fl°. 21. 11862 Woensdag 2 April. WOENSDAG ZATURQAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen 1 BONN E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden i,00. Franco per post f 2,25. Inzendirw'ler Advert Aangstr "orenvonr\0 nre'smorgens. V E R S C H IJ N T P Rl J S DER ADVERTEN T IE N. Gewonel21/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- et. Doodberiglenvan 16 regels af I behalve hel Z egelregi Zieuikzee 1 April. Gisteien en jl. vrijdag gaf' de heer Ketting met medewerking van de» heer Rosenveldt twee tooneelvoorstellingen. Dat het publiek op den eersten avond niet talrijk was opgekomen is wel niet te verwonderen daar het winter saizi en zoo goed als verstreken was. De lof, die men aan de uitvoering gal, vooral aan het nasi uk je Vrouwen zijn geen menschen had op gisteren atond een vrij talrijk publiek uitge lokt hetwelk zich dan ook niet te leurgesteld vond en zeker nog meer genoegen zou gesmaakt hebben indien kleine blijspelen waren vooraf gegaan in plan's van een drama dat zoowel wat de ruimte van het tooneel als de krachten van het personeel betreft toch niet naar eisch kon uitgevoerd worden. De heer Kotling heeft getoond in blijspelen geheel op zijne plaats te zijn en speelde in het nasluk zeer verdienstelijk. Daar men voornemens is op vrijdag avond nog een voorstelling te geven ten voordeele van den heer Rosenveldt die reeds 50 jarige toorieeldienst heeft en die wij dan nog rnet jeugdige kracht zullen zien werken zal het publiek zeker bij de gedachte aan het genoegen, dal hij in vroegere jaren op hel kermisfeest verschafte hem op zijn ouden dag gaarne een blijk van belangstelling geven eu op vrijdag avond zich in de Concertzaal laten vinden. ZiEitiKZEE, 1 April. Bij Z. M. besluit van 29 Maart no. 101 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg ter stand plaats de gemeente Aarde.nburg de heer G. Verdooren, caudidaai-notaris te Zierikzee. Zier ik zee 31 Maart. Heden middag had al hier hei volgend ongeluk plaats. De bootsman Ral met eenige matrozen bezig zijnde aan het fregatschip Catharina Maria een kluiverboom aan te brengen wilde het ongeluk dat door een onvoor zien toeval de kluiverboom losschoot en met alle kracht tegen het been van den boots man aankwam met dal ongelukkig gevolg dat gemelde bootsman zijn been brak. Genees kundige hulp is oniniddelijk ingeroepen, doch hij zal gedurende verscheidene weken niet in staal zijn zijn werk te doen. Middelburg, 26 Maart. Dezer dagen is de eerste lijst van deelnemenden aan het in Junij a. s. alhier te houden XVllde Nederlandscb landhuishoudkundig congres bekend geworden en men mogt tot genoegen bespeuren, dat dit getal reedsc. a.700 bedroeg. Hieronder telt men mannen van naam uit verschillende provinciën ook verscheidene Indische specialiteiten voor den kolonialen landbouw. Uit de noordelijke provinciën zullen velen hunne reis naar Engeland ueinen over Zeeland, daar er driemalen 's weeks eene stoomboot naar Londen te Vlissingen voorbij vaart. De door de Zeeuwsche maat schappij voor landbouw en de Zeeuwsche ver- eeniging voor tuinbouw te honden tentoonstel lingen beloven volgens de bekend geworden programma's allerbelangrijkst le zullen zijn waartoe de buitengewoon hooge prijzen veel zullen medewerken o. a. 270 voor paarden ƒ355 voor runderen, ƒ430 voor landbouw werktuigen, terwijl bij de laatste onder meerder uitgeloofd zijn twee gouden medailles, ieder van ongeveer ƒ100 waarde, 10 zilveren vergulde medailles, eenige zilveren enz. Ook de stedelijke regering schijnt niet achter te zullen blijven om de bijeenkomsten van het congres met eenige feesten als gewoonlijk op le luisteren terwijl de stoombootmaatschappij van Rotterdam op deze stad voornemens is de vracht been en terug in de «?roote kajuit gedurende de feest week te verminderen tot vijf gulden. Een en ander zal tnenig belangstellende uitlokken om nader met den gunstig bekenden Zeeuwschen landbouw kennis ie komen maken en te gelijk ook die door vele nimmer bezochte en vaak miskende provincie tc bezoeken. Zoo als men weet zal het voorzitterschap van hei congn s worden waargenomen door mr. R. W. AE. baron Sloet lol Oldhtiis die met mr. J. A. van Roijen en G. Lullenberg in 1846 het eerste congres heeft tot stand gebragt. Wij hebben vroeger melding gemaakt van ren belangt ijk vonnis uitgesproken door de arrondissements regtbank te Amsterdam met betrekking lot de volgende kwestie: Is door de woorden «waarop vervolgens door mij notaris, mede in tegenwoordigheid der getuigen dit testament aan de erflaatster is voorgelezen en onmiddelijk daarna en alzoo in presentie ais boven aan haar afgevraagd of het voorgelezene in duidelijke bewoordingen haren uitersten wil bevatte" de vervulling der formaliteiten voor- geschrevrn bij art. 986, al. 3 behoorlijk ver meld of moeten de woorden «door mij notaris" bij de vermelding der gedane afvraging uitdruk kelijk herhaald worden op straffe van nietig heid Dit vonnis waarbij deze vraag in laatst genoemden zin werd beslist, heeft sedert aan leiding gegeven tot eene menigte artikelen in het weekblad van het reyt. Thans vernemen wij dat eene dergelijke procedure bij de regtbank alhier dezer dagen is aanhangig gemaakt. De notaris die dit laatste testament had opgemaakt hei fi zich gevoet'd in de procedure. Het be hoeft geen betoog dal de kwestie te diep ingrijpt in de maatschappelijke orde om niet veel sensatie te verwekken. Van andere plaatsen wordt mis bm igt dal daar verscheidene procedures met betrekking tot deze reglsvraag wotden le gemoet gezien. [M. Ct.) Door Z. M, is bepaald dat de miliciens der ligting van 1861 ingedeeld bij hel wapen der inf. hel lsle2de en 3de reg. vest.-art. het korps pontonniers, het bat. mineurs en sappeurs, en de miliciens stukrijders behoorende tol de compagnien art transporttrein van hel reg. vefd-arl die nog ongekleed en ongeoefend zijn, den 22 Mei a. s. bij die korpsen in activiteit zullen moeten optreden ten einde daarbij ge kleed en iu ilen wapenhandel te worden ge oefend zijndi- door het departement van oorlog de militaire autoriteiten daarmede bekend ge maakt en bepaald dal al de lotelingen en nunonerverwisselaarsdie verleden jaar bij gemelde korpsen nog in reserve zijn gesteld zich op den 'A2 Mei a. s. in de hoofdplaatsen der provinciën moeten bevinden om van daar naar de standplaatsen hunner korpsen te ver trekken. Men schrijft uit Eindhoven van 26 dezer. Het is der justitie gelukt den dader van den mooid. II zondag op de 70jarige huisvrouw van den landbouwer l- Rots le Asten gepleegd, in handen te krijgen. Hel is eeu jongman van 22 jaren genaamd van Hugtenwonende le Asten; hij was eerst II. vrijdag ontslagen uit de gevangenis waar hij, wegens diefstal, zes maanden in eenzame opsluiting had doorge- bragt. Hij heeft zijne misdaad bekend. Des morgens was hij met de verslagene in de kerk geweest en zij was gedurende de late gods dienstoefening alleen te huis. Hij heeft haar eerst met een hamer op hel hoofd geslagen daarna toen hij zag dal de vrouw nog teekenen van leven gaf, haar den hals afgesneden en vervolgens eenige voorwerpen uit het huis me degenomen. Men schrijft uit Utrecht van. 29 Maart. Bij gelegenheid van het gedrang dat woensdag avond bij de jaarlijksche serenade plaats vond is een stuk balie aan het einde der nieuwe gracht naar beneden op de werf gestort een aantal menschen storie naar beneden Doge vallenen geraakten niet in het water doch kwamen op het zich daar langs bevindend ter rein te regt. Slechts ééne vrouw heeft hierbij eene verwonding bekomen de meesten kwamen met den schrik vrij Men schrijft uit Breda van 29 Maart. De krankzinnige Martina Wilshuisvrouw van Adriaan Sidkerbuijkdie dezer dagen te Ossen- drecht haar kindje van negen maanden Johanna Catharina genaamd om het leven bragt is he den hier doorgevoerd ten einde in het krank zinnigen gesticht te 's Hertogenbosch te worden opgenomen. Onder het naburig Gilze en Bijen is één tweede Engeltje van der Vliet in de wereld ge lreden. Eene boeren dochter van circa 14 jaar aldaar heeft nu sedert 14 dagen noch gegeten noch gedronken. Men schrijft uit Assen van '26 dezer. Gisteren werd alhier gevankelijk binnengebragt de persoon van E. 11. schaapherder le Buiner- veen als verdacht van zijne vrouw te hebben vermoord. Heden ontdekte men hij een bezoek in de cel waarin E. II. was opgesloten dat hij I zich door ophanging van hel leven had beroofd- Hierdoor wordt hel zware vermoeden dal op hem rustte bijna tol zekerheid. Men schrijft uit Hoorn van 27 Maart. De vischvangsl die langen tijd als het ware stil gestaan heeft, begint thans regt aan den gang le komen. Schollen en schelvisschen worden bij menigte gevanjjen en aangevoerd en bij men schen geheugenis weet men zich niet te herinne ren dat de schol in Maart zoo goed geweest is. Men schrijft uit Brussel van 29 Maart. Bij koninklijk besluit is eindelijk beslist omtrent het lot der veroordeelden van de zoogenaamde Zwarte Bende. Heden ochtend is aan B. Boucher en Augusle Leclercq le Charleroi de dood straf voltrokken. Aan J. Leclercq bijgenaamd le CrolléALeclercq bijgenaamd le PapaP. Boucher, L. Rabet. F. F. llutnnonA. Vanderavero en P. Vanderavero is kwijtschelding verleend van de doodstraf en deze veranderd in die van levenslangen dwangarbeid. ÖUITSCHLA-ND. Frankfort, 28 Maart. Uil Bern wordt de volgende bijzonderheid medegedeeld omtrent den heruchlen Schildknecht, die eene aanslag heeft willen plegen op liet leven des konings van Pruissen. Voor zijn vertrek uil Gossau naar Berlijn begaI hij zich naar het postkantoor aldaar, ten einde een briefte francet n, geadres seerd aan keizer Napoleon op welken brief natuurlijkerwijze geen antwoord door hem werd ontvangen. Hij werd le Gossau in l8i7 ge boren FRANKRIJK. De Fransche fabriekanten hebben in h°t afgeloopen jaar aan Italië 500,000 geweren en revolvers geleverd. De revolvers zijn van 11 loopen voorzien eeu dezer kan met schroot worden geladen. Luidens berigten uit Napels bestaan de rondzwervende benden thans groolendeels uil vreemdelingen. In de laatste dagen waren deze weer talrijker geworden. Vooral in de provinciën Capitanata en Basilicalc. Crbéo's bende bevindt zichtusschen Gravioa en Ahamuza. Men dringt bij de regering aan, aan deze toove- rijen voor goed een eind «e maken. Generaal Mac Clellan heeft eene dagorder uitgevaardigd aan het leger van den Potomac waarin hij de troepen hekend maakt dal weldra een beslissende veldslag zal worden geleverd. Eindelijk was voor het leger het tijdstip om voorwaarts le rukken aangebroken maar de manschappen zouden zich vele ontberingen en vermoeijende marschen moeten getroosten. Op 3 dezer was het leger der Zuidelijken hij Manassas 90,000 man sterk en met de beide vleugels 150,000 man die in den tijd van één etmaal op een punt konden worden vereenigd. Een gedeelte van de kanonneer-flotille der Noordelijken is den Mississippi afgezakt. In zijn dagorder aan het leger van den Po tomac zegt generaal Mac Clellan a Tot heden heb ik u in uwe legerplaats doen blijven om u in staat te stellen den opstand een doodsteek toe te brengen. Intusschen is een indrukwekkend artillerie-park in gereedheid ge bragt en het leger van den Potomac is nu inder daad een leger toegerust met een voortreffelijk materieel uitstekend gedisciplineerd en in het bezit van uitmuntende wapenen en uitrusting. Het tijdstip van handelen is gekomen. Ik weet dal ik de redding van het vaderland aan u kan toevertrouwen. Ik zal u aanvoeren legen den opstand en bid God dal bij het regt in 2ijne bescherming neme. W bar ik u ook hnncnvoere hoe vreemd mijne handelingen u somtijds moge schijnen herinner u allijd dal uw lol en hel mijne uaauw verbonden zijn. Al wal ik doen zal heeft sleclils ten doel u le brengen waar gij wenscht le zijn opeen beslissend slagveld. Hel is mijne laak u daar le brengen. Hel zal mijne zorg zijn en zij is dit abijd geweest een gun- sligen uitslag Ie bereiken met zoo weinig moge lijk verlies. Ik weel dat gij mij, zoo dit noodig zijn mogt voor de reglvaardige zaak zuil vol gen lol aan bel graf. God is met ons Ook nu nog wachi ons de viclorie Ik zoude niet gaarne zien dal gij hel doel meent te bereiken zonder eene mannelijke worsteling. Ik wil u niet verbergen (lal gij een dapperen vijand zult ontmoeten vijanden die uwer wel waardig zijn. lk zal van u groote en heldhaftige inspan ning vorderen snelle en langdurige mar schen ontberingen weiligt. Wij zullen die echter gezamenlijk doorslaan en na het einde van dezen droevigen krijg zullen wij lerugkeeren naar onze haardsteden, mei liet gevoel dal wij geen grooler eer kunnen verwerven dan hel Irolscbe bewustzijn dal wij behooren tol bet le ger van den Pulomac." JONGSTE TIJDINGEN New Yobk 20 Maart. De commodore. Dupont rapporleerd de inneming van Jackson ville en St. Augustein in Florida, als ook van bet fort Marione. Men gelooft dal de gouverneur van Florida aan de Zuidelijken de geheele ont ruiming van bet oostelijke gedeelte van JFIorida heeft aanbevolen. Aclvertentiën. Ka een langdurig smartvol lijden overleed heden, tot onze diepe droefheid, ons oudste Zoontje JOHANNES, in den jeugdigen leeftijd van 3 jaren en ruim 10 maanden. zlerikzee P.M. OOHTMAN JOHZ. 29 Maart 1862. W. OCHTMAN, DOCKHF.BR.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1