iu. 20. Zatui'dug 8 Maart. 1862 WOENSDAG ZATURDAG. Besturenen Administratie» AANBESTEDING- Binnenlandsche Tijdingen. BuitenSandsche Tijdingen 1 HO N N E MB N TS-P RIJS. Per driemaanden f'2,00. Franco per post f 2,25. tnxendingdcr Advert .daagtle voren, uoortO ure'tmorqen*- 189'». iverrt VERS C HIJ N T P Rl J S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtentan t6 regels af t behalve hei Z egelregt. 8S/4 'JaH nderdags n 8{/2 ute 9 ure voor iddags ten [ingen. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens. op Woensdag den l(J Maart aansluanile des middags ton Raadhuize in hel openbaar aan tc besteden j Het maken van een nieuw Kr*dllt- WERK met Toebehooren voor tie i toldeur van een der rottegaten van bet digtste Sas. De Bestekken zullen op den 12 dezerIer Secretarie verkrijgbaar rijn terwijl de aanwij zing door den Gemeente-Bouwmeester zal ge schieden op ïaturdag den 15 dezer des voor- roiddags ten 11 ure. Zierikxee den 7 Maart 1862. B. C. CAU Voorzitter. 3. P. N. ERMKRINS Secretaris. ae==sgc==" w Zierikzf.e 7 Maart. Bij Zr. Ms. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den beer W. de Bruijne Jzn. als 2en luitenant der rustende schutterij bij bet half bataillun no. 2 en benoemd lot 2en luit. bij helzellde bataillon de beer N. L. de Oudethans schutter. Men leest in de Rollerdamsche Courant bet volgende Door eene vriendelijke hand ontvaugen wij bel voleinde berigt uit 's Gravcnbage «Ofschoon ons nieuwe ministerie nog weinig van zich laat hooren en bet maar zeer onge lukkig schijnt te zijn in bet vinden van een titularis voor de definitieve opdragl der porte feuille van bniteulandsche zaken beersebt er vtocb bij onze departementen van algemeen be- stuur meerdere levendigheid dan men welligt vermoedt. Twee departementen vooral die tan finantien en binnenlandsche zaken zijn naar men mij verzekertonledig met belangrijke plannen. Behelst het geruebt waarheid dan zou de heer Betz zich bezig houden met een grootsch plan en wel in niets meer of minder bestaande dan hel ontwerpen »an een budget natuurlijk voor alsuog in zeer algemeenc trek ken waarbij het koloniaal batig slot geheel builen rekening zou zijn gelaten, 'l Be- hoefi naauwelijks betoog dat een zoodanig resul taat zegge bet bestrijden van alle Staatsuitgaven uit eigen boezem in naauw verband slaat met Ij verhooging van belastingen. Onder de deswegens ;A beraamde plannen moet voorkomen eene wijzi ging in de wet op bet regl van patent welke dan ook tevens gelijkmatiger zou drukken en ook landbouwers o. a. treffen en verder boor ik spreken van ceue belasting op coupons en andere rentebewijzen zoomede een ietwat ver momde inkomstenbelasting voor renteniers en grondbezitters die niet in de lermcu van bel patenlregl vallen. «Ziedaar wal mij Ier oorcii waail. Zeer duidelijk is mij dal plan om opregt te zijn zelt nog nietmaar alleen a litre de on dit wil ik het n toch mededeelen. «Bij bet departement van 'binnenlandsche zaken zouden de grootste ontwerpen aan welker behandeling de beer Thorbecke zijne zorgen reeds dadelijk wijdteerstens bestaan in eene wijziging der concessie tot de doorgra ving van Holland op zijn smalst in overleg na tuurlijk met den heer Jager. Na die wijzigingen meent de minister dal de bekrachtiging door onze wetgevende magt minder bezwaar zou ont moeten. Als dit punt gerégeld is zou de beer Thorbecke zijne aandacht hoofdzakelijk willen wijden aatl den waterweg van Botterdam naar zee. Zoo als ik meen ook door uw blad en zeer teregl door deskundigen herbaaldetijk werd betoogd is de lot stand brenging van dit werk bij wege van concessie eene utopie en de minister ziel dat volkomen in zoodat zijn voornemen moet zijn om zulks van Staats wege te doen daarslellen. «I.aaslgenoemde tijding zal ten uwent zéker een aangenamen indruk maken ik geloof baar voor iets meer dan een los gerucht te kunnen geven." Door het departement van oorlog is aan de kommanderende officieren der onderscheiden legerkorpsen kennisgegeven dat er in dit jaar zeer weinige onderofficieren tot bet afleggen van bet examen ter verkrijging van den rang van ïden luit. bij het Indisch leger zullen kunnen worden toegelaten en de onderofficieren die zich voor dal examen mogten voorbereiden in hun belang te doen aanraden zich op bet officiers examen voor hel leger Ie lande toe Ie leggen. 1.1. maandag is op de werf van den beer Fop Smit te Kinderdijk de kiel gelegd vaneene nieuwe ijzeren slecnstoomboot genaamd Hellevoetsluis bestemd voor de dienst van en naar zee en op de rivieren. Men zegt dat die bootte Brouwers haven gestationeerd zal worden. Men schrijft uit Botterdam van 4 dezer. Naar men verneemt zijn ten gevolge van bet verdachte vervoer van koffij op II. donderdag des avonds naar Znijndrcchi den volgenden dag een sjouwer uit deze stad D. v. N. en een win kelier van Zwijndrechl A. K. door de rijks- veldwacht voor dun heer subsituul-officièr ge- bragt en verder als verdacht van diefstal in be waring gesteld en zijn verder naar aanleiding van bijzonderheden bij de instructie bekend geworden mede een schipper en diensknecht als verdacht van mede daaraan schuldig te zijn in voorloopige bewaring gesteld. De ontvreemde koffij is naar men verneemt afkomstig van de lading van bet barkschip Graaf Dirk III, onlangs voor de Haudel-Maatscbappij bevracht alhier binnengekomen. De persoondie jl. woensdag op den Rollerdainschen weg is gevonden is thans ge bleken te zijn J. v. D oud 59 jaren van beroep timmermansknecht woonachtig te 's Gravcnbage. Hij is lelt gevolge van mis bruik vau sleiken drank iu de sloot geraakt én aan de gevolgen daarvan overleden. Men schrijft uit Weslcrvoorl van 3 dezer. Gisteren middag heeft alhier een droevig onge luk plaats gehad. Terwijl de expres trein die ten 2 ure dó min. van Arnhem was vertrokken, in aantogt was, begaf de jongeling ABisseting schipper van beioep die nu en dan aan vlagen van krankzinnigheid leed zich naar de kerk eu vouil den overweg bij bet station afgesloten. Zouder op hel dreigende gevaar en de waar schuwingen der omstanders te letten sprong hij over de afsluiting en trachtte nog vóór de aankomst van den trfein de andere zijde van den spoorweg te bereiken met het noodlottige gevolg dal de trein hem verrastte en bij na eenige ellen medegevoerd te zijnvreeselijk verminkt bet leven verloor. Men schrijft uit Almelo van 2 dezer. Een gevangene in bel huis van arrest trachtte beden voormiddag daaruit Ie ontsnappen. Be zig zijnde zich op de binnenplaats Ie wasscben terwijl de cipier zich een oogenblik verwijderde, klom hij op het dak van waar hij in de gracht sprong. Hij had zich niet ver verwijderd of werd door den cipier die inmiddels op de bin nenplaats terugkwam gemist en bet gelukte dezen hem weder in arrest te bren?en. Men leest in de Volksvriend bet volgende Volgaarne voeg ik ook mijne stem bij die van zoovele geneesheeren iu Nederland om te ver klaren dat hel ook mijne overtuiging is dat hel dagelijksche gebruik van sterken drank voor de gezondheid allernadeeligst is en dat de gronden die ine» meestal aanvoert om zijn ge bruik aan tc raden of te verdedigen niet de minste waarde hebben. Noch koude noch hitte noch zware arbeid Ie water of te land worden door zijn gebruik beter verdragen. De ondervinding heeft integen- i deel geleerd dal hij slecliis een oogenblik op wekt maar daarna bet ligchaam verzwakt en voor groote inspanning ongeschikt maakt. Zijn gebruik doet anders voedzame spijzen bare waarde verliezen omdat zij slecht worden verteerd, terwijl bet den beboefttgen bij gebrek aan goéd voedsel, nog zijne beste v'oedingssappen ontroofd. Voegt men bierbij dat zijn gebruik bijna altijd misbruik wordt en dan de grootste oor zaak van de ellende die de tegenwoordige maatschappij teistert en zijne sporen ook bij het nageslacht achterlaat dan wordt bet pligl voor een ieder maar vooral voor hem die zich ten doel beeft gesteld ziekten te voorkomen en ziekten te genezen om op den kanker Ie wijzen die voortdurend aan hel menscbelijk geslacht knaagt en te trachten dien uil Ie roeijen. Wijkbij Duurstede 13 Eebruarij 1862. w. m. j. c. lapidoti1. Med. chir. el Art obsl. Dr. DUITSCHLAND. Het arobisblad van hel gouvernement Mohilcw (Ruslandmaakt melding van een even ontzettend als barbaarsch voorval. Iu de stad Orscha was sindls eenigen lijd de sterfte onder de Joden aldaar toegenomen. Hel bijgeloof der Israëliten schreef dit onheil daaraan toe dat een hunner geloofsgenooten het zevende ge bod zou hebben overtreden. Natuurlijk moest de schuldige ontdekt worden en wel dorr ver schijning van een der gestorvenen in den droom die de oorzaak van zijnen dood aanduidde. Ten gevolge dezer openbaring viel de verdenking op een Israëlitisch echtpaar. De voorgewende schuldigen werden met geweld naar de Joden school gesleep'l en aldaar aan gruwzame folie ringen onderworpen tol eindelijk de Jodin zich gedwongen zag de misdaad te bekennen. Daarop werd zij lol scheiding en openbare schande ver oordeeld. Na ergerlijke beleedigingen werd baar een versleten soldatenmanlel omgehan gen een hooge door hel slijk gesleurde muts opgezet en een slok in de band gegeven waarop eene gescheurde boerenrnuls was ge stoken. Vervolgens bond men baarde handen, en de ongelukkige werd. aaneen touw door de straten van Orscha gesleept. Weigerde zij voort te gaan dan werd zij met slijk gewor pen en riep zij luide bare onschuld uil dan werd baar de mond met vuilnis gestopt. De politie maakte aan dit menschonteereud looneel van dweepziek bijgeloof een einde. FRANKRIJK.. Pabijs 3 Maart. In strijd met het vroeger gebruik zijn de vette ossen reeds gisteren in de Tnilerien vertoond hetwelk anders altijd eerst op den dag van den vastenavond geschiedde. Men gelooft echter dal dit slechts een voorloopig bezoek ten genoege van den keizerlijken prins geweest isen dat de grootste der ge- Doemde ossen morgen de eer zal hebben een nader officieel bezoek aan den keizer en de keizerin, en vervolgens aan de ministers van het keizerlijk huis en de slaatsministers te brengen. In eene bier ontvangen bijzondere depêche uil Triest van f dezer wordt gezegd dat volgens uit Weenen ontvangen dringende be velen de voor drie maanden aangevangen vol- tooijing van Oostenrijkscbe oorlogsvaartuigen krachtig wordt voortgezet. Twee fregatten de Novara en de Schwarzcnberg zijn te Pola reeds geheel voltooid twee andere zullen bet in den aanvang van April en nog twee andere in het begin van Mei wezen. Overeenkomstig de be velen moeten al deze schepen onverwijld na hunne volbouwing gewapend worden. Een loopend geruebt zeide dat Garibaldi te Turijn aangekomen is en een onderhoud met Ralazzi gehad heeft. Een dagblad deelt den brief medewaarbij Garibaldi afstand tan het jaargeld van 1500 lires doet, waarop hij als ridder der militaire orde van Savoye aanspraak had. Punzolo Cordova is tot grootmeester der Italiaansche vrijmetselaren benoemd. Eene hier uit Turijn ontvangen depêche zegt dat het nieuw Italiaansch kabinet is zamen- gesleld uil de heeren RatlazziCiatdini Pepoli Cordova Depritis en Mezabres. GROOT-BRITTAN NI EN Dezer dagen had in eene ijzerpletterij nabij Dudley een vreeselijk ongeval plaats. Een stoomketel van ongeveer 30 paardenkracht werkende met een zwaren stoomhamersprong en werd 100 ellen ver weggeworpeu. Juist was een aantal werklieden aan de fornuizen bezig toen de uitbarsting geschiedde en de fabriek op bare grondvesten deed schudden. Het dak der fornuizen werd door eene massa vallend pain gebroken en alles vertoonde eeu schouwspel vau schrik en verwoesting. De werklieden die geen letsel hadden bekomen begonnen ter stond bet puin weg te ruimen en vonden vier lijken daaronder begraven. Nog werden tien a twaalf menscben zwaar gekwetst gevonden twee van welke spoedig stierven terwijl men denkt dal twee andereu aan hunne wonden zullen bez.wijken. De gouverneur Letcher heeft den senaat te Richmond een adres toegezonden waarin hij 1 zegt dat de jongste nederlaag der Geconfede- reerden al de krachtsinspanning der openbare autoriteiten vordert. Hij stelt voor dat de mannelijke bevolking van 18 tol 60 jaren zal gewapend worden dat de gebeele bevolking in twee klassen zal worden verdeeld en de gouverneur gemagligd worde de tweede klasse op te roepen en te wapenen bijaldien de presi dent der Geconfedereerde staten zulks noodzake lijk acht; dat het van twee ure af sluiten van alle plaatsen waar zaken gedaan worden bevolen worde opdat niemand van al de mannen die langer dan tien dagen verblijf gehouden hebben van de militaire dienst bevrijd moge zijn ten ware bij reeds op eeuige andere wijze voor de staatsdienst wierd gebezigd. Men schrijft uil New-York van 18 dezer. Eergisteren is fort Donnelson bij Dover aan de Cumberland gevallen. Na een hardnekkigen strijd van drie dagen heeft de bezetting zich op voorwaarden overgegeven. Drie generaals BucknerJohnson en Villon met 15,000 man en een groolen voorraad oortogsmaleriee! zijn in handen der Noordelijken. Generaal Flogd is met 5000 man onder begunstiging der duister-

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1