A°. 16 ZaturcSag 22 Februari j. 1862 WOENSDAG k ZATURQAG. Aanbesteding. Jesturenen Administratie» lïinnenlandsche Tijdingen. Iluitenlandsche Tijdingen A B O /V /V E ME tv r S-P RIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor0 ure'smorgens. VER S CH1J N I P It IJ S I) E R AD V E It T E A T I E. A. Gewone I 2'/t cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 16 regels aft, behalve bet Tegelregt. BURCiEMIÏKSTER en WETHOtJDKRS van Zie- rikzee ty» voornemens op Woensdag den 5 Maart aanslaande des middags ten Raadhuize in het openbaar aan te besteden Het doen van eenige Herstellin gen en Vernieuwingen aan de ttrug bij de Xuidhavenpoort met het maken van eene Hulpbrug over het digtste Sas. De bestekken zullen op Za/urdag den 22 dezer ter Secretarie verkrijgbaar zijn terwijl de aan wijzing door den Gemeente-Bouwmeester zal geschieden op Dingsdag den 25 dezer, des voor middags ten elf ure. 'lierikzee den 17 Februarij 1862. B. C. CAU, Voorzitter. •I. P. N. EliMERINS, Secretaris. Ziehikzer 18 Februarij. Gisteren avond werd alhier eene vergadering gebonden door hol Departement der Maatschappij lot bevordering van Nijverheidwelke werd bijgewoond door 47 leden. Na lezing en goedkeuring der no tulen van de vorige vergadering, worden de in- gckomene stukken medegedeeld. Daarna wordt overgegaan lot de benoeming van een lid der commissie van landbouw. Vervolgens wordt kennis gegeven, dat door het bestuur is ingelee- kenri op het tijdschrift van do ereeniging van en voor Ncderlandscbe Industriëelein. Daarop brengt de secretaris bel gewone jaarverslag uit en doel de thesaurier rekening over hel jaar 1861. In depauzewordt eene beschrijving van een schoorsteenkap deor een der leden ter be- zigtiging gesteld. Na de pauze wordt rapport uilgebragt op de vraag Waarom is het ge bruik van natte steenkolen beter dan dat van drooge of berust dit op een vooroordeel waar van de conclusie is dal voor bet stoken in kag- chels hel gebruik van drooge kolen bijaldien zij niet al Ie fijn zijn de voorkeur verdient. Op de tweede vraag Hoe moeten lubu- laire gazhouders (ook wel eens genoemd teles- copische) gemaakt worden om goed Ie zijn werd een uitvoerig wetenschappelijk rapport uilgebragt. Voorts wordt op de vraag Zou er geen middel te bedenken zijn om de vele knoeijerijen die zoo dikwijls bij aangenomen werken plaats hebben Ie voorkomen waardoor een kundig ambachtsman veeltijds bij een on kundigen achterstaat en hem daardoor alle lust en ijver wordt benomen om vorderingen Ie ma ken op de baan der wetenschap? mede zeer uitvoerig gerapporteerd waarbij werd nagegaan waardoor knoeijerijen outstaan en middelen aan gegeven die het doelmatigst werden geacht om deze te voorkomen. Ten slotte werd de vraagbus geledigd, die eenige vragen bevatte i welke in handen van bel bestuur worden gestold. Hierna wordt de vergadering geslote.. p*ns v. Zirrikzer 19 Februarij. Heden werd alhier de jaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden koning feestelijk gevierd. Hel carillon werd bespeeld en uit veie woningen wapperde de vlag. Des middags werd er door de dienstdoende schutterij alhier inspectie gehouden waarbij het corps muzijkanten de volksliederen en andere stukken uitvoerde. Rij koninklijk besluit is aan W. A. Wie- rickxvroeger gezagvoerder ter koopvaardij thans koopman te Zierikzoevergunning ver leend tot het dragen der hem in 1818 door den koning der delgen verleende medaille der 2de klasse voor het redden van den matroos C. Kok van het Belgische schip Adéle. In de vorige week zijn des nachts bij den landbouwer D. de Rruijne onder de gemeente Neuzen van vier paarden., de staarten tot den wortel afgesneden en hel is tol heden n|c t mogen gelukken de daders op het spoor te komen. Gelijke gebeurtenis heeft onlangs bij den land bouwer J. de Putter te Zaamslag plaats gehad. Een der daders een inwoner van St.-Nicolaas is door deijverige nasporingen van den brigadier der maréchaussèe Ie Axel bereids door de gen darmerie te St.-Nicolaas gevat. DoordoNederlandsche llandel-Maalschappij zijn bevracht 21 schepen als Voor Amsterdam 7 voor Botterdam 7 voor Dordrecht 4 en voor Schiedam 3 Den rijksveldwachters zal worden uitge reikt eene zwart lederen tasch voor hel bewaren van hun zakboekje geregtelijke «lukken ex- ploiten enz. en een ransel. .Men schrijft uit Dordrecht van 17 dezer. Naar men verneemt zal bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den koning op woensdag j 19 dezer des morgens ten 9 ure bij het hijscheu j der vlag op den toren der Groole- of Lieve i Vrouwe Kerk alhierdpor omstreeks 25 lief hebbers worden uitgevoerd een choraal als lof- j gezang, ter eere van dien feestdaggevolgd door het Nedorlandsch volkslied beiden voor enkel koperen blaasinstrumenten. Onze stad genoot de hoer Henri Geut die deze eigen aardige pleglighcid heeft uitgedacht heeft tevens de leiding op zich genomen en de genoemde mu ziekstukken daartoe gearrangeerd Men schrijft uil Dordrecht van 18 dezer. Gisteren avond ontstond brand in eene boer derij en herberg in eene van de buitenwijken dezèr stad genaamd bet Bleckersdijkje. Een aantal woningen meest alle van hout gebouwd, heeft men kunnen beveiligen. De eigenaar der boerderij, L. den Hartog is in verzekerde bewa ring genomen daar legen hem vermoedens van kwaadwilligheid beslaan. tlci groot bal-masqué ten bove is bepaald op 1 Maart. De heer Vronner uil Parijs, bijzon der cósiutnièr der Fransclie en Spaansche hoven, is te 's llagr aangekomen ten einde een aantal costumes voor de leden der vorstelijke familie benevens voor andere genoodigden in gereed heid Ie brengen. Aan de akademie van wetenschappen te Parijs is in bare zitting van 9 Dec. jl. door den heer Lemaire mededeeling gedaan van een voor behoedmiddel tegen de aardappelziekte hetwelk door hem ais onfeilbaar wordt voorgesteld. Dat middel is de steenkoolteer. Hel wordt op de volgende wijze gebez.igd. Opdat bet kiemen en de wasdom niet door onmid.dci.ijke aanraking van den knol met de leer benadeeld worde, vermengt men een hoop bijna slofdrooge aarde zeer naauw- keurig mei twee per cent kootteer. Dit poeder wordt op het land waar aardappelen gepoot worden ter hoogte van omstreeks */s duim uit gestrooid en vervolgens goed öndergcploegd en geëgd. Op die wijze deelt de zeer geringe hoe veelheid koolteer zich tot op eene diepte van ongeveer 8 duim aan den grond mede waarin vervolgens de aardappelen op de gewone wijze gepoot worden De heer Lemaire heeft gedurende twee jaren de proef van dit middel genomen, en bevonden dat op de aldus bereide akkers geen enkele zieke aardappel voorkwam terwijl op vlak daarneven gelegen akkers, waarop geen koolteer gebragt was gemiddeld de helft der aardappelen door de ziekte aangetast waren. Het provinciaal geregtshof in Noord- Holland heeft eene niet onbelangrijke vraag he slist. De arrondissements-realbank te Hoorn had onlangs iemand veroordeeld Ier zake van diefstal in dienstbaarheid De zaak was ïntusschen na in den aanvang vóór de instructie in raad kamer geweest te zijn niet na afloop van de instructie weder in raadkamer gebragt en de beklaagde stond alzoo te regt naauwelijks zon der vonnis var. verwijzing. De veroordeelde wees op dit punt in appèl en suslineerde op grond van art. 114 wetb. van strafvdoor zijnen verdediger, den advocaat mr. Hovy de niet-ontvankélijkheid in de vervolging van d"ti heer officier van justitie Ie Hoorn. tiet bof nam dit stelsel aan deed hel vonnis der reglbank te Hoorn te nietverklaarde den officier niet ontvankelijk cn veroordeelde den slaat- in kosten. Men schrijft uit Ommen van 18 dezer. Hoewel hier hel bijgeloof zelfs onder den boe renstand veel minder dan in vele plattelandsge meenten thans nog het geval is wordt er echter thans iels verhaald dat aller aandacht trekt. De landbouwer Roerman te Oud-Heusden nl. wordl nevens zijne huisgenooten zoowel daags als 's nachts door een onzigtbare hand met water begoten het wa'er komt niet alleen uit den schoorsteen en van den zolder ,-ook door de ge sloten deoron en kasten kortom, overal in en om liet huis worden de menschen alsmede in hel bed met water begoten ook de nieuwsgie rigen worden niet verschoond. Te Zwolle is op de markt eene verkoopster van melk aangehouden daar eene hoeveelheid van 30 Ned. kan hij weging is gebleken 9 Ned. kannen water te betalten. Uit Paramaribo schrijft men aan de U. C. den 28 Januarij De inlandsche bevolking (de Negers) zoo op de plantages als in de stad, heeft zich met bet nieuwe jaar overal vrolijk gemaakt door het afsteken van vuurwerk het schieten met pi stolen het houden van danspartijen enz. Men kan zich geen denkbeeld maken van het gewoel, dal hier onder de bevolking heersebt van Kers tijd af lot op de helft van .lanuarij. Den ge- heelen dag tol laat in den nacht geven de jonge lieden zich aan luidruchtige vrolijkheid over zoodal men naauwelijks veilig op do stralen kan loopen in weerwil van de strengste policie-be- palingpu. Gcdurcnde'dicn lijd is het ook overal hier de gewoonte, dat de familien aan hare sla ven en bedienden op de binnenplaatsen danspar tijen geven, terwijl men binnenshuis dat goede voorbeeld volgt. De negers op de plantaadje Bergendaaleen houlgrond hebben zich vrij verklaard omdat de emancipatie der slaven hen te lang duurde. Er zullen een lOOtal soldaten derwaarts gezon den worden om de orde te herstellen. Daar die negers allen goed gewapend zijn kan er wel tegenstand vallen. Het regt om geweren te dra gen en gewapend te zijn hebben zij verkregen doordien zij gedurende den oorlog tegen de boscbnegers aan ons gouvernement zulke goede diensten bewezen hebben. «Morgen zal Zr. Ms. schooner Schorpioen de rivier Suriname zoo ver mogelijk opgaan ter wijl de Appeldoorn voor de rivier blijft. Alles is wel aan boord van beide schepen." Men schrijft uit Antwerpen van 18 dezer. De kamer van koophandel alhier heeft met alge- meene stemmen besloten zich bij adres Ie wenden tot z. e. den minister van buitenlandsche zakpn, lot ondersteuning van bet verzoek om gBërte fortificatie-werken rond de stad aan Ie brengen en bepaaldelijk de forten ten noorden en zuiden weg te ruimen. Eene acte van barbaarschheid is- dezer dagen door een landbouwersknecht buiten Brns- sel gepleegd. Hij was belast met hoi geleiden van een met drie paarden bespannen kar van het gehucht Bada naar- bet kanaal van Wiliebroek. Het voorpaard scheen nitgeput van vermoeijenis en trok naar het oordeel van dm voerman niet hard genoeg. Het arme dier werd door hem een strik om don tong gelogd en toen ving hij aan nil al zijne magt daaraan te trekken waar door het paard voortgesleept werd on ook zijne beide volgelingen in beweging moes,ten blijven. Het uitgeputte paard viel neder de tong was afgescheurd en de oumeedoogeude voerman viel met het touw en de long in het kanaal. DUITSCHLAND. Men schrijft uit Mostar van 16 dezer. De rn opstand zijnde districten Scbioema en Popora waarvan de gemeenschap mei Zubzi door de Torken was afgesneden zijn in onder werping gekomen. Omer-pacha heefi kwijt schelding verleend aan de dorpen die een ver tegenwoordiger naar Trebigne zullen zenden om de verschillende kwestiën'te regelen. De provincie Zubzi zal, zoo zij zich niet onderwerpt, aangetast worden. Te Mullersladt in den Pallz werd voor eenige dagen een zeer eigenaardig concert ge geven. Hel programma daarvan bestond name lijk uitsluitend uit ouderwelsche volksliederen welke werden voorgedragen door zangers die allen den 70jarigen leeftijd hadden overschreden. Het concert werd zeer talrijk bezocht en de grijze zangers moglen zich in een buitengewoner! bijval verheugen. De bediende der bank te Dnsseldorfon langs van daar gevluglna zich van ongeveer 150,000 thaler aan bankpapier te hebben meester gemaakt is te Parijs in hechtenis genomen. Nog 80,000 tb. heeft men bij hem gevonden. Hij heeft zijne misdaad bekend en verklaard dat hij denschipper, die hem naar Nederland bragt 16,000 th. had betaald. FR A NK RIJK. Parijs, 18 Februarij. Donderdag wordt te Passj de groote vette beestenmarkt van het carnaval dezes jaars gehouden. Den beroem den veefokker Adeline zal denkelijk ooit dit maal de levering voor dit Parijsche feest opgedragen zijn, althans bij heeft reeds vier prachtig schoone ossen daarvoor gereed staan en hun de namen Cochin-Chinois Mexico, Bien-Hoa en Gaëlana gegeven. Ten gevolge der beslissende zegepralen door ons in Cocbin-China behaald is bel overige der troepen van de Chinesche expeditie begon nen te Toulon aan te komen. Een balaillon van het 102de linie-regementdoor de Gomer over gevoerd is aldaar gearriveerd en door de be zetting en bevolking feestelijk ontvangen. Deze in den strijd beproefde krijgsliedenuil ver wijderde oorden na een togt van vijfduizend mij len teruggekeerdhadden een waarlijk indruk wekkend voorkomen. Andere met troepen be mande transportschepen komen naar Frankrijk waar de manschappen ontwapend zullen wor den. Eene supplementaire ligling van zeesol daten, tot den veertigjarigen leeftijd toe is tot aanvulling der ledige plaats verordend.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1