15 Woensdag 19 Februarij. WOENSDAG ZATURDAG. Aanbesteding. Besturen en Administratiën Bhmenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen O A BONN E MEN TS-P RtJS. Per drie uaanden f 2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending Ier Advert.daaaste narenvoor 10 ure'smorgens. VERSCHIJNT: P R[JS DER ADVERTENT IE Gewone I21/» cents de regelGeboorteHuwelijks- ca, Doodberigtenvan 16 regels a f\ behalve het Zegelregt. tüoirée Déclamatolre et lüusieale van het Gezelschap E. N. Z. K. Voor den Armen Het was onder die leuze, dal het gezelschap E. N 7. K. op 14 dezer al- hierecne Soirée Péclamaioireet Musicale gafen het is ons eene aangename taak le kunnen meldenj dal het publiek de edele pogingen» an genoemdge zelschap heeft geloond te waarderen. Immers zoo iobijk was de oj komst dat de ..aal bijna te klein was om het publiek le bevatten Maar ook al was het doel niet zoo edelwij gelooven dat het publiek zich toch niet zonde be klaagd hebben een avond le hebben gevfijd om de gehouden voordragten bij le wonen. Genoemd gezelschap gaf toch de schoonste blijken van ta lent en degelijke studie en hijdieeenig denk beeld heeft »an hetgeen declamatie is, en wat daartoe wordt vereischt, en de voordraglen zoo verdienstelijk ziet uitvoeren als op dien avond zal gaarne hulde doen aan het kunstta lent en den ijver der leden van E. N. 7. K. en hen danken voor zooveel moeite en tijd als zij daaraan hebben ten offer gebragt voor zooveel genot als ze ons hebben verschaft, hen danken ook in naam der armen voor wie hel zuiver opbragt f 19.6,70 Op dien dank hebben ook zij aanspraak die medewerkten om de voor dragten met muzijk af te wisselen en te begeleiden hetgeen de feestelijkheid van dien avond niet wei nig verhoogde. He heer Cr Eisner onder wiens leiding de muzijk werd uitgevoerd, heelt weder getoond het waard te zijn als eerelid van hel gezelschap te zijn benoemd. Zooveel loffelijke pogingen, zulkeen edele kunstverdient alle aan moediging. Moge de bijval op d< n avond van 14 Februarij verworven, iets bijdragen om het gezelschap aan le sporen op den ingeslagen weg voort te gaan en kunnen opvoeringen als deze uit den aard der zaak niet dikwijls plaats hebben moge hel genoegen dal de dèclamalie ook in den gezelligen kring kan verspreiden mede bijdragen, om dit kunsivuur brandende le houden, en opgewektheid geven, om die schoonc kunst te blijven beoefenen, dan vleijen wij ons, dat in een volgend winiersaizoen het gezelschap weder bereid zal bevonden worden om hare krachten en gaven op het altaar der liefde te offeren en ons nieuwe proeven zal leveren hoe oefening kunst kweekt en hoe «iet alleen elk naar zijne krachten maar ook elk mei groote krachten, op dat gebied werkzaam is. BEEENDMA&ISG. BüRGEMERSTEK en WETHOUDERS van 'Lie- rikzee maken bekend: dat de Heeren DE BONDT Co. zich voorstellen omin hunne 'Aoutziederig op den Visscliersdijk alhier, eene nieuwe Pan bij te plaatsenen roepen bij deze op de omwonende geburen en eigenaren van dat pand en de ingezetenen in het algemeen die eenige bezwaren tegen de bedoelde daarstelling mogten hebben in te brengen, om op aan staanden Woensdag den 19 dezer des middags één ureten Raadhuize in de Vergaderkamer van liet Gemeente-Bestuur te verschijnen ten einde in hunne bezwaren en belangen te worden ge hoord. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzee, den 12 Februarij 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINSSecretaris. Rukgp.mkestbb en Wethouders van Zie rikzee zijn voornemens op Woensdag den 5 Maart aanstaande des middags ten Raadhuize in het openbaar aan te besteden Het doen van eenige Herstellin gen en Vernieuwingen aan de Itrug bij de Xuidhavenpoort met het maken van eene Hulpbrug over het digtste Sas. De bestekken zullen op Zaturdag den 22 dezer ter Secretarie verkrijgbaar zijn terwijl de aan wijzing door den Gemeente-Bouwmeester zal geschieden op Dirtgsdag den 25 dezer, des voor middags ten elure. Zierikzee den 17 Februarij 1862. B. C. CAU, Voorzitter. .1. P. N. ERMERINS, Secretaris. Middelburg, H Februarij Hoor de provin ciale commissie van geneeskundig onderzoek en toe v oor/.igt in Zeeland zijn in hare laatst ge - houdene zitting geëxamineerd en bevorderd de heeren IV. de Bruyne tol stedelijk heel- en vroedeneoster LAugustijntot stedelijk vrood- meesier en M. S. Polak als droogist. In eene yistoren gehoudene vergadering van liet Zeeuwsch genootschap der wetenschappen werden gekozen tot bestuurders de heeren inr. M. F. Lantslieerdr. A. A. Fokkeren K, R. Pe kelharing en tol biblioihekaiis de heer F. Naglglas benoemd tol iaadsheerin het provinciaal ;'eregishof in /eeiand mr. J. W. de Bruyn van Melis- en Marie kerke, thans griffier bij gemeld hof. Heden stond voor het provinciaal gere«tshof alhier leregl Helena Pompoeneoud 24 jaren, van beroep werkster geboren en wonende le Zierikzee beschuldigd van Kindermoord voor de eerste maai door de ongehuwde moeder ge- pl-egd. Na h. t hooreo van 1 2 getuigen waaronder 2 deskundigen benevens a décharge, beeft hel openbaar ministerie bij monde van den procu reur-generaal mr. M. Verbruggeniettegen staande <ie onikentoms der beschuldigde liet feit als genoegzaam bewezen beschouwd en op dien grond gerekwireerd schuldig verklaring aan het haar ten laste gelegde feit en vcroor- dcelmg lot luchihuissiraf voor een door hel hof te bepalen lijd van ten minste vijf en hoogstens twintig jan u benevens in de kos'cn van het ge ding zoo noodig bij lijfsdwang ie verbalen. Nadat de verdediger der beschuldigdejhr. mr. J. II'. M. Schor erin eene uitgewerkte pleitrede. i<>( vrijspraak heeft geconcludeerd is de uitspraak van hei vonnis bepaald op aan staanden donderdag, den 20 dezer des morgens ten lOuie. De. bevolking van Zeeland bedroeg, naar de uitkomsten der iaaisle of vierde volkstelling op 3 i December 859 1 66,1 I 2 zielen waar van 81,411 mannen en 84,701 vrouwen- Daar van tellen: Aardenburg 1658 Arncmuiden 1487 Axel 2529. Brouwershaven I572, Goes 5708, ,'iuls! 2255 Middelburg 15,088 Neu zen 3153 Sluis 1497 Tbolen 2523 Veere 923 Vlissingen 10,922 lierikzee 7345 in woners. Te Goes had woensdag avond eene rou- ziekale opvoering plaats gewijd aan de nage dachtenis van dr. R. B. van den Bosch. Het programma bestond uit Marche funébre van Chopin voor piano fragment uil Spohr's Letzten Dinge uitgevoerd door bet zangperso- neel Lied voor mannenkoor van P. van Winter en Bcquiern van Mozart. Verscheidene dilet tanten uit Middelburg en Hulst namen aan deze plegtiüheid deel. De uitvoering slaagde geluk kig en was eene waardige hulde aan de nage dachtenis van den man, die zooveel tot meer dere en betere beoefening der toonkunst in deze provincie heeft hijgedragen. Uit Kruiningen wordt van den 13 dezer geschreven Naar men met zekerheid verneemtzullen de werkzaamheden aan het door Zuid-Beveland te graven kanaal, aanstaanden maandag le Vlake een aanvang nemen. Hiertoe zijn reeds polderjongens aangekomen en eenige arbeiders uit deze gemeente besteld. Door de Zweedsche regering is eene som van f 600 toegekend aan de nagelalen betrek kingen der vijf Amelander zeelieden die bij de pogingen tot redding der equipage van het in de maand Augustus des vorigen jaars bij Ameland gestrande noordsche barkschip Dieppe Packet zijn omgekomen. Men schrijft uit Gorinchcm van 12 dezer. Alhier heelt zekere R. H. zijne eigene dochter nadat zij hem vertrouwelijk van een door haar gepleegden db-fslal had kennis gegeven als diefegge aangeklaagd ten gevolge waarvan zij gearresteerd is. Men schrijft uit Knkbuizen van dezer. Onze visschers liggen nog werkeloos in de ha ven omdat zij voor het benoodigd aas geen ha ring kunnen bekomen. Tol hiertoe zijn allo pogingen vruchteloos gebleven om dezen visch in de Zuiderzee op (e sporen zoodal hij builen twijfel een anderen koers heeft geuomen. Men schrijfi uit Lobith van 12 dezer. Gisteren avond had aan de grenzen dezer ge meente een noodlottig voorval plaais. De be woner der zoogenaamde Kijkuit, het veerhuis aan den Ouden liijn op Pruissisch grondgebied gelegen had zich met zijn zoon en knecht met een vhegeraak naar lillen hegeven ten einde aldaar eene vracht sieeukoieu (e halen. Hel brooze vaartuig si iel bij de lerugreis op een zich onder water bevindenden paalwaardoor het zoodanig lek werd, dat hel oumiddelijk in de diepte wegzonk. De knecht heeft door veel inspanning zijn leven gered, maar vader en zoon moesten het met den dood bekoopeu. Hunne lijken zijn heden morgen in elkanders armen vastgeklemd, opgevischi. In West-Vlaanderen is een genootschap tot onderlinge waarborg voor hei slaglen »an verdacht rundvee tot stand gebragt, hetwelk goed schijnt Ie werken. Imusscken is van hooger hand de verkoop van vee, hetwelk in de eerste periode der besmetting verkeert, voor voedsel veroorloofd. Men schrijft uit Brussel van 15 dezer. Het blijkt dal de longziekte onder het rundvee meer en meer toeneemt vooral in Oost-Viaan- deren. Men beweert dal zij uit Nederland door middel van de markt van Mecheten her waarts is en nog steeds wordt overg<bragt. De vergoeding welke wordt gegeven voor vee hetwelk moet worden afgemaakt wordt geens zins als voldoende aangemerkt. Verleden week was er een godvruchtige geloovigedie in de Si. Jacobskerk te Luik eene kaars op hst altaar offerde. Denkende door nu. nand gezien te zijn deed hij stil - iekens het tabernakel open nam den kelk, waarin de hosties zijn oin de kommunie le geven, drukte hem tegen zijn hart slak hem stille- kens weg eo verwijderde zich. Maar gelukkig was hij niet alleen in de kerk twee schilders- gasten hadden alles aangezien. Spoedig daalden zij van hunnen ladder en snelden den godvruchtige» dief achterna die den kelk wegwierp en als een duivel weg- vlugtte. DUITSCHLAND. Uit l'esth wordt de volgende treurigo lijding medegedeeld lien neef van graaf Degen- feld den minister van oorlog, werd vóór eenige dagen op zijnen terugkeer van de jagt door twee wolven aangevallen. De koelsier zette de paar den zoo veel doenlijk aan, terwijl de jonge graaf, zijn meester, zijnjagtgeweer met dubbelen loop en zijne pistolen op de wolven loste. Door eene onbekende reden viel de graaf uit de slede zonder dat de koelsier bet bespeurde. Eerst later ontwaarde bij wat er gebeurd was ter stond keerde hij terug en volgde hel vroeger bereden spoor lot dal hij het lijk van zijnen meesier vond, derwijze misvormd door de vraat- zucluige dieren, dat er naauwelijks een men- scli e lij k overblijfsel in te herkennen was. Te Warschau is door het verbieden van ketelmuziek in de mode gekomen om aan ge hate personen eeu massa brieven te zenden waarin niets verder staal geschreven dan Miaauw." FRANKRIJK. Pakijs, 15 Februarij. De Courier du Dimanche meent te welen dal Pruissen bet koningrijk Italië zal crkennen het blad brengt dit in ver band met de verschillen tusschen Pruissen en Oostenrijk. liet gerucht dat eene batterij artillerie behoorende lol de bezellings Iruepen van Rome. door eene nieuwe ballerij mei gelrokken geschut zal worden vervangen is volkomen waar. De minister van oorlog heeft dit dezer dagen in de bureaux van den senaat medegedeeld en wel als een bewijs dat de keizer er niet aan denkt de troepen uil den kerkelijken staal terug te roepen. Bij de cavallerie zijn in den jongslen tijd de pistolen alle voorzien van gelrokken loopen. De generaal Brignonebevelhebb-r der ltaliaansche .troepen in de Marken die zich met verlof te Turijn ophield, heeft bevel onlvangen om zich weder bij zijn corps te vervoegen Ier- wijl ook hel regement guides naar de grenzen van bel pauselijk grondgebied werd gezonden. Dit een en ander gaf le Turijn voedsel aan de verwachting, dal er aan den kant van Homo eenige gebeurtenis van belang ophanden was. In sommige correspondenten uit Italië wordt de arrestatie van pater Pantaleo kapellaan van Garibaldi volgenderwijze verklaart. Die Franciscaner grijpt nog altijd gaarne de gelegen heid aan om eene leerrede uit te spreken, hetzij in eene kerk of bij de eene of andere godsdien stige plegtigheid ofschoon bij de mis niet meer bedient sedert hij het roode hemd der Garibal- diancn aantrok. Te Milaan bekroop hem on langs die lust weder om lol bet volk le spreken, en hij noodigde de menigte uit hem naar den Dom te volgen. In die kerk wilde bij den preekstoel beklimmen maar een uogenblik te voren bad men het bek gesloten. De menigte loonde zich zeer ontevreden over die- handel wijze der kanuniken en een metselaar wist den pater spoedig eenen ladder te verschaffen met brhulp waarvan de prediker door duizende armen gesteund, toch hel spreekgestoelte kon bestijgen. Dadelijk ving hij zijne rede aan met de woorden: »ik beb deze plaats beklommen langs den ladder des volk, en niet langs den trap

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1