Xaturdag 18 January. 1862 WOENSDAG ZATURDAG. N°. Bestureneo Administratie!) BLnnenlandsche Tijdingen. A BO NNE MEN TSÏPRI'JS. Per driemaanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzending ler Advert.daagste voren, voorlO ure'smorgens. VEIIS CHUN T: P RIJ S DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten tan 16 regels a f\ behalve lietZegelregt. REGENTEN over het BURGER-WEES HUIS te Zierikzeemaken dankbare melding van eene bij den Voorzitter ingekomene Gift van f 20. Zierikzee, 16 Januarij 1862. Regenten voornoemd M. C. DE CRANE, Voorzitter. H. A. van I.ISSELSTEIJN, Secretaris. Het Hekvobmd Diaconie Armbestuur i te Zierikzee, geeft met hartelijke dankzegging kennis te hebben ontvangendoor tusschen- komst van den Heer Boekhouder eene I som van dertig guldenom daarvoor 1 eene buitengewone bedeeling van Soep onder de armen te doen plaats hebben. Zierikzee, 17 Januarij 1862. Het Herv. Diaconie Armbestuur J. P. N. ERMERINS, Voorzitter. A. BUIJZE.Mz., waarn. Secretaris. {Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering: gebonden te Zierikzee. den 13 Januarij 1S02. Voorzitter rar. B. C. Cau. Secretaris mr. J. P. N. Krmerins. Afwezig de heeren mr. de Crane en van der Vlietbeiden uit stad; mr. Fokker en Ochtman beiden ongesteld. De notulen van 12 December zijn na lezing goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de missives van Gedeputeerde Staten houdendetoezending goedgekeurde rekening 1860; idem begrooting 1862; goedkeuring verkoop van boomen ontvang berigt van de wijziging in het reglement burgerlijk armbestuur en goedkeuring besluit vaststelling jaarwedde hulponderwijzer 2de Tusschenschool. De Voorzitter deelt mede dat door Burgemeester eu Wet houders aan die van Middelburg is voorgesteld om de ver ordening op het beurtveer met 1 Januarij in werking te doen koiui-n en hieraan gevolg is gegeven terwijl door den Raad \an Middelburg tot schipper is benoemd A.. Pijpeling dat het Bestuur aldaar echter het gevoelen van dezen Raad wenschte te kennen of één schipper voldoende is dat Burgemeester en Wethouders ineenen dat zulks het geval is, te meer omdat het denkbeeld van geen uitsluitende vaart is aangenomen en zij daarom voorstellen te verklaren dat één schipper voldoende is Mr. van Dongen herinnert aan het adres van Verdoorn dat indertijd aangehouden is; de Voorzitter zegt dat Burgemeester en Wethouders voor nemens waren zoo het voorstel werd aangenomen voor te stellen dat hierdoor op het adres van Verdoorn negatief beschikt was het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt in dieu geest aangenomen. De opname der gemeentekas wordt medegedeeld in kas f 19 736,94. Wordt gelezen en toegestaan een verzoek van jhr. mr. J.S. Boeijeom door het schor bij zij.ten molen, achter het sas, een haventje naar bet balkengat te mogen gravenlang 30 breed 8—9 diep 0,80 el met afdamming van het be staande; de heeren mrs. de C-lercq en van Dongen onthielden zich van medestemming. De Voorzitter brengt, in behandeling de ontworpen veror dening op het begraven van gestorven of afgemaakt vee door den heer Houwer wordt eene aanmerking gemaakt op de voorgedragen diepte van den kuil, (minstens 1,50 el), volgens hem is dit voor varkens te diep voor paarden en koeijen niet diép genoeg dien ten gevolge is bepaald de kuil zoo diep moet zijn dat het begraven dier met minstens 75 duim aarde bedekt is overigens is de verordening aangenomen. Door Burgemeester eu Wethouders wordt in overleg met den schoolopziener, ingediend de volgende voordragt voor hulponderwijzer aan de 2de Tusschenschool, J. Buijkalhier, J. H. Letzer te Nieuwerkevk en J. C. Luijting te Vlis- singen zij deelen hierbij mede, dat de eerste, die thans hulponderwijzer op de 1ste Tusschenschool is, op verlangen der schoolcommissiedie er prijs op stelde dat bij het in werking treden er een goede hulp op die school was; op de 2de Tusschenschool werkzaam is, en hij ook in overleg met die commissie naar deze betrekking .heeft gevraagd de Raad benoemt alsnu met algemeene stemmen J. Buijk. Burgemeester en Wethouders dragen hierop ter vervulling der hierdoor te ontstane vacature op de 1ste Tusschenschool voor J. H, LetzerJ. C, Luijting en J. M. van Noppen de laatste mede te Vlissingeu zij stellen voor aan deze benoeming de voorwaarde te verbindendat (daargelaten omstandigheden die een dadelijk ontslag mogten noodig maken) voor ontslag of het verlaten der hetrekking heide partijen met .3 maanden opzeggens vrij zullen zijn hierop wordt benoemd J- H. Letzer. De Voorzitter doet voorlezen een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vyijziging der gemeen te-begrooting 1861, en wel verhooging van het geraamd bedrag der gazfabriek over 1860 tot de opbrengst met H68,66l/2 het artikel H. IV, 8, ontvangsten, voor memorie geraamd, met'/" 900, te weten ƒ800 restitutie uit betrïonds van zerken en leijen en f 100 wegens afkoop vim jagtregt het artikel opbrengst verkoop zelkasch te verhoogen tot f 19,400, zijnde de bekende opbrengst; het artikel aankoop Nationale Werkelijke Schuld te ver hoogen met 5500 en onvoorziene uitgaven'mèfc 2'4'68,66'/j,'waaruit alsdan kan bestreden worden de ƒ2500, beschikbaar gesteld voor eene bergplaats ten behoeve der gazfabriek en de reparatie aan de kuip en den gazhouder dit voorstel wordt gesteld in handen der heeren van Dongen, Keiler en de Clercq die hetzelve onraiddelijk onderzoeken gedurende dit onderzoek wordt de openbare zitting geschofscht. Bij de heropeningvraagt mr. van Dongen namens de commissie inlichting, waarom de wijziging niet vroeger is voorgedragen ofdaar men het batig saldo der gazfabriek reeds kende bij het opmaken der begrooting 1862 waarom dit daarin niet is opgenomen. De Voorzitter antwoordt dat raea bezwaarlijk, telkens wan neer een post meer dan de raming opbrengteene wijziging voor kan dragen dat men daarom het juiste cijfer van op brengst der zelkasch heeft afgewacht ora niet ten tweede male te moeten wijzigen. Mr. de Clercq releveert au 2de vraag der commissie of het batig saldo der gazfabriek niet in de begrooting van 1862 had kunnen worden opgenomen de commissie meent dat men dan vroeger voor die dienst N. S. had kunnen aalr koopen. De Voorzitter Jóö'nt aaü dat er alsdan dréjistvermenging zoude plhats hebbéu 'dóór brehgtng van 2 shldo's op één postdat die aankoop niet zoo veel vroeger zoude hebben kunnen ge beuren daar de begrooting eerst in de laatste dagen des jaars ontvangen wordt, bovendien kan een in 1861 ontvangen bedrag, niet al9 buitengewone ontvang voor 1862 geboekt worden nog moet hij opmerken dat men zich zoude bedriegen zoo men meende dat zulke belangrijke sommen lang renteloos hadden gelegen de afgeleverde zelkasch wordt niet altijd on raiddelijk betaal.! en ::gemeester en Wethouders hebben wel eens aangekocht, bij. wanneer er rente te goed was, met het oog op nog le ontvangen sommen. Nadat de commissie met deze opheldering genoegen had genomen is de wijziging aan genomen. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld en door den Raad besloten om dei: weg van af den provincialen wegnaar het sas te doen bestraten. Burgemeester en Wethouders stellen na ingewonnen berigt der direc!ic van brandweer voor, aan J. de Bruijné tot weder opzegging toe te staan in het brandpad no. 13 in een hem toebehoorend pakhuis een deurkozijn te plaatsenonder ver- pligting niets in bet brandpad te zetten of te bergen en ónder betaling een er jaarlijksche recognitie van 0,50. Mr. van Dongeu verklaart zich tegen de vergunniug als lid der com missie van fabricage heeft hij de ondervinding Opgedaan, dat verscheidene brandpaden als bergplaatsen gebruikt worden en daardoor moeijelijkhedén 'ontstaan hij vreest dat deze vergun ning tot misbruik zal aanleiding géven. De Voorzitter, hoewel toegevende, dat dergelijke beloften niet altijd worden nagekomen doet opmerken dat de Bruijne in het adres zich verbindt er niets te plaatsen bovendien is in dit pakhuis een groote welwaarover men zoo doende bij brand zoude kunnen beschikken. Mr.de Clercq vindt in de vrees voor misbruik geene reden tot weigering, hij neemt echter deze gelegenheid waar, Bur gemeester en Wethouders aan te bevelen naauwlettend op het gebruik der brandpaden te doen toe zien; de vergunning is hierop verleend met 8 stemmen tegen 1. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten tot eenige af-en overschrijvingen dienst 1861. Daarna is door mr. de Clercq rapport uitgebragt op de rekening van het Burgerweeshuis 1860, welke is goedgekeurd met èen saldo van f 16,42 !/2. De Voorzitter verzoektdat uit te brengen rapporten of stukken voor den Raad in het vervolg, overeenkomstig het re glement van orde, 24 uren te voren bij hem zullen worden ingediend; De zitting i9 daarna gesloten. l!il Goes scbrijfl men van 13 dezer. Gis teren is door de arrondissements-regtbank al hier uitspraak gedaan in eene zaak die veel gerucht heeft gemaaktde diefstal van strand goederen van de Fransche brik St. Louis van welke vroeger melding is gemaakt. Daarbij is de persoon van J. R. landbouwer te Wissenkerkc veroordeeld lot eeoe maand gevangenisstraf; 19 andere.' tot 8 dagen en een persoon tol éénen dag gev„ngenis. Te Oud-Beijcrland is eene ziekte onder de werkpaarden uilgebroken die reeds in veel gevallen doodelijk is gebleken. Mett verneemt dal de kapitein der genie del Campogenaamd Campeerstaanwezend ingenieur te Geertruidenbergnaar de vesting Venlo in rang en betrekking is overgeplaatst. Men schrijft uil Rotterdam van 13 dezer. Zaturdag jl. is onze stadgenoot de heer A. ten gevolge zijner ligtgeloovigheid, de dupe van eene opligting geworden. Zekere H. heeft zich bij hem vervoegd ten :.ind - eenige gouden borlogien te bezigtigen die hij verzocht mede le nemen, yen dat verzoek werd voldaan. ïlij onderzoek bleek het dat die voorgevens valsch waren. Alle nasporingen zoo naar Hen per soon als naar de horlogicn zijn lot heden vruchteloos gebleven. Uit Kampen scbrijfl men dd 1 Januarij Ten gevolge der onlanss plaats'gehad hebbende benoeming van zeven onder-olTieieri'ii an bet ins tructic-bat ai I Ion tot der. rang van officier ontstonden vacatures in het kader desba'aillons. Dezer dagen zijn uil de jeugdige militairen van dal corps die zich deze onderscheiding door kunde en goed gedrag hadden waardig betoond, gezegde vacatures aangevuld. Voor de bevor derde jonge lieden die tot den cursus toever trouwd aan de leiding van bekwame officieren worden toegelatenbeslaat het vooruitzigt in korten tijd lol den rang van officier op te klim men. De uilslag telken jare van de examens voor officierwaaraan onder-officieren van bel insiructie-bataillon deelnamen strekt hun daar voor tot borg. In hel afgeloopen jaar werden 423 jongelingen tot korporaals-titulair bevorderd de meeste na zes maanden dienst. Het grootst gedeelte daar van vult reeds de kaders aan der verschillende infanterie- regementen Uit Mcppel schrijft men van 13 dezer. Gisteren avond tusschen en 7 ure is alhier een brutale diefstal gepleegd ten huize van den zeil- maker IV. K. Deze met zijne vrouw ter kerk gegaan zijnde en niemand le huis gelaten heb bende heeft iemand door het uitsnijden oeiier ruit zich toegang welen te verschaffen in de achterkamer der woning, alwaar door hem een kabinet is opengebroken uil hetwelk hij eene som van ongeveer 400 aan kontanten heeft ontvreemd; terwijl van de gouden en zilveren voorwerpen die zich mede in het kabinet bevon den en die hij wel heeft opgemerktdoor hem niets is medegenomen wel ligt met hel doel om zijne ontdekking onmogelijk te inaken. Ofschoon dan ook reeds een onderzoek ingesteld is heeft dit echter lot heden niets aan hel licht gebragt. Sedert eenige jaren wordt de stad Lyon kunstmatig van water voorzien dat uil de Rhone hoven de hoogst" gedeelten der stad wordt j opgepompt en door Düïieii vertier wordt ver- j spreid. Dit water wordt behalve voor huisselijk en fabrieks-gebruik ook als beweegkracht aan- j gewend. .Men kan daar namelijk in elk huis en op elke verdieping eene waterkracht van I a 2 paardenkracht huren. Daarvoor is slechts de plaatsing van eene kleine turbine (horizontaal waterrad) noodig die weinig geld kost. Van deze beweegkracht wordt veel gebruik gemaakt. Hel meest gelezen dagblad van l.yon, Le salul Publico. a. wordt op deze wijze gedrukt. Op de Volksvlijt te Amsterdam is door den heer J. A. van Eyk een werkend model eener Schotsche turbine door eene waterleiding op zeer eenvoudige wijze in beweging gebragt. ArnhCour.) Aan het algemeen overzigt van hel Rala- viaasch Handelsblad wordt het volgende ont leend Den '2den November kwam te Amonthay liet berigt dal eene bende muitelingen onder Jlas Said (zoon van Anlasan) en zekeren Gocsii Mas zich nabij Tandjong en Kloewa bevond en het oog had op de bulpbenling te Kloewa of op onze sterkte te Ainonlbay. Onmiddelijk werd de kapitein K. F. van Langen met 60 bajonetten en een houwitser naar Kloewa gezonden. Op de n 2den en 3den November vernam men aldaar wel allerlei verontrustende beriglen doch van den vijand zag men niets. Onder deze berigten was ook dit, dat Amoenthay op het punt was van aangevallen le worden, hetgeen kapitein van Langen deed besluiten derwaarts terug te trek ken. liij aankomst te Amoenthay vond hij ech ter alles rustig. Den oden November werd kapitein C. 14'. II. Thelen met eene kolonne van 100 bajonetten en een houwitser naar Kloewa gezonden. Aan de brug van Soengei Anjerdigi bij Kloewa werd hij door eene vijandelijke bende afgewacht en heschoien, die ccliter spoedig uiteengedreven en vervolgd werd waarna kapitein Thelen de beuling van Kloewa binnentrok. In den nacht van den 5den en öden Novem ber maakte de vijand eenige versperringen eu werkjes ten zuiden van Kloewa ter afsluiting van den cornmunicalieweg inet Amoenthay. Reeds vroeg rukte kapitein Thelen met zijne ko lonne derwaarts en werd bij de eerste versper ring met een hevig doch s'ocbt gerigt vuur ont vangen. Deze ersperring met nog een tweede, daarbij liggende, werd door de onzen stormen derhand genomen waarna men in den regter- flank eene uitgebreide gepalissadeerde doch onbezelte fléche vond. Een en ander werd om vergehaald terwijl de vijand tevens met kracht vervolgd werd die al spoedig naar alle kanten heen vlugtte. Inmiddels had kapitein Thelen vernomen dat de vijand zich ook ten noorden van Kloewa ver zameld bad waarom hij op deze plaats terug trok ten einde des namiddags langs den weg van Tandjong op te rukken. Hp drie kwartier afstands van Kloewa werd bij door het bekende Hillnlah en eenige schoten der geestdrijvers ont vangen welk vuur hij echter met kartets-en artillerievuur beantwoordde waardoor die troep spoedig met een vrij groot verlies uiteen gedreven werd en de onzen naar Kloewa kon den terugkeeron. Den 7 November werden patrouilles in de omstreken gedaan doelt geen vijand gezien. Den 9 November des morgens is de regent van Amoenthay met eene gewapende magt van ongeveer 4(10 man met 3ö geweren en 3 stuk jes geschutop weg gegaan naar Tclok 8alosi ten einde te trachten de geestdrijvers, die men opgaf aldaar 100 a 30 man sterk te zijn door woorden of met geweld uileen te doen gaan. De regent stelde er prijs op om dien logt mede te maken ten einde van zijnen ijver le doen blijken. De majoor adsistenl-residentwilde hem wegens zijnen gevorderden leeftijd terug houden en gaf hem den raad om den togt aan jongeren over te laten, doch de regent bleef verzoeken om zich zelf van den stand van zaken le mogen overtuigen belovende zich niet lo veel bloot te stellen en in zijne praauw le zullen blijven. Omstreeks ten 2 ure kwamen de troe pen van den regent in hel gezigt der geestdrij vers, die hen vijandig ontvingen. Terwijl de voorhoede met den vijand slaags was, verzuimde de achterhoede waarbij zich de regent met zijn zoon Tjakra Negara bevond, op hare hoede le zijn en terwijl de acliterwachl bezig was met het plukken van vruchten werd de regent eens klaps aangevallen en door een lanssteek doode lijk en zijn zoon weinig gevaarlijk gewond. Des avonds overleed dit trouwe hoofd aan de gevol gen zijner wonde de moordenaar werd op de plaats door Goesti Oemar Saidneef van den re gent afgemaakt. Inmiddels had men het vu ren in deze versterking gehoord en was de kapi tein K. F. van Langen met 60 bajonetten eu een drieponder dadelijk opgerukt. Deze magt kwam nog tijdig genoeg om aan het gevecht dat hardnokkig gevoerd werd deel te nemen. Drie goed gerigte kartetschoten dreven spoedig

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1