t%°. 14. /.atui-dag 15 Februarij. 1862 WOENSDAG ZATUROAG. Aanbesteding. Besturen en Administratiën Biunenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen ,1 BONN E MSN T S-P RIJS. Per drie maanden f 2.00. Franco per post f 2,25. Intending ler Advert.daagtte voren, tioorlO ure'tmorgent. VERS CBIJN T-. P R( J S DER ADVERTENTIE N. Gewonel2'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijkt- et. Doodberiglenvan I6 regels af I behalve liet Zegetregr. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee zijn voornemens op Woensdag den 19 dezer maand des middags, ten Raadhuize in liet openbaar aan te besteden het makelt van zes Water-reservoirs lu de Oude Haven dezer Gemeente, waarvan de Bestekken zullen verkrijgbaar zijn ter Secretarie, op Zaturday den lfi dezer terwijl de aanwijzing zal geschieden door den Gemeente-Bouw meester, op Maandag den 17 dezerdes ooor- middags ten elf ure ZJerikzee den 10 February 1862. B. C. CA UVoorzitter. •I. P. N. ERMERINS, Secretaris. BEK E 1*1 DM A M NG. Burgemeester en Wethouders van Zie- ri/czee maken bekend: dat de Heeren DE BON'DT Co. zich voorstellen om, in hunne 'Zoutziederij op den Visscliersdijk alhiereene nieutee Pan bij te plaatsen en roepen bij deze op de omwonende gebureu en eigenaren vat) dat pand en de ingezetenen in het algemeen die eenige bezwaren tegen de bedoelde daarstelling mogten hebben in te brengen, om op aan staanden Woensdag den 19 dezer des middags één ure, ten Raadhuize in de Vergaderkamer van het Gemeente-Bestuur te verschijnen ten einde in hunne bezwaren en belangen te worden ge hoord. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzce, den 12 February 1862. B. C. CAUVoorzitter. J. P. N. KRMER1 Ni>Secretaris. ZiEKtKZKE, 14 February, l'e persoon van M. G. heeft zich heden morgen door op hanging van hel leven beroofd. De oorzaak van dezen zelfmoord is waarschijnlijk toe Ie schrijven aan misbruik >an sierkeu drank. Zijne vrouw bevindt zich als Verdacht van het ont vreemden van verscheidene parapluies sedert enigen lijd in hechtenis. Naar men vernoemt lieersclit er in som mige gemeenten van hei eiland Schouwen eene ernstige ziekte onder de honden, lir zijn hof steden waar reeds Hal dezer dieren aan die riekte gestorven zijn. In OD3 vorig nummer maakten wij reeds melding van het door den baron Stratenus gevraagd ontslag ais tijdelijk minister van bnitenl. zaken. Heden leren wij in bet Nieuw Dagblad van 'e Gravenhage o. a. bet volgende wat de reden en aanleiding tot dit ontslag vragen betreft. „Nadat de beer Stratenus de portefeuille van bnitenl. zaken per telegrafische depêche had geweigerd werd hij herwaarts ontboden. Ondanks den embarras du ehoix waarin volgens de Arnhemsche Courant de beer Thorbecke zich bevond moet de aandrang op den heer Stratenus zóó sterk zijn geweest, dat hij eindelijk verklaarde het aanbod van de portefeuille in overweging te zullen nemen. Volgens berigten zon de heer Stratenus echter, tot zijne verbazing, alvorens de bedenktijd was verstreken of door hem eenig bepaald antwoord was ge geven zijne benoeming tot minister van buitenl. zaken in de StaaLs-Courant gelezen hebben en dat nog we!ouder de bij voeging van tijdelijkHierop zou de aandrangom toch maar in deze opdragt te berustenzijn verdubbeld en de heer Stratenusofschoon veratoord en regtmatig zich gekwetst ge voelende zou dan ook geëindigd hebbenzich dit te laten Welgevallen. „Over deze handelingen zou eebter in den ministerraad van voorleden donderdag eene warme woordenwisseling hebben plaatB gegrepen. Bij die gelegenheid kwamen ook de door het nieuwe kabinet te volgen, regerings-beginselen ter sprake want bet schijnt zeker dat zelfs over de te nemen maatregelen cn de te volgen gedragslijn betreffende kardinale onder werpen a priori niets voor goed was vastgesteld. Niet zoo zeer de heer Thorbecke zelf als wel onderscheidene andere leden van het kabinet moeten zich omtrent die beginselen in zóó radicalen en zóó overdreven zin hebben uitgelaten dat de heer Stratenus waarvan het trouwens bekend was dal bij geenszins tot de radicale rigting behoorde ter zake van deze vereenigde redenen bestoten zon hebben zijn ontslag te vragen en dit ook werkelijk heeft gedaan. „Wij besluiten met een on dit nl. dat ook nog zou zijn ontstaan een verschil tusschen de overige ministers en den beer Thorbecke niet zoo zeer rakende beginselen maar met betrekking tot de etikettc, waarover nader 1 „Hoe schitterend blinkt nu reeds de „nationale kracht uit 1" Volgens de Rotterdamsche courant lijn in dc jongstverloopen dertien jaren in het geheel ge weest negen en-zestig verschillende ministers zes van financiën tien voor buitenlandsche zaken tien voor justitie zeven voor binnenlandsche zaken zes voor Roomsch Katholieke oeredienst, acht voor Hervormde eerediensl negen voor marine zes voor oorlog en acht voor koloniën. Op !0 Maarte k. zal te Deventer Haar lem 's Gravenhage Zulphen Venlo Utrecht cn Anrbetn worden overgegaan lot de aanbe steding van remontpaarden. Met ingang van 1 January jl. zijn bevor derd de werkbazen bij de kalamileuze polders M. Bal tol den tsien rang, B. Braes tol den 2den J. Nieuwdorp en J Kooreman Johs.z. tot den -1(1 (-n J. Krijger A. Boller J. Kooreman Jansz. en Kolijn lot den 4den A. Kuyper en M. Koole tot de» Sden rang. De 6(ie rang is, volgens Zr. Ms. besluit van 24 November 1861, opgeheven. Hij arrest van den hoogen raad van 10 dezer is verworpen hei beroep in cassatie van den heer li. Verseoeldtdoor de regtbank te .Middelburg lol geldboete veroordeeld terzake van hel door ecu onderwijzer op zyne school toelaten van kinderen onder de 16 jaren zon der dat gebleken is dal zij de kinderziekte hadden gehad of behoorlijk gevaccineerd waren. Men schrijft uit Goes dato 7 dezer. Heden morgen deed zich bij de regtbank alhier een zeldzame omstandigheid voor. De ter ci viele rol aangebragte zaak van mr. P. J. A. v. D. als curator in het faillissement van J. M. v. d. M. contra J. F. v d. P. werd opgeroepen. De regtbank verklaarde zich onbevoegd om van de zaak kennis te iiemcn op de volgende gron den omdat I. de president der regtbank is schoonvader van den curator 2. een der reg- tersis bloedverwant van een der crediteuren 3. omdat twee der reglers-plaatsvervangers als verdedigets optreden, respeclivelijk van eischer en gedaagdeen 4. omdat de derde regter- plaatsvervanger verscheidene crediteuren met zijnen raad in deze zaak had voorgelichtzoo dat er, bij gebreke van meerdere regter-plaats- vervangers, slechts twee der regters bevoegd om in deze zaak regl le spreken overbleven. Men schrijfl uil Gorinchein van 10 dezer. Gisteren avond omstreeks 7 ure is de in 1849 gebouwde noordelijke ringmuur om het cellulair buis van arrest albier op het onverwachtst over de gehcele lengte binnenwaarts voorover geval len ter boogie van circa 3 elterwijl het on derste gedeelte van ruim 1 el is blijven slaan. Ongelukken zijn in deze niet te betreuren. Naar men verneemt, isjl. zaturdag na middag i» een koffyhuis te Amsterdam op het Damrakdoor de politie gearresteerd een Franscbman beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk wiens uillevering door de Franscbe justitie langs diplomalieken weg moet zijn aangevraagd. Men verzekert dal eene belang rijke sum in zijn bezit is gevonden. Men schrijfl uit Zaandam van 8 dezer. Een knecht aan den olie-molen van de heeren Broei is tnsschen het kantwerk der plctrollen ge raakt hij was onmiddelijk een lijk. Men schrijft uit Zutphen van 9 dezer. Hetgeen men eergisteren nacht vreesde is gisteren gebenrd. Des namiddags ten 2 ure kondigden vier schoten uit hel geschut het overloopen van den Kanondijk. Gelukkig is na dien tijd hel water 3 duim gevallen en eene inspectie in loco beeft ons overtuigd dat hel overloopen van den dijk heden heeft opgehouden, en de overstrooming aan die zijde weinig kwaad heeft gedaan. Hij het prf de Brink op een uur afs lands beneden de stad. is de Nieuwe IJssel in de zoogenaamden Ouden I Issel, die langs Empe loopt over den Voortschen dijk gestroomd en op de Voortsche klei bij hel goed de Adelaar is naar men zegt een gat in den dijk geslagen. Rij den val van het water zal echter de schade niet groot zijn. Waterstand heden namiddag ten 5'/, ure 17 voet 10 duim Tc Ottcrsum (Limburg) heeft dezer dagen een treffend ongeval plaats gehad. Drie kin* deren, knapen van ID a 13jaren, kwamen uil de school en gingen een under water slaand wei land voorbij. Op dal water dreven eentge wor telen zij namen en aten die hel bleken later exemplaren van de daar te lande, alsook in Noord-Brabant niet zeldzaam voorkomende wa- terscheerling te wezen een der zwaarste onder de onbereide vergiften. Weinige uren later hadden twee der knapen onder de vreesetijkste krampen het leven met den dood verwisseld. De toestand van den overblijvende geefi hoop op herstel hoewel die nog zeer zorgelijk is. DUITSCHL \ND. Herlijn, 9 February. Sedert eenige dagen liepen tamelijk uiteenloopende geruchten wegens de bijzonderheden van een ergerlijk voorval aan het Keur-Hessische hof, ten gevolge waarvan een kamerdienaar des hertogs zeer gevaarlijk en de hertog zelf eenigzins gekwetst was geworden. Daaromtrent geeft een doorgaans goed ingelicht Rerlijnsch dagblad nu deze lezing De keur vorst verraste zyne gemalin bij hel lezen van het nommef der Kladderadatseh waarin over de op merkzaamheid gesproken wordt dour den prins van Hanaitop een bal jegens de dochters van den president der kamer Nebellhun betoond, en zulks met spotachtige toespeling op den doorluchligen vader van dien prins. >>e loom van den keur- vorst hierover gaf tot hevige verwijtingen en tot I een dier huiselijke looneelen aanleiding welke j doorgaans daarmede eindigen dal dc zwakkere partij hulp roept. Een kamerdienaar die zich 1 in een der ncvciuertrekken bevond, meende dat men zijnen bijstand noodig bad en stortte de katner binnen waarzijne tegenwoordigheid ech ter zoo zeer te onpas kwain dat de keurvorst hein z.ulks op eene wijze begrijpelijk trachtte te maken die den kamerdienaar onwillekeurig noopte bom bij liet been te grijpen waarop eene worsteling ontstond gedurende welke niet slechts ccn spiegel eu eene talelmaar ook de beide partijen beschadigd werden. Men schrijft uil Saksen hel volgende liet Journal de Frankfort deelt eene zeer curieuse reglerlijke beslissing medeen wel niet min of meer dan bel uitspreken der interdiktie over Saksen door een regter le Tbierslieim onge rust over de verleiding en de gevaren waaraan zich eenvoudige en jonge meisjes blootstellen die zich te onnadenkend beijveren om de andere Duitsche stalen le verlaten en in gemeld ko ningrijk in dienst te treden. Genoemd blad ver baalt de zaak als volgt De eigeuaar van bet voornaamste bólel in F lanen (koningrijk Saksen 1 bad eene dienstbode uit Beijeren gebuurd maar op den bepaalden dag dat het meisje in dienst moest treden ontving hij lot zijne groote ver wondering een brief, waarin zij hem kennisgat dat de regter -in hare geboorteplaats haar ver bood de dienst te aanvaarden. De logement houder. niet wetende wal hiervan le denken beslont regtstreeks aan den magistraat in kwestie om opheldering to schrijven en ontving wei nige dagen daarna hel volgend antwoord. Wat aangaat de vraag ons dezer gedaan betrek kelijk de dienstbode Paruckcrgeven wij mits dezen te verstaan Aangezien al de jonge meis jes uit Betjereridie in Saksen in eene dienst gaan terugkeeren in oen toestand die ofschoon belangwekkend daarom niettemin betreurens waardig is aangezien het uiterst mneij'-lijk is do aanspraken te doen gelden waartoe die om standigheden maar al le vaak aanleiding gevon en ein-l -lijk omdat de deugdzame dienstmeisjes met 'lederen dag zeldzamer worden heeft de magistraat van het hieronder genoemde district zich verpligt gezien ten strengste le verbieden niet alleen aan de jonge dochter Purueker maar aan alle meisjes van hel districtonder welk voorwendselhoe ook genaamd in Saksen le gaan dienen. De regter van bel kon. district Thiersbeim 8 Jan. 186.1. floppe." FR X NK. RIJK.. Pakijs 10 February. In de laatste dagen zijn weder verschillende oorlogzuchtige geruch ten in omloop. Zoa zegt men dat er te Ancnna eene nieuwe expeditie van een vrijcorps wordt voorbereid en dat Garibaldi andermaal tal be proeven een inval te doen in een vijandelijk land. Dat er le Anc na veel beweging heerschl en die plaats voor de Adriatische zee zal worden wal Genua is voor de Middellandsche zee is zeer mogelijk maar in onze staatkundige krin gen gelooft men niet dat Garibaldi er aan denkt om zich weder zoo spoedig aan hel hoofd der vrijwilligers Ie plaatsen. Hij zal dal ten minste niet doen alvorens hij daaromtrent deugdelijk zal zijn overeengekomen met koning FicJor Ema nuel, en men weet zeker dat in de onderhande lingen tusschen de hoven van Turijn en Parijs thans geenerlei sprake is van eene hervatting der vijandelijkheden. Frankrijk denkt volstrekt aan geen ourlog. De zorg welke onze regering draagt om zich voor het uiterlijk alleen bezig le bonden met eenige buitenlandsche aangelegen heden en den toestand onzer eigene financiën is vermoedelijk alleen een dekmantel voorgroole oorlogsplannen en wij zijn nooit digtcr bij een strijd dan wanneer men er zich officieel het verst van verwijderd denkt. Het valt echter niet te loochenen dat de geest in Italië dezer dagen weder in booge mate over spannen, is. £>e demonstraliën in hel belang der Italiaansche eenheid volgen elkander in alle groote plaatsen op onder de kreten van Leve Victor Emanuel en Rome als hoofdstad Men kan daarin le goeder trouw gcene revolulion- naire beweging zien en hel zon even onregl- vaardig zijn om het kabinet Ricasoli zwakheid te verwijten. Het werk der Italiaansche eenheid is aangevangen en er zijn nog slechts twee stappen te doe» om hel te voltooijcn het volk, dal altijd onverbiddelijk is in zijne consequentie, eischt dat het aangevangen werk worde ten einde gebragl. Dat is geen oproermaar toch be staat er mogelijkheid dal de opgewondenheid in Italië eene belangrijke uitbreiding erlangt. lil de rue d'Argonleuil te Parijs heeft men in de woning cener vrouw die van de openbare liefdadigheid leefd onder bet vuil 17,000 frs. en nog voor 10.000 frs. waarde aan zilVer ge vonden benevens bewijzen van eigendom van een htlis te Weeneu en een te Cairo.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1