen die inilsdicn legen de bedoelde daar- slelling eenig bezwaar vermeenen te hebben worden bij deze opgeroepen oin ten bepaalden tijde en plaats Ie verschijnen. Zierikzee den 9 April 1862. It. 0. EAU Voorzitter. LOEWER, d Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee acbteD bet noodig aan de ingezetenen in herin nering ie brengen den inbond van art. 7 der Verordening van politie op hel verkoopen van vleesch in deze gemeente, afgekondigd den 28 Junij 1858, luidende als volgt Bij invoer van vleesch binnen de poorten of aan de 1> haven is de invoerder verpligt daarvan eene ver- >i klaring te doen aan de kantoren van aangifte voor de dplaatselijke belastingen. De aan bedoelde kantoren aanwezige ambtenaar ader belastingen geeft van deze gedane verklaring een nbeutijs af. alle invoer is verboden lusschen zons-ondergang »en zons-opgang »De ambtenaren der plaatselijke belastingen zijn bevoegd van de overtreding dezer bepalingen proces- 'verbaal op le maken." Uo Ingezetenen worden uilgenoodigd om ter voorkoming van boete en straf, de bovenstaande bepaling getrouwelijk na te leven. Zierikzee den 9 April 1862. B. C. CAUVoorzitter. EOEWER /'.J Secretaris Door de commissie van de tweede kamer der staten-generaal belast met het houden van eene enquête over de aangelegenheden van de marine zijn geboord de heeren L. H. Turk hoofdingenieur, directeur van scheepsbouw, behoorende lot de algemeene dienst van bet de partement van marine J. A. II. Schreuderka pitein lui'enanl ler zee. He geestdrift voor de gepanlscrde vaar tuigen in Europa opgewekt door hel gevecht van den Merrimac met den Monitor last naar hel schijnt alle regeringen aan zoo wordl uit Berlijn gemeld, dal de kaïner der afgevaardigden, nnmiddelijk na haar bijeenkomen een ontwerp van wet zal ontvangen tot het aangaan eener leening van 12 millioen ibaler ten behoeve van den bouw van twee gepanlscrde fregatten en eenige andere schepen. Wanneer men de gelieele I ransche viool zou willen panlseren, ware daartoe noodig eene hoeveelheid van twaalfhonderd vijftig millioen Netl. ponden ijzer. Deze berekening is door het te Saint-1lidier verschijnend blad TAncre gemaakt. Naar men verneemt is door den komman- dam van Zr. Ms. stoomschip Ardjocno namens bei Indische gouvernement aan den minister van koloniën ter hand gesteld eene diamant ter «aarde van /4Utt,<)0()afkomstig van den sultan van Bandjermassmg. Gelijk wij konden opmerken heeft de nietig verklaring van testamenten ia de laatsie dagen het onderwerp van veler gedachten en ge schriften uitgemaakt. Eenige dagen geleden heeft de arrondissemenls reg'hank den eiscb lot vernietiging van een testament ontzegd. De vernietiging was gevraagd op grond dat de verklaring van den testateur dal bij wegens zwakte niet kon schrijven of teekenen onjuist was daarbij volgens de bewering der eischeresse daartoe wel ut slaat zou geweest zijn. Zij meende in die onjuiste verklaring het bewijs te zien dat de et flater in zijn wil niet vrij is geweest, de door Item gemaakte beschikkingen niet heeft willen maken en hel testament niet beeft willen teekenen. De regtbank evenwel nam hel ge voelen van den gedaagde aan dat de wet niets antlers vordert dsn hetzij de teekening heizijde verklaring des erflaters dat hij verhinderd of niet in staal is le teekenen en.dat er volstrekt geen grond is om aan te nemen dat uit eene zelfs hewezene onjuistheid dezer verklaring zou volgen «lal de testateur niet vrij was geweest bij bet maken zijner beschikkingen. (Midd. Ct.) Hel Franscbe gouvernement heeftnaar men met genoegen verneemtonzen beroemden landgenoot dr. Hoffman le Leiden uilgepoo- digtl naar Parijs te komen ten einde bij gele genheid van de komst van hel Japansche gezant schap aldaar als tolk behulpzaam le zijn. Under de geruchten, die thans in Utrecht in omloop zijn eu onder de akademicburgers veel sensatie maken, behoort daler bij bet ministe rie sprake is van de ophelling der Ulrecblscbe akademie. Zonder nog onvoorwaardelijk daar aan geloof te hechten zou het niettemin een plan zijn dal geheel in den geest viel van den minister Thorbecke. Men schrijft uil Dordrecht van 9 dezer. Dezer dagen viel de tifljarige timmermansknecht D. Schenk van een niet zeer hoogen steiger op de buitenplaats der dames H.nabij deze stad. Ofschoon uitwen'djg geene beleed jgingen waren waar te nemen ,'stlerl bij den v«>igentlen dag. Uil Arnhem meldt van 8 dezer Wederom heeft misbruik van sterken drank een vreeselijk ongeluk veroorzaakt. Dezer dagen viel een soldaat van bel le reg. infanterie, alhier in garnizoen in verregaanden slaat van dronken schap in de kazerne van de trappen met dat gevolg dal bij reeds als een lijk werd opge nomen bij had den nek gebroken. Als een zeer merkwaardig verschijnsel in de bootnkweckerij deelen wij het onderstaande mede: De predikant van zekere gemeente in België bezit in den tuin der pastorij een prach- tigen perenboom die ten gevolge van dertien verschillende inënlittgen dertien soorten van peren draagt. Die hoo n op de meest vernuf tige wijze gekweekt is zeer schoon en belooft voor dit jiar een overvloedigen oogst van alle Svorlen van goede vruchten. DUITSCHLAND. W een en 7 April. De bekende ingenieur Bauer zal morgen le Frankfort eene openbare voordrag! houden over zijne nieuwe uitvinding hel duikerschip. In Busland heeft hij tneer dan I0f) proeven gedaan nvt zijn schip waarmede men onder water vaart en hij dergelijke ge legenheden herhaaldelijk een geheel corps muzijkanlen met zich naar den bodem der zee gevoerd. Er zullen com missiën worden ge vormd alhier eo in naburige steden ten einde hel noodige geld hijeen te brengen otn den heer Batter in slaat te stellen een dergelijk vaartuig te bouwen teil einde liet stoomschip Ludivig in hel meer van Constanz gezonken weder vlot te brengen. FRANRR IJK. Pabijs 7 April. Dezen avond wordl het .lapansche gezantschap, tlat gisteren le l.yon moet ziju aangekomen in deze hoofdstad ver wacht. Volgens berigten uit Marseille (an 5 dezer, hadden zij zich den vorigen avond naar den schouwburg begeven alwaar zij met vorste lijke eerbewijzen weiden ontvangen. Over de pracht der decoraticu en costumes bij de op voering der opera Jérusalem stonden zij als het ware verstomd. Vlet groote belangstelling volgden zij alles en vooral het ballet scheen hen bijzonder te bevallen een matrozendans werd ongemeen door hen toegejuicht. Des avonds ten half twaalf ure keerden zij naar hun liólc! terug en in weerwil van het vergevorderde uur was er nog eene groole volksmenigte op de heen otn de vreemdelingen te zien. De 'apannezen zijn zeer voorkomend aan eenige kinderen deelden zij kleine geldstukken uil en twee po- licie-agonten ontvingen van hen cigarettes met opium, waarvan de uitwerking niet achter bleef, daar beide spoedig op hun post in slaap vielen. De aartsbisschop van Toulouse heeft tegen 16 Mei een feestviering uitgeschreven, ter ge legenheid van den driehonderdste!! verjaardag van een Sl.-Barlholotneusnacht in miniatuur die tien jaren aan den groolcn voorafging en waarin 40(10 Protestanten te Toulouse werden vermoord. le tegenwoordige aartsbisschop heeft gemeend het voorbeeld le moeien volgen van een zijner voorgangers, die den Mi Vlei 1762 hel tweede eeuwfeest dier verschrikkelijke gebeurtenis vierdeen te moeten hernieuwen wat Voltaire zoo te regl heeft genoemd eene processie waarbij men Gode dankt voor 4000 moorden.'' Terwijl de liberale bladen zonder uilzondering deze handeling van mgr. Jules Flo- rian Desprezeerstbedoelde!] prelaat, naar ver dienste laken, ener zelfs eene opwekking lot haat der burgers in zienzwijgen de clericale bladen. Het Journal des Débats vestigt de aan dacht op de circulaire van genoemden aartsbis schop aan de geloovigen in zijne diocesse hou dende aankondiging van hel op 16 Mei in die stad te vieren jubilaeutn ter herinnering van het derde eeuwleest eener te Toulouse voorge vallen roemrijke gebeurtenis." Als met voor dacht schijnt echter ontweken te zijn'ilie ge beurtenis te noemen en daarom herinnert het blad dat voor 800 jaren te Toulouse een hef tige strijd lusschen de Katholieken en Hugc- noolen werd gevoerd waarbij van weêrszijden het bloed vaak stroomde. Op den 16 Vlei 1562 werd door de Protestanten eene capitulatie aan genomen, krachtens welke zij ongedeerd de stad mogten verlatenwanneer zij bunne wapens ten stadhuize aflegden. Zonder wantrouwen voldeden de Protestanten hieraan, maar op schandelijke wijze verbraken de Katholieken hun woord en er werd een bloedbad aangerigt waarbij alle Hugenootcn tot den laatsten man werden vermoord. Sommigen begrooten het getal slagtoffers op 4(100. En hel is zulk eene «Godgevallige gebeurtenis'', welke de aarts bisschop van Toulouse zich niet schaamt dit jaar feestelijk en pleglig te willen herdenken Men weel niet waarover men zich meer verwonderen en bedroeven moet over de onvrijzinnigheid of de onvoorzigtigheid en stomheid, welke in onze beschaafde eeuw uit dat besluit spreken. Te Chanuy heeft een jong meisje van 16 jaren een zeldzaam bewijs van moed geleverd. Een slier op de pachthoeve haars vaders was losgebroken en werd door den vader van het meisje vruchteloos getracht meester le worden. Hel dier woedend geworden pakte den pachter beet wierp hem ter aarde en trapte hem op verschrikkelijke wijze. Op dit gezigl ijlt bet jonge meisje naar huiten, grijpt'een ijzeren schop die voor de hand lag, vliegt op bet woedende beest aan en geeft het met den schop een slag voor den kop dat het bewusteloos Ier aarde stort. Inmiddels waren de knechts toegeschoten die den stier bonden en naar den stal terug bragten. De vader had geen noemenswaardig letsel bekomen, liet jonge meisje had het edele zelfbewustzijn haar vader vao een wissen dood le hebben gered. GROOT-B RIT TA NNIEN The Times l>e<al heden een brief van kapitein Cowper Coles, waarin hij de geschiedenis zijner uilvinding verhaalt. Hij beklaagt zich dat men zijne plannen niet vroeger behoorlijk heeft overwogen hetgeen èn in de Kritn maar vooral in China lol geheel andere uilkomsten zoude hebben geleid dan men nu had ver kregen en in elk geval ons de grief zou hebben bespaard eene echt Engelsche uitvinding het eerst door Amerika te zien loepassen. Ten slotte zegt bij: men moet niet uit het oog ver- I liezen dal wij aan twee soorten van ijzeren I schepen behoefte hebben eene soort ter ver- I vanging der houten fregatten en linieschepen voor de zeedienst, eene andere soort ter ver dediging onzer havens en kusten op beide soorten kan zijne uitvinding met goed gevolg worden toegepast. Hij neemt aan de laatste soort voor 60,600 p. st. per stuk te leveren. De heer Ericsson een uit Zweden afkom stig en sedert geruitnen tijd in de Vereenigde Staten gevestigd ingenieur heeft iu last voor de vloot der Vereenigde Staten eenige vaartui gen te bouwen tan gelijk maaksel als de door hem naar zijne eigene vinding vervaardigde Monitor welke onlangs in een van de zeegaten van Virginia het gepantserde schip Merrimac van de zuid-confederatie beeft geslagen. Deswege door een vriend le Boston geluk gewenscht heeft hij aan dezen in een te New-York den 11 Maart jl. gedagteekend schrijven hetwelk door de Bostonsche dagbladen openbaar is gemaakt hel volgende geantwoord Ik neem gaarne nwe gelukwenschen aan, en verzeker udat van mijnen kant alle moeite zal worden aange wend om de natie te voorzien van oorlogsche pen die ons zullen in staal stellen Europa uit te arten. Men geve mij maar de noodige mid-

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1