SOCIËTEIT TOT NUT M GENOEGEN, i Advertentiën. AA A BEST EDI A Wind-K oren molen, BEESTIALEN, Bouw- en Weiland, Zeetijdingen 2> B( Vervoer-Middelen. koninklijke troepen teruggeslagen vóór dal zij de grenzen bereiklm cn naar het meer Tclole leruggelrokken. JOISGSTE TIJDINGEN New-York 26 Februarij. Omtrent de ont ruiming van Nashville door de Zuidelijken en de bezetting dier plaats door de Noordelijken zijn nog slechts tegenstrijdige geruchten in omloop. Men verwacht intusschen, dat hel in de nabijheid dier stad lot een veldslag zal komen. Voorts loopt er een gerucht, dat de armee aan de l'orlo- mac weldra eene voorwaarlsche beweging zal maken. lU'lcven uit,Java. Legislators should pause when a theory strike them as a truism, and when apparently promptness in con ception may be followed by instant action. Principles abstractedly wise become unwiseif circumstances make them impracticable aud though just in their essence they may be essentially unjust in their application. THOs COL LEY Git ATT AN (History of the Netherlands). III. Het komt mij voor dat de liberalen zich te veel laten weg slepen door de philantropische excentriciteiten van hnnne huren over liet water, zonder te bedenken dat deze maar al te dikwijls het teeken dragen van hunne sterk geprikkelde levenswijs. Den slavenhandel in plaat9 van de misbruiken er van te weren hebben zij als barbaarsch afgeschaft en nu wordt ten gevolge van dien maatregel den negers in Afrika, bij duizenden gelijk slagtvee de hals afgesneden. Den uit voer van negers als vrije werkliedeu kannen zij niet dulden maar r.ij zien er geen bezwaar in ecu volk met al de afgrijse lijkheden van den oorlog te bezoeken alleen om het gebruik van hel ligchaam en geest bedervende heulsap op te dringen. Zij noemen zich de verdedigers van het geloof en zij bevechten Christenvolken om steun te geven aan den stupiden Maho- medaan wiens dierbaarste wensch is het Christendom van de aarde te verdelgeu. Dit zeer vrije volk, hetwelk de Ieren iredurende de laatste anderhalve eeuw in een staat van slavernij heeft gehoudeu niet veel beter dan die van de negers in Wesl-lndie heeft het sedert eenige jaren behaagd te schimpen en te smalen op onze behandeling van den Javaan ofschoon het lot van dezen door de best behandelde Iersche kern te benijden was. Het is de deugd de kracht en de roem van het cultuur stelsel, dat het gevestigd is op de gewoonte, dezeden en de gebruiken vau den inlander zonder die in eenig het geringste opzigt te kwetsen Gezworen vijand als de Javaan is van elko zelfs de geringste innovatie, en met den onoverwinne- lijken afki erdieu hij voor elke soort van hervorming koes tert. had het stelsel nimmer kunnen reüsseren indien het met één enkel zijner vele vooroorcleelen io strijd ware geweest. De zegepraal, met de invoering van dat stelsel behaald, be hoort aan het Gouvernement alleen zonder dat de Vertegen woordiging er eenig het minste deel aan gehad heeft, fnder- daad is het ook in de magt alléén van een eenhoofdig be stuur, om onder eene Aziatische bevolking landbouw, handel en nijverheid in het leven te roepen en onder den prikkel van zijn gezag den hoogsten trap van ontwikkeling te doen bereiken. De Javaan heeft het toch met alle tropische Aziaten gemeen dat hij geen andere beweegreden tot arbeiden erkent dan de voldoening zijner dringendste behoefte, en, voor het geen daaraan nog tc boven gaatvrees voor zijne oneerdere üe hoofdregel van alle militaire discipline voor het krijgsvolk te land eu te water in het beschaafde Europa welke onze Christenbroeders vaak met slagen, d. i met ligehaaui9fol'e- ringen moet worden ingedreven, namelijk „gehoorzamen zonder betoon van ontevredenheid staat hem als van nature in de ziel gegrift. Goedheid en toegevendheid in zijne meerderen beschouwt hij als zwakheid en boezemt hem kleinachting in j maar den heerscher die hem de scherpte des zwaards vertoont vereert hij tot aanbiddens toe. Hij moet door vrees bc- heerscht worden, gelijk hij alléén door vrees beheerscht hen wie het lot van hem afhankelijk maakt Den dief die hem besteeltde vrouw die hem ontrouw isden man die hem bedriegt, steekt hij dood, vermoordt hij niet zelden met de uitgezochtsfe barbaarschheid (1) In Europa is het gebleken dat" wreedaavdige strafoefeningen de volken in het kwade verhar den onder de Aziaten is het even zeker gebleken dat zacht aardige wetten de misdaad vermeerderen. Vrees alleen strekt den Aziaat tot rigtsnoer zijner daden. De liberalen mogen zich tegen deze waarheid verzetten zooveel zij willen maar zij wordt bevestigd uit degeschiedeuis zoowel als uithet dageiijksch leven der Aziatische volkstammen van Belgrado af tot aan de Iudisch; zeeën. De Europesche reiziger in Klein Azie in Hindostan of in Java ondervindt hetzelfde onvermogen van het ■overal elders zoo magtige „geld en goede woorden" om geholpen te worden al ware het tegen den hongerdood; doch het ge ringste teeken van gezag of magt te bezitten, brengt den Oos terling aan 2ijue voeten. Deze geaardheid te verklaren is ons onmogelijk, maar zij be staaten om die te veranderen zal waarschijnlijk het werk van eeuwen vereischt worden. Dat de Javaan niet werkt om zijnen toestand te verbeteren heb ik reeds vroeger gezegd, (zie Neder I. Indie van 1861 no. 3437 Moet hij eeu feest of slamaitan geven hetwelk de FIadat hem in ontelbare gevallen voorschrijft, en heeft hij geen crediet om geld 'daartoe op te Demenkan hij het niet ter leeu of in voorschot krijtten heeft hij niets van waarde om te verpanden in 't kort blijft hem geen ander middel over om eenige guldens in hatideu te krijgen dan te werken dan ja dan kan men hem zich voor een veertien dagen zien inspannen om daarna weder zoo veel te langer uit te rusten want elke afwijking van den gewonen sleur zijner levenswijs veroorzaakt naar zijn'begrip onfeilbaar ziekte, tenzij hij zijn verloren rust weder inhaalt. De geringste ongewone drukte in onze woningen werpt het geheele personeel der bedienden om beurten voor een paar dagen op den rug, uithoofde van hetgeen zij tjapé noemen J)it gevoel van ligchaamszwakte en spoedige uitputting van den Javaan ontstaat ongetwijfeld grootendeels door zijne voeding welke genoegzaam enkel uit rijst bestaathetwelk volgens het gevoelen van scheikundigen het minst versterkende is van alle (1) Ik heb eens vier jaren in zekere streek van Java ge- wooud waar de bevolking niet als bijzonder moordzuchtig be kend was en echter werd er binnen het rayon van een Engelsche mijl gemiddeld maandelijks één moord gepleegd. Op zekeren morgen vond men slechts weinige passen buiten mijnen tuin, een menschenvoet uit den grond steken het was die ecner vrouw welke des nachts een arm en eene borst was afgekapt daar deze wonden niet onmiddelijk doodelijk waren ivas zij zeer waarschijnlijk nog levend begraven. De moord was een daad van jaloezy, bedreven door eene vrouw, bijgestaan door haren broeder. granen (2)doch het is eene voeding die het klimaat hem voor schrijft, eoi dus kunnen wij hem ook in dit opzigt niet her vormen want zooals onze Verdienstelijke geneeskundige en ver maarde naturalist dr. J. Bleeker zegt: „bezit de rijst voor den „Indiër de voordeden van het brood, zonder deszelfs nadeelen; „voedselrijk eu ligt verteerbaar .beantwoordt zij ten volle aan ,.de veveischtcu die de vocdselstoffen in deze gewesten behooren „te bezitten. Het is het voedsel hetwelk in Indie het ligchaam „het best in stand houdt, de te greote veDeusiteit des bloeds, „de te groote vetheid des ligchaams voorkomt, de hier zoo al gemeen heerscheude voorbeschiktheid tot lever-, milt- en in testinaal ziekten weert, terwijl het bovendien met de arrowroot, „onder de Diaetetica boven aan staat." (Zie Tijdschrift van Neêrl. Indie 1844.) Intusschen Iet uu eens op het wonder door middel van het cultuurstelsel uitgewerkt. Deze, volgens Prof, Mulder „veer- Icrachtlooze wezens naar ligchaam en naar geestwie de arbeid zwaar valt -,voor wie vermaningen, bedreigingenja zelfs de zweep niets haatin een woord „de Javaan" heeft zich met den zwaaretcn van allen landelijken en fabriekmatigen arbeid, dien van de suiker den zwaarsten arbeid vooral onder de bran dende keerkringszon zoo zeer verzoenddat hij niet alleen zonder morren maar zelfs met de opgeruimdheid van goed behandelde Europesche matrozen of soldaten, de hem gegeven orders ontvangt en zijne dagelijksche taak volvoert Inden tijd van vier maanden is geheel deze arbeid voleia- digd in welken tijd hij van veertig tot honderd guldens ont vangen en genoten heeft, waarna hij zijn tweede gewas gaat planten hetwelk ziju eigendom is gelijk daarna de Sawah's voor de voeding van zijn gezin voor het geheele jaar Zou men niet zeggen dat dit stelsel waardig is met eerbied te worden overdacht? Zoo ja, welke heillooze zucht i9 het dan die de liberalen aandrijft het te vernietigen Is het Anglomanie? Is het zucht om de 1'ngelschen te. behagen, dewijl de2e ons uit afgunst cn onwetendheid over het cultuur stelsel hekelen Ontbreekt het ons aan den moed om zelf standig te zijn De liberalen zijn vermoeid van het oude wonder en willen nu eens op hunne beurt mirakelen doen door den Javaan het ga hoe het wil te hei-vormen De geleidelijke werking van het cultuurstelsel ter bereiking van dat oogmerk willen zij niet afwachten neen zij willen die werking" als met ge weld in het leven roepener moet een revolutie plaats grijpen de stroom eener Europesche volks verhuizing moet naar Java geleid worden om door het overwigt onzer zeden onzer religieonzer gebruiken den Nadat en den Islam der Java nen die gedurende drie eeuwen den invloed van de Europesche beschaving wederstond, als voor een stortvloed te doen wijken, want zeggen zij ofschoon zij verzuimen het bewijs te leve ren „de tijd is gekomen voor vrije landelijke industrie op Java]" Maar van waar dezen haast Dat ongeduld om te hervor men Is het omdat het mensch-onteerendc cultuurstelsel van Ierland eerst gisteren hervormd is Doch dat van Italië niet minder verslavend dan dat van Ierland is meen ik nog in volle werking (3), en de liberalen zullen den Javaan in •zedelijke ontwikkeling toch wel niet boven den Italiaan willen stellen Het zon niet zeer gunstig spreken voor den iuvloed der westersche beschavingals na zoo veel eeuwen de Italiaan nog beneden den Javaan zou staan Men verbeelde zich ds gevolgen van een eiland als Java, met eene bevolking van elf millioen inlanders behalve Chinezen en Arabieren te doen overloopen door een troop van eenige duizende Europesche fortuinzoekerseen gemeiuzden volks hoop met en zonder geld, van begeerte brandende om lan delijke en andere soorten van ondernemingen te beginnen 1 Moge men ook al aannemen dat de thans verwachte land verhuizers minder woest zullen zijn dan de Spaansche avontu riers in de nieuwe wereld, zij zullen niet minder dan deze trachten de inlandsche bevolking voor zich te laten dood werken door te speculeren op de geldzucht der inlandsche hoofden want zij hebben haast en moeten spoedig terug naar Europa. - De Chinezen zullen natuurlijk met de Europeanen concurreren en er is geen de minste twijfel aan of zij zullen het op den duur van de blanken winnen. Maar men zal de vrije industrie regelen door de wet! En wie zal er voor de naleving van de wet waken Als de Javanen werkelijk vrij zullen zijndan dient men de inlandsche hoofden te ontslaan en als de industrie vrij zal zijn dan dienen ook de Nederlandsche beambten te worden ingerukter zal ook geen geld wezen om hen in dienst te hou den als deGouvernements-inkomsten van het cultuurstelsel niet meer bestaan. En wat aan te vangen met de inlandsche hoof den de élite van de natie, meer dau honderd duizend man sterk zonder inkomen En hoe de bevolking zonder het inlandsche bestuur in orde te houden? Op alle zulke kwestien levenskwestien wel te verstaan antwoorden de liberalen in den geest van Mattheus VI 35 „Zijt dan niet bezorgd tegen den morgenenz. (N. D. v. 's Gr.) (2) Van de rijst zegt onze beroemde scheikundigeprof. J. G. Mulder: „de Javaan die rijst als uitsluitend voedsel „nuttigt, mist veerkracht van ligchaam en van geest; zijn „arbeid valt hem zwaar; vermaningen bedreigingen ja zelfs „de zweep alles baat niets want datwaarin geen vatbaarheid „huisvest om geprikkeld te worden, antwoordt op geenen prik- „keleu verder „rijsteters kunnen die mate van ontwikkeling „niet deelachtig worden, waarvoor zij vatbaar zijn noch stof felijk noch geestelijk(De voeding van den neger in Suriname (3) The general system puts the -Italian agriculturists into the position of the French Metayers, the ancient coloni partiariiand the Medictarii of the Dark and Middle Ages. The landlord furnishes the ground, the cattle and implements, and receives annually from the tenant a fixed proportion of the fruits. In the majority of caces his share is as high as a half of the grain crops and it seems nowhere to fall lower than a fourth part. By law the coloui are usually tenants (removeable) at will The farms held on these hard terms are in most states extremely small, indeed mere crofts scarcely two acres the cottages are hovels; the peasants are scarcely in a better state than Irish labourers they have no savings, aud can never im prove their condition. (NB. Dit is geschreven van een Christen volk in het beschaafd Europa anno 1841). Experience has shown that this state of things is quite consistent both with industrious agriculture and with close population; but it is as certainly very disadvantageous to the people both as to wealth and intellect and very far from being favorable to their morals. Italy and the Italian Islands bij W. Spalding, vol. Illp. 224. Family Library. New-York. Harper and brothers. 1843. Bijzondere en algemeene kennisgeving der bevalling van eenen welgeschapen Koon van A. C. VOKSTHEUVEL la BRAND, ZtERIKZEE, HaRINCK. II Maart 1862. De Ontvanger-Griffier van de Polders Schouwen Bur/jh en Westland noodigt alle Houders van Mbli&'atien lasten die Polders uit onj de INTREST-COU PONS niet Infer dan op de vervaldagen ten zijnen Kantore Ie ontvangen zoo mede om bij bet aanbod der INTBEST-COUPONS voor 1862 de Strooken over te leggen om een nieuw stel COUPONS bij iedere Obligatie voor 1863 en vervolgens te verkrijgen. ivo DITO POLDER tie Vier Kannen in Ouivelanrt. op Zaturdag 22 Maar! 1862, te Brouwershaven van een nieuw t" jtlaatoen GKRWUIW met hijlcveriag van SI ITKS5JAI.KI waarvan Bestek en Voor waarden Ie bekomen zijn bij E. W, MUS Tim merman te Zierikzee. De aanwijziging zal plaats hebben op den dag der Aanbesteding, des morgeus ten 9 ure. Aanbesteding 11 ure. ALGEMEENE VERGADERING op Donder dag den 13 Maart 1S62. des middags ten 12 ure ten Huize van den Heer M. AUGUST IJiV in de Sociëteit »de Kroon tot het vaststellen van het Programma voorde aanstaande Paarden markt benoeming van Keurmeestcren ballo tage van Leden enz. enz. Namens de Directie J. LANGOUMOÏS de DOLS. Secretaris. Ten overstaan van een bevoegd Ambtenaar, zullen de Heeren Jonkheer Mr.J.S.BOElJEen D.yas dhr VLIET, als onherr. gemagiigden van L. de KOK naar aanleiding van art. 1223 van het Burgerlijk Wetboek op Dingsdag den IS Maart 1862 des middags ten I 2 ure in het Logement van den Heer M. Augustijn, (e Zierikzeepubliek presenteren te verknopen Eene Steenen staande op den Wal aan de noordzijde der Stad Zierikzee genaamd «/tel Hart," kadastraal be kend onder sectie A no. 234. 2. Eene aanzienlijke K .1 K V K K B.I bestaande in WOONHUIS on ERVE mm daar aan bchoorende Gebouwen staande in de l'osl- slraat te Zierikzee sectie A no. 12 it). 3. Eene #3 BS 17'3-TPK Bl B.I of Sinelaveit- molm en gevolgen staande en gelegen iu hel Paardenslraatje te Zierikzee sectie A no. 592 en 4. Ecu Hl'IS cn BRP, slaande en gelegen als voren sectio A no. 591. Nadere Information ten Kantore van den Notaris Mr. C. van der LEK de CLEIICQ te Zierikzee. De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke der Erfge namen van wijlen de Weduwe ABU. STOUTIES- DIJK op de Hofstede door baar bewoond nabij het dorp Slave.:isse op Woensdag den (9 Maart 1862 des morgens ten 10 ure publiek presenteren Ie verkoopen: BOUW- en MELKGEREEDSCIJAPPEN en HUISRAAD Breeder bij biljetten te omschrijven. De Erfgenamen »an wijlmi de Wol- Edele lieer C. »an de STOLPE \lz. zullen op Woensdag den 9 April 1862 des voormiddags ten 9 ure, inde Herberg bet Veer huis bij C. HoiiCK te Bruinisse (en overslaan van de Notarissen Mr. C. van der LEK nu CLERCQ en D. Q. de JONGE van der HALEN publiek presenteren te verkoopen Diverse WOONHUIZEN SCHUREN en TUINEN, slaande en gelegen in de Gemeeule Bruinissemitsgaders 50 ISusirl-prs SS Roe- don 25 Ellen nitiniintend gelegen in de Gemeenten Bruinisse en Nieuwer- kerk in Duiveland. Breeder bij biljetten te omschrijven. LUST der PRIJZEN van de LOTERIJ van HANDWERKEN en VOORWERPEN getrok ken in tegenwoordigheid van den Notaris Mr. J. J. ërmerins en getuigen op de navolgende nommerste weten 1 46 100 130 184 214 247 283 316 2 56 103 131 188 216 250 284 317 7 58 105 132 189 217 258 288 324 8 60 111 136 190 '222 260 290 326 14 67 114 137 192 224 262 292 329 16 69 117 138 193 '225 263 293 330 18 70 118 140 198 226 264 295 22 71 120 143 199 229 266 300 24 73 123 150 201 231 269 301 30 84 124 157 202 232 273 303 32 88 125 164 203 238 277 305 33 89 126 166 205 239 278 306 38 96 128 173 207 241 280 307 39 99 129 175 212 245 281 310 De belanghebbenden worden verzochtbunne getrokken Prijzen legen liet vertoon der Loten op Donderdag den 13 Maart 1862, te doen afhalen van half drie tot half vier ure in den namiddag. Zierikzee 10 Maart 1862. Uit naam derjDireclie Mevr. deCRANE, geb. EbmerinS. 7 8 9 9 8 8 Brouwershaven, Gearriveerd: Maart. Pride of the Wear, S. Yaughan Odessa Leonie Céline J. M. Conan Redon, Antoja J. ,1. Lindalh Odessa Guurlje en Maria J. Kruijl, Ba'avia, allen naar Rotterdam. Hauswerlhe P. II. Korf Odessa Schiedam. Uitgezeild Jubileum 3. G. Kimme, Rotterdam New-York. Slacl Dordrecht J. 11. Sluit Dord recht Londen. Per het schip Guurlje en Mariakapt. J. Kruijl, zijn van .iava aangebragt gepasporiecrde Afrikaausche militairen Prijzen der effecten te Amsterdam. dei) 10 Maart <862. Nederland Werkelijke Schuld dito dito dito dito Amortis. 9yndic. Rualaud bij Hope 1798/I81Ö dito 1823/1829 bij S tinglit z. 5de leen. dito 6de leen. 1S55 Leening J859 Leeniug 1860 dito bij Hope Cert, van aas. Poolscheschalkist oblig. Aandeel groote Russ. spoorweg a f 236 volgefourn. Oostenrijk Weenerbank bij Goll.en Co. dito dito Mstaliek dito dito, rente Amsterdam dito nationale Portugal Spanje Buitenlandsch van 833 dito van 1856 a 1859 Buitenlandsch Binnenlandse}: Buitenlandsch 3"/0 nn ü'/jpet. 63 Va 3 75'.., 4 «Ma 3S 93 5 102' 4 5 5 79A8 5 92 3 59» 4 89 721-g 4 72 Vg 6 -3^ 4 57 »/8 5 191 5 - 4 5 2 5 69"/,» 3 SO'Sz.a 5 400 3 45V„ 3 44°).fl 3 53-/4 3 Va 2 43 ROTTERDAM, 10 .Miart 186J. TARWEZeeuwseh Vlaaraseh en Overmaasche waren de puikste soorten 20 c. honger gemakkelijk te verkoopen goede en puike f 12,10 a f 12,30; mindere f9 a f 11,30. ROGGE Vlaamsch. eu Overmaasche 10 c. lager f8,40 a f8,80. GERST, winter f6 a f6,70; zomer f4.70 a f5,70. HAVER korte f 3,40a f4; lange f2,50 a f3,50. ERWTEN f 10,25a fII,25 groote 11a f 12,50. PAARDENBOONEN, f 7,70 a f8,50 7.ee doo vim 3. 1 4. I gepl li zijn ucmsi I opet IVi tol ■rui I Dl Secr zing sclnc tnidi dienst lusscben Middelburg en Rotterdam. 'van "Rotterdam. Donderd. 13, 's morg. 6 ura L_. Zaturdag 15, 6 Dingsdag 18, 8l(2 van Middelburg Woensdagl2, 's morg.^81 aurc Vrijdag 14, 10 Zondag 16, 11 dienst lusscben Goes en Rolterdagi. J Van Rotterdam. Bi Donderdag 13, Maandag 17, Van Goes: 'sraorg 4 Woensdag 12, 's morg. I Vrijtlag 14, bn\ jaar' iMa: ,^deze: dal plein; dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Ven Rotterdam •les dingsdags donderdag! en zRzUrd. 'smorgten 81/2 uri Van Vlissingen des maandags, woensdags en vrijdags 'smorg. ten 8 ure De afvaart der stoomboot vau Rotterdam is zooveel mogelijk'; in verband met den trein die des morgens ten 6,10 ure van Utrecht komt, De diligence rijdt van Zierikzee des morgens ten 9 ure voo: l deafvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags tn L< Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de VoS'

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 2