Woensdag 9 April. WOENSDAG ZATURDAG. ""Verpachting. yo -Y/J{ Besturenen Administratiën Riunenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen a AU i RU NN E ME N TS-P R US. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending/Ier Advert .daagste voren, noorlO ure'smorgens. SB- VE RS CHIJN T: P RIJ S DER 'ADVERTENT I-EN. Gewonel2'cents de regel. GeboorteIJuwclijliS- er. Doodberiglenvan i6 regels a behalve liel Tegetrcgl. Buhgbmkestkr en Wethouders van ZAerikzee zijn voornemens op Woensdag den 16 dezer maand des middags 12 ure, op het Raadhuis aan den meestbiedende te verpachten ter bezaaijing in dis jaar met zomergerst of haver of ter bepoting met Aardappelen naar verkiezing van den Pachter het geëffend Ter rein hij de Zeike f aan de noordzijde van den Straatweg voor zoo ver dal terrein daartoe zal worden aangewezen op Zaïurdag den 12 dezer des voormiddags tien ure. I>e voorwaarden dezer verpachting zullen ter Gemeente-Secretarie ter Jezing liggen van af maandag den 7 dezer maand. Zierikzee«Jen April 186*2. 6. C('AU, Voorzitter LOKWKR f.d Secretaris. zikrirzke 3 April. Heden werd examen ge houden op de alhier gevestigde Industrieschool waaraan ruim een 4l>tal jonge lieden behoorende tot de kweekelingen \oor onderwijzers en voor den fabriek- en handwerkstand deel namen. Hetzelve bad plaatsten overstaan van liet bestuur dier inrïgling waarbij de contribuerende maat schappijen waren uitgenoodigd en bepaalde zich tol de rekenkunde algebra meetkundegrond beginselen der werktuigkunde en natuurkunde, waarin gedurende de laatste cursus onderwijs was gegeven. De jonge lieden gaven blijken goede vorderingen gemaakt te hebben en het is tevens gebleken dat de inrïgling eenc hoogst nut tige is welke aanmoediging eu ondersteuning verdient Zierikzee, 8 April. Heden had a 1 hier een bedroevend ongeluk plaats. De metselaarsknecht Blok bij den heer mr. WC. de Crane werk zaam had het ongeluk van de goot van het dak te storten met dat ongelukkig gevolg dat hij onmiddelijk op de plaats dood bleef. De onge lukkige laat eene vrouw en kinderen na. Herbenoemd lol kantonregter te Brouwers haven de heer mr. W. H. Krocf. Haamstede, 5 April. Gisteren had alhier een bedroevend voorval plaats. De oudste zoon van P. Noordlioek 2d jaren oud, welke aan val lende ziekte leed is door zijne moeder in eene sloot verdronken gevonden. Men schrijft uit Middelburg van 3 dezer. Door eene aanslibbing van hel zoogenaamde Molenwater, waardoor het daarmede in verband slaande Spuikanaa! en een waterkorenmolen nutteloos werden heeft men besloten een en ander te dempen en daarvoor onder meerder te bezigen de specie te baggeren uit het scheeps dek der Commercie-compagnie hetwelk aan een uitdieping groote behoefte kreeg. Du werk is publiek aanbesteed en bij de heden plaats gehad hebbende opening der inschrijvingsbiljeüen is gebleken dat de minste inschrijver was de heer J. Filiste Vlissingen voor f 14,964. Van eene vriendelijke hand ontvingen wij hel volgende kort verslag van de voorlezing «over de verbinding van Amsterdam met de Noordzee door middel van een nieuwen waterweg'' gehou den in de affleeling Koophandel vail de maat schappij Felix Merilis. Om te voorzien in de behoefte aan eene nieuwe verbinding van Amsterdam met de zee is van verschillende zijde» voorgesteld aan te leggen «Ken kanaal loopchde van Amsterdam in de rigting van het Y door de landengte van Hol land op zijn smalst aan de beide einden met sluizen gesloten en aan de Noordzee voorzien van een buitenhaven gevormd door hooge dam men en al of niet aan den ingang voorzien van een zoogenaamden zeebreker." Tegen dien aanleg zijn de volgende bezwaren in te brengen I. 1. Ken kanaal is als vaarweg ongeschikt om een groote koopstad te verbinden met de zee. De schepen kunnen zich daarop niet in vrijheid be wegen en moeten allen gesleept worden.2. De sluizen aan beide einden ontzeggen den toegang aan elk schip van grootere afmetingen dan waarop bij den aanleg gerekend was. 3. Ge durende stormweder wanneer de deuren niet kunnen of uit voorzorg niet mogen geopend wor den zal de toegang tot de stad volstrekt zijn afgesloten. 4. De buitenhaven aan de Noord zee zal geen veilige vlugthaven zijn voor de schepen gedurende storrnwëer omdat zij door sluisdeuren is afgesloten van het binnenwater en de binnenkomende schepen dus niet onmid- delijk een veilige ligplaats binnenslands kunnen opzoeken. 5. Wanneer de ingang van die buitenhaven niet gedekt wordt dooreen zeebreker zal zij een gevaarlijke ligplaats zijn voor schepen, omdat zij aan de westkust van ons land is ge legen en door geen natuurlijke beschutting wordt beveiligd tegen de westelijke stormen zoo als bijv. de reede van Texel en de haven van het Nicuwediep. 6. Ken dam of zee breker voor den ingang van de haven kan aan die ongunstige ligging slechts gedeeltelijk tege moet komen vormt daarbij eene belemmering voor de scheepvaart en de aanleg daarvan op onze kust is een onderneming waarvan de goede uitslag hoogst onzeker is en niet kan ge waarborgd worden. 7. De voorgestelde haven zal aan verzanding zijn blootgesteld even als alle andere gedeelten van onze kust. Deze verzanding zal des te sterker zijn, naarmate hol water stiller is in de haven en deze dus beter aan haar oogmerk voldoet. 8. Het eenige middel om de nadeelige gevolgen van die verzanding voor het behoud van de eenmaal verkregen diepte tegen te gaan ofte voorkomen, namelijk een natuurlijke stroom, die op geregelde lijden de haven doorloopt zoo als aan hel Nieuwediep en aan de monden der beneden rivieren wordt aangetroffen is bij de voorge stelde haven niet aanwezig, omdat zij door sluizen van het binnenwater is afgesloten. 9. De kunstmatige spuijingen te verkrijgen door hel kanaalwater uil de sluizen te laten stroo men zijn niet voldoende om in een haven die aan verzanding is blootgesteld bet behoud van diepte te verzekeren. 10. Losse beweegbare deuren, zoo als schutsluizen die verciscben, zijn als waterkeeringen onvoldoende om het strand en de duinen langs onze Noordzeekust te vervan gen. 11. De schutsluizen aan de uitmonding van het voorgestelde kanaal in de Noordzee ver- eischen afmetingen waardoor zij als water koeling aldaar ongeschikt zijn ook dan wanneer door den aanleg van een zeebreker gedeeltelijke beschutting werd verleend. II. 1. Kene haven cifgesloten aan de land zijde door sluizen en dus eene besloten kom vormende is niet in overeenstemming met de gesteldheid van onze kusten en behoort aldaar niet te huis. 2. Ken kanaal aan de einden door sluizen afgeslote» behoort niet te wopdeu aangelegd in eene rigting regthoekig op de zeekust, maar evenwijdig daaraan zoo als hel Noord-Hoüandsch kanaal. 3. Ken kanaal door de landengte van Holland op zijn smalst, aan de Noordzee door sluizen afgeslote» en aldaar voorzien van een buitenhaven al of niet gedekt door een zcebreker is een werk waar van de bruikbaarheid niet te verwachten is. 4. De voordeden die daarvan mogen worden verwacht zijn niet in evenredigheid met de lasten en den tijd die daarvoor zullen worden gevorderd. III. IDoor den aanleg van een kanaal aan de einden afgesloten door sluizen wordt niet op afdoende wijze voorzien in de behoefte aan eene betere gemeenschap van Amsterdam met de zee. 2. Om daaraan te voldoen is een geheel open vaarwater een onmisbaar vereischle. 3. Zulk een waterweg is geheel in overeenstemming met de gesteldheid van onze kust en onzen bodem.4. Door den aanleg daarvan tal tevens eene veilige haven worden verkregen. Gedurende de pauze welke na de lezing volgde werden ter bezigtiging gesteld twee kaarten waarop doorsprekcr was aangewezen hoe naar zijn oordeel de nieuwe verbinding van Amsterdam met de zee moet worden aange- legd om vrij te wezen van de verschillende be zwaren in de lezing besproken. Het gemeenzaam onderhoud dat daarna volgde diende tot bespreking van dit onder werp en van de bezwaren die vroeger en later tegen bel maken van een open zeegat zijn aangevoerd. Spreker zeilt? uiteen waarom het maken van geheel open zeegat als een veel minder ge waagde onderneming moet beschouwd worden dan hel tot nog toe voorgestelde kanaal. Hij loonde aan hoe een vrije verbinding van Amsterdam met de Noordzee moet gemaakt worden om tegen verzanding verzekerd te wezen en wees daarbij aan hoe de doorgra ving van Holland op zijn smalst op natuurlijke wijze in verband kan worden gebragt met een latere indijking van een gedeelte der Zuiderzee en met de verbetering van de uilmonding van den Ussel. [A. Cl Te Zevenhuizen woont een lOOjarige grijsaard Fokke Woliers Woliers geb. 1762, naar men zegt in de maand Mei, gedoopt I 2Sept. 176*2. Hij heeft 13 kinderen gehad waarvan thans nog 3 in leven zijn. Van zijne kleinkin deren zijn er nog 29 in leven van zijne achter kleinkinderen 75 en van de achter-achter kleinkinderen 7. Ook leeft in deze gemeente thans een inge zetene die op den 2 van deze maand zijn lOoste jaar mogl ingaan, de oude zeeman Gosse Woliers Kroon. Ofschoon door ziekie zeer verzwakt naar het ligchaan» maken zijne zintuigen daarop nog eene uitzondering terwijl ook zijn ver standsvermogen nog bijzonder helder is. Op vroegeren leeftijd voer bij gedurende eene reeks van 28 jaren ter zee doch was de fortuin hem niet zoo gunstig dat hij onbezorgd den ouden dag te gemoel kon gaan zoodat hij thans in behoefiigen toestand verkeert. Zijne betrekkingen zijn niet bijzonder talrijk, daar van de 11 kinderen, nog slechts 5, bene vens 17 kleinkinderen in leven zijn. Zijne vrouw heeft ook reeds den hoogen ouderdom van 83 jaren bereikt. V. Ct.) Voor eenige dagen zijn twee kolonisten van het geslicht Ommerschans gearresteerd en te Zwolle in verzekerde bewaring gebragt. De beide personen zijn in den morgen van den 3den April jl. geval juist op liet oogenblik dat een hunner eenige lucifers had aangestoken en daar aan een stuk papier had doen ontvlammen om er eene stroomijt op de hoeve van den hoefboer Mulder te Ommerschans mede in brand te steken, zoodal de brand alleen door de tijdige ontdek king is verhinderd. De verdachten hebben ter stond bekend, gezamenlijk het plan tot taand stichting te hebben beraamd en dat zij het wil den ten uitvoer brengen als "er menschen in de nabijheid waren, omdat het hun niet ledoen was om schade aan te rigten, maar om uit hel geslicht in de gevangenis te komen. Het. schijnt dat de in het gesticht gehouden table d'hóle hun niet bevalt waarover trouwens dan ook wel meer geklaagd wordt. - Gepasseerde weck kocht een bolerkooper te Tilburg op de markt van een boerin een weg boter welke bij opening bleek een groot ge deelte zout en water te bevatten. Daar hij nog maals de proef op de som wilde hebben liet bij op de weekmarkt, door tusschenkomsl van een ander, bij dezelfde boerin boter koopen om bij zich aan huis af te leveren. Doch al vorens men aldaar tot de betaling van den be dongen prijs zou overgaan wilde men de boter in bare tegenwoordigheid onderzoeken waarop zij het echter niet geladen had en het hazenpad wilde kiezen. De policie daarvan echter in tijds verwittigd was spoedig daarbij tegenwoordig en onderzocht de boter in haar bijzijn waaruit bleek, datdezelve nog erger dan de vorige v<»r- valscht was. Onze slimme boerin werd in hech tenis genomen doch nadat proc?s- verbaal tegen haar was opgemaakt voorloopigop vrije voeten gesteld. Men schrijft uit Maastricht van 3 dezer. Nopens den te Simpclveld geplcegden moord verneemt men nog het navolgende De ver moorde persoon noemde zich Brouwersen was kalkbrander en graankooper van beroep. Hij was als een geschikt en oppassend man be kend. De als medepligtig gearresteerde vrouw had hem onder voorwendsel hem eene bestel ling van kalk te moeten doen ten haren huize weten te lokken gelijk hij zich daar ook des avonds derwaarts had begeven. In het midden van den nacht hoorde een buurman uit dit buis een vervaarlijk geroep om hulp opgaan in het denkbeeld dat er brand in dit huis ontstaan was, haaste bij zich om te gaan helpen misschien ware de daad dan niet begaan doch zijne vrouw kreeg van schrik eene flaauwle zoodal hij haar niet kon verlaten. Intusschen had bet hulpgeroep opgehouden. De misdaad werd overigens niet onmiddelijk ontdekt maar wel eenige dagen later men vond hel lijk in eene sloot, in de weide, met een weinig aarde be dekt. Door de geneeskundige lijkschouwing is men lot de overtuiging gekomen, dat Brouwers tijdens hij begraven werd, nog niet dood was. Hij had zijnen ouden vader gedurende zijne laatste levensjaren ten zijnent onderhouden de oude man had hem daarom bij zijn testament boven zijne twee broeders bevoordeeld. Men gist dus, dal hebzucht en haat de oorzaken van den moord zijn geweest. In de woning der vrouw zijn een paar bebloede klccdingstukken gevonden. Men mompelt van eene vierde me- depligtige aan dezen moord welken men echter nog uiel op het spoor is. F R A N K. R IJIv. I'akijs 4 April. Heden morgen werd de terugkomst der eerste zwaluwen albier begroet. Zondag worden de concerten in de open lucht in de Champs lilysées hervat. Poor een vijftal straatwerkers die met hunnen arbeid bezig waren bij de voormalige bloemenmarkt voor de in aanbouw zijnde ge bouwen ten dienste der nieuwe reglbank van t.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1