Een Hofsteedje, Advertentiën. Zeetijdingen Beurs- jen Slarktberigten. Vervoer-Sliddelen. der onverdraagzaamheid en schijnheiligheid." 0|> soortgelijken loon ging de spreker heftig voorien hel is op de deswege ingediende klagie, dat hei ministerie bevel tot zijne arrestatie zond. liet staat nn te bezien welken indruk deze zal maken op de opgewondene bevolking die de meerderheid van zijn auditorium uitmaakte. Als een bewijs dat de overwinning nabij bet fort Bicn-Hoa in Cochin China niet zonder groolen tegenstand is behaald, kan, ter aan vulling van hetgeen daaromtrent door de avond bladen en den Monileur wordt medegedeeld nog strekken dat eene der Fransche kanonneer- boolen in handen der vijanden is gevallen en niet kou worden heroverd dan nadat de ge- beele bemanning over de kling was gejaagd. GR OOT-B R I TT A N IS I E N Een der dagbladen van liicbmond (Zuide lijk) zegt Hot Zuiden heeft op zijn minst acht bokken geschoten I door te vuren op Eorl Sumter "2, door te gclooven dat bel Noor den tegen zich zelve verdeeld en zijne regering krachteloos zoude zijn 3, door Ie ge- looven dat onze beweging bijval vinden.zoude in Europa 4 door zich te verbeelden dat ons staatspapier daar gangbaar zoude worden 5 door te meenen dat hel groote Noordelijke leger een kruistogt openen zonde legen de slavernij, en niet zoo als nu blijkt slechts herstel der linie en handhaving der constitutie in zijne vanen voeren zouden: 6 door te gelooven dal het Noorden tegen bot Zuiden niet was opge wassen en elk Zuidelijk soldaat minstens vijf Yankces aan kon 7 door te gelooven dat de vlag der kalocnoligarchie op het kapitool van Washington kon worden geplant j 8 door te gelooven dat de gewaande almagt van het katoen den geheclcn wereldhandel aan zich zou onder werpen. Naar aanleiding van de berigten waar mede men de dames die van groene toiletten houden heeft verschriktgeeft dr. Leiheby aan ieder die gaal winkelen den raad zich van eene llacon te voorzien niet met eau de cologne maar met ammonia liquida gevuld. Zoodra een drop van dit vocht, op een groen kleedje of op een groen kapsel een blaauwe plek geeftis men zeker dat de groene kleur koper be vat en in deze soort van stoffen bevindt zich zelden koper zonder arsenicum. Een pachter onder Cape-Hun (Massachu setts) heeft zijn hond geleerd iederen avond naar h«l bijgelegen halt van den spoorweg te loopen. t)e conducteur werpt dan een dagblad op den weg en het trouwe dier brengt dal altijd in zijn bek aan den baas. Op zekeren dag vergat de conducteur zijn pligtmaar de hond wilde niet met ledigen hek terugkomen en spoedde zich naar hel naastbij zijnde slation. Hij maakte gebruik van de gelegenheid dat iemand een bu reau intrad om daar ook binnen te sluipen. De beambte legde hel zoo even uit lioslon oiilvan- gene blad waarin hij verdiept zaluit de hand om den bezoeker te woord te staan en de hond had dit naauwelijks gezien of hij maakte er zich meester van en holde weg zoodat de hoer 's avonds als naar gewoonte op zijn gemak het nieuws kon lezen. JONGSTE TIJDINGEN Een regerings telegramgeiiagteekcnd buiten zorg 14 Januarij, luidt als volgt »Er is moord gepleegd op een ambtenaar. Een offcicr en veertien man zijn gesneuveld te Margasari (Hanjermassing.) Overigens heeft men bevre digende berigten omtrent pangerang Hidaijel.'' Slerknienws. Z. M. heeft het eervol emeritaat inel pensioon verleend aan ds. J. H. Btuauwsedert 1827 predikant te Zonnemaire (cl. Zierikzee), inlegaan den 1 dezer. hoogte geweest van hetgeen er in die hoogere kringen omgaat en zoolang de N. Rott. Ct.. niet aanwijst waarin dan de „laster lijke^! en onware berigten" bestaan die wij zouden hebben verspreid ten aanzien van den aan 't wonderdadige greuzeuden loop der eiudclooze barensweeën van het ministerie der eenige „nationale kracht" en der idealistische „homogeniteit" zal het publiek met ons blijven lagchen om al die insinuation welke slechts van onmagt getuigen om feiten met feiten te weerspreken. De N. R. Ct. beschouwe het dan ook niet als lèse majesté wanneer wij ons veroorlooven hare bronnen volkomen te wantrouwen en voor alsnog vnl te houden al hetgeen door ons is medegedeeld omtrent de wijze waarop de heer baron vStra!enu8 in het ministerie is geraakt en de redenen waarom bij verzocht zelfs van liet interim te worden ontheven. Wij honden vol, dat de heer Stratenns per telegraaf heeft geweigerd dat hij daarop „ontboden" werd (gelijk de N. R. Ct. zelve erkent) en gelast om het interim waar te nemen dat hij, een bedenktijd van 24 uren gevraagd hebbende, met verrassing in de Staats-Courant van denzelfden avond zijne benoeming heeft gelezen dat hij vervolgens èn ten gevolge vau discussiën daarover in den Ministerraad, èn ten gevolge van het antwoord des Heeren Thorbecke op de vraag „welk is uw programma?" „dat programma ben ik," zijn demissie heefi gevraagd. Nog eene vraag. "Waarom zweeg de N. Rott. Ct. eenige dagen alvorens onze mededeelingen tegen te spreken zoodat nu die arme Arnhemsche Courant alweer de dupe is ge worden omdat zij het van haar pligt rekende den heer Stratenus, (die niet langer mee wou doen) onmiddelijk uit i te maken voor al wat leelijk is Is het ook mogelijk dat intussclien de zaak op eene of andere wijze zou zijn ge arrangeerd Zietdat weteu wij niet en gelooven wij ook niet. doch al ware het zoo, het zou niet wegnemen dat volkomen juist was hetgeen wij' schreven op liet tijdstip dat wij het schreven. N. D v's Ilage Op welken grond en met welk regt stelt de 2V. Rott. Ct. de bronnen waaruit gij put, hooger dau de brounen waaruit wij onze inforraatien ontvangen Met groote woorden kan die courant toch op den duurniet volstaan een denkend en vrij publiek een Mohamedaanscb geloof in te prenten Is de N. Rott. Ct. het officieuse orgaan van het Ministerie of van een der Ministers dat zij het ronduit bekenne; dan zullen wij en ieder met ons de waarde kunnen beoordcelen van havo feitelijke mededeelingen en dan weet het publiek dat die courant een half-officiële is. Zoolang echter de N. Rott. Ct. niet verklaart te zijn een rainisteriëel orgaan weten wij dat zij wèl even als andere dagbladen in de residentie eenige galopins heeft rondloopen om haar nieuwtjes meê te deelen maar ook dat deze noch van wege hunne positie noch van wege de kringen waarin zij zich mogen bewegen waarborg hoegenaamd kunnen opleveren voor de waarheid van hetgeen zij schrijven zoodra het geldt voor vallen in de hoogere kringen der maatschappij Niets geeft haar, in allen gevalle, het regt om hare verzekeringen op te dringen aan het publiek als de éenig warezonder het bewijs daarvan te leveren. Tot dusver, -en 'tpubliek zal met een terugblik opal hetgeen is voorgevallen in den laatsteu tijd het ons toestem men is het Nieuw Dagblad van's Gravenhage vrij wel op de MET NIEUWE MINISTERIE. II. Nationale kracht Met welk regt heeft een ministerie Tliorbecke zich geplaatst aan het hoofd van 's lands bestuur? Is dat bewind inderdaad van het gevallen gouvernement de wettige erfgenaam volgens de constitutionnele leerdan wèl is het de onregtmatige in bezitnemer Wij wenscliten wel dat zij die 9teeds ver klaren slechts beginselen voor (.ogen te hebben eu nog kortelings een beroep deden op de constitutionnele leer in Engeland ons Nederlanders -overtuigden dat een ministerie Tborbecke het constitutionnele gevolg is van den toestand van zaken En dat betoog behoort geleverd te worden om over de vitaliteit en de vruchtbaarheid der nieuwe regering te kunnen oordeelen om te kunnen zeggen met grond en met reden dat er hu is een zuivere toestand gelijk men beweert dat er zijn zou. Wij stellen ééne vraag. Zij is deze. Indien van den aan vang af der ministeriële crisis kon zijn ondersteld dat het zamenzitten van de heeren Loudon en 'I horbecke zou blijken ten eenen male onmogelijk te wezen: zou dan de invloed van hen aan wier leiding die crisis was toevertrouwd, ooit geleid hebben in de rigting van den heer Thorbecke Zij die met hetgeen plaats heeft gegrepen bekend zijn zullen op die vraag weten teantwoorden èn wij voor ons ontkennen ten stelligste, dat het ministerie Thorbecke zijn oorsprong zou te danken hebben aan de overtuiging dat de natie het verlangde of de toestand van zaken het onontbeerlijk maakte. Wanneer de radicalen bewerendat hunne partij in 1853 door eene „kunstmatige" agitatie zou zijn verdreven van onze zijde houden wij vol dat zij hun opkomst in 1862 enkel te danken hebben aan de standpuntswissvling van den heer Loudon en aan de bereidvaardigheid der radicalen om inet beide handen de hulp aan te grijpen van den extra parlementairen invloed, door hen zeiven zoo lang als gevaarlijk voor hel Vaderland aan gewezen. Ecu constitutionneel bewind zal het wezenlijke kracht bezitten en weldadigen invloed oefenen moet de uitdrukking zijn van de meerderheid der vertegenwoordiging terwijl bovendien zijne, beginselen op het karakter der natie geënt moeten zijn Geen dezer twee vereischten zijn aanwezig en het ministerie Thorbecke heeft derhalve evenzeer en evenmin reden van beslaan als het afgetredene na de verzaking zijner be ginselen. Het is evenzeer een ministerie van de minderheid en I kan, evenmin als het afgetredene, met de tegenwoordige Tweede Kamer blijven leven zonder met. beginselen te transi geren of een politiek van 'tsucces zij't dan ook in anderen vorm op te volgen. Nog geen derde van de 72 vertegen woordigers in de Tweede Kamer behoort tot de volgelingen van de Thorbeckiaansche rigting. Deze stelling is voor gegronde tegenspraak niet vatbaar. De worstelingen van bet radicalisme gedurende negen jaren hebben het voldingend bewezen en bij schier elk gewigtig debat staan de nederlagen van die partij in verpletterende cijfers in het Bijblad opgeteakend. Wij duchten zelfs bij lien die den waarachtigen toesiand vau zaken kennen, geen weerspraak, wanneer wij beweren: dat het Thorbeckianisme in den laatsten tijd van den invloed die het restte veel had verloren dat het meer verwijderd dan ooit was om ie worden regerings-rigting ware het niet dat het toevallig kracht had geput uit de stelselloosheid cn uit de ver bazende standpuntwisseling van het afgetreden kabinet. Dat bewind was door het programma van 23 April, een kracht, sterker dau het radicalisme ooit kon ontwikkelen; het programma was de ondoordringbare maliënkoker waarop de dagge der oppositie magteloos afgleed. Men legde in jeugdige onbezonnen heid de beschermende wapenrusting af en het moordtuig drong in de edelste deelen door. Zij, die op dit oogeublik tot het ambteloos leven zijn terug gekeerd mogen zich afvragen of zij niet schuldig zijn aan een politieken zelfmoord? Of zij zich zeiven niet—.doch dit beteekent weinig teu val bragien en daardoor hetgeen veel méér beteeken t het vaderland en In die prijs gegeven hebben aan die rigtingwaartegen ook zij met zooveel kracht het vaderland onophoudelijk hebben gewaarschuwd Welke zou op ditoogenblik de toestand zijn geweest èn van het land èn van het bewind, wanneer dat.bewind getrouw aan zijn pro gramma gebleven ware en geweigerd hadde in de hoop op levensverlenging concessiën te doen aan een tegenstander, die elke toenadering slechts beschouwde als een toeleg temeer om de overrompeling der lang belegerde vesting te verhoeden Dat. bewind zou ijzersterk ziju geweest met het geheele land achter zich, dat gestreden zou hebben voor het behotul van die beginselen welke dierbaar zijn eu blijven aan zijne historie, en waaraan hei zijue vrijheid zijn geluk en zijn welvaart heeft te danken. Eene treurige voldoening vervult dan ook ous ge; moed. Wij hebben van den eersten dag voorspeld hetgeen wij hebben zien gebeuren. Toen wij waarschuwden hoe de ver loochening van den heer van Zuylen door zijne ambtgenooten het gouvernement zou doen ineenstorten hoe zelfs op 'teind, nadat alle mogelijke concessiën zijn gedaan de heer Loudon als het eerste offer vallen zou van de benden die nit de inge wanden van het door hem binnengehaalde paard van Troje te voorschijn zouden treden toen was de kreet van ontkentenis algemeen en de heer Loudon was de eerste, die het onbe zonnen sein gaf tot de verdachtmaking van hen, wier voor spellingen thans in allen deele zijn vervuld geworden en wier raadgevingen, nu van achteren blijken de eenige, in het be lang van het toenmalig bewind en bet Vaderland geweest te zijn. 1 at dc heer Loudon een terugblik werpe op de korteloopbaan door hem afgelegd Welk antwoord kan hij geven op de vraag van het Nederlandsche volk„wat hebt gij binnen weinige maanden van Indie gemaakt; welke toekomst hebt gij het voorbereid in welke handen hebt gij het overgeleverd Nutteloos voor het publiek belang en nutteloos voor hem zeiven offerde de minister een jaarlijksch inkomen van vier millioenen opte vergeefs beroofde hij den handel en de scheepvaart van het vaderland van de voordeelen van den ver koop van aanzienlijke hoeveelheden Indische productente vergeefs verhaastte hij daardoor den val van het weldadige consignatie-stelsel te vergeefs ook stond hij af een nieuw deel van de weinig overgebleven regten van de kroon op het Indische opperbestuur. De radicalen, die op de gansche er fenis aasden waren met de kleine deelen niet te vreden en de heer Loudon werd als een werktuigdat voortaan nutteloos en zelfs eene belemmering was geworden verbroken door de eigen hand die hem, in vriendschap wenkende, tot concessien had verlokt. En welk is nu het bittere gevolg voor het va derland Dat de heer Loudon door zijne handelingen in het bestuur heeft gebragt eene rigting waarvan hij zelf dui delijk en bij herhaling verklaarde dat zij eene ongrondwettige daad verlangt wanneer zij de koorden van de Indische bears eischte en dat die rigtingbij dc toepassing van haar stelsel binnen tien jaren Nederland finantieel ten gronde rigien zou. Wanneer de heer Loudon van de eene zijde bestreed eene rigting die naar zijn gevoelen de wet wilde laten zonder uitvoering, men vergete niet, dat hij van den anderen kant een rigting bekampte die nog erger op het oog had nl. Indie vrij te verklaren en Nederland van de Indische voor deelen te berooven. En het is juist deze rigtingwier komst aan het bestuur door de handelingen van den heer London in de hand is gewerkt! Dat is het ware karakter van het Tro- jaansche paard door hem binnengehaald De vijand die in hem zijn felsten bestrijder vond als verdediger van 's konings regten en van 's lauds belang heeft aan hem alléén zijne zege praal te danken en het kostbaar erfgoed onzer vaderen is door zijn toedoen geraakt in hauden aan wier hoede het volgens zijn eigen erkentenis niet is toevertrouwd. Niet dusu.it kracht van de nationale overtuiging is de Thor beckiaansche rigting aan 't bewind gekomen haar zegepraal is alleen het gevolg van de stelselloosheid en de zwakheid van haar tegenstander. Algemeen verlangde men een krachtig bewind, het is zoo. De radicalen zeggen „Zietdanr nu het krachtig bewind, dat gij verlangdet 1" Is dat waar? Kan dat waar zijn wanneer onder „kracht" niet worde verstaan dwang willekeur en geweld maar die krachtwelke zich niet door liet opleggen van i een ijzeren hand doet gevoelen, maar zich uit in de sympa- I thieke zamenwerking tusschen natie en bestuurwaarvan het laatste als het ware de uitvoerder is der gedachte en der wen- schen van de eerste Neen, dat is niet waar, dat kan niet waar zijn. Indien toch de tegenwoordige tweede kamer het miuisteric Thorbecke ondersteunde zou dan het bewijs zijn geleverd, dat het is een „nationaal" bewind dat het is een „kraclitig"'gou- vernement In gecnen deele. Wij bezitten eene „anti-nationale kamer eene kamer „waarvan de geest der meerderheid vol slagen is bedorven." Dat is niet ons oordeel geweest, maar het oordeel der radicale partij in de kamer op parlementaire wijs daar buiten in al haar organen met de eigen woorden en in nog hatelijker uitdrukkingen eindelooze malen herhaald. Wat waar was op den laatsten dag der maand Januarijzou dat ophouden waar te wezen op den eersten dag der maand Kebruarij Deze tweede kamer ondersteunde minisferien van a/fe rigtingen niet zelden met eene groote meerderheiden toch werden die mi- nisterien door de radicalen genoemd ministerien anti-nationaal, van de minderheid, zonder kracht. Deze tweede kamerver- wierp consequent met bijkans 4 stemmen tegen ééne alle ge- wigtige voorstellen die uitgingen van het Thorbeckianisme en toch waren deze voorstellen naar het oordeel der radicalen de éénigware, de éénig nationale voorstellen. Deze tweede kamer bragt telkens met verpletterende meerderheid wetten tot stand, die het Thorbeckianisme veroordeelde öf als ongrond wettig, of als leidende tot verderf van de finantien van den staat, öf als verkregen door kuiperijendoor beloften en voor spiegelingen van allerlei aard. Wapneer nu eens deze tweede kamertot voortzetting harer loopbaan van beginselloosheid het opgetreden ministerie Thorbecke steunde en door hare votums zich zelve als het ware andermaal verloochende: zou dat een bewijs zijn van de „nationaliteit" en van de „kracht" van dat ministerie? In gelijke uilkomst hadden zich immers de heeren van Hall van Bosse Rochussen, van Heemstra cn zoo vele andere staatslieden te verheugen Ondanks dien steun werd hun evenwel door de radicalen de eerste parlementaire vereisch ten ontzegd om aan het bestuur te blijven: om welke reden wij wenscliten het gaarne te vernemen zou dan nu de steun van diezelfde begiuselloozevan diezelfde met een „volslagen bedorven geest" bezielde vertegenwoordiging bewijzen dat het ministerie Thorbecke zon zijn nationaalen in het bezit van die zedelijke kracht, waarnaar zóó zeer werd verlangd Wordt vervolgd Ondertrouwd F. BOUMAN Duivendijkk en 11 Februarij 1862. C. BOOGERD. Oosterland 13 February 1862. Heden overleed tot diepe droefheid van tnij en mijnen Zoon, mijne geliefde Echtgenoot TANNA van MEERENDONK, in den ouderdom van bijna 60 jaren D. J. VLEUGELS SCHUTTER. Algemeene kennisgeving. senteren te verpachten 2 B. 12 R. 20 Ell. Dijk gelegen onder Oosterland. En op Vrijdag den 7 Maart 1862, 's voor middags ten 9 ure op genoemde Hofstede onder Oosterland, 3 Werkpaarden een 2jarig Merriepaard, 4 Melkkoeijen Vaarsen Var kens on ander Recstiaal-Rouw- cn Hlplkgerecdscliait, Mestput, Hooi ,-Stroo Brandhout, Meubelen en verdere roerende goederen breeder bij billet ten vermeld. De Loterij van Handwerken en Voorwerpen die met goed keuring van Z. M. den Koning zal plaats hebben ter ondersteuning der armen in liet laatst van Februarijofin het begin van Maart 1862, wordt op nieuw aan de welwillendheid onzer Stad- genooten aanbevolen. Het geschenk van H. M. de Koningin zal aan deze Loterij wederom eene groote waarde geven. a De vele belangstelling welke die Loterij in vorige jaren heeft ondervonden, doet de Directie hopen, dat zij ook dit jaar in ruime mate in hare belangelooze pogingen tot ondersteuning van behoeftigen zal worden bijgestaan. De tijd der Verloting zal nader worden aan gekondigd. Zierikzee, 31 Januarij 1862. Namens de Directie Mevrouw l)E CRANE, geb. Ermerins. Brouwershaven, Gearriveerd: 15 Febr. Twee Corneliasen J. C. Krcijo New castle, gesleep! binnendoor Dordt. 17 RidderkerkH. Teerlink, Ba ia via, beiden van Dord re chlgesleep! bin nendoor van Hellenoelsluis. 16 Uil gezeild Twee ConielhseiiJ. C. Kreije, Dorilrech:, New-Casile. ('rijzen der effecten te Amsterdam. deu 17 Februarij 1862. II iisl and I. Portugal Spanje Werkelijke Schuld 21 p c t 04 V|fi dito dito 3 0'Vifi dito dito 'i y's;'0 Amortis, syndic. bij Hope 1798/1810 5 1021 O dito 1828/1829 5 IOI i bij Stieglitz. ode leen. 5 80 dito 6de leen. 1855 5 Leening !8f>0 3 59-tö Leeniug 1860 *'/a 89*,8 dito 724 4 bij Hope 4 72 V, Cert, van ass. 6 53>3/10 Poolscheschalkisf oblig. 4 7«'/8 Aandeel groote Russ. spoorweg a f 236 volgefourn. 5 f 190 Weenerbank, bij Goll.en Co. 5 diio dito 4 Metaliek 5 18 dito 2% 25'/4 dito, rente Amsterdam 5 70% dito nationale 3 57% Weener-aand. a fl 500 L. 186C 5 Z' 394 Va Builenlandsch van 853 3 4fi-V,n dito van 1856 h 1859 3 15% Ruitenlandscb 3 53% Binnenlandsch 3 48 Buitenlandse» 3'V0 nn 2 «Vu. 247ste -loterij itaat3- 1ste Klasse. 4de lijst. No. 8329/5900; no. 6394 cn 10092 1000. ROTTEBIIAM. 17 Februari] ISfi'Z. TARWE, Zeeuwscli ^laamsch en Overmaa9che was een goede toevoer ter markt die tot vorige prijzen zoo ter ver zending als voor consumtie langzaam opruimde; goede en puike f 11,20 a f 11,70; mindere f8,50 a f 11. KOGGE, Vlaarasch. en Ovennaasche was flaauw en vorige prijzen niet tc bedingen fS,60 a f8,9ü. GERST ruimer aangevoerd winter f6 a f6,50; zomer f4,70 a f5,70. HAVER, flaauw in een doen korte f 3,40 a f4 lange f2,50 a f3,50. ERW TEN, meest in eendoen; f10 a f 11groote dito f li a f12. PAAKDENBOONEN, 20 c. lager; f 7.SO afS.SO. VLAS tot onveranderde prijzen niet veel handel. diens! tusscben Middelburg en Rotlerdam. De Notaris J. M. BOU- VIN zal, op Maandag den 3 Maart 1862 's namid dags ten 2 urein de Dorps - herberg te Oosterlandten verzoeke van de Erfgenamen van wijlen Ms. de VIN publiek presenteren te verkoopen bestaande in Woonhuis, Schuur en verdere Gebouwen, met de numbre van ongeveer 7 B. 23 R. 40 Ell. Rouw- en Wellanden gelegen onder Oosterland en hruinisseen daarna ten verzoeke van Heeren Ij v Regenten van het Weeshuis te Zierikzeepre- Ter Stads-Drukkerq van de krven A.de \os. van Middelburg Woensdagl9, 's morg. 7 Vrijdag 21, 7 Zondag 23, 7 van Rot ter dam Donderd. 20, 's morg. 8' 2ure Zaturdag 22, 9*l4 Dingsdag 25, 6 De diligence zal van Zierikzee 2 uren na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam uur na de afvaart der stoomboot rijden. dienst tusschen Goes en Rotterdam. Van Goes: Van Rotterdam, Donderdag20, 'smorg o Woensdag_l9, 's morg. Maan dag 24, I Vrijdag 10 Va

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 2