h flu. 9. Woensdag 29 Januarij* 1862 WOENSDAG ZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen. J 4öO«> A BO N N E ME N TS-P RIJS. Per drie u ittilden f i,00. Franco per post f 2,25. Inzending ler Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgens VERS CHIJN T: P RIJ S DER ADVERTENTIE N. Gewonel2lcents de regelGeboorteHuuelijks- et. Doodberigten van 1—6 regels af 1 behalve he\Tegelregl. Zieiukzek 28 Januarij. Z. M. Iieefl eer.ol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan den heer J. M. Locker de Bruyne als 1ste luitenant bij de rustende schutterij. 1.1. dingsdag is te Middelburg aanbesteed bel onderhouden der provinciale waterstaats werken gedurende 1862, hetwelk is aangenomen door C. Bolier, Cz. c. s. te Bruinisse voor f 16,908. Middelburg, 24 Januarij. Heden stonden voor het pro vinciaal geregtshof van Zeeland alhier teregt drie vrouwelijke dienstboden. E. ('rombouw, M. J. de Vey en L. O. Steen- metzen een mannelijke, K H. Bantz, allen vroeger in dienst geweest bij jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke. Blijkens de akte van beschuldiging gestaafd zoo door de verklaring van vier getuigen als door die van de beschuldigden zeiven, heeft de tweede vrouwelijke beschuldigde zich schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende linnen- en andere goe deren porselein enz. welke alle aan haren meester toebe hoorden en geborgen warer. in daartoe bestemde bergplaatsen vai; behoorlijke afsluiting voorzien. Door haren meester ge woonlijk des morgens in het bezit gesteld van de sleutels dier bergplaatsen om hem die des avonds weder ter hand te stel len heeft die beschuldigde zich in de gelegenheid gezien en daarvan gebruik gemaakt om achtereenvolgens verschillende irocdercn weg te nemen welke later door haar en de overige bedienden onder elkander werden verdeeld. Volgens de verklaring van den mannelijke beschuldigde, heeft deze van de genoemde medebeschuldigde ontvangen eene balans met koperen schalen een vcldflesch drie servetten en e<;ii handdoekbenevens wit porselein en andere borden welke laatste hij te Vlissinsen in de Söhelde heeft geworpen. Naar zijn zeggen heeft hij overigens niets van een vooraf beraamd plan tot diefstal geweten. De verklaringeu der overige beschuldigden komen allen daarin overeen dat de verschillende goederen zijn aange >ragt door M. J. de Vey die met het beheer der sleutels was belast, waarna zij in de keuken onder elkander werden verdeeld, terwijl alleen begeerlijkheid haar tot die daad heeft aaugespoord. Nadat deze verklaringen zijn afgelegd wordt het woord ver leend aan het openbaar ministerie. De procureur-generaal wijst er op dat de beschuldigden z'ch.hebben schuldig gemaakt aan diefstal van eene aanzienlijkè hoeveelheid goederen welke zij niet als eene toevallige vondst in hun bezit hebben ge houden of door den nood gedrongen hebben ontvreemd maar dat het is een diefstal welke is gepleegd na vooraf beraamd te zijn door personen die zich in een der beste diensten van Middelburg bevonden, daar volkomen vertrou wen eene zeer goede verpleging en redelijk loon genoten zoo dat het geene behoefte was om zich aan de goederen luins meesters te vergrijpen. Daarop gaat spreker over tot het aantoonen dat die diefstal in gemeenschappelijk overleg heeft plaats gehad, waarvan ook de mannelijke beschuldigde niet is uit te sluiten. En wanneer hij nu ten slotte in aanmerking ueemt de hoeveelheid van het ontvreemde, maar meer nog den maat- schappelijkon toestand der beschuldigdendan moet hij het onvergeeflijk noemen dat zoodanig misdrijf op zoodanige wijze is gepleegd. Hij heeft geen vrijheid om verzachting van straf voor te dragen maar ziet zich verpligt in verband met de artt, 3S6 no. 1 52, 55 en 36 van het wetboek van strafregt en artt. 207 eu 206 van dat van strafvordering, te r. kwirereu schuldig verklaring der vier beschuldigden aan diefstal gepleegd door meer dan één persoon in een bewoond huis en veroor deeling tot tuchthuisstraf voor eeu door het hof te bepalen tijd van niet minder dan vijf en niet meer dan tien jaren en ieder hoofdelijk in de kosten des nood3 bij lijfsdwang te ver halen benevens aanplakking van het arrest te Middelburg, en voorts dat de OYertuigingsstukken aan de regthebbenden zullen worden teruggegeven. De verdediger der drje vrouwelijke beschuldigden, mr. D. A. Berdenis van Berlekotn acht het feit genoeg gekonstateerd om daarover het stilzwijgen te kunne» bewaren. Zoo ook zal hij zich niet inlaten met de bewering van den vierden beschul digde dat hij door de andere is verleid, daar dit toch niets tot verzwaring der drie overigen zou kunnen bijbrengen. Hij heeft alleen de vraag te beantwoorden is de kwalificatie van het openbaar ministerie juist Na getracht te hebben in een regts- kundig betoog het gemis van een wettig bewijs voor het bestaan van gemeen overleg aan te toonen en alzoo de gestelde vraag ontkennend te beantwoorden, neemt de verdediger de vrijheid op eene zachtere correctionele straf aan te dringen. De verdediger van den mannelijke beschuldigde mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, grondt zijne verdediging op de omstandigheid dat de beschuldigde slechts door de kracht der verleiding in de strikken der on'deugd is verward geraakt. Uit een regtskundig oogpunt gaat hij de kwalificatie van dader en inedepligtige na, om daarna aan te toonen dat de beschuldigde vreemd is aau alle zamenspanning en mitsdien niet al9 mede dader kan beschouwd worden. Wijzende op zijne jeugd en weinige ondervinding, in verband met art. 9 der wet van 29 Junij 1854 durft hij de belangen van dezen beschuldigde bij het hof aanbevelen. Na gehouden deliberatie heeft het hof uitspraak gedaan en de beschuldigden veroordeeld M. J. de Vey tot 5 E. Crom- bouw en L. C. Steenraetz beide tot 4 en K. H. Bantz tot 2 jaren correctionele gevangenisstraf. Dezer dagen is op het strand tusschen Westkapelle en Zoutelande een levende arend gevangen Met dier heeft eenevlugt van 2,37 el. - De minister van marine heeft in de Ned. Staats-Courant ter kennis van belanghebbenden gebragtdat in Mei aanstaande bij de directie der marine te Amsterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingendie als stuurmansleerling in 's rijks zeedienst wen- schen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal niet meer dan tien bedragen. Naar men verzekert is door het departe ment »an marine bepaald dal voortaan de schepelingen beneden den rang van onder officier niet meer zullen mogen huwen. Arn/iCl.) Het besluit van den raad der gemeente Leiden tot het voeren eener procedure tegen de algemeene commissie van liquidatie ter zaken van de voormalige wees- en monboirkamers is door gedep. staten goedgekeurd. Men schrijft uit Utrecht van 22 dezer. In het gebouw voor kunsten en wetenschappen alhier is sedert een paar dagen het vorstelijk geschenk ter bezigtiging gesteld, dat onzen ge liefden koning weldra zal worden aangeboden uit naam van 55,000 inteekenarenbijna uit sluitend uit de werkende klasseen waarvan alleen uit Utrecht ruim 5000. D#^taten Bijbel, rustende opeen prachtigen lezenaar is waarlijk een geschenk in den geest des volks, dat aan den nazaat van den grooten Zwijger geen beter blijk van erkentelijkheid wist te geven vobr 't geen Z. M. in den watersnood van het vorige jaar voor 't yolk deed dan het hoog geschatte boek hetwelk het eenmaal om zoo te spreken uit de hand van een Oranje op nieuw ontving! De kolossale Bijbel er. het album, dat de na men der inteekenaren bevatzijn onverbeterlijk ii.gebonden door de heeren Brandt en Zonen bijbelbinders te Amsterdam; de ornementatie in massief goud en zilveroverheerlijk van teeke- ning en uitvoering, dankt men weder onzen éénigen van Kempen. Keurig bewerkte zinne beeldige medaillons, aan beide zijden aangebragt stellen in gedreven zilver op meesterlijke wijze voor: op liet een9 blad als middenstuk de pen ning van den ijsvogel geslagen in 1561 op Willem 1 thans van toepassing gemaakt op den Koning in den watersnood daarboven de dood van prins Willem I in 1584 ter regterzijde de Spaansche onoverwinnelijke vloot in 1588, ter linkerzijde prins Maurits na de overwinning bij Nieuwpoort in 1600, en onderaan de penning, geslagen bij het innemen van 's Hertogenbosch 1629 door prins Frederik Hendrik; op het blad een medaillonvoorstellende het Jeruzalem en daarom eenige biibel- a! deze medaillons zijn door wijn- laurier- en palmtakken verbonden. in andere nieuwe teksten vï l'en- l)e prachtige foliant moet rusten op lezenaar van ebbenhout 48 duim hoog 29 duim 1 reed en wegende bijna 100 pond. Even zeldzaam als zulk een stuk geheel uit ebbenhout vervaardigd voorkomt, even kunstig en rijk eenvoudig is de bew erking er van en met ge- genoegen melden wijdat onze bekwame meubelmaker J. W. Bernhardi jr. er de uit voerder van is, bijgestaan door de beeldhouwers Rijnbout en Schaefer mede alhier woonachtig. Elegant, prachtig en toch uitmuntende door een sevèren stijl is deze lezenaar waarin het koninklijk wapen in Amerikaansch nöoten- boomenhout door den heer Botermans te 's Hage gesneden de bezigtiging overwaard de be werker heeft er eene Iade aangebragt voor 't keurige album waarin een fraai geschreven opdragt en de lijst van 55,000 namen wordt gevonden. De teekening van het schoone ge heel is gemaakt door een gunstig bekend inge zeten onzer stad den heer van Dokkum terwijl het plan afkomstig is van den heer J. L. Bern hardi, die, met de heeren B. Nagtegaal en J. J. H. ICemmer de commissie uitmakende het geschenk aan Z. ;\I. hoopt te overhandigen. De heer J. L. Bernhardi jr. heeft van het ge schenk eene plaat gemaakt die voor belang stellenden verkrijgbaar wordt gesteld door den heer Kemmer. (U. C Jl. maandag is wederom voor deregtbank te Utrecht eene belangrijke beslissing gevallen omtrent de uitlegging dor patentwet De heer D. de Leur gepatenteerd als aannemer en koopman had in zijne werkplaats buiten de Ca tharine steenhouwersknechts werkzaam voor de door hem aangenomen gazfabriek voorts waren er bezig timmerliedenvervvers en steen houwers aan de vaste goederen van dien heer. De administratie beweerde, dat de heer de Leur behalve als aannemer, ook moest gepatenteerd zijn voor al de bovengemelde bedrijven niet tegenstaande dit tot iiiertoe nooit door de ad ministratie was gevorderd. De regtbank heeft bij een omstandig gemotiveerd vonnis, beslist dat de heer de Leur als aannemer én koopman gepatenteerd zijnde geen ander patent noodig had tot uitoefening van voorschreven werk zaamheden. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat Alula Hoos, wed van Theodorus Spisbaard den 21 dezer te Amsterdam in den hoogen ouder dom van 101 f/3 jaar overleden is. Zij w-»rd van I5j\pril I8'l4 ui hel geslicht St.-lleruardus ver pleegd. Door den raad der gemeente Leeuwarden is besloten eene som van f 100 beschikbaar te stellen tot het uitloven van premien van f 25 aan de ingezetenen die bij de in de volgende maand daartoe open te stellen gelegenheid vrij willig dienst nemen bij de nationale militie om te strekken in mindering van het in het volgende jaar door deze gemeente te leveren kontingent. Onder hel te Helder verblijf hou leud ;ar- nizucn heerschl de griep o[> eene nou geweldigs wijze dal de gewone diensi slechts mocijc.lijk kan worden verrigt en er localen voor de lijders hebben moeten worden ingerigt. Ook onder de ingezetenen konten vele dezer ge> allen voor. Men schrijft uit Kampen van dezer. Deze week naden bij hél insirnciie-baiaillon wederom 35 jongelingen in dienst. Aangezien ieder kwartaal ten honderdtal wordt aangeno men on in h't laatst tan Februarij of begin tl er maand Maart e. k. eene overplaatsing vatteen groot getal korporaals-titulair naar de onder scheidene regemeuten infanterie verwacht wordt, zullen nog in bel Isle kwartaal dezes jaars een zestigtal jongelingen bij liet instruc ie-balaillon geplaatst worden. lerwijl zekere Moesbergen zich heden mor gen op den omgang van tien houtzaagmolen van den heer IF. Sumrl alhier bevond en eeu der wieken met zijne banden va-ihield, bragt die molenaar, zulks niet vermoedende den mo len in gang met dat ongelukkig gevolgdal Hoesbergen zich vasthoudende naar de hoogte ging. Eindelijk zich loslatende, is hij opeen der naast bij zijnde buizen neêrgekotuen eu door bet dak gevallen. Hij moet zicb erg bezeerd hebben doch tol ieders verwondering met een armbreuk er afgekomen zijn. Men schrijft uil Zwolle van J3 dezer. Gisteren en eergisteren hebben de troepen van ons garnizoen zicb in schaa>seuiijden geoefend n onderscheidene militaire exercitiën op schaatsen uitgevoerd waartoe door de heeren officieren met voet beleid het comtnandq ge voerd werdzoodat alles zonder eenige de minste ongelukken afgeloopen is. Uit Zwolle schrijft men va'n 22 dezer. Gisteren is bij bet provinciaal geregtshof be handeld de zaak van S. vander Struik en A. Groen. Volgens de acte van beschuldiging begaven die (wee mannen beide gewapend zich in den nacht van 8 op 9 Junij jl. naar de woning van IV. Trompetter te Zuidveen die zij waanden dal alleen was, ten einde dien man van eenig geld, dat zij wisten dal hij in buis had te beroovcn. Door middel van buitenbraak en iuklimming zijn zij de woning binnengedrongen en dadelijk door IF. Tiompeller ontdekt die zulks door bet luid geroep van »dieven dieven te kennen gafwaarop deze n aar zijne legerstede zijn gegaan en hem vele wonden hebben loege- bragl waaronder een houw op den schedel die op zicb zelf reeds den dood bad kunnen ver oorzaken, zoo mede eene snede door de regter- liand veroorzaakt door dat Trompetter bet mes waarmede men bent den hals wilde af snijden aangegrepen heeft. Op het geroep van «moord"' door Trompetter is diens zoon Jan die te buis was toegesneld en daarop zijn de aanvallers onlv luet door het raam waar- doorzij waren binnengekomen; J. Trompetter heeft ben tol buiten het huis vervolgd alwaar S. v. d. Struik ook aan hem eenige verwondingen hecfl tocgebragt. Na liet lezen dtr acte van beschuldiging zijn 17 getuigen a charge ge boord waaronder twee geneeskundigen die IF. en J. Trompellerhel eersteonderzoclil hadden. De beschuldigden bleven steeds alle schuld ont kennen. Gisteren namiddag ten 3 ure is de zitting geschorst. Heden is de behandeling voortgezet. De advocaat-generaal mr. G. D. Ribbius requireerde veroördeelitig der beide beschuldigden tot 29 jaren tuchthuisstrafwe gens poging tol diefstal bij nacht in een bewoond huis, door twee personen die beiden van wapens voorzien waren, en poging lot manslag. Daarna droeg de heer mr. IF. S. van der Gronden do verdediging voor. Hel bof beeft de uitspraak bepaald op 28 dezer. Dezer dagen ontstond in de gemeente Weesper-Carspel om een geringe oorzaak een broedertwist die zeer treurige gevolgen beeft gehad. De eene broeder beeft den anderen twee messteken in de borst en rug toegebragt waardoor deze in zorgelijken (oestaud verkeert. De rijksveldwachter beeft van dit treurig geval proces-verbaal opgemaakt. Hij de wapen fabriekanten Ie Luik moeten jj zeer belangrijke bestellingen ontvangen zijn uit |t Spanje, Mexico eu llaliii. Laatstgenoemd rijk beelt naar men in een der Luikscbe dagbladen leest250,OUO geweren ler herstelling toege zonden eu order gegeven voor 100 000 nieuwe karabijnen. Mexico wenschl de aangevraagde wapenen tegen Maart aanstaande te ontvangen, maar laatstbedoelde order moet zoo belangrijk 2ijn, dat hoogstwaarschijnlijk aan dat verlangen geen gevolg zal kunnen worden gegeven. Sedert eenige dagen wordt gewag ge maakt van drie oude menscben die te Berchem in België jammerlijk van koude en honger zijn gestorven. Een hunner was zelfs (NB.) lol op slechts 25 pond na verdwenen. De gemeente- j raad van Berchcm heeft een officieel onderzoek ingesteld naar deze zaak. Daaruit blijkt (de liefhebbers van dergelijke akeligheden mogeu bel volgende overslaan om bun indruk met te bederven)dal men in de woning der over ledenen gevonden beeft t een wintervoorraad, aardappelen en steenkolen een pond boter F anderhalf huisbakken brood zeven broodjes donllrois de corintlies zegt het Belgisch blad een konijn eeD stokvisch en vier frs. aan geld. Bovendien had een lid van hunne familie juis^

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1