Zfiitui'dag 25 Januari}. S°. 8. 1862 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen A BO N N E ME N TS-P RTJS. Per drie "t uinden ƒ2,00. Franco per pott f 2,25. Intending ler Advert.daagste voren, eoor 10 ure'imorgert«. VERS CHIJN T-. P R[ J S DER ADVERTENTIE N. Gewone I 2'/, centi de regel. Geboorte-, Huwelijkt- en Doodberigten ran 16 regels a f behalve hetjegrlregi ■43 BEKEND MA RIN G- Burgemeester en Wethouders van ZAerikxce brengen ler kennis van belanghebbenden dat ter uitvoering van art. 128 der wet op de Na tionale Militie van den 19 Augustus 1861 Staats blad no. 72) aan eiken milicien, die zijn vierde dienstjaar heeft volbragt gerekend van den dag zijner inlijving op zijne daartoe te doene aan vrage toestemming zal worden verleend tot het aangaan van een huwelijk zonder dat van hem wordt gevorderd dat hij vooraf zijne schuld aanzuivere, welke hij op hel kleeding- en repa ratie-fonds «nogt hebben nagelaten. Zierikzeeden 15 Januari} 1862. H0. CAU Voorzitter J. 1\ N. KR M KR i NS, Secretaris Zierikzke 21 Januarij. Gisteren avond werd alhier eene vergadering gehouden door het alhier gevestigde Departement der Maat schappij lol bevordering van Nijverheid welke werd bijgewoond door 45 leden. De voorzitter de heer j H. Ochiman opent de vergadering mol eene toepasselijke aanspraak waarin hij herinnert, hetgeen in 1861 in dit Departement is voorge» allen en door het zelve is verrigt en wijst op het voordeel en het nul van het lidmaatschap van dit Departement en de leden opwekt om met ijver voort te gaan dank betuigende aan allen die hetzij als leden van het bestuur hetzij als leden van commission hetzij als door hel leveren van verhandelingen en hel ter bezig, tigeii van voorwerpen hunne n»:dewerkiögr hadden verleend. Hij verzoekt daarna den heer der Grijp hel presidium waar te nemen. De notulen der vorige zitting worden gelezen, Na kennisgeving dal de besluiten der vorige vergadering zijn uitgevoerd worden de inge komen stukken gelezen. In de pauze is ler be- zigtiging gesteld een schoorsteenkap in het bijzonder doelmatig om hel naar beneden rookén te beletten. Na de pauze werd eene verhande ling geleverd over den bliksem en bliksem afleiders en eene over koffij welke met be langstelling werden aangehoord. In de vraaghus zijn gevonden o. a. de volgende vragen. 1. Waarom is het beter boomen in het voor jaar dan in liet najaar te planten 2. Waarom is het gebruik van natte steen kolen beter dan dat van diooge of berust dit op een vooroordeel 3. Zou er geen middel te bedenken zijn om de vele knoeijerijen die zoo dikwijls bij aange nomen werken plaats hebben te voorkomen waardoor een kundig ambachtsman veeltijds bij een onkundigen achterstaat en hem daardoor alle lust en ijver wordt benomen om vorderingen te maken op de baan van wetenschap Deze vragen zullen in handen eener com missie Worden gesteld. Hierna is de zitting gesloten. Men schrijft uit Goes van 20 dezer. LI. zaturdag overleed alhier, in 5'jarigen ou derdom de heer R. B. van den Bosch. In 1810 Ie Rotterdam geboren vestigde hij zich niet lang daarna met zijne ouders te Goes waar hij zijne eerste opleiding ontvingwelke op de koslschjaaL.le Neuwied voortgezet en aan de Leydsche hoogeschool voltooid werd waarna hij zich als geneesheer te Goes nederzette. Be halve da! hij in die betrekking zeer geacht werd had hij het als dilettant in de muziek ver gebraglen zonder hem zou de vereeniging voor Zeeuwsche muziekfeesten mogelijk nimmer lol stand zijn gekomen. Hij was lid van onder scheidene genootschappen en als botanicus werden zijne verdiensten ook buitenslands op prijs gesteld. Naar men verneemt bestaat het voorne men de gemeente Tholen in 1863 met gaz te vorliciiten welke verlichting voor rekening der gemeente zou geschieden. Volgens herigt uit Bergen op Zoom is de stoomboot Telegraaf, II. vrijdag nacht weder vlot geraakt. Na door middel van twee liglers vaneen gedeèllc der lading te zijn ontlast heeft zij hare reis naar Botterdam ongehinderd voortgezel. Op dingsdag den IS Februarij zal, onder nadere goedkeuring in eene der iocalen van het ministerie van binnenlandsche zaken worden aanbesteedhet maken der aardebaanhet bouwen der kunstwerken liet leveren van den ballast, het leggen van de sporen en eenige ver dere werken voor den spoorweg tusschen Rozen- daal en Bergen-op-Zoom. Men verneemt dat eene commissie van wege hel daines-hoofd comité tot oprigting van een gedenkleeken aan Z. M. don koning dezer dagen het model door den heer Lucombé te 's Gravenliage vervaardigd heeft bezigtigd. De commissie heeft hare tevredenheid over liet kunstgewrocht dat inderdaad een meester stuk belooft te worden, den kunstenaar hetuigd. (N. dagbl. van 's Hage.) Naar aanleiding van een verzoek van wege de llaliaansciie en Spaansche regeringen aan onze regering gedaan, om kennis te ver krijgen van de Italianen en Spanjaarden die zich tijdens de jongste volkstelling in Nederland bevondenzijn de gemeentebesturen verzocht vó6r of uiterlijk op den I Februarij a. s. aan bet provinciaal bestuur op te geven het aantal van de bovenbedoelde personendie op het vorengemuld tijdstip in hunne gemeente aan wezig waren met de opgaven welke tcu hunnen aanzien bij de volkstelling zijn verstrekt. De minister van oorlog heeft aan do chefs van alle legercorpsen de last verstrekt om in alle garnizoenen waar troepen gekazerneerd zijn de kamers Ie doen verwarmen, en de gel den beschikbaar gesteld tot het aankoopen van de daarvoor benoodigde brandstoffen even als ten vorige» jare plaats heeft gehad. Naar mén verneemt worden de matrozen op 's rijks schepen met buksen gewapend om des nooils als scherpschutters diens: te doen. Het vonnis van den zeekrijgsraad aan boord van het wachtschip te üellevoetsluis waarbij de matroos Wtot de doodstraf is veroordeeld isnaar men zegt door het boog militair geregtshof bekrachtigd. Men wil dal de veroordeelde aan M. den koning gratie van de doodstraf heeft verzocht. Ken regerings telegram gedagteekend Buitenzorg 13 December luiitt o Bevredigende berigten van lianjerraassing. Bcmagtiging van Tongka. Hidayat schijnt toe bereidselen Ie maken om uit zijn schuilhoek te voorschijn Ie komen. De schout bij Wacht J. May den 2 December aangekomen." Men schrijft uil Delft van 20 dezer. Men verneemt dat morgen bij de heropening der Academie de vlaggen van de openbare gebouwen zullen worden afgestoken terwijl een aantal ingezetenen voornemens zijn op gelijke wijze li mne vreugde aan den dag te leggen over deze voor die stad zoo heugelijke gebeurtenis. Men schrijft bit Rotterdam van 21 dezer. Heden namiddag had een knaap, die zich op hel ijs van den Oost-Singel bevond het onge luk in een bijt te vallen. Hoewel zich ver- Schillende personen in den omtrek op het ijs bevonden werden niet spoedig pogingen ter zijner redding aangewend. Gelukkig had eene op den Singel passerende jufvrouw den moed. zoodra zij het gevaar zag, op het ijs Ie sprin gen en hel mogt liaar dan ook hoewel niet zonder moeite gelukken den jongen te redden. Aan liet dagblad deTijd wordt uit 's Bosch gemeld »Het feil van den burgemeester Ie G., waarvan onlangs in genoemd blad gemeld werd dat hij afgpzet is om kwalijk gebruikte gelden van den laalstcn wnlepsnood is naar men verzekert niet waar. Zeker is het dat die burgemeester niet daarom zijn ontslag heeft genomen." Men schrijft uit 's Herlngenhosch van 19 dezer. Gisteren is de hoofd-ingenieur van den waterstaat naar Werkendam vertrokken ten einde de noodige maatregelen te nemen door dien de dam in de Werkendamsche killen be zweken is, waarvan de schade op vele duizenden geschal wordt. Arnh.Clj Men schrijft uit Wijhe van 18 dezer. Nadat in de maand Maart des Vorigen jaars door zekeren landbouwer P., op de weekmarkt alhier, 1/16 ton boter ten verkoop werd aangeboden bemerkte men laer dat onder op den bodem van de ton 2 pond water was. Op 9 Jan. jl. waagde P. het andermaal 1/8 ton ter markt te brengen waar zich insgelijks 2 pond water be vond. De justitie trok zich nu evenwel de zaak aan en er werd onmiddelijk van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Eenige dagen later verscheen P. voor den burgemeester tevens ambtenaar van het openbaar ministerie in deze gemeente om de zaak in der minne te vereffe nen en bood te dien einde naar men zegt f 700, ten behoeve der algemeene armen. Naar men verneemt is dit aanbod evenwel gewezen van de hand en het proces-verbaal onmiddelijk opge zonden. Men schrijft uil Ainht Doelinchem van 19 dezer. Eergisteren ontstond brand in de woning van den arbeider G. J. L. alhierde bewoners hadden naauwelijks tijd zich te redden terwijl twee koeijen en drie varkens inde vlam men omkwamen eenige voorwerpen van den inboedel zijn nog gered. Uit Londen meldt men, dat op de lijst van den staf van het Noord-Amerikaansche leger als kwartiermeester-generaal vermeld is zekere heer van Vlietdie gezegd wordt een Nederlander te zijn. Volgens le Précuseur heeft de Hollandsch- Belgische spoorweg-maatschappij aan alle hare beambten wier jaarlijksche bezoldiging 1500 frs en daar beneden bedraagteene verhooging van löO of 125 frs. toegelegd. Bij de voort durend hooge prijzen der eerste levensbehoeften en den vrij gestrenge» winter, wordt deze tegemoetkoming zeer op prijs gesteld. Te Antwerpen is men nog voortdurend bezig met het opruimen op het terrein van den brand van het enlrepót St. Felix. Men is er met de uiterste voorzorg in geslaagd een ge deelte van den grooten schoorsteen der raffi naderij die dreigde in te storten ter lengte van 13 ellen neder le halen benevens een rand van gehouwen steen welke laatste in het enlrepót nederkwam. Gelukkig is dit werk zonder cenig ongeluk volvoerd. Het thans nog slaande gedeelte ter lengte van 40 Ned, ellen, dat gceno vrees voorgevaar oplevert zapvpr-' moedelijk op gewone wijze worden afgebroken. LI. zondag zijn de 11 veroordeelden van de zwarte bende naar de gevangenis van Charleroi overgebragt. Men keut de oorzaak van die verplaatsing niet. Zaturdag avond waren de veroordeelden van hun vertrek verwittigd en dit scheen hen zeer te verontrusten. Men zal zich herinneren dat hij het vonnis bepaald is dat de tcreglstelling te Charleroi zal plaats hebben. DUITSCHLAND. Wf.enrn 20 Januarij. liet Frankfurter Jour nal behelst hel berigl dat er eene poging zou zijn aangewend om keizer Frans Jozef van Oosten rijk het ieven te benemen en wel door op laaghartige wijze de rails te verbreken van den spoorweg langs welken de keizerlijke trein zich onlangs naar Triest begaf. Dit berigt verdient echter nog allezins bevestiging. Een onzer dagbladen deelt hot volgend tamelijk vreemd luidend verhaal wegens eene gewiglige staatkundige zending mede Een onzer meest begaafde ambtenaren der admini stratie begaf zich met een paspoort dat op den naam van een Poolsch edelman gesteld was, naar Zwitserland van waar hij na kortstondig op onthoud naar Parijs verder reisde. Daar leerde hij verscheiden Poolsche uitgewekenen kennen door wier aanbevelingsbrieven het ltern mogelijk werd hij zijne aankomst te Turijn in do hoogste kringen en o. a. ook in het nationaal comité, toegang te krijgen. Ja zijn talent ging zoo ver dat hij zich in zijn karakter als Poolsch emi grant een onderhoud bij den koning van Italië wist te verwerven hetwelk een half uur duurde en tot zeer gewiglige ontdekkingen geleid moet hebben. Nadat de afgezondene zijne rol te Turijn tot het laatste toe bad uitgespeeld keerde hij naar Weenen terug waar hij ler bevoegde plaats berigl over den uilslaguithragt. Zekere Poolsche dr. Olinskyeen bekwaam chemist, te Heidelberg woonachtig, heeft zich door vergif (zinkkalium) het leven benomen. Die man was zoo vol ijver voor de wetenschap dat hij, al stervende, zoo lang zijne krachten hein dit veroorloofden, de werking van het gif naar minuten en seconden berekendeop het horlogie af, dat voor zijn bed lag naast het fleschje dat het gif bevatte en bet glas waaruit hij gedronken had. Als eene bijzonderheid meldt men dat van de ruim 10,000 huizen die in Berlijn staan slechts 31 niet met hypotheek zijn bezwaard. Men meldt nit Verona dal bij de armee aldaar een zeer oorlogzuchtige geest bestaat algemeen wordt de wensch gekoesterl dat in den loop van dit jaar de gelegenheid zal gege ven worden om de smet vroeger op de Oos- tenrijksche wapenen geworpen onder de lei ding van zijn beminden generaal von Benedck uit le wisschen. Men verneemt dat op 12 dezer eenevree- selijke aardstorting heeft plaats gehad aan eene der hellingen van den Mont-blanc. Het gansche woud vao La Perrière is onder eene schier on metelijke massa rotsblokken bedolven. Gelukkig heeft men bij dit onheil het verlies van menschen- levens niet le betreuren. FRANKR IJK. Parijs, 20 Januarij. De bevolking dezer hoofdstad verkeert in treurige stemming over een ongevalhetwelk op het meer van het Bois de Bologne heeft plaats gehad. Gisteren was er namelijk eene groole menigte schaatsenrijders toen plotseling hot ijs barstteen twjalf personen

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1