S°. 25, oensdag 26 Maart, WOENSDAG ZATUROAG. Bestureneu Administratie») I Bekendmaking. PUBLICATIE Birmenlandsche Tijdingen. I .1 II 0 N N E ME N TS-P R IJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagtte voren, voor 10 ure'smorgent. VERS CHIJN T: v- n, \l, v- m i P BIJS DEB ADVEBTEH T IE IS. GewoncX&jt cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigtenttan f6 regels a fi behalve hel Zegelregi. 3,25 *,00 >,80 3,00 1,00 ),00 3,00 3,00 3,00 4urs der burg den. daga 2 ure elijlc van voor 8 ten los» Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat beuren Commissarissen belast met bel toezigl over de Armenschool in deze gemeente eelie zitting zullen houden in de Regentenkamer van het Hervormd Diaconie Armenge- stichtlol het onliangen en beoordeelen der aanzoeken van ouders of voogden die verlangen mogten hunne kinderen, of pupillen op die school te zien toegelaten en wel op Zaturdag den 29 dezer maand des avonds ten 7 ure. belanghebbenden worden mitsdien uilgenoo- digd oin zich ten bepaalden tijde in het Armen- gesticht tot voorzegd doel aan te melden daar buitendien geene toelating op de Armenschool kan plaats hebben. 'Zierikzee den 19 Maart 1862. B. C. CAU Voorzitter. VKRDOOBKNfJ Secretaris. NATIONALE MILITIE Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op ari. 159 der wel van 19 Augustus 1861 Staatsblad no. 72) noodigett de lotelingen die verlangen bij de zeemilitie te dienen uil, om zich lot dat einde voor 1 April e. k. bij hen ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. Kn opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee 2(1 Maart 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CaU Voorzitter. YERDÜORKNf.d Secretaris. BEKENDMAKING. lie Burgemeester van Zierikzee, maakt bekend: dat het kohier no. 6, der Personele Belasting, i dieast 18s'/», op den I 2 dezer maand, door den heer Commissaris des Kooings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen in deze gemeente ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 24 Maart 1862. li. C. CAÜ. Men meldt uil 's ilage van 21 dezer. Heden morgen is de vroeger uitvoerig beschreven fraaije prachtbijbel met ebbenhouten lezenaar aan L. M. den koning aangeboden door eene commissiebeslaande uit de hoeren JL. Bernhardi Nagtegaal en J. J. H. Kemmer die zich daartoe des morgens ten 10 ure uit hel logement het Keizershof, op het Buitenhof, naar het paleis hebben begeven. De commissie beiast met de aanbieding werd aan het paleis ontvangen door twee van s kooings adjudanten en schaarde zicb vervol gens kringsgewijs in eene der zalen waarna Z. M. binnentrad. HD, werd toegesproken door den heer Bernhardidie op den aangeboden bijbel en lezenaar wees als hulde'des volks wegens de grootmoedige handelingen van Z. M. verleden jaar bij den watersnood. Tevens mogt de uitvoering ten bewijze strekken dat Nederland in dit opzigl niet voor het buitenland behoefde achter te staan. Blijkbaar getroffen nam Z. M. met de meeste welwillendheid het aangebodene aan en voegde er hij dat hij de woorden in de H. Schrift verval in '1 hart zijns zoons had ingeprent dal hij een geluk mogt smaken schaarsch een vorst geschonken van zulke treffende blijken van gehechtheid zijns volks te mogen ondervin den en Z. M. uitte den wenschdathel ge sprokene in deze bijeenkomst den volke mogt kenbaar gemaakt worden en gaf III). dank te kennen jegens allen die hadden medegewerkt om het doel te verwezenlijken. Hierna werd door den heer Bernhardi de wenscb geuit dat de aan Z. M. overgebragte geschenken in deze hofstad mogten worden tentoongesteld waarop door den kooing geen afwijzend antwoord werd gegeven. Deze plegtigheid welke door per sonen uit alle standen werd bijgewoond liet een diepen indruk op alle aanwezigen achter. Zij werd besloten met het zingen van het laatste vers van den I34slen Psalm; Dat 's Heeren zegen op u daal Zijn gunst uit Sion u bestraal Hij schiep 'l heelal, zijn'naam ter eer, Looft looft dan aller heeren Heer Het adres aan den koning van de te Delft woonachtige ouders en voogden, luidt als volgt: Sire! De ondergeteekendenouders en voogden van aan de koninklijke academie te Delftals kweekelingen of candidaat-ambtenaren stu derende jongelingen nemen de vrijheid U. M. met den meesten eerbied te naderen en een wel willend gehoor te verzoeken voor de bij hen tegen het koninklijk besluit van 12 Maart 1862, no. 43bestaande bezwaren. Dat besluitSirebeoordeelen zij niet in zijne strekking voor de toekomst; zij verlangen slechts dat daarbij niets teruggenomen worde van hetgeen in Mei 1859 na denraad van Male gehoord te hebbenwel onder zekere voorwaar den, maar duidelijk en stellig door U. M. aan de tegenwoordige kweekelingen en candidaat- ambtenaren toegekend werd. Die voorwaarden Sire zijn hunnerzijdsver vuld, de jongelieden hebben zich gewijd aan de beoefening van die talen en wetenschappen welke hoofdzakelijk in Nederlandsch Indië van nut kunnen zijn, terwijl zij reeds te ver in jaren gevorderd zijn, om nu of na volbragte smdie, ingeval van niet-plaatsing als ambtenaren, met verlies van geldelijke opoffering en tijd een andere loopbaan te kiezen. Zij mogten er dus op rekenen, en de toekomst der belanghebbenden is erop gebouwd,dat de regering van hare zijde niets van de gedane toezeggingen zou terug nemen. Die toezeggingen brengen mede dat hunne zonen en pupillen, die in September 1859, 1860 en 1861 ter opleidingtot Oost-Indische ambte naren aan deze academie kwamen uitzigt be houden op eene aanstelling tot candidaat-ambte- naar en vervolgens, na bekomen diploma, aan spraak hebben op benoeming tot ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Nederlandsch Indië. De jongelieden die in het derde studiejaar zijn, verwachten, hun inziens te regtkrachtens datzelfde besluitdat de aan hen tot heden ont houden aanstellingen als candidaat-ambtenaren, eindelijk uitgereikt worden; hunne aanspraak daarop dagteekent reeds van September 1861 sedert dat tijdstip tot heden zijn zij werkelijk in het derde studiejaar toegelatenzonder dat eenige storting van gelden gevorderd is; hierin liebben zij noodwendig gezien eene erkenning van dit hun regt. Ook is er zelfs onder het tegenwoordige ministerie blijkens dedoor den directeur der academie aan de belanghebbenden medegedeelde ministeriële aanschrijving van den 14 dezer, tot drie herhaalde malenden 31 Januarij 5 Februari) en 7 Maarthet noodige ter verkrijging daarvan gedaan, en dus nog eeneri geruimen tijd vó<5r de dagteekening van dit voor hen zoo grievend en hoogst nadeelig besluit. Die van het laatste of vierde studiejaar welke reeds in 1860 hunne aanstelling als can- didaat-ambtenaar verwierven hadden regt om, na voldoend eind-examen een diploma te ontvangen dat aanspraak ge"ft op eene zekere benoeming of wachtgeld. Alle deze uitspraken en aanspraken zijn ver nietigd. Zij vertrouwen Sire dat het boven aangehaalde voldoende is om aan ts toonen hoezeer deze maatregel veler belangen kwetst en zij verzoeken U. M. mitsdien hunne redenen en bezwaren in gunstige overwesing te willen nemen en te bepalen dat dit besluit niet op de thans bij de academie ingeschrevene kweeke lingen worde toegepast. Hetwelk doende enz. De hooge raad der Nederlanden heeft in de laatste dagen weder zeer langdurige bijeen komsten gehouden lol het onderzoek van hel ontwerp wetboek van strafvordering. De minister van justitie de heer Olivier heeft den 20 dezer de volgende circulaire gerigt aan heeren officieren van justitie bij de arron- dissements regibanken »llcl is mij gebleken dat bij overtreding van art, 89, tsle lid der instructie voor de bezoldigde rijksveldwachters dd. 8 Januarij 1858, aan deze beambten somtijds eene schorsing of inhoudingiaii iracletnenl wordt opgelegd belgeen in strijd is met de duidelijke loiter van gemeld artikel. Ik heb de eer u wel ed. gestr. Ie verzoeken bij voorkomen Ie over tredingen van bedoelden aard geene schorsing |oe te passen maar dadelijk een naauwkeurig onderzoek in te siellen en tevens'den overtreder in zijn belang Ie hooren. U wel ed. geslr. ge lieve vervolgens de daartoe betrekkelijke s:uk - ken vergezeld van Uwe beschouwingen door tusscbenkoinsl van den heer procureur-generaal, fungerend directeur van policie van u eds. ressort aau mij Ier beoordeeling en beslissing te doen toekomen." Naar men verneemt is dezer dagen bij bevelschrift der arrondissemenis-regibatik ie Middelburg de zaak van J. P. Smith, scheeps makelaar eu consul enz. te V-lissingeii thans gedetineerd in het huis van verzekering alhier, verwezen naar den procureur-generaal bij het prov. geregtshof in Zeeland. Uit ilergen-op-Zoom meldt men 20 dezer. Men schrijft ons uit bel naburige Ussendrecht dat de huisvrouw van zekeren Suykerbuysin eene vlaag van krankzinnigheid waaraan zij gedurende geruimen tijd lijdende was haar dochtertje van negen maanden door middel van een zakjo kaf heeft gesmoord. Door de alhier gestationeerde brigade kon. matéchaussees is deswege een onderzoek ingesteld. De te (iellevoetsluis aan boord van het wachtschip zich in arrest bevindende matroos C. J. Wilhelmusdie wegens manslag met voor bedachten rade begaan ter dood is veroordeeld, beeft van den koning gratie van de doodstraf be komen die straf is veranderd iu 15 jaren tucht huisstraf. Door regeulen van hel weeshuis in de /lijpe zijn op 14 dezer aan Z. Dden koning gezonden euwe aardappelen, i» Aug. 1861 gepoot ia kouden zandgrond en gerooid op 44 dezer. Zij zijn door Z. M. met welgevallen aangenomen. Uit Gorinehem meldt men van 21 dezer. Gisteren in den namiddag hebben zicb de heeren regter-coramissaris voor strafzaken in dit arron dissement substituut-officier van justitie cn substituut griffier bij deze regtbank begeven naar Streefkerk om aldaar een onderzoek in te stellen naar eene verduistering van goederen beboorenda tot den faillieten boedel van W. Vermey koopman te Streefkerk welk onder zoek bet gevolg heeft gehad dat heden in den vroegen morgen gezegde W. Vermey benevens zijne huisvrouw gevankelijk in het huis van arrest alhier zijn gebragt verdacht van boveu- genoemde verduistering. Men meldt uit Haarlem van 21 dezer. De aanbesteding der 30 paarden ten behoeve van hel alhier in garnizoen zijnde 2de regemeiil dragonders die op 10 dezer alhier heeft plaats gehad is door hel departement van oorlog toege wezen aan den beer H. Mollenberg te Alphen (Gelderland) voor/412elk paard. Den 18 dezer is te Alkmaar in hechtenis genomeu de schuitenjager Jacob Blij. Zijne buren die sindts eenige weken zijne vrouw niet meer zagen hebben zich aangaande baar lol zekerheid willen verschaffen en haar in deerniswaardigen toestand geheel van licht en nagenoeg van lucht verstoken gevonden irt een bergplaatsje onder de bedstede waar zij lot levensonderhoud niets anders dan roggebrood en water bad ontvangen. De justitie biervan onderrigtheeft de ongelukkige naar hel gasi- hnisdoen overbrengen en, behalve Blij ook zijn I4a lójarigen zoon uit een vroeger huwelijk doen arresteren. De officier van justitie Ie Almelo berigt dat op 6 dezer, door den heer .4. 5. Themans koopman en winkelier te Ootmarsum aldaar in de brievenbus is bezorgd een brief inhou dende 3 munlbilletleo elk groot 10, aau het adres van M. W. Cantor, ten huize van den heer Vredenburg op de Hoogstraat te Amster dam welke brief niet aan b'et adres is bezorgd, Meu schrijft uil Franeker van 57 dezer. Gisteren ontmoette men op een der kunstwegen teil noorden dezer stad een zonderling rijtuig zonder paarden, stoom of wind voortgedreven en dal toch zeer snel vorderde. Tweepersonen, in dit nieuwe middel van vervoer gezeten veroorzaakten al zittende door middel van bet nedertrappea van wippen die beweging deze wippea zijn op eene vernuftig gedachte wijze aan een zigzagvormige as bevestigd weike de raderen ronddrijft. De rigting van het rijtuig wordt aangegeven door een voorrad waaraan een stunrkruk is bevestigd. Dit rijtuig is ver vaardigd door II. Reisma architect en timmer man te Beetgum, Uit Nijmegen meldt inert van 22 dezer. Voor een paar dagen meldde men uit Harderwijk dat de aanvoer van bukking zeer gering was thans worden zij in groota hoeveelheid alhier aangevoerd en tegen 10 cents de 14 stuks van de hand gezet. Den 16 dezer had. de veldwachter van Boxtel van Beek genaamd in de gemeente Liompdo eene ontmoeting die hern hei leven had kunnen kosten. Op surveillance zijude werd hij eene bende van 10 it 12 jagtstroopers gewaar zijne heldhaftigheid spoorde hem aan om deze zamouroiiiiig te aebtervolgeuofschoon alleen gelakte het hem na eene worsteling een der belhatnersvan der Schoot genaamd iu hauden te krijgen ja inel levensgevaar want schot op schot vloog door de luchtde bagel echter gelukkig langs zijne ooren men spande zemen om den arrestant zijne vrijheid terug ie doen geven hetwelk echter niet gelukt is deze buitengewone inspanning cn kracht ge.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1