r. Advertentiën. BurgerlStand te Zierikzee. Zeetijdingen Beurs- en Hlarktberigten. «V, Vervoer-üïiddelen. Volgens berigten nit Parijshostaal er op nieuw een zeer groote spanning tusscben Rus land en Routede onderhandelingen over bet zenden van een pauselijken nuntius naar Stt- l'elersburg zijn afgebroken en de erkenning van het koningrijk Italië door czar Alexander II zal niet lang meer uitblijven. De correspondent, die een en ander meldt, verklaart uit goede bron te bebben gepul wij zijn niet instaat die ver klaring te bevestigen of tegen Ie spreken. Ook inet Oostenrijk staat Rusland llrans niet op een goeden voet. Uumolardde moordenaar der dienst meisjes, is zatnrdag 1 dezer voor bet hof van assises te Bourg door de jury ter dood vcroor. dceld. Aan zijne vrouw is een twintigjarige tuchthuisstraf opgelegd. Te liourcq bij Voaziers kwamen (wofe personen tijdens de afwezigheid van deo pastoor aan do pastorie om hein te spreken door de information die zij namen, kreeg de huishoudster kwaad vermoeden en sloot de deur goed. Des nachts hoorde zij werkelijk gerucht de dieven konden echter de deur niet in en zij hoorde dat ze toen door een bovenraam wilden klimmen. Dit werd beproefd en de een slak reeds het hoofd door het raam dat bij had stuk gestoolen toen de huishoudster ge wapend niet een braadspithem een slag wilde gevenzij miste maar liet zich door de be dreiging van moord niet afschrikken een tweede slag kwam zoo aan dat de dief met een raauwen gil in den tuin viel. Alvorens er hulp was, waren de dieven verdwenen echter een bloedig spoor achterlatende, In den schouwburg te Rome zijn door Fransche gendarmes manifestaliën belet. Tal rijke patrouilles bewaken de toegangen, lie Romcinscbe policie heefi gewapende Napolitanen gearresteerd die zich in de nabijheid van ko ning Frans II ophouden. De Spaansche regering biedt 25 pet. aait voor'te regeling der passivcschuld; de Engelsché scliuldeiscbers echter weigeren toe Ie treden tot eenige schikking zoolang de achterstallige coupons niet in dc regeling worden opgenomen. Door twee Spanjaarden in hun land lot zeven jaren dwangarbeid veroordeeldomdat zij de Protestanfsche godsdienst belijden en bijbels verspreid hebben is een verzoekschrift inge diend aan de Pruissiscbe kamer der vertegen^ woordigers, die geschokt werd bij het lezen van het relaas dat die ongelukkige van bunnen too- stand gaven. De gemagligde vau don minister van builenlandsche zaken, ter vergadering tegen woordig bevestigde de waarheid der aange voerde feiten en verklaarde tevens, dal een derde Spanjaard ter zelfde zake lol dezelfde straf was veroordeeld overeenkomstig de in Spanje bestaande wetgeving. Hij voegde er bij dat de vertegenwoordiger van Öruissen bij hel hof van Madrid, graaf vort Galen zich zoodra de zaak in die stad bekend was geworden tol den minister van builenlandsche zaken aldaar hegeven en hein de dringendste vertoogeii ge daan had legen de toepassing van wetten ni lijnregten strijd met de tegenwoordige begrippen der beschaafde wereld. Voorts werd de Spaan sche minister door dien gezant verzocht de koninklijke genade in te roepen althans voor het ondcrwerpeiijke geval, in afwachting v au <le alschaffing van zulke laakbare wetsbepalingen. De Spaansche minister beloofde toen de zaak te zullen onderzoeken. GR OOT-BRITTANNIEN t'' De New-York Times meent in de geheim houding der depêche aan den heer Adams can .10 November, een bewijs te ziendat het Brilsch minislerie het leger opwoei van oorlog houden wil. «Zulke bewijzen van kwade trouw" zegt het bladsporen ons aan om ons op de ergste eventualiteiten gewapend lu houden. In het kanaal van Malïitt (haven van Char leston) hebben de Noordelijken zes schepen laten zinken. Men zal nu nog 8 schepen lot betzelfde doel bezigen. Kr loopt een gerucht dat de secretaris van marine zijn ontslag beeft ingediend. De vloot der Noordelijken heeft bet erland' Wilmington bezet en de communicatie lusschen Pulaski en Savanah afgesneden. Generaal Beauregard is inet 15,000 mail naar Kentucky gerukt. Het Journal of Commerce beval een artikel waarin gezegd wordt dat de bewegingen der bonds-armee weldra resultaten zullen opleveren die geheel Europa van liet oyerwigl der Unie zullen overtuigen. JONGSTE TIJDINGEN Van de Poolsche grenzen 12 Februarij. De aartsbisschop Felinsky heefi hij zijne aan komst te Warschau ceirc deputatie uit de geeste lijkheid bij zich ontvangen en bij die gelegenheid eene zeer minzame toespraak tot haar gerigl. Voor het overige heerscht bij de bevolking aldaar eene zeer gedrukte stemming. HET NIEUWE MINISTERIE. DE TKIOMPH EEN NEDERLAAG. De sedert negen jaren hunkerende erfgenaam heeft dan eindelijk de zoo lang bejaagde erfenis aanvaard! Niet naar den gereselden loop van de wetten der natuur maar na ecne gewelddadige worsteliüg waarin de meerderheid tijdelijk valt onder de tyrannij der minderheid en die zegevierende minderheid zelve in hare gevoeligste deelen gekwetst, de erfenis met zwakke handen naar zich toehaalt, om geknakt in 't hart zedelijk, gelijk Harpagon op zijne schatten op het behaalde erfgoed weg te kwijnen Zoodanige triomph is eeae nederlaag! De zegepraal is niet verschuldigd aan de kracht van be ginselen waarvan meest, allen vreemd zijn aan het karakter, van ons volk. Men deed met de zwakheid van voorcangers en met de beginselloosheid der volks-vertegenwoordiging voordeel men offerde beginselen op en verloochende soms het verleden om de „schanskorven" vooruit te schuiven tot het oogenblik daar was om in de bres te vallen Nationaal is het bewind in geenen deele dat met den dag van heden optreedt. De weêrstand, dien het van alle zijden zal ontmoeten, zal het bewijzen. Godsdienstzin, gehecht heid aan het innerlijk wezen eener monarchie afkeer van uiterstenweerzin tegen schokken dat zijn Nederlandsche karaktertrekken die allen alléén en te zamen weerstand bieden aan de inwortcling eener leer, die inderdaad onver schilligheid op het irebied der godsdienst tot grondslag heeft het koningschap als eeu symbool beschouwt .alleen in uitersten haar redmiddelen vinden en door schokken haar leven rek ken kan Onder zelf-vernedering is het ministerie der radicalen ge boren iioe het sterven zal is nu reeds te voorzien. Maar wie voorziet, welk gedeelte van Nederlands welvaart en toekomst gewikkeld zal worden in datzelfde lijkkleed waarin het onrijp geboren bewind na een smartelijk leven ten grave zal dalen? .Zoolang het radicalisme op de banken zat der oppositie, tooide het zich, met den eigenwaan van zijn levensbeginsel onafscheidelijk, in de kleuren der „nationaliteit." Sedert jaren werd het oor gemarteld onder het lofliedop eigen voortreffelijkheid gezongen. Sedert jaren gewende het, door de stem en den invloed van redenaars en schrijvers, aan het geloof der onovertrefbaarheid zijner aanvoerders en van zijn stelsel. De openbare meening werd vervalscht; de minder heid verdrukte de meerderheid naar gelang van den kans op de zegepraal werden beginselen verkneed, geruild, ver zaakt en opgeofferd naar den geest, des tijde werd onder de voeten gehaald en gesloopt personen en instellingen beide. Wat stond tegenóver dat goed gedisciplineerde, met bekwaam heid aangevoerde rustelooze radicalisme Eene natiewaarvan helaasde overgroote meerderheid onverschillig blijftomdat zij wars is van een strijd die om zijn aard en zijne strekking druischt tegen het nationaal gevoel. Een tegenpartij zwak door inweudige Verdéeldheid op grond van eigen onafhankelijkheid maar eene tegenpartij die ge lijk het Toledoosche zwaard zijn onweerstaanbare veerkracht erlansrt door de vuurproef, zich thans in de vuurproef van het radicalisme rondom den troon en de voorvaderlijke instellingen zal rallicren. Overal eldcr3 heeft het radicalisme niet enkel zijne onmagt bewezen maar ook zijne noodlottige werking op het lot der volken. Ook hier te lande wij zijn er innig van overtuigd heeft het zijn rol uitgespeeld en wanneer men duldtdat het tijdelijk zijn banier opheffe het is om de tegenpartij met het besef van het gevaar te bezielen om haar kracht ontwikke- linsr werking en veerkracht tot weerstand en overwinning te J schenken. Niet ten tweede male dringt het radicalisme zich bij het Nederlandsche volk op onder de leuzen van vrijheid van bezuiniging en belasting-ontheffing. Het volk heeft de be- driegelijkheid dier leuzen leeren waarderen. Het nieuwe bewind brertgt in zijn triomp mede: een keurslijf van anti-nationale wetten lèeningen voor de spoorwegen /inkomsten-belastingen, heffingen grootendeels op de gegoeden opoffering der nijver heid aan die der vreemden, vernietiging van 's volks groote bronnen van bestaan uit liefde tot de wetenschap overdragt van's Konings grondwettige regten op het Opperbestuur van Indie op het volk exploitatie onzer overzeeschc bezittingen ten profijte van particulieren opleiding van Indie tot een vrijen en onafhankeiijken Staat 1 Dat zijn de beginselendie ver tegenwoordigd en luide verkondigd zijn door de mannen, ge roepen om het Nederlandsche volk te besturen. Die triomph of wij zouden Nederland niet kennen die triomph is het begin van de nederlaag I Reeds in de wording van het bewind ligt de kiem van zijn dood. Reeds vóór zijne geboorte is het in zijne zedelijke kracht geknakt. Zoo immer onmagt i9 gebleken zoo immer werd bewezen dat het radicalisme is anti-nationaal in Nederland het geschiedde bij de wording van dat kabinethetwelk heden zich aan de groene tafel nederzet Sedert maanden werd het gewigt der buitenlandsche ge beurtenissen gebruikt als een stormram tot omverwerping en als het middel tot aanbeveling van den éénigen staatsman die aau het hoofd geplaatst van dat departement in staat zou zijn ons te redden uit de schipbreuk, die Europa te ge- moet zou gaan. Kracht, waardigheid, genie: niets minder dan dat waren onvermijdelijk noodig voor Nederland 1 Wie men aan het hoofd der diplomatie wilde plaatsen, was even duidelijk aangewezen als toen de heer Mecussen den naam van den heer Torbecke spelde. Maar aan wien heeft het radicalisme het bestuur der büitenlandsche zaken mogen toe vertrouwen Aan niemand. Hem wien meu de plaats had toegedacht, werd zij niét afgestaan; en al wie men haar aan bood heeft haar tot dusver geweigerd. En toen zelfs uit eigen boezem de noodkreten opgingenom toch haast te ma ken ten einde niet al te droevig van onmagt te doen blijken toen zag men zich getlrongen tijdelijk de portefeuille op te dragen aan een diplomaat, die, naar men zegt, daartoe als het ware genoopt werd, in afwachting dat een ander definitief mogt besluitenzich naast het radicalisme neder te zetten. Naast dat radicalisme, welks afkeuring en verwijtingen in en buiten de kamer over de schromelijke nadeelen die juist door een interim van buitenlandsche zaken aan het vaderland wor den toegebragtnaauwelijks zijn weggestorven Om zich als een kabinet voor het volk te kunnen vertoonen, moet het be ginnen met de fout te. bestendigen waarmede zijn voorganger is geëindigd. Is deze triomph niet eene nederlaag? Krachtiger nog is de onmagt en het anti-nationale van dit radicalisme gebleken waar het goldt de opdragt vau de meest gewjgtige portefeuille van allenvau koloniën. De eerste hpofdman baron van Hoëvell werd dadelijk ter zyde ge zet. Hoezeer het bondgenootschap van dezen talentvollen leider der koloniale „radicalen" in het openbaar werd aanvaard hoezeer het brevet hem werd uitgereiktdat het majesteits schennis wa9 te twijfelen aan zyne-uitsprakenontzonk toch de moed toen het gold, hem te roepen voor het oog der natie tot uitvoering zijner, theoriën Het 'zelf-bewustzijn van haar antinationaliteit weerhield de verheffing van den man, die in de eerste plaats aanspraak had aan dc gfoote ta£el te zetelen waar het radicalisme zich een plaats had yer9chaft. Dc tweede hoofdman de heer Duyraaer van Twist deinsde terug hu- durfde niet de teugels aanvaarden van-het bestuur over dat kostbare Indie, dat zoo zeer door de gevolgen vanzijn vroeger: bewind is geteisterd. Hij durfde niet uitvoeren,' wat hij als gouverneur-generaal begon en als lid der kamer voortzette. ïe vergeefs was elkë aandrang, te vergeefs waren de bedreigingen van de Arnhemtchè die eindelijk sprak van ^persoonlijke minachting" die de weigerachtigen zou treffen de tweede hoofdman bleef weigeren. Toen volgde een par-fórce-jagt op al wat slecht9 droeg eeu Indischeu naam of op al wie onder steld kon worden, althans niet niets te wéten van die bezit tingen welke ons. plechtanker zijn en onze toekomst. Overal weigering om zich te verbinden aan het lot van het radicalisme. Er. moest nogtans efen einde aau komen en mei: koo9 ten laatste iemand en hij wa9 de heer Uhleubeck die heden ochtend verwonderd zal zija opgestaan toen hij opstond als minister van koloniën Is niet zoodanige triomph eene nederlaag De portefeuille van oorlog maakte ecne rondreis even avon tuurlijk als Jéróme Paturot a la recherche de la meilleüre der républiques. Generaal Casembroot weigerde; generaal Knoop excuseerde zich genergal van Muiken bedankte en de Hemel weet nog meer; eindelijk het publiek werd on geduldig, de-Arnhemsche Courant verdubbelde in kracht van verwijten er moest iemand gekozen wordeueu onver- wachts voor hem zeiven waarschijnlijk het meest onverwacht, werd kolonel .Blanken waaraan njemaud dacht, aan de groene tafel uitgenoodigd. Is niet zoodanige triomph eene nederlaag Het departement van justitie baarde geen bezwaar en geen wonder. Het was sedert jaren de legitieme erfportie óf van deu heer van. der Linden óf van den heer Olivier. Naast den heer Torbecke is de heer Olivier de eenige talentvolle man, die iu het kabinet zitting neemtmaar zijne politieke loop baan bewijst, dat hij, hoeveel men ook van zijne uitstekende regtkennis heeft te verwachten noch staatsman is noch onaf hankelijk maar onder diezelfde politieke discipline staatwelke ook van zijne geestverwanten in de kamer „leerlingen" heeft gemaakt.- De overige ministers zijn middelmatigheden sommigen daarvan dalen nog beneden dat peil. Hunne antecedenten hebben het aangetoond, en hunne daden zullen het verder bewijzen. Waar zijn nu die schitterende planeten die als trouwe tra wanten zich tot eerbiedige bewondering der natie, zouden bewegen rondom de lichtgevende zon? Waar zija dan na die uitstekende talenten: de kinderen van die nationale kracht en van die nationale rigting, in wier gewaad het radicalisme zich sedert jaren aan het vaderland vertoont Wij roeken ze te vergeefs. Neen: door het werk der kunst en onder veler afwijzing om daartoe mede te werkenis het nieuwe mim'sterie ge boren. Het ligt aemêchtig in dé zwachtels der nederlagen en der middelmatigheid. Wie door dé rustelooze stoutheid hunner oppositie, wie door de halstarrige verkondiging hunner theoriën geroepen waren daarvan deel uitte maken werden ter zij gezet of -traden angstvol terugeu de zoo hoog ge roemde nationale kracht en nationale rigting vertoonen zich in namen, - waarvan' sommige door de natie voor het eerst worden vernomen waarvan andereD slechts onmagt bewijzen. De partij, die het roer van den Staat heeft aangevati3 om met den heer Thorbecke een beeld uit de muzikale wereld te grijpen - inderdaad gelijk aan een opera-gezelschap van den tweeden rang. De koren zijn er bezet met sterke longen de tenor en de bas zijn dragelijk; het ensemble maakt effect op het gehoor-vlies maar in 'a hemels naam, vraag geen solo's waar het aankomt op zuiverheid van toon en op keu nis het oor zou u meêdogenloos verscheurd worden De triomph van dat luidruchtig ensemble is de nederlaag voor de solo's 1 (N. D. v. 's GrJ Ondertrouwd F. BÓUMAN Duivendijke en. 11 Februarij 1862. C. BOÓGERD. t Bürgh 11 Februarij 1862. Bevallen van een' XoonT. SCHILT- schüitemaker. Gejldleening. De gesloten Inschrijvings-biljetten voor de Geldleening (art. 2 van het plan) moeten worden ingeleverd ten Kantore van den Ont vanger-Griffier, te 'Lierikzee17, 18 en 19 Februarij e. k. Ooster/arnl8 Februarij 1862. Het Dijksbestunr J. BOUMAN, Dijkgraaf. NV. M. H. Dl'. JONG Ontv.-Griffier. DeondergeteekendeDIRECTEUR van het geneeskundig etablisse ment Z U I D E R B U R G nabij 'sG r a- venhage, is voor consulterende I.tf ders te Rotterdam voortaan te spreken in het Hotel „IJ ertog van Wellington," op de Boterslootlederen DINGSDAG na 10 ure. Voor OOfiLIJDERS en Patiënten met gebrekklgen llgchaamsbouw is de tijd van 1 tot 3 uré na den middag beschikbaar gesteld. Doctor W. HENDRIKSZ, Oogarts en consulterend Geneesheer van Z. M. den Koning. VAN 7 TOT EN MET 14 FEBBUAUIJ 1862. Geboren. Eene dochter van M. de Graaf en G. de Winter. Een zoon van A. liossaerl en M. C. v. d. Loo. Een zoon van C. J. Buijse en \I. Karremau. Een zoon v. H. van Nieuwland en W. Ileniirikse. Eene dochter van N. Eijke en \l. van Schelven. Eene dochter van K. Rogers en A. M. vau .Kampenhout. Een zoou van L. den Boer en J. van den liu le. Overleden. M. van Dongen oud 85 j. wed. van 1. de Rijke. M. Kooijman oud Ü.jj. eebtgen. vari ,M. L. van der Reijde. J. van der Krekc oud 22 j. jrn. J. dflO Broeder oud 17 j. jd. Brouwershaven, Gearriveerd: 11 Febr. PieterH. HoogerwerfBatavia Rotlerda m. I'rijzeii der effecten Ie Amsterdam. tie®. lil Februarij 1862. Nederland Werkelijke gehuld - i''/,oot.j dito "dito"" 3 j dito dito 4 Amortis. syndic. 3l't Rusland bij Hope 1798/1816 5 dito 1823/1829 bij Stieglitz. ode leen. 5 dito 6de leen. 1-835 5 Leeniug 1859 3 Léëniug 1860 :^xh dito J bij Hope 4 Cert, van ass. 6 Poolscheschalkist oblig 4 Aandeel groote Rus», spoorweg a 236 volgei'ouru. ft Oostenrijk Weenerbank bij Goll.on Co. 5 dito dito 4 Metal iek 5 dito 2'/, dito, rente Amsterdam 5 dito, nationale 5 Weener-aand. fi 500 L. 1860 5 Portugal Buitenlandsch van 853 3 dito van 1856 a 1859 3 Spanje Buitenlandsch 3 Binnenlandse!: 3 Buitenlandsch 3°/0 n n 2 .63", 7»% SI» 102'., 101", 80 02',, 50 83V, 72»,, 72 v. ói"t„ MIK)',, 18»/, 25», 70 371.,,, 7398 40 V„ 45';, 53®/, 48»/s Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van deu 13 Februarij 1862. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde, Oude Tarwe I860 Nieuwe dito 1861 Afwijkende dito A.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gcr»t Zomer-dito Haver 0,00 11,011 0,00 0,00 0,00 8,50 8,75 5.30 3,00 Pnardeboouen Witte dito Bruine dito Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 8,25 12,50 15,00 0,00 10,75 0,00 0,00 16,00 0.00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, ran (lea 13 Februarij1862. Twee en een-, Iste-kw. blank Twee en een middelbare dito Twee en een, mindere dito Een en een 1ste kw. blank Kea en eenmiddelbare dito Een en een mindere dito Onberoofde 1ste kw. blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbar® dito Teelt 1861. f 27,00 h 27.50 - 26,00 h 26,50 - 25,00 a 25,50 - 27,00 a 27 50 - 26,00 26,50 - 25,00 h 23,50 - 27,00 h 27,50 - 26,00 26,50 - 23,00 h 25,50 - 5,00 k 6,00 - 2,00 k 4,00 247ste 8TAATI-LOTBBIJ late Klasse. 1ste Lijst. No. 516 20,000 no. 4170 en 7394 ƒ1500 no. 5446 ƒ1000. 2de Lijst. No.6788 ƒ2000 no. 16577 rOOO. 3de Lijst. No. 19605 1000. dienst tusscben Middelburg en Rotterdam. van Middelburg I van Rotterdam Zondag: 16. '«.morg. 6 uro Zaturdag 15, 's morg. 7 ure Woensdagl9, 7 Diogsdag (8, 7 Vrijdag 31. 7 Donderd. 20, 8'/, De diligence zal van Zierikzee 2 uren na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam O, uur na de afvaart der stoomboot rijden. dienst tusscben Goes en Rotterdam. Po tl Goes: I fan Rotterdam Maandag 17, 'smorg. S WoensdagtS, 's morg. 9»)4 10 ill Donderdag20, j Vrijdag Ter Slads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 2