11. Woensdag 26 Februarij. WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administration PUBLICATIE Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen O t RÓ i\ N E ME N t S-P RIJS. Per drie uminden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzending Ier Advert.daags te voren, voor 10 ure'smorqens. I E 11 S C 11 IJ iV 1 P RIJ S DER ADVERTENTIES. Gewone 12*cents de regelGeboorteHuwelijk«- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve liel Z egelregi. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Zierilizee Gelei op ile circulaire van den heer Commis saris des Knnings in deze provincie van den 12 dezer maand Provinciaalblad no. 19) brengen lor kennis van belanghebbenden dal door of van wege dclolelingen van 180! dezer gemeenle Ier bekoming van vrijstelling wegens broederdienslofop «rond >an Ie zijneenige wollige zoons hij den burgemeester aanvraag kan wor den gedaan voor de getuigschriften bedoeld in de Iweede en derde zinsnede van arl. 53 der wel van 19 Augustus I86! Staatsblad no. Ti), waarloe men zich Ier Secretarie gelieve aan te melden op Vrijdag den 28 februarij e. k. des voorniiddags jan 1012 ure, en dal het bewijs stuk vermeld in de eerste zinsnede van dat arlikel moei worden ingediend bij den burge meester ten minste 10 dagen vóór den dag waarop de eerste zitting van den Militie- Uaad wordt geopend zijnde de 2de Maandag in Maart. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzeeden 22 Februarij 1862. burgemeester m Wethouders van Zrerikzee. B. C. CA 11, Voorzitter. J. P. N. KKMKlilNS Secretaris. Middelburg, 21 Februarij. Gisteren mor gen heeft bel provinciaal geregtshof in Zeeland uitspiaak gedaan in de zaak van Helena Pom po'ene oud 23 jaren werkster te Zierikzee, be schuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Bij bet arrest dal door den voorzitter mr. C. W. E. Vaillant wordt uilgesproken is door bet hof overwogen: dat volgens de getuige Ja- cuba Parel, deze in den morgen van den 3 Oct. 1861 tusschen 8 en 9 ure, gaande builende Weslharriére te Zierikzeein een sloot beeft gevonden een pak gewikkeld in een omslag doek hetwelk bij onderzoek bleek te bevatten hel ongekleede lijkje van een kind van het man nelijk geslacht dal twee deskundige getuigen de heereu ff. Goemansmed. cliir. el arlis obst. doet., en D. B. P. Zuurdeeg eel- en verlos kundige, hel lijkje dadelijk heb!> geschouwd en bevonden dal hel was van een pas geboren kind, hetwelk voldragen en levensvatbaar was na de geboorte geleefd en geademd heeften door gemis van de eerste behoorlijke verzorging is gestorven dat de het visum repertum der deskundigen kenmerkende omstandigheden en gegevens van wetenschappelijke ervaring, uit welke lot het bestaan der gemelde feilen wordt besloten ter lereglzitting door ben nader zijn ontwikkeld dat de plaatselijke geneeskundige commissie blijkens arobtsberigtzich daarmede vereenigten het hof zich met een en ander vereenigende het bestaan dier feilen als in reg- ten bewezen vaststelt en evenzeer dat de be schuldigde binnen 8 dagen vóór 3 October li. is bevallen van een voldragen of bijna voldragen kind dat overtuigend is bewezen dal de be schuldigde is de moeder van het kind waarvan het lijkje gevonden is, op de volgende gronden onder anderen dat de omslagdoekwaarin het gewikkeld was aan de beschuldigde heeft toebe hoord dat die doek door de getuigen Cornelia Gerrilse en Calharim Gerritse is herkend als de zelfde in welken tijdens hij in het bezit van eerstgenoemde was, toevallig door brand gaten ontstaan en daarna aan de beschuldigde door Cornelia Gerritse in bijzijn barer zuster is weg gegeven dat de getuige vrouw Schoenmaker dien doek ook heeft herkend dat de beschul digde hel geschenk van dien doek niet ontkent maar dal zij verklaart hem aan eene vreemde liedjeszangsier te hebben weggegeven zoo dal de in het water gevonden Hoek niet de hare is dat volgens verklaring 'an vrouw Schoenmaker de beschuldigde in den namiddag van woensdag 23 September door baar naar huis is gezonden bij een baar gebragt bezoek cp den volgenden dag Ie bed is gevonden en vrijdag sporeneener plaa's gehad hebbende bevalling zijn ontdekt dal de beschuldigde steeds heeft ontkend van een kind bevallen te zijn, en zij verschillende wijzen heeft opgegeven waarop zij tie voorwerpen die bare bevalling aantoonen zou hebben verwij derd dal die voorgevens echter niet afdoende zijn legen de reeds vermelde Wettig gestaafde daadzaken dat op 25 of 26 September 1861 de beschuldigde is bevallen van een kind welks lijk op 3 October is gevonden in het water en waar van de dood aan gebrek van de noodige voor zorg bij de moeder moet worden geweten dat niet kan bewezen worden dat de dood opzettelijk is veroorzaakt; dat echter het verheimelijken barer zwangerschap en der geboorte, en in ver hand daarmede het weigeren van alle hulp hij hare bevalling en lo t verzuimen van alle voor zorgen, voor het kind den dood hebben ver- ooizaakt die zonzij verleend waren dien dood zoüdeii voorkomen lo bben dal de beschuldigde toch steeds hare zwangerschap heeft ontkend en hel haar gedane aanbod tot liet verschaffen van de henóodiigde kleederen als anderzins heefl af geslagen nét 'zij 'ovfk 'op den 26 of--27 Sept. hare bevalling heeft ontkend of althans anders voorgesteld; dal de beschuldigde volgens ver klaring der vroedvrouw Cornelia Houwen, bij twee vroegere bevallingen van het noodige was voorzienen de beschuldigde alzoo wist wat voor haar en haar kind noodig zijn kon. Derhalve is aangenomen dat, meltegen slaande de onlkenlenis van de beschuldigde regtens en overtuigend is bewezen dal de dood. van hel kind zonder opzet door haar is veroor zaakt welk feit uioet worden gekwalificeerd als doodslag onwillig veroorzaakt door achteloos heid en verzuim van voorzorgen. Hel hof verklaart mitsdien de beschuldigde niet schuldig aan de haar ten laste gelegde misdaad >au kindermoord eu schuldig aan den dood van haar kind zonder opzet Ie hebben veroorzaakt door achteloosheid eu veizuim van voorzorg. Dien ten gevolge wordt Helena Pompoene op grond van art. 319 wetboek van strafregl art. 207 Isle lid Wetboek van strafvordering, art. 52 wetboek van strafregl eu art. 216 wetboek van strafvordering veroordeeld tol eene correction- nele gevangenissiiaf van twee jaren en eene geldboete van f 25 met verwijzing in de kosten van het proces des noodig te verhalen bij lijfs dwang. Voorts wordt door het hof teruggave van de overtuigingssfuLken bevolenen door den pre sident aau de veioordeeldc te kenden gegeven dat de wet haar drie vrije dagen toekent oin van dit arrest in,cassatie te komen zoo zij meent dat daartoe termen aanwezig zijn. Heden stond voor het provinciaalIgeregtshof alhier in eene zitting met gesloten deuren teregt een voormalig predikant bij eene der Ned. tferv. gemeenten beschuldigd van aan randing der eerbaarheid van zijne leerlingen welke zaak d-n 21 steil December jl. lot heden was uitgesteld wegens ziekte van een der ge tuigen die nu echter is overleden. Na het liooren van een twaalftal getuigen heefl do proc.-generaal de schuldig-verklaring gefiischl en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van vijf lol twintig jaren. De advocaat mr. I. F. Sif- flé was den beklaagde ambtshalve als verdediger toegevoegd de uitspraak is bepaald op 27 dezer. Uit 's Gravenliage schrijft men aan de Uirechlsche Courant »Naar men verzekert zou de afgetreden minister van oorlog, jhr. de Casern- broot, bepaal I zijri voornemen hebben Ie kennen gegeven om de actieve dienst te verlaten en op pensioen te worden gesteld welk besluit door zijne vele vereerders die hem nog zoo gaarne in activiteit zagen blijven zeker met leedwezen zal worden v ernomen. Aangaande den brand die te Dordrecht gewoed heeft verneemt men nog dal niet alleen de eigenaar van de panden maar ook diens huisvrouw en schoonzoon in verzekerde bewa ring zijn genomen. Men verhaalt dat om ver schillende redenen veel achterdocht op genoemde personen rust zij zouden o. a. hel vee en hel goud en zilver vóór hel uitbarsten van den braud in verzekering gebragt hebben. Men schrijft uit Dordrecht van 21 dezer, lil den nacht tusschen woensdag en donderdag II. is Ie Mijnsheerenlaiid brand ontstaan in de schuur van zekere J. v. d. L welke al spoedig in de geboorte gestuit werd. Ook hier ver moedt men kwade trouw. Gisteren althans is de substituut officier van justitie niet den alh'cr gestationeorden brigadier der rijks veldwacht derwaarts vertrokken urn op tie plaats zelf een voorloopig onderzoek in Ie stellen. Men schiijTt uil Werkendam van 1 i dezer. Eene vrceselijke misdaad heeft in den afgeloopén nacht alhier plaats gehad. In dronkenschap heeft namelijk zekere J. Verboom die hier ter plaatse het beroep van verwer en spekslager uitoefent zijne vrouw op gruwelijke wijze om het leven gebragt en daarna zich zeiven door opliaitg'iig van het leven beroofd. Van hunne vier kinderen wist iwl oudste, dal negen jaren telt en geinige was vau de martelingen welke de moeder onderging de woning te ontkomen om de hulp der huren in te roepen doch toen tleze opdaagden waren zoowel hij de vrouw als hij den man alle levensvonken reeds uitgedoofd. Bekend is het dat de aardappelziekte ge lijktijdig in Amerika en Kuropa ontstond en jaarlijks bij elke nieuwe poling het kwaad blijft bestaan. De Muxicaansche poter is echter ge heel vrij gebleven van eeltige ziekte is daaren boven aangenaam van smaak voedzamer, be spaart meer brandstof (in 5 minuten is zij ge heel gaar) en beval meer bloem dan de gewone aardappel, Alen schrijft uit Kampen van 22 dezer. In de volgende week vertrekken wederom 58 korporaals-titulair van het instructie bataillon naar de onderscheidene regementcn infanterie. Twee hunner zijn bestemd ter aanvulliug v an korporaals i acaturenterwijl de óverigen bij hel rcgeinent in hunnen legenwoordigen graad zullen dienen in afwachting dat voor hen korpo raals-vacaturen beschikbaar worden. In ver band hiermede wordteen getal van 80 jonge lingen naar Kampen opgeroepen legen den Aden Maart a. s., ten einde tot eene dienslverbindle- nis bij het inslructie-bataillon te worden toege laten. Men schrijft uil Leeuwarden van 20 dezer. Ofschoon rteds vroeger van de belangrijke ver mindering der longziekte onder het rundvee in deze provincie melding is gemaaktkan het toch niet ondienstig gerekend worden daaromtrent nog de volgende bijzonderhedenvooral ten aanzien van hel afgeloopeu jaar, mede te doelen. Terwijl in I860 het getal der aan do longziekte gestorven runderen 1197 en dat der afgemaakte 897 bedroog, waren die cijfers in 1861 791 en 621 zoodat te zamen eene vermindering van 68 2 gevallen plaats had. Ook bel getal stallen of weiden waarde longziekte uitbrak nam weder niet onaanzienlijk af eu daalde van 530 i tl 1860 tot 406 in 1861. De verhouding van het getal gevallen lot het cijfer van den gelieelen rund veestapel was in 1861 per duizend 7,46 tegen 11,06 in I860, 14,53 in 1859, 21,71 in 1858 en 39,80 in 1857. In bet laatstgenoemde jaar was de ziekte op hel hoogst eu ruim vijfmaal zoo hevig als in 1861De meer gunstige stand van zaken die zich in het laatst van 1857 begon te openharen, heefl alzoo in de daarop iolgendo jaren voortgeduurd, en er schijnt dientengevolge hoop te bestaan dat deze provincie binnen wei nige jaren van de gemelde ziekte zal worden bevrijd, en wel ie meer omdat zij bij hare af neming veel snellere vorderingen maakt dan bij bare toeneming liet geval was. Uil het vol gende zal dit meer duidelijk blijkenvan 1850 tot 1857 klom het getal getallen van 972 lot 7557 zijnde 6785 in zes jaren van 1857 tot 1861 daalde dit getal van 7557 tot 1412, zijnde 6 145 in vier jaren. De afneming gaal derhalve lot dusterre ruiin een derde zoo snel als de toe neming geschiedde. DUITSCHLAND. Berlijn. 20 Februarij. Het gerucht is voor barig geweest dat de erkenning van het koning rijk llaiië door onze regering bereids een vol- bragt feil zou zijn. Maar ofschoon nog zwarigheden van verschillenden aard moeten worden te boven gekomen gelooft men echter dat de zaak bare beslissing in genoemden zin nadert. FRANKRIJK. Berigten uit Antivari van den I8den •O' ld" dat drie Turksclie fregatten en twee stoomschepen met troepen daar zijn aangekomen, zich naar Scutari begevende. Volgens tijdingen uil Athene van den 15den zou een le Argo geves'igd rcgemenl de zijde tbr >p'standelingen hebben gekozen. Een oorlogstoomschip is naar Nauplia gestevend, om inlichtingen in le winnen doch de opstande lingen verhinderden het aan wal gaan. Koning Olio was voornemens zich naar Corintbe te begeven en daar zijne troepen zatnen te trekken. De opstandelingen verlangen een ministerie uit de oppositie met eene volksvertegenwoordiging, welke in last heefl de constitutie te herzien. Athene is rustig ofschoon verscheidene arresla- tien hebben plaatsgehad ten gevolge van hei in be^iag nemen van brieven. Nad 'e berigten zeggen dat de in beslag genomen brieven de uitbarsting van het complot te Nauplia verbaast hebben. In den aanvang kwam alleen de bezetting der stad in opstand en werd uil de forteres beschoten, maar het ge rucht wegens den afstand des konings bragl de forteres lol bet besluit om zich met do opstande lingen te vereenigen. Men schrijft uit Turijn van 21 dezer. Garibaldi heefl in een brief aau hel bestuur der vereeniging Providemento le kennen gegeven dat de patrioliscbe bijeenkomst le Gniua op 9 Maart vruchtbaar kan worden in uitmuntende

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1