ikiitenlandsche Tijdingen Advertentiën. Soirée Déclamatoire Bu rgerlStand te Zierikzee Zeetijdingen dears- en Hlarktberigten. 1 'n* '8 V ervoer-Middelen gort Ie koopeu. Toen de gort door den koop man gewogen is, haalt de vrouw eene groole kan of kroik Ie voorschijn en zegt legen den koopman Gij moet mij het hier maar in doen." «Wal," zegt de koopman «in die kruik Och ja zegt de vrouw dal ben ik zoo gewoon maar om hel slrooijen voor Ie komen, als ei iels voorbij mogt vallen, wil ik de kruik maar in mijn voorschool houden Toen de gewogene gorl in de kruik is doel de vrouw de stop er op zei haar op den toon bank en zegt legen den koopman Ik laat mijne kruik nog een oogenblik hier ik heb nog eene kleine boodschap Ie verrigien dan zal ik u betalen en mijne kruik meénetnen.'' Toen de vrouw weggegaan was, wil de koopman de kruik die hem in den weg s aal op eene an dere plaats zeilen maar is hoogst verwonderd toen hij voell dal deze zoo ligt is hij beziel haar naauwkeurig en ontdekt dat er geen bo dem in is. Mu moetik, zegt de koopman in a1 mijn verdriet toch lagchen zoo fijn ben ik nog nooit bedrogen. De vrouw is met de gort jti haar voorschool heimelijk verdwenen. f a X N K R IJK. Hel le Milaan verschijnende dagblad El Pi'rigolo deelt den tekst mede van een brief dd. Caprera 2d December 1861 door Garibaldi gerigt aan de mobiele karabiniers der vrijwilli- gcr-coresen te Genua, t'eze luidt als volgt: Ik dank u voor de welwillende woorden mij van u geworden en niet vreugde aanvaard ik hel voorzitterschap van uw dirigerend comité, bereidt u wakker voor op den wapenhandel o edelmoedige zonen van Italië! Want het tijd stip nadert waarop gij zult geroepen worden om vernieuwde bewijzen te leveren van uwe dapperheid De overwinning zal ons zijn waut onze zaak wordt door God gezegend even als door alle beschaafde volkeren I" GR OOT-BR1TTANNI EN I.osben 1 Ftbrnarij. Eergisteren werd de zaak van den heer Windham beslist. Dit proces, in alle opzigten een der schandelijksten die men zich kan voorstellen was sedert eetie maand de spil der opgewondenheid van dal gedeelte van het publiek hetwelk in zaken van dien aard behagen schept. De bijzonderheden waren ongeschikt om in een beschaafd land in het openbaar behandeld of in hel openbaar medege deeld te worden een en ander is nogtans in Engeland geschied. De feilen zijn als volgt Een jong mensch van voorname familie en be zitter van een aanzienlijk vermogen huwt bijna onmiddelijk na zijne meerderjarigheid ('21 jaren) een meisje van ongeveer 22jaren openlijk bekend als le leven iti verkwisting en ontucht eene vrouw die hem mei (zoo als bleek) wenschle te huwen en ook niet voorne mens was hare levenswijze te veranderen na het huwelijk. De verbijsterde en in zijne verstande lijke vermogens zeer beperkte jongeling maakte een inkomen van een paar duizend p. st. 's jaars aan die vrouw als huwelijks-voorwaarde en verspilde I 4,(100 p. st. (dus ruiin anderhalve ton gouds) aan geschenken in edele steenen. Zijn beschikbaar geld cerkwis1 hebbende wensch'e hij goederen te verpanden du; bij versterf aan een oom majoor Windham moesten vervallen. Deze ziende dat hetgeen hem zeiven aangaat gevaar loopt brengt bij de regtbank zijne be zwaren in op grond dat zijn neef krankzinnig was en aangezien de Engelsohe wet hel onder curatele stellen niet kent zoo wordt aan den jongen Whdliam de verpligling opgelegd te be wijzen dat hij niet krankzinnig is. «Gedurende 22 dagen wordt zoo als de Morniny Post zich uitdrukt »de loop der geregligheid dienstbaar gemaakt aan persoonlijke belangen en ten na- deele van den neef, de getuigen a decharge niet opgeroepen hij zelf eerst op het laatste oogenblik verhoord ofschoon zijn verhoor het doorslaandste bewijs gaf dal hij in het bezit zijner verstandelijke vermogens is tot dal eindelijk 12 van de 22 gezworenen verklaren dal de jonge M indham volkomen hij zijn verstand is en ten eénenmale bekwaam zijne zaken te beheere». in die 32 dagen heeft men de on kosten van het geding wier betaling door de wet aan den als waanzinnig voorgestel len doch volkomen van dien smet geztiiverden winner van hel proces wordt opgelegd tot de verbazende som van 30,000 p. st. (ruim 31./, ton gouds) doen oploopen zijnde das lOOOp. st. daags, waarvan de twee voornaamste advocaten ieder 50 p. st. daags genoten zoodat deze in éé.m maand ieder JdOO p. st. ontvingenof hij .a ƒ20,000 Ned. De jongman zal nu verscheidene jaren al zijne inkomsten moeten opofferen ter bestrijding der proceskosten doch naar men verneemt vervalt in i860 een eigendom ten zijnen voordeele dat 12,000 p. st. 'sjaars op levert." De dagbladpers en het publiek roepen wraak en schande over het proces niet alleen van den gewettigden roof aan een jong mensch gepleegd maar ook aan het gevaar waaraan een bemiddeld persoon bloot staal indien een belanghebbende de moeite neemt hem als krank zinnig voor de regtbank te roepen doch bovenal over de wijze waarop hel proces gevoerd is en die onverbloemd wordt voorgesteld als de grootste partijdigheid meer naar een veemge- rigt dan naar de uitspraak der wet gelijkende. De Morning Post besluit een der menigvuldige artikelen die over deze zaak geschreven zijn met de volgende woorden vin alle geval zal de drukkende onkostenrekening van deze inquisitie tol eene toepassing leiden en de wetgeving zt owelalsde natie, zal te beslissen hebben of men langer een stelsel dulden kan waardoor iemand verpligt wordt zich lot den bedelstaf te brengen, ten einde le kunnen bewijzen dat hij bij zijn versland is.Het goheele reglsgeding wordt met regt als eene schande voor de Kngelsche balie beschouwd. In hel graafschap Sunderland waar ook de llartley-kolenmijn ligt heelt weder een vreeselijk voorval plaats gegrepen. De hepren Mounseyew Dixon bezochten vrijdagmet mevrouw Mounsey en eenige andere datnes hunne pas op gerigle fabriek. Terwijl men zich hij de ijzer zaag bevond, raakte een slip van hel kleed van mevrouw Mounsey in de machine verward en voor men haar kon bevrijden of de machine stoppen werd zij lusschen de raderen gesleept en letterlijk in stukken gescheurd. Men heeft nu naauwkeui iger herigtcn omtrent het bovenstaande verschrikkelijk ongeluk Voor ongeveer drie maanden werden do hoeren Jasper Mounsey en Dixon eigenaars van de groole ijzerwerken le liedlinglon ongeveer vijf mijl van Morpeth (graafschap Northumber land) die vroeger aan de familie Lonyridge be hoorden. Zij hebben de fabriek aanmerkelijk uitgebreid en vele nieuwe gebouwen en machi nes doen zetten, waaronder eene circuleer ijzer zaag die II. vrijdag voor het eerst begon le werken, 's Namiddags bezochten de compag nons de fabriek in gezelschap van mevrouw Mounsey hare kinderen en eenige jonge dames, die bij de familie waren gelogeerd. Toen liet gezelschap de circuleer-zaag had zien werken wilde men zich naar een ander gedeelte dor fa briek begeven en moest daartoe over de spil slappen waardoor de zaag verbonden is met de machine die haar in beweging brengt en die le vens de pletrollen drijft De heer Dixon ging mei mevrouw vooruit, terwijl haar echtgenoot de kinderen over de spil zoude helpen. Zij was reeds over de spil geslapt toen haar japon vast raakte aan een der houten waarmede de ver schillende stukken van de spil aan elkander zijn bevestigd. Ineen oogwenk lag hel ongelukkige schepsel achterover werd onder de spil ge sleurd die slechts zes duim van den grond is en letterlijk plat gedrukt. De heer Dixon greep haar in den val en de werklieden deden oogen blikkelijk de machine stil slaan maar alles ge beurde zoo verbazend sneldat zij zelfs geen tijd had om een gil te geven en dan ook zeker oogen- blikkelijk dood was. Hel lijk der ongelukkige vrouw, die nog weinige oogenblikken le voren in den bloei van haar leven rondwandelde be vond zich in een toestand die zich niet laat be schrijven. Zij laat vier kinderen achter en was een vijfde te wachten. Maar eigen naam is Waile .ij is de dochter van een welbekend lid der Eondensche effectenbeurs Een dagblad van Chicago (staat Illinois Noord-Amerika) behelst een verhaal dat ver moedeliik beter op zijne plaats zou geweest zijn 'in hei no. van den 1 April Er zou namelijk in al het water dat zich in de stad bevindt zulk een ontzagchelijke hoeveelheid visch aanwezig zijn dal de inwoners des nachts niet kunnen slapen van het daardoor veroorzaakte geraas. De brandspuiten kunnen niet werken en zouden de vlammen slechts nieuw voedsel verschaffen door de olieachtige bestanddeeleo van de water bewoners. Vlei) maakte zich zeer ongerust dat onder anderen door de hoeveelheid visch welke de openbare fonteinen op de straten uil- werpen als deze overga.it lot bederfde ge zondheid der ingezetenen groot gevaar zal loopen. JONGSTE TIJDINGEN Cosde.v 6 Februarij. in de op heden bij de opening van hel parlement uitgesproken troon rede wordt gezegd dat de betrekkingen met ie buitenlandsche mogendheden van bevredigenden aard zijn. De regering vreest niet, dat de vrede van Europa zal gestoord worden. Voorts wordt in de rede mededeeliog gedaan van het gebeurde met de Trent en gezegd, dat de vriendschappe lijke betrekkingen met de Vereenigde Staten thans hersteld zijn. Omtrent Mexico wordt gezegd dat de over eenkomst tot interventie in de Vlexicaansche aan gelegenheden strekt tol het verkrijgen eener vol doening die tot nog toe niet gegeven is. Van eene parlementaire hervorming is in de troon rede geene sprake. De hoogleeraar G. W. Vreede, behandelt in de ütrechtsche Courant de vraag „Is Nederland zoo arm aan Staatslieden!"met het oog op de lange worstelingen der ministeriële crisis. Juist omdat gezegd wordtdat de ministeriële com binatie is tot stand gekomen, zijn de volgende woorden van denhoogleeraar dubbel behartigens waard „Wil men een kabinet zien optredenniet het uitvloeisel en de uitdrukking van een kleinen gesloten kring maar van een geest van verzoe ning die de deugd en bekwaamheid van alle Nederlanders, zonder onderscheid, erkent en huldigtde talenten zullen niet ontbreken. Er zal een Leider kunnen zijn maar de zoodanige die, zonder de hoofdbeginselen der regering te krenken, de onafhankelijkheid in verdienstelijke en met zelfstandig inzigt begaafde ambtgenooten eert. Zoo arm zijn wij nog niet aan kundige mannen, of de opengevallen zetels, al moesten zij alle door nieuwelingen bezet worden, zonden gemakkelijk met eene rij van uitgelezen landge- nooten te vervullen zijn. Indien men de on tijdige en vernederende bemoeizuchtdie met eigen sfeer niet tevreden op alle deelen van het staatsbestuur voorbarig ingrijpt, wi] laten varen indien men ware zamenwerking verlangt, niet de gedwêe volgzaamheid van middelmatige aanhangers men zal de toevlugt niet behoeven te nemen tot lieden, wier optreding Nederland zou verbazen." Diegene welke iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan, den Boede! van wijlen den Wel-Ed. Heer CORNELIS van de STÜLPEin leven oud-Burgemeester van Bruinisse gelieven daarvan opgave of betaling- te doen nan de ondergeteekenden, vóór den 15 dezer. Bruinissei, den 3 Februarij 1862. v d. STOLP E. W. VOORBEIJTEL, Tz. Executeuren Teslememair. et Vlusicale ten behoeve der Diaconie Armen van alle Ge zindten, tegeven door het Gezelschap E.N.Z.K., te Zierikzee, met medewerking van het Muziek gezelschap, ouder directie van het Eerelid van eerstbedoeld Gezelschap Caul Eisner op Vrijdag den 14 February 1862, des avonds ten 7 urein de Concertzaal. Entree 99 Cent per persoon Vrij van zegel K. B. 7 Augustus 1861 No. 52. Het strekt de ondergeteekenden tot genoe gen, door deze, aan allen die hunne pogingen hebben of nog zullen willen ondersteunen ken baar te maken, dat het Z. M. den Koning, op hun daartoe gedaan verzoekbij besluit van 19 Januarij jl.no. 19 behaagd heeftte bepalen: dat de opbrengst der door hen in da Zierikzeesche Nieuwsbladen van den 5 October 1861 aan gekondigde Tombola of Uoterij zon der mieten 25 Cents het Lotprimitief bestemd voor de noodlijdenden door den Wa tersnood, thans door tusschenkomst van de Plaatselijke Besturen zal worden uitgereikt aan de aXgemeene Armen der Gemeenten waarin Loten voor deze Loterij zijn geplaatst geworden. Zij hopen alsnu daartoe spoedig in de gelegen heid te zijn en vleijen zich in deze zaak door de medewerking der betrekkelijke gemeente-bestu ren, het door hen beoogdedoelte zullen bereiken. W. E. N. MUSKEIJNte Renesse. P. de BRAALte Zierikzee. van 31 Jan. tot en met7 Fëbbüarij 1802. Geboren. Een zoon van A. Botbijl en K. F. Deijbel. Een zoon van A. C. F. Trijselaar en L. Nestier. Een zoon van P. Klaasse en M. Blok Een zoon van A. Telle en M. But. Een zoon van C. v. d. Voois en L. v. d. Baars. Eene dochter van A, J. Uastiaanse en A. Smits. Overleden. M. Hack oud bijna 9 j.z. L. Verdoorn oud ruim 26 j. echtgenoot van A. J. Wierikx. Brouwershaven, Gearriveerd: 4 Febr. Mary en Hillegonda H. O. Piccardt, Rotterdam. 4 H. Liduina, A. van Brink, Schiedam, beiden van Batavia. 4 Lavinia J. Woodgate Odessa Rotterdam. 5 Graaf Dirk III C. J. Rotgans Batavia Dordrecht. 5 St. Jan, 1'. LommersePadang 6 Vriendschap.1. Janzen Batavia 6 Jedo F. van Rossem Samarang allen naar Rotterdam. Per het schip Sl.Jan, kapt. P. Lommerse zijn als passagiers van lava aangebragi de jongeheer W. II. Scheggers drie gepaspor: eerde militairen en een korporaal. Per hel schip Jedo kapt. F. van Rossem 13 gepasporleerde militairen. Prijzen der effecten le Amsterdam. >1 eij 6 Februarij 1*62. NedeilanJ Werkelijke Sehujd 21/,pet. dito dito 3 dito dito 4 Amortis. syndic. 3''a Rusland bij Hope 179S/181G 5 dito 1828/1829 5 bij Stiegiitz. 5de leen. 5 dito Ode leen. 1855 5 Leening 1859 3 Leeniug I860 4'/a dito bij Hope 4 Cert, van ass. 6 Poolsche9uhatki9t oblig 4 Aandeel groote Iluss. spoorweg a f '23 li vol ge fo urn5 Oostenrijk Weenerbank bij Goll.en Co. 5 diio dito 4 i Mstaliek 3 dito 2'',v dito, rente Amsierdain 5 dito nationale 3 Weener-aand.h fl 500 ,L, I860 5 Portugal buitenlandsch van. 8.53 3 di'to van 1836 a 1850 3 i 8panje Buitenlandsch 3 Binnenlandse!: 3 i Buitenlandsch 3°/0 nn 2 75 Vs 93 102'.. 101 i 923 5S5/8 j 7 1 8 53 V, I J87 44 i '6^4 i 24'7, IP I <)6uf(fl 384 j 46 V4 453/8 53' bj 48% W/8 Mirldenprijzcii van de volgende artike'en te Zierikzee van den 6 Februarij 1862. De lied. Mudde. ')udo Tarwe I860 f 0,00 Paardeboonen 8,25 Nieuwe dito 1861 - 11,00 Witte dito - 11,00 Afwijkende dito - 0,00 Bruine dito - 15 00 .-Zomer dito - 0,00 Graauwe Erwten 0,00 Ordinaire dito 0,oo Groene dito - 11,00 Rogge - 8,50 Gele dito - 0,00 Winter-Gerst - 5,80 Koolzaad - 0,00 Zomer-dito - 5,40 Zaai-Lijozaa<3 - 16,50 Haver - 3,00 Slag-Lijnzaad 0,00 De Ned. Mudde. Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van dea 6 Februarij 1862. Tweeeneen, Istekw. blank Twee en een middelbare dito Twee en een mindere dito Een en een 1ste kw. blank Een en eén middelbare dito Een en een mindere dito Onberoofde, 1ste kw. blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito Teelt 1861 f 27,00 27,50 - 26,00 a 26,50 - 25,00 25,50 27,00 h 27 50 - 26,00 a 26,50 25,00 a 25,50 - 27,00 27,30 - 26,00 li 26,50 - 25,00 25,50 - 4,00 h. 6,00 - 2,00 h 3,00 van Rotterdam: Zaturdag 8, 's morg. 93;4ure Dingsdag 11, 6 Donderd. 13, 7 dienst lusschen Middelburg en Rotterdam van Middelburg 9, 's morg. 7 ure 12, 10 Vrijdag ~14, 10% l De diligence zal van Zierikzee 2 uren na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Botterdam oor na de afvaart der stoomboot rijden. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 2