I 1 Zaturdag 8 Februa WOENSDAG ZATURDAG. Sm l I Besturen en Administratiën PUBLICATIE Waarschuwing. Binnenlandsche Tijdingen. .«0. 12. .4- BONN EM ENT S-P R IJS. Per drie maanden '2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzendingder Advert.daagsle voren, rooi'10 ure'smorgens. de VERSCHIJNT: P RIJ S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er, Doodberigten van 16 regels a 1 behalve hriZegelrcgt BRANDSCHOÜWING. BlIIiGF.MKK.stek en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op aanstaanden Maandag den 10 dezer maand iinvolgende dagen, eene algemerne llrand- schouwing: door de Directie der Brand weer in de woningen der ingezetenen van deze gemeente za) worden gehouden overeenkom stig de bepalingen der verordening afgekon digd den 6 December 1855. Zierikzee den 4 February 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. M* L V 1 De Burgemeester der Gemeente Zierikzee' noodigt de ingezetenen dezer gemeente uit, om> 7.00 zij elders in de Directe Belastingen zijn aan geslagen daarvan vóór den 15 dezer maand bij hem te doen blijken door overlegging van hunne aanslag-biljetten; naar aanleiding van art. 7 der wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37), regelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeente-Raad. Zierikzee, 5 February 1862. De Burgemeester B. G. CAU. Burgemeester pn Wethouders van Zierikzee, onderrigt zijnde dal er bier Ie lande eene scheeps lading anijszaad is aangevoerd die bij onderzoek is bevonden zeer sterk met dolle kervel te zijn vermengd. Waarschuwen de ingezetenen in bel algemeen tegen hel gebruik van anijszaad zonder vooraf behoorlijk te zijn onderzocht en vestigen de aan dacht van winkeliers en verkoopers van anijs zaad, in hel bijzonder, op het aanbod van de plaatselijke Commissie van geneeskundig onder zoek en loevoorzigl alhier om dat zaad koste loos te onderzoeken en alzoo de ingezetenen te waarborgen tegen deze de gezondheid en het le ven bedreigende vermenging zullende de ver- koopers bij verzuim hiervan zich blootstellen aan de wettelijke, strafbepalingen daarop verordend. Zierikzeeden 5 February 1802 li. C. CAlJ Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee geven den ingezetenen kennis dat bel aan- vullings kohier der belasting op de honden in deze gemeente, dienstjaar 1861 op heden door den raad is vastgesteld en nog gedurende acbt dagen van 8 tot 15 dezer ter secretarie tier ge meente voor een ieder ter lezing zal liggen in gevolge de wet. Zierikzeeden 5 February 1862. B. C. CAU, Voorzitter. 1. P. N. ERMERINS Secretaris. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering gehouden te Zierikzee, den 5 Februarlf 1863. Voorzitter mr, B. C. Caij. Secretaris 3nï J» P. N. Ermerins Afwezig wegens ziekte de heer Fokker. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd, worden voor kennisgeving aangenomeneene missive van Gedeputeerde Staten ontvangst berigt verorde ning begraven van vee, en eene dito, goedkeuring wijziging begrooting 1861. Wordt gelezen eene missive van Ged. Staten houdende bedenkingen op de voorgedragen verordening omtrent de schoolgelden l. inlichting gevraagd of er verschil in onderwijs bestaat op de 2 Tusschenscholendaar er verschillend schoolgeld wordt voorgedragen; 2 dat de Minister betwijfelt of aan Burgemeester en Wet houders.de bevoegdheid kan worden gegevenom te oordeelen tot welke soort' van minvermogenden de ouders der leerlingen behooren. De Voorzitter zegtdat Burgemeester en Wethouders na gehouden overleg met de schoolcommissievoorstellen aan die bedenkingen te gemoet te komen door aan de school van den heer Rensen het karakter van school voor minvermogen den te ontnemen en daaraan den titel van burgerschool te gevenop de eerste bedenking toch kan geene toelichting gegeven wordendan alleen dat aangezien de school van d. Rensen slechts door 140 leerlingen en die van L. Karre- man door 240 leerlingen bezet zullende zijnde gehalte van het onderwijs en het onderwijzend personeel in verhouding beter zal zijn hoewel op de tweede bedenking met eenigen grond zoude kunnen worden aangevoerd dat indien, zooals bij de bestaandedoor de Regering goedgekeurdeverorde ning is geschied, aan Burgemeester en Wethouders de bevoegd heid kan gegevpn worden om le oordeelen of iemand onver mogend of genoegzaam gegoed is om het schoolgeld der Burgerschool te betalenzij ook geacht kunnen worden de ingezetenen genoegzaam te kennen om te kunnen beoordeelen wie meer of wie minder gegoed is zij meenen echter, dat door persistering niets za! gewonnen worden, terwijl door de door hen voorgedragen wijziging, de moeïje- lijkheid vervalt die de Regering schijnt te zien in het beoor deelen der klassen van minvermogenden tegen dit voorstel verklaren zich mr. van Dongen en mr. de Clercq de eerste herinnerde, dat het hoofdmotief van het besluit tot overname der school van J. Rensen was geweestdat de school van Karreman geene ruimte genoeg had voor de kinderen, die er in waren of waarvoor plaatsing was gevraagd, waarin men meende te kunnen voorzien door met aanwijzing eenigen over te plaatsen op de 2de Tusschcnschoolhij achtte dit doel bij aanneming van het voorstel van Burgemeester en Wethouders verloten en dus de finantiëele opoffering der gemeente doel loos mr de Clercq releveerde, dat hij als lid der school commissie en ook in den Raad het bestaande classificatie systeem had bestreden dit echter eenmaal aangenomen en goedgekeurd zijnde gaf hij toedat de Voorzitter zeer juist had gezegd dat de Regering zelf de bevoegdheid der beoor deeling had erkend deze bestaande wenschte hij die te be houden en te persisteren bij de voordragt, hij geloofde, dat het verkeerd was om door gever, en nemen schijnbaar de uit voering' der wet tot stand te brengenterwijl de letter niet gevolgd wordthij aclit toch in den geest der wet alleen dat bedeelden vrij zijn van schoolgeld dat overigens op alle scholen eener gemeente gelijk schoolgeld wordt geheven en dat alle scholen voor alle kinderen toegankelijk zijn de mo gelijkheid daarvan en hij heeft het reeds als lid eener andere vergadering te kennen gegeven betwijfelt hij wel is waar en daarom zoude hij de voorkeur aan een persistet geven nu de regering zelf het hoofdprincipe heeft laten varen liever zoude hij van een der leervakken op de Tusschenschool iets afnemen of bij eene andere iets voegen; heide sprekers geloo- ven dat zoo er twee Burgerscholen zijn en de ouders vrij worden in hunne keuzeer op nieuw eene groote concur rentie voor de school van Bastnieijer zal ontstaan en alzoo ook in dit opzigt het doel van het besluit tot overname der School van Rensen zal verloren zijn. Het voorstel werd verdedigd door den Voorzitter en jhr, de Jonge de eerste toonde aan dat hoewel de naam verande ren zoude, toch de zaak grootendeels zoude blyven als zij was ware er meer aanvraag dan plaats op de Tusschenschool dan zoude meu kunnen wijzen op de gelegenheid der beide burger scholen, en voor wie/" 12 te hoog was bestond dan nog de gelegenheid van J 7 2. de moeijclijkheid waarin men door langer uitstel komt, de overname der school is door Gedepu teerde Staten goedgekeurd zij is dientengevolge 1 Januarij 1862 in werking gekomen, maar de goedkeuring van het schoolgeld blijft uithierdoor finaatieel verlies de concur rentie voor de school van Hastineijer is niet meer zoo te vreezeh als vroegerhoewel het doel minder bereikt zal worden moet toch in het oog gehouden worden, dat men bij de pri mitive waarschijnlijk toch tot 4 openbare scholen zoude ge komen zijn zoo de school van ReDsen er niet geweest was de tweede, dat door de bepalingen der wet en de bevoegd heden der onderwijzers men van do leervakken noch iets bij kan voegen noch iets af kan nemen dat ook bij de school commissie de vrees voor concurrentie der beide burgerscholen gevoeld isdoch door bijzondere redenen die niet zoo groot dan vroeger zal zijn. Na langdurige discussie tusschen genoemde heeren is het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen; tegen stemden de heeren van Dongen de Clercq de Crane 'en van der Vliet. Aan mevrouw van Adrichem en den heer de Clercq wordt voor 5 den heer de Crane voor 3 maanden remissie van Hcofde- lijken omslag verleend. De rekening der kamer van koophandel is gesteld in handen der heeren Keiler de Clercq en Goemana. iot regenten van het burgerlijk armbestuur worden benoemd de heeren J. van der Linde en C. J. Wiltenbnrg. Wordt vastgesteld het aanvullingskohier der hondenbelasting ad/41,50. 6 Aan de heeren Loewer en Bethe worden de jaarlijksche gratificatiën van 50 toegekend. Wordt besloten tot af- en overschrijving van f 274,12s op zeven verschillende posten begrooting 1861 zonder, cn f 1600 met goedkeuring van Gedeputeerde Staten als, o, 200 voor kosten van onderwijs en f 1400 buitengewoon reparatie kaaimuur bij de Iste houten binnenbrug. Is besloten f 200 disponibel fe stellen voor de onkosten van materieel en invulling der nieuwe.bevolkingrcgisters. Op voorstel van Burgemeester en Wethoudersz:jn zij ge- magtisd in de oude haven te doen daarstellen nog zes waterreservoirs. Voor kennisgeving is aangenomen dat Burgemeester cn Wethouders verpligt zijn geweest aar. den Weslhavendijk eene voorzieniitg te doen plaats hebben tot een bedrag van ƒ78,625. Door dr- Keiler wordt, de aandacht van Burgemeester en Wethouders gevestigd op den slechten staat deraardenbaan op den Steenen Dijk waarop door den Voorzitter.wordt geant woord dat Burgemeester en Wethouders hierop hunne aan dacht zullen vestigen maar dat de gemeentewei voor het onderhoud bijdraagt, doch dit onderhoud behoort bij com missarissen van den straatweg. Na dat nog door den heer de Clercq inlichtingen waren ge vraagd en bekomen omtrent eenige beplantingenis de ver gadering gesloten. De zaken van Banjeimassing schijnen van meer bedenkelijken aard le worden. De vice-admiraal G. Vogelpoel, afgetreden di recteur en commandant van Zr. Ms. zcemngl in Oost-Indië, is den 16 Januarij per Zr. Ms. stoomschip Ardjocno naar Nederland vertrokken. Men schrijft uit Hcllevoelsluis van 2dezer. De bekende oogziekte neemt hier meer en meer toe slechts enkele manschappen zijn nou maar uitgezonderd, en de zit k te begint zich ook in de huisgezinnen der gehuwde odicieren en sche pelingen te verloonen. De enkele nog bevrijd gebleven odicieren en manschappen zijn heden van hel wachtschip overgegaan op de daartoe iu- gerigle hrik de Sperwer, in hel algemeen be lang mag het hoogst wenschelijk worden ge noemddat doofde bevoegde autoriteiten zoo danige maatregelen worden genomen dat de ziekte geene vorderingen make onder de bur gerij en hel werkvolk op de marine-werf waartoe zeker de opzending der aangetasten naar de quarantaine plaats de Tien Gemeten in aanmerking zou kunnen konten. Men leest in de Volksvriend het volgende Zekere sergeant v d. B. le W. aan de ge vangenis op wacht zijnde had de gewoonte als tlan ceil slevigen borrel te drinken doch daar hij eens geen geld had otn aan deze slechte ge woonte te voldoen vroeg hij aan den korpo raal die bij hem op wacht was of hij geen geld had hetgeen deze ontkennende beantwoordde. Daar de sergeant wist dat hij een horologie had, spoorde hij hem aao dit naar de bank van lee ning le brengen. Zulks werd gedaan terwijl zij van den gulden die er op beleend werd voor twaalf stuivers bitter lieten halen. Den volgenden morgen ech'er miste de korporaal zijn lotnhartlbriefjeen van dn wacht komende ging hij naar de bank van leening otn te zeggen, dat het horologie niet afgegeven moest worden daar hij zijn briefje verloren had doch tol zijne groole verbazing vernam hij dal hetzelve zoo even door eenen soldaat reeds was gelost. De korporaal begaf zich nu tiaar zijnen kapi tein die de zaak aan den majoor bekend maakte. Den volgenden morgen werd de zaak onder zocht en spoedig bleek hetdat genoemde ser geant 's nachts liet briefje uit de porte-tnonnaie van den korporaal gestolen had en vervolgens van een 2ijner kameraden een gulden had ge leend waarop hij door eenen soldaatdie ner gens van wist, het bewuste horologie als het zijne liet lossen. De sergeant beeft zijne schuld bekend en het horologie dat hij iu een doosje in den grond begraven had weder te voorschijn gebragl. Den 2!?slen der maand November jl. is hij ge vankelijk tusschen de bajonetten als een schelm naar den Haag getransporteerd teneinde aldaar voor den krijgsraad teregt te staan. Ziedaar dan weder een slagtoffer van den drank een man wiens carrière hem tot de voor liaamste standen had kunnen doen opklimmen floor den drank verlaattd om thans als eene eerlooze in den kerker te zuchten. Men schrijft uit Andcl van 1 dezer. Zekere JN. die zich vóór eenige maanden vrijwillig in de militaire dienst hegeven en later voor de Oost overgeteekend beeft was alhier met eenige dagen verlof. Eenige dagen over zijn verlof blijvende en een tegenzin in de dienst gekregen hebbende, kwam hij op hel denk beeld om twee zijner voorste vingers af le kap pen, lermeenende hierdoor van de dienst le zullen vrijkomen. Deze daad en vroeger ver keerde handelingen tan hem worden loegeschre- ven aan het misbruik maken van sterken drank. Hij is door de marechaussees gearresteerd. Men schrijft uit 's Bosch van 2 dezer. Gisteren heeft de krijgsraad in de tste militaire nfdeclilig magliging verleend op den auditeur militair in die afdeeling om den opgeroepen doch afwezig gebleven Istcn luitenant van het 6de regentenl infanterie o. 8 beschuldigd van desertie in lijd van vrede en ontrouw in de ad ministratie door het verduisteren van circa 470, die Item als commandant van een deta chement waren toevertrouwd ingeval hij mogl worden ontdekt le doen aanhouden en over brengen in het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Hertogenbosch andermaal te doen dagvaarden om voordien krijgsraad te verschijnen (er zake van bovengenoemde mis daden. Uit Hoorn schrijft men van 3 dezer. De persoon die zondag avond jl. uit hel krank zinnigen geslicht Mecrenlterg heeft weten te ont snappen is heden avond door den commissaris van policie alhier aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Men mag zich gelukkig achten dat hij zoo spoedig is aangehouden tiaar hij zeer gevaarlijk kan geacht worden en niet onduidelijk le kennen gaf alleen hel gesticht le zijn onlvlugl met het doel om e>n deftig ingezetene dezer gemeente en ook den commis saris van policie hel leven le benemen, ilij was woedend toen hij de stad willende ingaan dien ambtenaar voor zich zag en zich dooreen slevigen policie-agent votlde aangegrepen. Hij verkeert zoo het schijnt in de bepaalde mee ning dat de commissaris van policie alhier hem op eigen gezag en zonder eenigen grond naar een krankzinnigen geslicht had doen brengen. Men schrijft uil Sneek van 3 dezer. In den nacht tusschen 23 en 24 Januarij werd uit de weide van de erven H. te G.in de ge meente Wonscradeeleen schaap vermist. Ver denking viel op zekeren li. rentenier in dal zelfde dorp, een man van 60 jaar en bezitter van twee boerenplaatsen. De rijks veldwachter te li. met den gemeente-veld wachter stelden een onderzoek in doch zonder gevolg waarop de officier van justitie te Sneek den brigadier- rijksveldwachter van Loon derwaarts zond tot een nader onderzoek die niet alleen versch schapett- vleescb en gesmolten schaapsvel vond maar ook zooveel iufortnaliËit inwon, dat na lipt door henr opgemaakte proces-verbaal de gevangen neming van hovengenoemden II. werd bevolen en deze den volgenden dag in het huis van ar rest alhier werd overgebragt. Naar men zegt, heeft te Winschoten eeno fijne opliglerij plaats gebad. Bij een zekeren koopman G. komt de vrouw van een zooge- naautden poldergast, om vqf-eri-lwitilig ponden

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1