21. oensdag 12 Maart 1862 WOENSDAG ZATURDAG. zee. ten. 70 n. Besturen en Administratiën AANBESTEDING- Binnenlandsche Tijdingen. Bui tenia ndsche Tijdingen r 1862. Frenk. Slolpe, C. van Velde. erhout. dc n Tak New- irdrechl. alwijk ICellc, A. v. d. 68' 7y-' 102=s 79% I 02'8 89% 72",, 72"/, .3-4 57 Vs j/ !903'4 I I 24'%, I 5G,5i,n f SÖ5 45% j 44 148 I 43', 8 ike1 en Mudde. 1 8,25 - 12,50 18 00 0,00 - 11,00 - 0,00 0,00 17,00 0,00 terdam. I BO H H E ME H TS-P RIJS. Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingler Advert.daagste voren, voorlO ure'smorgens. VERS CBIJN Ti P RIJ S DER ADV ERTEy T IE y. Gewone 12'/» cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglentan 16 regels a f 1 behalve het 7.egelregt. ie m,d lorg. 103/4 ure ^Biièci. noi'g. 0 e afvaart der a Middelburg Imboot rijden, rdam. Ir dam. morg. 5 6 lerdam. erdam s donderdags rgten &'y2 me A. de Vos. Hurgemekstisr en Wethoudrks van Zierikzee zijn voornemensop Woensdag den 19 Maart aanstaande des middags len Naadhuize in bet openbaar aan te besteden Het maften van een nieuw tl A AIM* WEHH. met Toebehooren voor de toldeur van een der rottegaten van het digtste Sas. De Bestekken zullen op den '2 dezerter I Secretarie verkrijgbaar zijn terwijl de aanwij- zint? Hoor den Gemeenie-Bouwmeester zal ge- schieden op Zaturdag den 15 dezer des voor- middags ten 11 ure. Zierikzee den 7 Maart 1862. B. C. CAU Voorzitter. JPNKIIMhBINS Secretaris B R K E NDMAMNG. Burgbmrkstkr en Wethoudkus van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat KARKL M.ANiNl verzocht heeft om in zijn woonhuis wijk 0 no. 405, Begenboogstraat al hier een BAK UVKN voor eigen gebruik daar te stellenen roepen mitsdien diegenen op welke artegen eenig bezwaar mogten willen in brengen om in een geburen-verhoor op woens- dag den I 2 dezer des middags ter vergaderhamer van het Gemeente-Bestuur te verschijnen ten einde in hunne belangen te worden geboord. Zierikzee den 5 Maart 1862 B. C. OaU Voorzitter. J. P. N. KR M blilNS Secretaris, Zierikzee III .Haart. Uit eene in de Middel- burgsche Courant geplaatste bekendmaking van den inspecteur van bet lager onderwijs in Zeeland blijkt dat de voor deze provincie benoemde commissie lot het afnemen der examens ter evkrijging van akten van bekwaamheid tot het geien van school- en van huisonderwijs zal bijeenkomen op Woensdag den 2d April 18(52 en volgende dagen in het lokaal der voormalige üekenkamer in de Abdij (e Middelburg en dal de dagen en uren waarop de verschillende adspiranlen zullen moeten verschijnen hun later idoor de dislricls-schoülnpzietiers zullen worden opgegeven, De belanghebbenden zullen zich I [vóór of uiterlijk op den 9 April e. k. bebooreu aan te melden bij den schoolopziener ian bet district waa rinzij wonen, of van buiten 's lands komende, voornemens zijn z.cb te vestigen uiet opgaaf ian de akte die zij verlangen en uiel overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne ge boorte-akte alsmede van de akten van be- kwaamheid of van algemeene toelating die zij reeds mogten hebben verkregen. Door den minister van binnenlandscbe zaken zijn krachtens magtiging verleend door den koning zekere sommeu ler beschikking der inspecteurs van hel lager onderwijs gesteld (en einde kleine tegemoetkomingen aan de ijverigste kweekelingen welke van het ten hunnen be hoeve gegeven onderwijs in 1861 hebben ge bruik gemaakt te kunnen toekennen en wan neer zich daartoe de behoefte doet gevoelen ook ecnige. hulpmiddelen voor het aan hen te geven onderwijs aan te koopen. lie tegenwoordige minister van binnen- latidschc zaken heefi dezer dagen op de hem ge dane vraag, of verplaaising ian hulponderwij zers bij openbare scholen mag geschieden zonder overleg met den hoofd-onderwijzer en den di strict schoolopzienergeantwoord, dat zoo danig overleg hem noodzakelijk voorkomt daar anders aan den hoofdonderwijzer iemand legen zijn zin, en met wien hij niet overweg konzou kunnen worden opgedrongen. Z. j Exc heeft in dien zin dan ook eene aanscbrijviug gerigt aan de gemeentebesturen. X. M. heeft benoemd tot griffier bij het j prov. grreglshof in Zeeland jhr. ntr. IV. C. de Jonge, thans subsi.-griffier hij hetzelfde hof. In no. S3 van de Landbouw Courant wordt uit waarnemingen en door cijfers op merkwaar dige wijze aangetoond hoe zeer hel mishande len van sldgtvee nadeelig werkt op het gewigt der dieren. Deze belangrijke waarschuwingen worden besloten met deze woorden Onze Nederlaiulsche slagters hebben geen llaauw be grip van de verliezen welke zij zich zeiven be rokkenen door het mishandelen het vertnoeijen door overdrijven en vooral door het beest achtige uithongeren lot vermindering van den accijns en dit verlies is des Ie aantnerkelijker naarmate bet vee van betere hoedanigheid is." Zoo sommige slagters dit al welen is het niet oveibodig dat zij hunne kennis ook aan hunne bedienden metledeelen. Door deskundigen wordt verzekerd dat de laatste vorst een nadeeligen invloed op de veldgewassen heeft uitgeoefend, bijzonder is dat het geval met wintergerslen koolzaad waar van men vreest dat vele stukken zullen omge ploegd moeten worden betrekkelijk den staat der wintergranen wordt ook aan de Veend. cl. uil het Oldambl gemeld dat op de kleigronden de wintergerst alles be halve voordeelig staat. Nog minder is het ge steld met hel koolzaad dal op sommige plaat sen reeds zooveel geleden heeft dal hel land hier en daar wortll omgeploegd, beide gewas sen schijnen door de (weede wintervorst zoo zeer te zijn aangedaan dat men ze in sommige ge meenten reeds door zomergraan moet laten ver vangen. De ligyptische tarwe is overal mislukt, de inlanilsche daarentegen staat tamelijk voor deelig. In die gemeenten waar men ook zand gronden aantreft, is het insgelijks goed gesteld melde rogge. Men schrijft uit liotlerdam van 7 dezer, i De oudste inwoner van onze volkrijke gemeente, de bekentle Jacob Former is morgen 104 jaar oud. Men moet tot leedwezen bierbij voegen dat bij zeer ziek en zwak is geworden zoodal er geen grond bestaat om te verwachten dat deze man die door zijn zeldzaam boogen ouder dom en ijzerslerk gestel belangwekkend is ge worden nog lang in het land der levenden zal blijven. Den 7 dezer beeft onder Dubbeldam aan dun Zuidcndjjknabij Dordrecht, eene droe vige gebeurtenis plaats gehad welke maar al te vaak voorvalt, i.ene arbeidersvrouw verliet in den namiddag van dien dag hare woning om eene boodschap in de buurt te doeneen knaapje van 8 jaren met een jonger zusje van b a 4 jaren achterlatende. Hoe de zaak zich heeft toegedragen weel men niet, maar zooveel is zeker dat korten tijd daarna bel jongentje naar buiten geloopen isroepende dat zijn zusje in den brand stond en dat de op dit geroep toege snelde buren en moeder bet meisje vreeselijk door vuur verminkt terugvonden. Geneeskun dige hulp is ingeroepen doch te vergeefs het qngelukkige slagtoffer is reeds bezweken. Men schrijft uit Leyden van 7 dezer. Een werkman van de fabriek «de Nijverheid onder Oegslgeestheeft dezer dagen op eene hoogst treurige wijze den dood gevonden waaromtrent de volgende bijzonderheden wor den medegedeeld Leenden Rijsdam en Hendrik Hogervegl, beiden 2 i jaren oud en oppassende werklieden in de genoemde fabriek waren als zandschippers werkzaam voor den grindweg die van iloogmade in de rigting van Leyden wordt gelegd daar de werkzaamheden in dc fabriek eerst met April kunnen beginnen zijn velen der werklieden elders bezig. Maandag avond, na de lossing hunner schuit, hebben beiden zich in bet vooronder ter rus'e gelegd nadat zij wegens de koude wcêrsgosieldheid het luik geheel hadden gesloten. Des nachts is Hogervegl ontwaakt; hij gei oelde zich in eeuen niet gunsligen toestand maakte met moeite het luik open en ondervond dat de lucht hem goed deed waarom hij op tien wal is blijven been en weder loopen tot den morgen niet vermoe dende dal zijn makker Rijsdam gestikt was. Hij vond hem dood. Zijne ouders verliezen in hem een goeden zoon ert de fabriek «de Nijverheid'' een ijverig werkman. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 6 dezer. Eeltige dagen geleden vertoonde zich bij den burgerlijken stand alhier een sergeant der Pauselijke Zouaven in garnizoen Ie Home roet verlof uit Home naar deze stad gekomen om naar zijne overtuiging het vaderschap van een kind Ie erkennen flat onlangs hier van eene jonge dochter uit eene fatsoenlijke familie werd geboren welke laatste bij hare bevalling overleden is. De sergeanl-zouaaf is ecnige zoon eener aanzienlijke en vermogende familie uit Belgie bij welke de moeder van zijn kind als kaïnenier diende hij werd op haar verliefd en met het stellig besluit om haar te huwen deed hij haar voorloopig in een kloosterlijk op- voedings-gesticht opnemen tol hel aanieeren van talen en verdere kundigheden om in de wereld volgens haren toekomstige» stand te kunnen verschijnen. Hij weid triller door zijne familie en vooral door zijne moeder in zijn voornemen bestreden en zoodanig tegengewerkt, dal hij van een huwelijk met zijne h minde moest afzien en ten gevolge van dien nadat bij haar hier gebragt en voor haar onderhoud gezorgd had naar Home reisde en dienst nam onder de soldaten van 'L. H. den paus die men Zouaven noeuil. Daar werd hem kennis gege ven van de bevalling zijner geliefde tevens van haren dood en de overblijving van zijn kind; dat te verzorgen dreef bum uil Home naar s Hertogenbosch. .Met de erkenning van dat kind had hij voornamelijk deszelfs onbezorgde toekomst op hel oog ingeval van zijn overlijden of sneuvelen voor den vijand. Na hier zijn vaderlijken pltgt te hebben vervuld is hij weder naar zijn regemenl le Home teruggekeerd. Hen schrijft uit 's Bosch van 7 dezer. liet provinciaal geregtshof van Noord-Brabant heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van J. vB. huisvrouw van C. v. d. li le Tilburg legen welke in de afgeloopen week de doodstraf was geëischt wegens brandstichting inel ver zwarende omstandigheden. Het hof heeft de aangeklaagde schuldig verklaard doch haar slechts veroordeeld lol eene tuchthuisstraf van 10jaren. Men schrijft uil Arnhem van 7 dezer. Gisteren avond vervoegde zich in eene apotheek alhier de trompetter II. van hei regeuienl rij dende artilleriealhier in garnizoen en ver langde eenig arsenicum. Toen kern dal ge weigerd werd zeide hij zich vergisl te hebben en loodsuiker te behoeven daarbij opgevende welk gebruik hij daarvan wilde maken. Een en ander den provisor verdacht voorkomende maakle deze zwarigheid dit af le geven toen ge noemde trompetter eensklaps een drietal stukken wegnam en in den mond stak hetgeen hem na eene langdurige worsteling werd ontnomen. Naar het bureau van policie overaebragl werd hem daar de eerste heelkundige bulp door den beer G. J. Grey toegebragt en hij vervolgens naar de garnizoens infirmerie gevoerd- Iv tank- zinnigheid schijnt oorzaak dezer vreemde daad Ie zijn. Naar men verneemt is hij thans buiten gevaar. Men schrijft uit Helder van 7 dezer. Sedert eenige dagen zwerven hier op de reede en in liet Marsdiep drie reusachtige groote visschen, die statig heen en weder zwemmen en zich bij lusscbenpoozen gedeeltelijk boven de oppervlakte der zee vertoonen. Zij hebben op de rug een vin in den vorm van een breed zwaard welke wel 6 voet lang en betrekkelijk breed is. Naar bet oordeel van sommigen kunnen zij wel 20 a 3l) voet lang zijn. Zij schijnen de andere vis schen vrees in te boezemen althans de bruin- visschen die zich in dezen lijd wanneer de haring in groote menigte hier heen trekt doen zien, worden volstrekt niet opgemerkt Volgens verklaring van visscherlieden zouden zij zicli hier meer vertoond hebben en wel enkelen van eene monsterachtige groote. (drn/i Cl.) Men schrijft uit Zwolle van 6 dezer. De dieverijengedurende eenigen lijd hier zoo hetschijpt, op groote schaal gedreven wekken zeer veel sensatie in deze stad dewijl onderscheidene ingezetenen er in betrokken zijn. Dagelijks vinden er huiszoekingen en arrestalien plaats. Hel ontvreemde beslaat voor het mee- rendeel in aanzienlijke, hoeveelheden verwwa- ren en granen. Deze werden dan door heelers, onder den naam van commissionairs weder aan verschillende personen afgezet. Zaturdag na middag deed de justitie eene huiszoeking bij een gegoed koopman die echter niet in den besten reuk stond. Thans is hij dan ook gearresteerd. Er zijn nu reeds vijf personen gevangen geno men en men verwacht dat dit getal spoedig zal vermeerderd worden wijl hel complot vrij uil- gebreide verlakkingen blijkt gebad le hebben. DUITSCHLAND. Weenen 5 Maart. Overmorgen zal de kei zer naar Venetië afreizen, zoowel om zijne ge malin le bezoeken als om de inspectie van Iroepen en vestingwerken in hel Vetieliaansche voort ie zeiten. Te Verona zou hij drie geheele dagen doorbrengen en zich van daar naar het aanzien lijk verslerkle Hola begeven. Men gelooft dat hij ongeveer vijf en twintig dagen uit Weenen afwezig zijn zal. In brieven uit Verona wordt, volgens den Pays, hel gerucbl bevestigd, dat Oostenrijk zich aan den l'o versterkt. Kr is sprake van bet oprigten van een verschanst kamp bij l'olesina en daartoe alleen zouden ongeveer tien millioen francs uitgegeven worden. Door generaal Benedek zijn de geslrengste bevelen gegeven tot bewaking tier grenzen. FRANKRIJK. Men scbrijfi uil Turijn van 6 dezer. De bende, die door zekeren Sclüane en niet door Chiavone, zoo als het gerucht gezegd had word' aangevoerd beeft de grenzen van Calabrië trachten le overschrijden. De roovers zijn echter in die poging niet geslaagd, maar door de

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1