Xaturdag 29 Maart. 1862 WOENSDAG ZATURDAG. L Besturen en Administration Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen I BONNEMEN T S-P RIJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending Ier Advert.daags te voren, voor 10 ure'smorgens. VERS C HIJ NT: P RIJ S DER ADVERTENTIES. Gewonel21/cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve het Z egelregi: Va bü beste lager 8.80 8,30. ER roote 5 rt der :lburg •ijden. 5 5 iq» Irdag» j i/2 ure ogelijk re vau re voor ags ten j Vos. BEREND MARIN Go l)e Rürgemeesteb van Zierikzee, maakt bekend dat het kohier »an hel palentregtderde kwar taal van deze gemeente dienstjaar 18'll„ j den '21 dezer maand door den heer Commissaris j des Konings in deze provincie is executoir ver- j klaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen in deze gemeente ten fine van invordering inge volge de wet. 7.ier\kzee den '27 Maart 1862. h. c. caü. Ziebikzee, 25 Maart. Gisteren avond werd door liet alhier gevestigde Departement der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid eene vergadering gehoudenwelke werd bijge woond door 39 leden. Na voorlezing der notulen van de vorige ver gadering deelt de voorzitter mede dat aan de besluiten der vorige vergadering executie is ge geven en stelt hij voor, om de in de vraag- bus voorkomende vragen aan het bestuur ter beoordeeling te geven welke ter beantwoording geschikt voorkomen en alleen die, welke daartoe geschikt bevonden worden aan de vergadering mede le declen welk voorstel wordt goedge keurd. Wordt medegedeeld dat ingevolge kennis geving van het hoofdbestuurhet vau dit de partement ingezonden rapport nopens de duin beplanting in het tijdschrift der maatschappij zal geplaatst en een afdruk aan de Itooge regering titel verzoek hare aandacht op deze gewiglige zaak le vestigen zal toegezonden worden bij aldien daartegen bij dit departementgeen be zwaar beslaat. Nadat de stellers van liet rap port hierop zijn gehoord wordt besloten aan lo t hoofdbestuur mede te deelen dat ofschoon •l'l rapport oorspronkelijk niet voor de pers was bestemd, gcene bezwaren daartegen bestaan in dien het hoofdbestuur daaraan die waarde hechtmet toezending eener nota welke de stellers wenschen dat bij bet rapport alsnog ge voegd wor lt. Hierop wordt uilgebragt het rap port der commissie voor algemecne zaken be treffende de beoordeeling vau 25 losse stukjes betrekkelijk de prijsvraag uo. 5lti Op voorstel van een lid der vergadering wordt besloten het rapport aan hel hoofdbe stuur op le zenden mot de opmerking, dal dit rapport bel werk is, eener commissie uit hel departementals leverende de behandeling door «Ie algemcene vergadering van zulk een onder- Werp te veel moeijelijklteid op. I'.en ontvangen programma voor een le Zwolle te houden tentoonstelling van meubelen wordt gedurende de pauze ter visie gelegd om daarna in de boekerij le worden geplaatst. Ver volgens beantwoordt de commissie van kunsten enz. de vraag omtrent het bederf van steenen Welk antwoord ter visie voor belanghebbenden in de boekerij wordt gelegd. Wordt rapport uitgebragt namens de commissie van algemeene zakenopde vraag: «Werken stoomtuigen voor- of nadeelig op den welstand der met handen arbeidende klasse,'' hetwelk mede in de boekerij wordt geplaatst. Na eene mededeeling van den voorzitter wordt er pauze gehouden na welke eene verhandeling wordt geleverd ten onderwerp hebbende »den rijkdom in staathuis houdkundigen zin beschouwd" die de aandacht zeer hield geboeid en een vervolg was op eene vroeger gehoudene; Mover het regt begrip van waarde." In de vraagbus kwamen geenc vragen voor. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zierikzee, 27 Maart. Bij de heden alhier ge houden paardenmarkt zijn van weae de sociëteit Tol Nut en Genoegen aan de navolgende landbouwers prijzen en premien toegekend voor de schoonst gekeurde paarden le weten: voor het schoonst gekeurde 2jarig merriepaard aan J. v. d. Stolne le Ouwerkerk de prijs van f 4 en aan J. lieven sete Nieuwerkcrk de premie van f 2; voor den bes' gekeuvden tweejarigen hengst, aan J. Verjaal le Dreischor, de prijs van 5 en aan F. Lemson, te Brninissede premie van f 3; voor het schoonst gekeurde 4jarig rninpaard aan C. J. van der Have te Ouwerkerk de prijs van f 3 j voor hel schoonst gekeurde 3jarig ruinpaardaan C. J. van der Havete Ouwerkerk de prijs van f 3 en aan J. de Ridder le Noordgouwe de premie van f2; voor het schoonst gekeurde merrie-veulen, ge boren 1861 aan C. Gast le Noordwclle, de prijs van f 3 voor het schoonst gekeurde hengst veulen geboren 1861 aan Kooijman le Zie rikzee de prijs van f 3. Namens de gemeente Zierikzee was uitgeloofd aan den eigenaar van liet best gekeurde span akkerpaarden van 4 tot 5 jaren oud de prijs van f 15 welke is behaald door/. Koopman, te Nieuwerkerk. Van wege de /.eeuwsclte Maatschappij van Landbouw en Veeteelt aldeeling Schouwen en Dtiiveland was uitgeloofd voor hel schoonst gekeurde 4jarig merrie-akkerpaard aan Soeters te Kerk- wervp de prijs van f 6 en aan I Lievense le Nieuwerkerk de premie van f3: voor het daar aanvolgende best gekeurde 3jarig merrie-akker paard aan B. G. van der Have te Ouwerkerk, de prijs van f 4 en aan JScliikker te Zierikzee de premie van f 3. In den namiddag werd er masl geklommen waarvoor doelmatige prijzen waren uitgeloofd. De avond werd door de leden van genoemde sociëteit genoegt lijk bij den societeithouder B. 't Vermunt (in de sociëteit Concordia) door- gebragt alwaar de uitreiking der prijzen en premien plaats had. het provinciaal gercglshof in Zuid-Holland heeft uitspraak gedaan in tie zaak >an zijn exc. den minister van financiën contra |hr. mr. A. van Reigersberg Versluys en den heer G. de Bruyne als commissarissen van liet muziekgezelschap Uil kunstliefde te Middelburg ett heide laatsten ter zake van overtreding der patentwet, veroor deeld ieder in zeven geldboeten elk van f 25 en in de kosten Jl. dingsdag middag ten i'j, ore zijn Z. M. de koning, H. M. de koningin en Z. K. H. de prins aan Oranje met gevolg te Amsterdam aangekomen en betraden onder het gejuich eener talrijke volksmenigte het paleis. Kort daarop vertoonden HM. MM. zich op het halkon en werden op nieuw met uitbundig gejuich be groet. Dadelijk wapperde bij de aankomst van IIII. MM. behalve van de publieke gebouwen de vaderlandsche «lag van vele particuliere woningen. 's Avonds was er diner ten hove waaraan onder anderen deel namen de commissaris des konings in de provincie en de burgemeester en wethouders der hoofdstad. De miliciens der ligiing van 1861, die ten verleden jare hij de onderscheidene korpsen des legers ziju ingedeeld en daarna met groot verlof weder huiswaarts zijn gezonden zullen naar men verneemt, in hel laatste gedeelte der maand Mei a. s. bij hunne korpsen in activiteit moeten optreden om daarbij gekleed en geoefend te worden. Men schrijft uit Rotterdam van 25 dezer. Gelijk bekend is hebben hij het in de lucht springen van de kanonneerboot no. 2 gekom- mandeerd door den luit. ter zee der 2de klasse J. C. J. van Speyk, op 5 Febroarij 1831 voor de stad Antwerpen, slechts weinige van degenen die zich aan boord bevuilden hel leven gered. De laatste overgeblevene van deze H'iHem Fre- derik van der Heijden is heden alhier in liet Ledematenliuis overlelen. waar hij sedert den 9 Januarij 4858 verpleegd werd. Deo 25 April 1798 was hij hier ter stede geboren. Alen schrijft uit Gorinchcm van 25 dezer. Zondag avond is alhier door de politie gearre steerd en aan de militaire magt overgegeven de persoon van Johannes Sulgeus uit Utrecht, ko mende uit Algiers. Hij moet in 1856 volgons iiigewonncn information met pak en zak van zijn post uit Maastricht zijn gedeserteerd en heeft alsloen dienst genomen bij liet Vreemden legioen te Algiers. Verscheidene veldtoglen maakte Satgues mede gedroeg zich zeer goed en niogt zelfs de eer genieten gedecoreerd te wor den. Nadat hij eervol gepasporteerd was, ging hij op reis naar zijne vaderstad Utrecht om daar zijne familie le bezoeken, en men vermeldt het als eene merkwaardigheid dat hij den logt van Algiers naar Gorinchern (meest te voet) ge daan heelt in 31 dagen. Als een tegenhanger van hel gebeurde bij de VVaalsche gemeente te Haarlem meldt men uit Deventer dat vijf ouderlingen aldaar hunne kerkelijke betrekking hebben nedergelegd de wijl zij zich met de leerstellingen van een der predikanten van de moderne rigting niet konden vereenigen (.4. C.) Uit Zutphen meldt men 22 dezer. In ons graafschap heeft een landbouwer in de maand October 1861 een paar honderd aardappelen afkomstig van hel jaar 1869 bij eenige mudden van de inzameling van 1861 ingekuild. Ver leden donderdag maakte hij den kuil open en was niet weinig verwonderd, te bevinden dat de aardappelen van I860 geheel verrot waren doch dal zich leventin elk van dezen een nieuwe, geheel gave aardappel had gevormd. Ken inwoner der gemeente A tub -Harden- herg die ten vorigen jare voor de zesde maal met een jong meisje in den echt is getreden, heeft hel ongeluk dat sedert eenigen lijd ook deze vrouw in een kwijnenden toestand ver keert zoodat men voor haar leven vreest. Aan de zoogenaamde varkensziekte sterven in hel Ambl-Hardenberg nog al vele van deze dieren. Bijna niet een herstelt van dit kwaad. Uit Kindlieven meldt men van 24 dezer. Gisteren morgen heeft binnen de gemeente Asten eene verschrikkelijke gebeurtenis plaatsgehad. Eene 70jarige vrouw is terw ijl zij ziclt alleen te Ituis bevond op eene gruwelijke wijze ver moord de dader of daders welke lol dusverre onbekend zijn hebben vervolgens daar ten huize diefstal gepleegd. Men schrijft uit Harltngen van 23 dezer. In de vorige week moet hier een klein kind waarmede de moeder op straal wandelde ge stikt zijn in eett dol. .Aloge zulk een voorval alle buismoeders bedachtzaam maken er zijn weinige oogenblikken toe noodig om een kind te doen verstikken. Men schrijft uil Franeker van 23 dezer. Bij een apotheker hier ter slede vervoegde zich iemand die een tegengift vroeg tegen vergifti ging met lucifers zoo bij voorgaf, door zijne vrouw toegediend. De politie deed op aan sporing van den apothekeronderzoek in loco en nu kwam er een quasi corpus delicti voor den dag maar ook het bewijs dat de beschuldiger zelf de luciferkopjes in zijn eten had gedaan na het voor meer dan de helft te hebben genut tigd (natuurlijk zonder vergif). Do, man is eerst in verzekerde bewaring genomen, doch later heeft men den dwaas laten loopen. Uit Gent verneemt men dal de toestand aldaar vreeselijk is. Sedert eenige dagen ziet men de werklieden die geen werk hebben bij troepen van duizenden vereenigd en op liet volle van den dag door de stad wandelen hetgeen een des le diepereo indruk maakt omdat het in de grootste stilte geschiedt. Geen kreet noch beweging doen zich hooren. Indien sommige politieke belhamels op die lieden inv loed wilden uitoefenen hoe ware dan de maatschappelijke orde bedreigd De autoriteiten hebben reeds buitengewone maatregelen van voorzorg genomen. De civiele garde heeft zaturdag jl. de noodige aanschrij- vingsbiljetten ontvangen om gereed te zijn bij de eerste oproeping indien die manifestation zich moglen herhalen. Van de 40- a 50.000 fabriekarbeiders zijn cr nu 11,000 ten gevolge van de Amerikaansche crisis builen werk. Voor het eind der maand zal dat getal zeker aangegroeid zijn tot 15.000. In de afgeloopene week is te Antwerpen eene arme weduwe dood in haar bed gevonden men vermoedt dat deze ongelukkige aan eene hersenontsteking is overleden ten gevolge van bet misbruik van sterken drank. Ken kuiper te Caprijke heeftop eene publieke veiling, een eik gekocht die geschat wordt 208 jaren oud te zijn en waarvoor hij 742 francs heeft betaald. F R N N K. R TJK.. Pabus 25 Maart. Hel merkwaardigste en drukst besproken voorval van den dag is ook heden nog de terugkomst van den markies de Lavalette die, naar men verzekert te Parijs nieuwe instruction komt afhalen om ander maal met het hof te Rome in ernstige onderhan deling te treden. Tot grondslag der voorstellen van onze regering zegt men dat de beide adressen van antwoord op de troonrede zouden strekken dan is de regering levens gecenseerd te spreken uit naam van de natie. Ueeds bij voorraad kan men echter aan die onderhande lingen denzelfden uilslag voorspellen als aan de vroegere. Maar er is een punt dat op dit oogenblik de diplomatie ernstiger bezig houdt dan het Romeinsche vraagstuk welks oplossing men nu eenmaal gewoon is geraakt telkens verschoven te zien en wel de triomflogl die Garibaldi door Italië heeft aangevangen. Zoodra die generaal maar op het tooneel verschijntheerscht er merkwaardige spanning in de officiële wereld van verschillende landen. Ofschoon Garibaldi geheel toegetreden is tot koning Victor Emanuel vergeel men zijne republikeinsche antecedenten niet men ziet in hem den welligt verblinden, welligt door anderen geëxploiteerdcn vertegen woordiger der moderne denkbeelden van het nieuwere regt van de revolutie. In Garibaldidie door Italië trekt te midden der hartelijkste ovalien ziet men het beeld der revolutie dat telkens krachtiger wordt, dat zijn magt en zijn leven toont het is de democratische geest die triomfeert over do- feodale denkbeelden welke nog in een belang rijk deel van Europa nestelen, 't Is dus niet onverklaarbaar dat er eenige opschudding in de officiële wereld ontstaatnu Garibaldi in alle

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1