13 Woensdag 12 Februarij. 1862 WOENSDAG It ZATURDAG. Besturen en Administratie!» Waarschuwing. Binnenlandsche Tijdingen. I KZEMJMAM A ItO NN E ME N TS-P R IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending ler Advert.daagste voren, voorlO ure'smorgens. VERS CHIJN T: P RIJ S DER ADVERTENTIES. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten tan 16 regels af 1 behalve lieiZegelregl Burgemeester en Wethouders van Zierikzee onderrigt zijnde dat er hier te lande eene scheeps lading anijszaad isaangevoerd die bij onderzoek is bevonden zeer sterk met dólle kervel te zijn vermengd. Waarschuwen de ingezetenen in liet algemeen tegen het gebruik van anijszaad zonder vooraf bekoorlijk te zijn onderzocht en vestigen de aan dacht van winkeliers en verkoopers van anijs zaad in bet bijzonder op bet aanbod van de plaatselijke Commissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt alhier om dal zaad koste loos te onderzoeken en alzoo de ingezetenen te waarborgen tegen deze de gezondheid en bel le ven bedreigende vermenging zullende de ver- kooi ers bij verzuim hiervan zich blootstellen aan de wettelijke strafbepalingen daarop verordend. 1 Vterikzeeden 5 Februarij 18G2. It. C. CAU Voorzitter. J. F. N. KR MER INS, Secretaris i Zikhikzee11 Februarij. Aan den heer A. Snijder gewezen hoofdonderwijzer te Zonne- tnaire is pensioen verleend ten bedrage van f 386 's jaars. In 1860 werd door den minister van binnenlandsche xaken een raad van den waterstaat benoemd, aan wien opge dragen werd het beautwoorden van onderscheidene vragen in verband staande met de wijze waarop de onderzeesche oevers op de meest bedreigde punten der kalamitense polders belmoren te worden beveiligd. Op 30 October jl. heeft die raad verslag uitgebragt. Daarin wordt hulde gebragt aan de vroegere werken tot de Zeeuwache oeververdedigingwelke ondanks minder toereikende fondsen of ongunstige staatkundige omstandigheden moesten worden tot scand gebragt. De voornaamste der bedreigde ocvervakken zijn eenige aan de "Westerscheldelinkeroever onder anderen de noordelijke bedijking van het polder-arrondissement Axelde kalamitense polder Oud- en Jong-Rreskens idem, regteroever de kala- miteuse polder Boreselen aan de Oosterschelde linkeroever, de kalamiteuse polders Wilhelmineen Oost-Beveland, met de vrije polders Breede Watering boven en be/iedeu Leendert de noordelijke oever van Abrahams benedenwaarts Noord- Beveland bevattende de kalamitense polders Ond-Noord- Beveland Nieuw-Noord-Beveland en Vliete met de vrije polders Thoorn en Sophia aan den regteroever. Het zuidelijk oevervak van den kalamiteusen poider Schouwen bevattende de districten Borrendamme, Flaauwers en Koudekerke, met den polder Burghen Westland Zijpe en Masgatregteroever de kalamiteuse polder BruinisseKeetenlinkeroever; de kalamiteuse polder Stavenisse. Voorts worden nog andere door den stroom, ofschoon in mindere maté aangevallen poldei'9 enz opgegeven. Daarna worden vermeld de onderscheidene stelsels van ver dediging en het stelsel van inlaagdijken veroordeeld dat zoo zwak was, dat in een menschen leeftijd drie achterliggende inlaagdijken werden gelegd en weder verlaten. Dat oude stel sel bestond dus uit het zoo goed als onverdedigd laten van de aangevallen oevervakken met landwaartsche terugtrekking door het maken van slaper-of inlaagdijken. Het verkeerde hiervan werd sinds lang ingezien eu men heeft het stelsel du9 cok opgegeven. Men heeft zich echter ook al vroegtijdig op den aanleg van hoofden en dammen toegelegd ook dit stelsel werd door deskundigen veroordeeld, ltigenlijk gezegd" zink werken uit platte stukken bestaande, schijnen in vorige eeuwen weinig uitgevoerd te zijn. Men heelt bevondendat in de eerste helft der vorige eeuw de eerste bezinkingen gedaan rijn. De nadeelen van de zinkstukken worden in het licht gesteld men heeft er door steenstortingen belasting met schorgrond in trachten te voorzien. De hoofd-ingenieur van Diggelen heeft in 1859 voor enkele hevig aangevallen oevervlakten de toepas sing van het stelsel van stroomleiding voorgesteld. De com missie gaat nu in de bijzonderheden na welke de uitkomsten zijn geweest van de verschillende stelselsin de onderscheidene oevervakken aangewendmet toelichting door verschillende kaarten. Het eindoordeel van den raad strekt tot onderzeesche oever bezetting in Zeeland om dit tot een volledig stelsel te brengen wordtzijns inzienseene som van 4 milliocn gevorderd overgeslagen over een tijdperk van 10 of 15 jaren gemiddeld kan men dus rekenen dat eene som van drie tonnen 's jaars vereischt zal worden. Mogt dit gemiddeld bedrag worden toe gestaan, dan zonden de Zeeuwsche oevers niet %1 echts eene betere toekomst tegengaan maar ook dü onderhoudskosten der to'. stand gebragte oeververdediging zich later tot de naar even redigheid geringe som van een ton per jaar bepalen. De raad geeft voorts <le middelen op tot strandverbetering in Zeeland welkeofschoon van anderen aard dan de onderzeesche werken niet te min van het hoogste belang i9 voor het behoud, van.; Zeeuwsche kusten. T Kindelijk wordt aanbevolen het doen van peilingenzijnde het voornaamste middel lot onderzoek van de werkiDg der stroomen op de onderzeesche oevers. Uit Goes meldt men dal er geregeld wordt voortgegaan mei de opuiclingcn voor de spoor- wegbaan en tnet de onteigening der gronden vo r het verder Ie graven kanaal geheel of met kleine uitzondering is geslaagd. Onder deze zijn een a twee perceelen begrepen die van den be ginne af bezwaren opleverden. Hij den aanleg der staatsspoorwegen zal inen eene zeer belangrijke bezuiniging te danken hebben aan een practisch denkbeeld naar wij vernemen verschuldigd aan de ingenieurs van den waterstaat Fijnje en Dirks Laatstgenoemde is namelijk belast met het loezigl over de werk zaamheden tot verbetering der rivier de .Merwede nabij Gorinchem. De grond die daar uitgebag gerd wordt beslaat uit een fijn soort van grint te fijn cm tot eigenlijk gezegde grintwerken te worden gebezigd en dus tol biertoe zonder waarde, terwijl in tegendeel het afvoeren van dien grond nog niet betrekkelijk aanzienlijke kosten gepaard ging. Dezen grond nu heeft men gratis beschikbaar gesteld voor den aanleg der spoorwegbanen. Van deze gelegenheid wordt reeds gretig gebruik gemaakt voor den aanleg der lijnen fredv- Tilburg en RosendaaH!ergen-op /.oom. Behalve dat hierdoor den slaat de kosten van hel vervoer >an dezen grond worden be spaart, levert deze maatregel nog een tweede b iangrijk dadelijk voordeel op. Tot hiertoe be zigde men namelijk voor den aanleg der spoor wegbanen veelal lijn zand dal sterk aan ver stuiving is blootgesteld en waardoor alzoo hel maken van de zoogenaamde banketten (eene soort sleenen kaden) ter weerszijden der banen noodzakelijk was De nu gebezigde fijne grint- soort levert dal bezwaar van verstuiving niet op, zoo dal de aanzienlijke kosien tot het maken der banketten vermeden worden. Onder de overige voordeelen, welke deze maatregel oplevert, moet ook nog vermeld worden dat daardoor de nood zakelijkheid vervalt, om den b< noodigden grond voor den aanleg der banen uil te graven uit de aangrenzende landen waartoe een uitgebreid terrein vereischt werd, waarvan na de uitgra ving niets overbleef dan otioogelijke gaten en nutlclooze breede sloten. Men schrijft uit Hellevoelsluis van 8 dezer. Met Mei e. k. zullen de kapt.-luit. l/z J. W. de Rugier de Wildl en de luit. l/z Iste kl. A. A. A. Gaymans eervol worden ontheven van de waar neming der betrekking van equipage-meester en onder-equipage meester der marine alhier. (Volgens de U. C. zou de betrekking van den kapt.-luit l,z de Rugter de Wildl met I Mei vervuld worden door den kapt.-luit. t/z Kroef. Men meldt uil 'sGravenhage van 8 dezer. Naar uien vernet mi heelt de tegenwoordige minister van justitie verklaard hel lierzienings- ontwerp van strafvoidering vervaardigd door den heer Godrfroi Ie zullen handhaven. Dien I«li gevolge heefl de hooge raad der Nederlanden gisteren avond eene langdurige algemecne ver gadering gehouden, waarin dit hooge regterlijke collegia een aanvang beeft gemaakt met het onderzoek van dit ontwerp. Te botterdam zijn lol kandidaten «oor het lidmaatschap der tweede kamer, in plaats van de heeren G. H. lielz en mr. N. Olivier, voorge steld de heeren 1. D. Fransen van de Putte en F. W. C. Blom. Door hel departement van oorlog zfin de chefs van de verschillende legerkorpsen hij circu laire uilgenoodigd te willen doen onderzoeken of er bii hunne korpsen manschappen worden aangetroffen, die dn vereischle bedrevenheid bezitten in het ambacht van smid, timmerman of wagenmaker, geschikt en geneigd om als werk- lieden in aanmerking te komen. Degenen die zich daartoe aanbieden zullen bij de artillerie- stapel en constructie-mapazijnen te Delft wor den gedetacheerd, ten einde daarbij -ene proeve van bekwaamheid in hun vak af te leggen en indien zij geschikt worden bevonden bij de rege- menlen rijdende- en vnld-ariilierie-werkplaalsen als werklieden te worden geëmploijeord. [Dagbl. van Z. Holl Sedert eenigen lijd had het de aandacht van de justitie getrokken dat in eenige dag bladen aankondigingen voorkwamen, waarin allerlei betrekkingen tegen hoog salaris werden aangeboden en waarvan het gevolg was dal als men zich daartoe aanbood of als men in lichtingen daaromtrent verlangde men uilge noodigd werd zoogenaamd met een weldadig doel gelden of coupons aan zeker adres toe te zenden in afwachting van een bepaald ant woord dat echter uitbleef, liet is der justitie gelukt den dader van dat feit spoedig in banden te krijgen die dan ook geen gebruik heeft be hoeven te maken van de appartementen die hij Ie 's Hage reeds gehuurd had maar vimrloopig naar hel burgerlijk en militair huis van ver zekering Ie 's llage is overgebragt. Uil Gorinchem wordt gemeld van 6 dezer. Het water in de Merwede is buitengewoon hoog. Kr zijn reeds maatregelen van voorzorg genomen. \an een detachement van óO man infanterie van hel 8ste regement dat alhier in bezetting ligt is bevel gegeven zich gereed te houden ten einde naar tie omliggende plaatsen Asperen I,eer- dam enz. te «et trekken. De stoomb-iolen, welke van boven ko.nen komen hier door den Imogen waterstand ongeregeld aan De gewone aanleg plaats der hooien is geheel overstro vind zoodat zij nil op eene andere plaa saankomen. Sommige streken zijn reeds gedeeltelijk ouderg loopeu In den morgen van den 5 dezer dreef te Andels!, twee uren beneden Nijin 'gen een ge heel naakt lijk aan van hei v roti we lijti geslacht reeds in zoodanigen staat van oniiiuubng dat hel geh-el onkenbaar was Na de lijkschou wing tv het inden loop -an dien dag ter aarde he tcld. Men schrijft uit Breda dd. 5 dezer. Heden werd alhier gevankelijk binnen gebragt een reiziger uit België, die in een logement te Rozeudaal was afgestapt en voorgaf een vriend I aldaar te verwachten. Hij liet dan ook niet na om zich bij elk aankomenden trein te informe ren, of zijn vriend zich daarbij bevondtotdat bij hem waarschijnlijk had aangetroffen en met hem de reis voortzette tot de Moerdijkverge tende zijne verteringen te voldoen Zijn gedrag aldaar gaf aanleiding om hem bij de policie verdacht te maken, door het verkoopen van een gouden ring voor de waarde van tien cents. Dientengevolge gearresteerd zijnde, werden bij hem een aantal gouden en zilveren voorwerpen gevonden, welke later door den logementhouder te Kozetidaalals bij lezen ontvreemderkend werden. Dezer dagen had in Noord Brabant een fijne opligterij plaats. Ken welgekleed heer een schoenwinkel binnentredende logt voorzig- tigberdshalve zijn gouden horlogie up de toon bank om de laarzen te passen. Plotseling roept de winkelier «Mijnheer daar loopt iemand met uw horlogie weg «Met mijn horlogie?'' roept de kooper verschrikt (en trekt intusscben de tweede laars aan) wacht dien schurk zal ik krijgen en liep wat hij loepen kon, Dewinkelior behield voor een paar nieuwe laarzen een paar schoenen zonder zolen. Men leest in de N. R. C. het volgende. - Ken dienstmeisje uit eene'der land provin ciën kwam II. maandag per stoomboot in deze stad met het plan om zich verder per spoor trein naar eene der sleden van Zuid-Holland te begeven. Des avonds lusschen licht en donker aan het station van den Hollandschen spoorweg op en neder wandelende wordt zij aangespro ken door een welgekleed en op 'I oog fatsoenlijk persoon, die naar haar reisplan zich informeerde en eindigde met haar Ie waarschuwen om zoo laat op den avond in eene vreemde plaats niet alleen te blijven rondloopen terwijl hij haar voorstelde om hel paar uren dal nog ver- loopen moest vóór de trein vertrok bij beken den van hem te komen doorbrengen. Het meisje onnadenkend genoeg volgde hem en hij bragl haar in zeker huis in eene der af gelegene buurten waar hij haar een glas punch deed geven, na vooraf, onder voorgeven van niets als munlpapier bij zich te hebben 'l welk hij daar niet wisselen wou haar een rijksdaal der de eenige die zij bezat -Ie hebben ont futseld Hel meisje, 'l welk dien dagen vol gens hare verklaring ook den vorigen niets ge gelen had schijnt door die punch in eene stem ming te zijn geraaktdie hem de gelegenheid opendeal lagchende haar van haar zilveren knipbeursje collier oorbellen etc. te ontlasten, haar diets makende dat hij dit zoolang voor haar bewaren zou tot ze aan 'l slation waren ge komen zoodal zij geen gevaar zou loopen die voorwerpen Ie verliezen. Bij 'l verlaten van hel huis bezat de deerne dao ook niets meer dan hare parapluic, en ook daarin scheen de ga lante ridder lust te gevoelen. Hij bood haar ten minste zijn arm en deed hel voorsiel de para- pluie voor haar te dragen. In plaats ech'.er van den weg naar 'i slation in tc slaan voerde hij haar een anderen kant uit en wat eene slimmere dan onze provinciale spoedig zou be grepen hebben opeen gegeven punt zeide bij liaar even een boodschap in de buurt Ie moeten doen en liet haar staan. Zij wachtte een kwarliei half uur de man die al haar werefdsch.lt SC' at bezat keerde niet terug en zij begon einn tijk ui te zioo dat zij zijne dope was geweest. t-nrige laat zich gemakkelijk ra den zij raat-" aan 'l schreijen niet wetende waar ze ondeskomen of heengaan zou en werd door goede meuschen die haar vroegen wat uaar deerde aangesproken die na 't verhaal van wat haar overkomen wasaangehoord te hebben haar naar 'l bureau van policie brag- tenwaar ze haar wedervaren meédeelde. De verdenking van een der inspecteurs, de heer R. viel spoedig op een hier ter stede woon achtig persoon hij nam zijne informatiëo om trent dezen eu hei gelukte aan zijne activ itett tien volgenden morgen zich van een zeer gevaar lijk sujetmet name S. meester te maken bij wien dan ook een der aan het meisje toebelioo- rende voorwerpen gevonden is. De beschul digde is onniiddelijk naar hel huis vaa airesl overgebragt. Men meldt uit Zaandam van 7 dezer. Gisteren is alhier aan den oliemolen van den heer Brat een droevig ongeluk gebeurd. Een oppassend jongeling van 18 jaren aldaar wi'ik- zaam geraakte in het raderwerk van de plel- rollen, waardoor de ongelukkige het leven ver loor. Allerbedroevendst is dit verlies voor zijne moeder die als weduwe hsar bestaan aan dezen zoo zeer geachteu zoon te danken had. Uit Zwolle schrijft men van 7 dezer. De waterhoogte van den Ussel aan het kalerveer begint onrustwekkend te worden. Heden zijn militairen van Zutphen gearriveerd ten einde de stukken san hel lvalerveer te bedienen. I>

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1