Advertentïën. Zeetijdingen Ver voer-Sfiddele n Onder du bekwaamste artislen van den heer lievz bevindt zich sedert twee jaren te Herlijn de beeldsclipone en schier roekeloos stoute kunstrijdster miss Ella. Twee jaren lanjj ontving zij van eene menigte aanbidders allerlei fraaije en kostbare geschenken en een zeer rijk heer een der voornaamste bankiers te dezer stede verhaalde op geheimzinnige wijze en met half geuite en toch verstaanbare noorden, dat bij diep deelde in de gunsten der schoone miss Ella. Eensklaps verwisselde de voorgewende miss dezer dagen baar custuum met een ander hetwelk meer gepast is voor de sexe waartoe zij behoort want sedert kort Vertoont de heer Omar zich in zijne ware gedaante en rijdt nog slechts in vrouwen-costuum wanneer het vooraf is aangekondigd. Niettegenstaande nie mand meer eenig geloof hecht aan de bewering van den bewusten bankier is zijn crediel ul. aan de beurs er nie( door gedaald. Voor eeo paar dagen werd te Konings bergen een stuk opgevoerd waarin de vol gendc woorden door een der acteurs werden gesproken en verbazenden bijval verwierven »Nu zoudt gij nog wel willen weten waar al bet geld blijft Den mond houden en betalen betalen dat moet gij doen.'' De toespeling op de tegenwoordige omstandigheden was te duidelijk om niet door een ieder begrepen en met genoegen te worden geboord. Te liuhrort heeft een zoon zijnen 72-jari- gen vader wegens schulden laten gijzelen. Vader en zoon waren vroeger in handelszaken geassocieerd na oulbindin'g der compagnieschap bleef de vader den zoon een zekere som schul dig, en om deze betaald te krijgen heeft de zoon het middel van lijfdwang te baat genomen. FRANKRIJK. Parijs, 14 Maart. 7.oodra in bet wetgevend ligchaam de discussie over de Rotneinschc kwestie gesloten en de financiële paragraaf aan de orde van den dag was gesteld is ook uil du tribunes bel talrijk publiek van heeren en dames verdwenen. Deze hebben een toetlugls-oord gevonden in bet paleis tan justitie waar beden de zaak is behandeld van Catherine Bermen bijgenaamd Katty beschuldigd van in eene vlaag van jaloezij baren minnaar (graafde Bertier) Ie hebben vermoord. De beschuldigde is geheel in het zwart gekleed met wankelende schreden en betraand gelaat do gercglszaal binnengetreden belgeen up bel publiek een zeer goeden indruk heeft gemaakt. Zonder aar/elen heeft zij schuld bekend maar ver klaard zich geeue rekenschap te kunnen geven van de wijze, waarop zij tot h"l plegen van hare misdaad gekomen is. Hel hof heeft de beschuldigde veroordeeld tot tien jaren dwang arbeid. Uit Konstantinopel meldt men van 13 dezer. De provinciale leening wordt overal geregeld betaald, fn Griekenland zijn de ge beurtenissen bij voortduring van groot gewigl doch zij oefenen geen invloed uil in Epirusen Tbessalië welke gewesten in rust verkeeren. tegen het einde der tnaand zullen nieuwe maatregelen toegepast worden. De regering beeft 311,000 man opgeroepen alleen om de kaders van het dienstdoende leizer aan te vullen, tol wier vermindering men cenigen tijd geleden om financiële bezwaren was ov ergegaau. G ROOT-B RIT T A N NI EN Vteu schrijft uit New-York van I dezer. De tijding der inname van Nashville door de Federalen is officieel bevestigd. Er loopt een gerucht, dat generaal Bacil do Geconfedereerde!) te Murpheesbore omsingeld en hun een termijn van twee dagen gesteld heeft om zich onvoor- waardolijk over te geven. Generaal Banks is aan het boofd der Federale troepen de Potomac overgetrokken bij Haipers's Ferry en heeft Boliviar en Cbarleslown in hel graafschap Shenandoah bezet, 'te Federale troepen had den bij bun voortrukken nog geen tegenstand ontmoet. Men gelooft algemeen dal de gebeele feger- magt der Federalen eene voortwaartsche bewe ging maakt, omdat hel overzenden met den telegraaf van militaire berigicn te Washington verboden is. De Gcconfedereerden die'Co lumbus ontruimen, moeten zich terugtrekken op een eiland, 45 mijlen lager in de Mississippi ge legen, hetwelk die rivier bestrijkt. De Federalen hebben de gemeenschap lusschen Paluski en Savannah afgesneden en drie batterijen met zwaar geschut opgerigt. De generaal der Federalen Curtis heeft FayclteviUe iu Arkansas bezi t. De Geconfederecrden hadden die stad in brand gestoken, (let leger onder generaal Price beeft zich op Indtaanscb grondgebied teruggetrokken, Do zending van den heer Scolt naar Mexico is uitgesteld. JON GSTE TIJDINGEN Turijn 17 Maait. De Diritto bevat ceno proclamatie van Garibaldi waarbij bij de Italianen aanspoort de slagtnffers der over strooming te Weenen en elders bij Ie slaan. Hij zegt onder anderen dal bel lijd wordt de broedermoordende twisten der natiën waarop de tirannen steunen te doen eindigen. Kagusa, 16 Maart. Bij bet binnenrukken van Zubzi hebben lusschen de Turken en de opstan delingen eenige schermutselingen plaats gegre pen. Vucalovicb trekt zijne troepen te Pristina bijeen. De onderhandelingen lusschen Omer- paclta en de opstandelingen zijn afgebroken. We derzijds maakt men toebereidselen lol hervatting der vijandelijkheden. Mirco is benoemd tot be velhebber der Monleiiegrijusche troepen. Krieveu uit «lava. Legislators should pause when a theory strike them as a truism and when apparently promptness in con ception may be folowed by instant action. Principles abstractedly wise become onwisse-if circumstances make them inpracticable and thoug just in their essence they may be essentially unjust in their application. THOs. COLLEY GRATTAN History of the Netherlands.) IV. Laat mij hier herinneren hetgeen nimmer genoeg kan worden herhaald, dat de Europeaan op Java hetzij fortuin moet maken hetzij peneioen moet kunnen verdienenHet klimaat heeft de pogingen van acht geslachten van Nederlanders om zich hier te bestendigen te leur gesteld. Elk te huis varend schip, elke terugkeerende mail-boot, voert de aan lever-, milt- of ingewandsziekte lijdende slagtoffcrs van het Oost- Indisch klimaat naar Europa tot herstel van gezondheid (1) en dit wordt hier zóó algemeen gevoelddat een ieder er naar streeft, om zoo spoedig mogelijk weg te komen. Hoe menig militair of beambte i9 door kwalen verhinderd zijnen tijd uit te dienen en acht zich nog gelukkig zoo hij met spoedig naar Europa te gaan er het leven af kan brengen. Een ge neeskundige van groote reputatie op Java, dr. C. Waitz be weert het mogelijk Ie zijn voor Europeanen in Indie televen en zich van de ziekten des lands vrij te houden, mits zij de voeding de kleeding en de gebeele levenswijs van den inlander aannemenmet vermijdiug van vleeschspijzen en alles wat naar de Europesche voeding zweemt; doch andere genees- heeren van niet minder grooten uaamo. a. dr. W. Bosch laatstelijk chef van de geneeskundige dienst in Neêrlandsch Indie, verklaren dat zelfs die levenswijs zoo min als iets anders in staat is den Europeaan tegen den vernielenden invloed van het klimaat te behoeden (zie o a. het Balaoiaasch Tijd schrift v. N. I. 8e jaarg. 9 en 11 aflevering) (2) Hoe nu met deze den Europeaan zoo schadelijke eigenschap van het Indisch klimaat welke over gan9ch tropisch Azie wordt waargenomen en voldingend bewezen wordt doordien er welligt zelfs niet een enkele blanke familie wordt aangetroffen, die zonder van tijd tot tijd in Europa verblijf te hebben ge houden, hier het derde geslacht heeft bereikt de voorspelling van dr. van Hoëvell althans van .de Indiërte rijmen is-. dat onze kleine maar nijvere en volhardende natie bestemd is in het verre Oosten een groot en bloeijend rijk te vestigen hetwelk eenmaal de bewondering zal opwekken van geheel de beschaafde werelderken ik niette vatten doch de daadzaak door mij aangevoerd, ligt bloot voor het oog der wereld. Indien de heer van Hoëvell er niet mede bekend iszijn „geniale vriend" dr. W. Bosch kan hem gemakkelijk alle noodige inlichtingen geven als zijnde deze voor zooveel ik weetde eerste die „door cijfers" heeft aangetoond dat de blanken op Java in het derde geslacht uitsterven. Deze bijzonderheid van het klimaat is van een alleruit9tekendst belang in alle discvssi'ên over het al of niet behouden van het kuituur stelselwant er volgt onvermijdelijk uit dat de Europeaan op Java altijd een vreemdeling is; dat de Europeanen, die vrije landelijke ondernemingen op Java zochten voor dit land niet anders zijn kunnen dan de plaag der sprinkhanen. Zulk een éphémère bevolking van vreemdelingen is door geen gouvernement te controleren, terwijl daarentegen de gouver nement-contractanten binnen zeer bepaalde kringen beperkt, gemakkelijk aan vaste regels te onderwerpen zijn in hunne betrekking tot de inlandsche bevolking en derzelver hoofden. Ik aarzel dan ook niet deze grootedeze gewrqtige waar in den lande ten dringendste aan te bevelen. De liberalen hebben indertijd blaam zoeken te werpen op het gouvernement wegens de schaarschteof zooals zij het noemden hougersnood in Daraak. Zij hebben daardoor het beste argument geleverd tegen de toelating van een vrije lande lijke industrie. Zoolang het cultuurstelsel bestaat is het althans mogelijk voor het gouvernement om voor een voldoenden rijstbouw tot voeding van de bevolking te zorgen doch bij een vrije industrie is zulks tea eeneninale ondoenlijk om de zeer tastbare reden dat algemeen belang in zulk een staat van zaken algemeen voor dat van individu's zal moeten wijken. Thans beroepen de liberalen zich er op dat vrije onder nemingen in de tabakscultuur meer tabak hebben opgeleverd dan die der gouvernements-contractanteuwat willen zij daarmede bewijzen De Javaan die jaarlijks djagong boonen (1) Zie een ingezonden stuk in den Java Bode van 76—31 Augustus 1861, no. 66 en 67, onder het hoofd: „Het ge wennen aan eene andere luchtstreek in verband beschouwd met de landverhuizing en met het verschil der mensclienras9en." (2) Welk geleerde zal het ons verklaren waarom men in Oost-Indie, volgens het advies van den heerWaitz, des mid dags gelijk een Javaan met sarong en kabaaij aan te bed dient te liggenwaarom men zich hier voeden moet met hetgeen overal elders slechts als ziekenkost wordt gebezigdterwijl men in West-Indie den geheelen dag door naar behooren ge kleed kan zijn en zelfs op den middag zonder hinder te voet her- en derwaarts kan gaanmet behoud van een even krach tige spijsvertering als in Europa waarom in één woord het verzengde deel van Amerika een eigen bevolking heeft van onvermengd Europesch bloeden echter op Java of iD eenig ander deel van Indie of van tropisch Afrikaeen zoodanige bevolking niet kanontstaan Wie de oplossing hiervan wil beproeveuzal ze zeer waarschijnlijk vinden in het heerschen van ihoessons in .Indieterwijl het warmste deel van Amerika gedurende het geheele jaar door een zuiveren passaatwind verfrischt wordt. of paardenvoeder voor zich plant, om het te verkoopen is even goed gezind tabak te planten. De vraag is simpelof het niet beter is contracten uit te geren dan de vrije cultuur aan te moedigen in een land als Java waar waarachtige en werkelijk vrije cultuur d. i. zonder bijstand of dwangmid delen hetzij van het Nederlandsche hetzij van het inlandsche bestuur, en behoorlijk belast tot stijving van 'slands kas niet kan gedreven worden door Europeanen dewijl het dezen niet om eeu magtig bestaan te doen kau zijn maar wel om fortuin te maken -Als de vrije tabak tevens voordeel zal afwerpen voor den Staat dan kunnen de voordeelen welke er voor den Europeaan overblijvenniet genoeg zijn om hem naar Indie te lokken zoodat de industrie zal overgaan in han den der Chinezen. Tabakkoffijcacao en dergelijken meer behooren tot de'minst laborieuse koloniale producten; zelfs de tot den laagsten staat teruggezonken neger9 in het weer galoos vruchtbare Haïti kweekten zeen in alle tropische landen waar handenarbeid minder en minder verkrijgbaar wordt door de bemoeijingen van de sloopers, nemen zulke takken van cultuur toe ten koste van die van de suikerof schoon de vrije koffijcultuur zelfs in Ceylon niet kan bestaan, zonder eene commissie tot aanwerving van buitenlandsche koe lies (3)niettegenstaande dat heerlijk eiland geen suiker produ ceert en de vroeger tijdens het gezag der Hollanders op dat eiland, zoo rijke kaneel-cultuur door de hervormingen der propagandisten van de Westelijke beschaving onder een volk hetwelk voor hervormingen niet geschikt isgeheel te niet 1 s gegaan. Vrije cultuur op Java, een inbreuk makende op het cul tuurstelsel, behoorde zoolang dit laatste bestaat, zorgvuldig te worden geweerd. Niet in het voordeel van individueel belang verdedig ik het cultuurstelselmaar wel in het belang van Nederland en Java Wèl ware het geweest voor beiden indien het Gouvernement onverwrikt ware voortgegaan om overal waar er gelegenheid ▼oor vrije cultuur bestaat contracten uit te geven. Wat mij betreft, het raakt mijne belangen nietwelk stelsel men adopteert. De liberale heer van Hoëvell in plaats van mij te wederleggenvaart tegen mij uit (zonder zelfs mijn naam te kennen) als een kortzigtigeh oudgasteen wanhopig con tractant of een onverbetelijk despoot, die slechts blok en rotting als spoorslag tot arbeidzaamheid kenten na aldus zijn hart lucht te hebben gegeven(zie Tijdschr. voor Ned. Ind.Oct. 1861 pag. 257) grijpen zijne vingeren de lier van den wand om zich een loflied te zingen onder het hoofd „Ned. Indie en de heer van Hoëvell(zie de Indiër van 9 October no. 19) Intusschen behoorde hij welligt beter dan menigeen te weten dat onze private oogmerken eigenlijk niets toe of afdoen aan de oplossing van het groote vraagstuk van hetgeen Nederland en Java het beste dientmits onze argumenten goed zijn want als de belangen des lands van bijzondere oogmerken afhingen zullen zij ligt mogelijk de prooi zijn niet van den eerlijkste maar van hem die zijne booze oogmerken het behendigst weet te bedekken. In Indie, wordt o. a. gezegd, bestond vroeger geen intellec tueelleven. „Er was geen spoor van drukpers te vinden en „Indie telt tegenwoordig verschillende redenerende dagbladen «tijdschriften en menige leesinrigtingenwaar alle Ned. en „vreemde werken worden aangetroffen. Aan den heer van „Hoëvell kan den naam van grondlegger der Indische intellec- „tuëele ontwikkeling niet worden ontzegd." (4) Vervolg in een volgend nummer) (3) Zie het hoogst belangrijk artikel van de hoofdredactie van den Javabode in no. 91 van dat blad, dd. 13 Nov. jl onder het opschriftde koffijcultuur in Nederland en in Brilsch-Indie. De secretaris der Ceylonsche commissie heeft onlangs een ver- geefschen werftogt gedaan op de vaste kust. (4) „Ain9i l'égoiste ne trouve „Rien de beau rien de bon, n'e3t jamais satisfait „II condamne tout, et n'approuve „Que ce qu'il dit ou ce qu'il fait DrooT. Zójarige Echtvereeniging VAN J. H. ÖCHTMANJohz. EN A. A. BORRENDAMME. Getrouwd W. W. VEROUIJiV, van Rotterdam en P. J. OCHTMAN. Ziekikzee, 15 Maart 1862. van de afdeeling SCHOUWEN en DUIVELAND der Zeeuwsche .Maatschappij van Landbouw, op Donderdag den 'J0 Maart e. k. des namiddags ten 1 ure ten Huize van W. G. Zanrvoort te Zierikzee. Punten van Behandeling Rekening en Verantwoording over het alge- loopen jaar. Benoeming van Leden voor het Afdeelings- Besluur. Mededeeling van het Verslag bedoeld bij avl. 27 der Statuten. Ingekomen stukken enz. Zierikzee, 17 Maart 1862. De Secretaris der Afdeeling voornoemd H. G. MULOCK HOUWER. Zierikzee 18 Maart. Binnengekomen Grondwet kapt. T, C. Kamcninga van Java. Brouwettsiiaven, Gearriveerd: 14 Maart. Nederland en Oranje L. F. van Ruijven Rotterdam Soerabaija gesleept binnendoor van Hellevoet. 14 Maria Anna J. D. vauMonnoui Batavia Rotterdam. 15 EliezerW. Darnell, New-Castle lirouwershaven 16 Madura li. A. F. van Bruggen Batavia 17 Caroline C. D. Allcoek Guernseij beiden naar Rotterdam. 17 Nederland J. F. MeermansRolt. New-York gesleept b.nnendoor van Hellevoet. 15 Uitgezeild: Stad Dordrecht, J. H. Sluit Dordrecht Londen. Prijzen der effecten te Amsterdam. den 17 Maart 1862 Nederland""Werkelijke Schuld 2l/,pct dito dito 3 dito dito 4 Amortis. syndic. 3'', Rusland bij Hope 1798/1816 5 dito 1828/1829 o bij Sticglitz. 5de ieen. dito 6de leen. 1855 5 Leeniug 1859 3 Leening i860 dito i bij Hope 4 Gert. van ass. 6 Poolseheschalkist oblig. 4 Aandeel groote Russ. spoorweg a f 236 volgefourn. 6 Oostenrijk Weenerbank bij Goll.en Co. 5 dilo dito 4 Metaliek 5 dito 2'/, dito, rente Amsterdam 5 dito nationale Weener-aand.fi 0 500 ,L. i860 5 Portugal Buitenlandsch van 853 3 dito van 1836 a 1859 3 Spanje Buitenlandsch 3 Binnenlandsck S l Buitenlandsch 3°/0 nn 2 ROTTERDAM. 17 Maart 1862. II mt-'V, 7-01 m, 93 i02'.( 101',I a9:8 89% 7r° 75'-,a /19H;, 441/, 84'/, 70 57 V„ PI 04 15'/, 44»/,, 5'J'V 48 42'/, Heden werd ons ouderhart diep ge troffen door het treurige berigt dat onze geliefde en veel belovende Zoon CORNELIS ANTHONIE, 3de Stuurman op het Barkschip N. LeTckerland, Kapt. Hofman, den 28 Augus tus 11. ter reerle van Sanghai, in den jeugdigen leeftijd van ruim 19 jaren op eene noodlottige wijze zijn leven heeft verloren. Zwaar treft ons deze slag maar wij hopen te berusten in den wil van Hem, die niet antwoordt van Zijne daden. Dreischor L. VKRJAAL. 15 Maart 1862. M. VERJAAG, Gokmans. De Ontvanger Griffie» van de Polders Schouwen Burgh en Westhmd, noodigt alle Houders van Obligativn lasten die Polders uit om de INTREST-COU PONS niet later dan op de vervaldagen ten zijnen Kantore te ontvangen zoo mede om bij het aanbod der INTREST-COUPONS voor 1862 de Slrooken over te leggen om een nieuw stel COUPONS bij iedere Obligatie voor 1863 en vervolgens te verkrijgen. win DITO POLDER de Eter Bannen lil». ,-n Buiveland. TARWEZceuwsch Vlaamsch en Overmaasohe bragt alleen voor tie zwaarste en blankste partijtjes vorige prijzen op de gewone en mindere kwaliteiten die slechts matig gevraagd werden moesten om op te rniroen, 10 a 20 ceuts lager los ge laten worden. De puikste partijtjes f 10,50 a f 12,60; min dere f 10.25 a f li,40. ROGGE Vlaamsch. en Overmaasche onveranderd, f7,25 a f8,90. GERST .winter f5,20 a f6,60; zomer f5 a f6. HAVER korte f 3,40 a f4 25 lange f2,50 a f3,50. ERWTEN groene f 10 a f 12 groote f 11,50 a f 14. PAAliDENBOONENf 7 50 a f 8.30. Van meekrap werd heden redelijk geveild en had tot vaste prijzen een vrij goeden omzet plaats. Vlas met aanhoudende vraag tot ongeveer vorige prijzen. dienst lusschen Middelburg en Rotterdam. van Rot ter dam Donderd. 20, 'smorg. 10' 4ure Zaturdag 22, 10 »/4 Dingsdag 25, 's midd. 12 Woensdagl9,'smorg. 6 ure Vrijdag 21, 6 Zondag 23, 6 De diligence zal van. Zierikzee 2 uren na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam '/j uur na de afvaart der stoomboot rijden. dienst lusschen Goes en Rotterdam. Donderd 20, I Zaturdag Van Goes: Woensdag 19, 'smorg. 5 Vrijdag 21, 5 diensl tusschen Vlissingen en Rotterdam. 's morg. 93/4 10'/, Van Vlissingen des maandagswoensdags en vrijdags 'smorg. ten 8 ure Van Rotterdam deB dingsdags donderdags en zaturd. 'smorgten 8'/2 ure De afvaart der Btoomboot vaa Botterdam is zooveel mogelijk in verband met den trein die des morgens ten 0,10 ure van Utrecht komt'. De diligence rijdt van Zierikzee des morgens ten 9 ure voor deafvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 10 V* ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. do Vos.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 2