W oensdag 15 Januarij. 18(52 WOENSDAG k ZATURDAG. I 5* f Besturen en Aclministratiën AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen. lluitenlandsehe lijdingen ke •rij A BONN E ME N TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending ler Advert .daags te vorenvoor IQ ure'smorgens. VERSCHIJNT'. P RIJ S DER ADVERTED! TIEN. Gewone 12*/s cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hetZegelregi. I Gedeputeerde Staten van Zeeland, Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat op Woensdag den 22 Januarij 1862 des voormiddags ten 10 ure door één hunner Le den daartoe door hen gecommitteerd in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de district van den Waterstaatin een der localen van het Provinciaal Bestuur te Middelburgonder nadere goedkeuring zal worden aanbesteed Het onderhoud gedurende 1S62 met eenige vernieuwingen en herstellingen van de Provin ciale Waterstaats- Werken en Wegen in 2d perceelen. Deze aanbesteding zal geschieden met inbegrip der verdeelde levering van Materialen en verder zoo als in het bestek en voorwaarden is bepaald. Dit ligt ter lezing aan het lokaal van bet Provinciaal Bestuur van Zeeland, aan het bureau van den Hoofd-Ingenieur alsmede bij de In genieurs van den Waterstaat en wijders op de gewone plaatsen. Den vierden en tweeden dag vóór de besteding zullen de noodige aanwijzingen worden gedaan, terwijl aan het bureau van den Hoofd-Ingenieur te Middelburg voor de werken in het algemeen en bij de Ingenieurs voor de werken onder elks ressort behoorende, nadere inlichtingen te be komen zijn. Middelburg 4 Januarij 1862. De Gedeputeerde Staten voornoemd BECIUSLoco-Voorzifter. S. van der SWALME, Griffier. BEKENDMAKING. Bergemeusteri en Wethocdeks van Zierikzee maken bekenddat tot Beurtschipper tusschen deze gemeente en Middelburg is aangesteld: A. PIJP KLING ingevolge het reglement en de vrachtlijst door de beide gemeente-raden vastgesteld en door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurdwaarvan exem plaren tegen voldoening der kosten verkrijg baar zijn ter Gemeente-Secretarie. Zierikzeeden 8 Januarij 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. R M RIN S Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee maakt be kend dat het kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, dienstjaar 1862 op den 4 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen in deze gemeente, ten fine van invordering, ingevolge de wet. Zierikzee, den 11 Januarij 1862. B. C. CAU. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee, brengen ter kennis van de fabriekanten van, en handelaren in maten en gewigten, dat door den heer Arrondissements-IJker ten zijnen huize, Oude' Haven wijk A, no. 379, zal worden gevaceerd tot het kosteloos herijken van de in dit arrondissement reeds, geijkte doch blijk baar ongebruikte maten en gewigten van 's voor middags tien tot 's namiddags één ure en wel tot en met den 15 dezerna welken dag voor alle maten en gewigten zonder onderscheid de gewone ijkregten zullen moeten worden voldaan. Zierikzee, den 10 Januarij 1862. B. C. CAUVoorzitter. J. P. N. RRMERINS, Secretaris. Middelburg 10 Januarij. Ter vervulling der vacature van raadsheer in het provinciaal geregtshof in Zeeland ontstaan door de be noeming van den heer mr. C. W E. Vaillant tot president in dat hof, is de volgende voordragt opgemaaktde heeren mrs. J. W. de Bruijn van Melis- en Mariekerkegriffier bij evengemeld hof; F. J. van Voorst Vaderregter in de.arrondisse- ments-regtbank te GoesIV. G.de Knokke van der Meulen officier van justitie bij evengemelde regtbank P. Paulas officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Zierikzee jhr. J. 11. P. van Doom en J. I1. de Stoppelaarregters in de arrondissements-regtbank te Zierikzee en te Middelburg. Zierikzee, 14 Januarij. Als eene buitenge wone zeldzaamheid deelen wij mede dat dezer dagen op de hofstede van den heer C. A. Brouwer onder Oosterlandeen vet varken is gewogen van 607 oude ponden. Bij koninklijk besluit van 29 Dec. is goed gekeurd een nieuw tarief voor het overbrengen van berigten door de internationale telegraaf- maatschappij. De prijs der overseining van een berigt van niet meer dan twintig woorden is 2,40 tusschen 's Gravenhage en Londen, en f '6 tusschen 's Gravenhage en de overige kan toren der internationale telegraaf-maatschappij en elektrische telegraaf maatschapp^ in Groot- Brittanje en Ierland. Voor iedere tien woorden boven twintig woorden is voor Londen 1,20, voor de overige kantoren der genoemde maat schappijen 1,50 verschuldigd. De minister van binnenl. zaken heeft weder in de Staats-Courant cene oproeping geplaatst van personen die als telegrafist-leerling wenschen te worden aangenomen. Sollicitanten buhooren zich bij gezegeld adres tóór 19 :V1 ei dezes jaars aan te melden. Uit 's Gravenhage wordt gemeld dat al daar onder anderen liet gerucht in omloop is dat de heer Loudon minister van koloniën is belast met de zanienstellmg van een nieuw mi nisteriedoch tot nu toe daarin nog niet is kunnen slagen. De tweede luitenants der artillerie van hel leger in^)osl-l ndiëdie van af September des vorigen jaars te 's Ilage de proeven hebben Lijgewooiid met het getrokken geschut zullen daarvan ontheven worden, ten einde in de volgende maand naar hunne beslemmingOost- Indië te vertrekken. Men schrijft uit Amslerdam van 11 dezer. Hel provinciaal geregtshof heeft H. de V. we gens openbare schennis der eerbaarheid enz. veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf en eene geldboete van f8 en eene van f 25. De arrondissemenlS-regtb^nk heeft bij bevelschrift naar deti procureur-generaal bij bet provinciaal geregtshof in Overijssel verwezen de zaak contra KUithoflandbouwer te Rouveen, thans gedetineerd verdacht als zoude hij in den vroegen morgen van |7 October jl. in zijne wo ning te Rouxeen eene poging tol moord hebben gedaan op zijnen zoon Nicolaas door hem met een met groveu hagel of loopers ge laden pistool in den nek te schieten en te ver wonden hebbende het schot door toevallige omstandigheden deszelfs doodelijke uitwerking gemist. Den 10 dezer had de watermolenaar K. Brand te Giessen-Ouderkerk hel ongeluk te kort bij de molenroedë komende een slag daarvan legen de slaap van het höofd te ont vangen met dat gevolg dat hij onmiddelijk overleed. Hij had den ouderdom van bijna 70 jaren bereikt en laat vrouw met vier kinde ren na. - Uil 's Hertog en ho'sch meldt men van 8 dezer. Men zegt dat de burgemeester der gemeente G. in zijne betrekking is geschorst omdat hij eenige ingezetenen ter bekoming van schade vergoeding zou hebben voorgedragen tot welk einde de gelden hem zouden zijn ter hand gesteld, ofschoon gebleken moet zijn dat zij gcene schade door de waterramp hebben terwijl daarentegen andere ingezetenen die werkelijk zouden heb ben schade geleden niet op de lijsten van scha devergoeding voorkomen. De reden die daartoe zou hebben aanleiding gegeven moet daarin gelegen zijn dat eerstbedoelde ingezetenen aan den burgemeester gelden schuldig waren en naardien er weinig 'kans bestond die van hen betaald (e krijgen zou die burgemeester van dat middel om zich te dekken hebben gebruikgemaakt. Uil brussel schrijft men van 9 dezer. Heden avond is door het hof van assises in He negouwen te bergen uitspraak gedaan in de beruchte zaak der rooverhende waarvan hei regtsgeding ruim 14 dagen in behandeling was. j Twee gebroeders Boucher drie gebroeders I Leclercq de rui in 7()jarige Uuhinon Babel en twee gebroeders Vanderavero al zoo Ie zamen negen der beschuldigden zijn lot de doodstraf veroordeeld wegens een groot aantal gequalifi- ceerde diefstallen ten deele vergezeld van moed- willigen manslag. Zekere Arvicïus is tol levens langen dwangarbeid en een jongeling lot 20 jaren tuchthuisstraf verwezen. Twee mannen en eene vrouw bij hel verdict der jurij ais niet schuldig aangewezen zijn van regisvervolging ontslagen. Hiermede is voorshands hetontzellende drama afgespeeld dal gedurende den laalsten tijd in J zoo hooge male de belangstelling van liet publiek heeft gelrokken. Moge het ijzingwekkend voorbeeld daL in deze door den wereldschen i regter gesteld wordtvan gunsligen invloed zijn I op de miu beschaafde bevolking Niet ten oii- regie hebben de meeste pleitbezorgers van de gruwzame misdadigers er bij hunne verdediging op gewezen dal gebrek aan verpligt volks onderwijs de grondoorzaak is van den diepen val der meeste ongelukkigen. Bijna ongeioofelijk schijnt hel dat in onze beschaafde eeuw zich eene bende op zoo stoute wijze heeft kunnen vormen en zich zoo lang aan de ijverige nasporingen der justitie heeft welen le onttrekken. DUITSCHLAND. Frankfort, 10 Januarij. Voor eenige dagen is in het zuidwestelijk gedeelte van het Leman- bekken in Zwitserland, voor het eerst sneeuw gevallen. De winter is overigens in geheel Zwit serland tot nu toe zeer zacht. FRANKRIJK. Farijs, 10 Januarij. Men meldt als stellig, dat de heer Fould zijn fiuantiëel verslag voor 27 Januarij openbaar zal maken. Hij is voornemens zijne plannen volledig uiteen te zettendoch neemt tot nu toe daaromtrent liet diepste stil zwijgen in acht. Bij wijze van gerucht spreekt men van eene belasting op rijtuigen. -De kunstschilder Jeromedie onlangs door dén heer Stevens in een tweegevecht werd ge wond, moet in zorgwekkenden toestand verkeeren. On bezetting van Parijs en omliggende forten bestaat volgens authentieke opgaven uit 43 bataillons21 eskadrons en 29 batterijen van linie. Verder 19 bataillons 39 eskadrons en 11 batterijen van de garden 2 bataillons en 4 eskadrons Parijssclie gardesergeants pompiers, werklieden enz. Blijkens correspondentie uil Madrid zijn twee ProtestantenAlliama en Malamoraster zake van «uitoefening der Protestanlscho gods dienst en colporteren van den bijbel" tol zeven jaren galei-straf veroordeeld Wanneer dit feit zich bevestigtlevert het wel een ontzettend bewijs voor de treurige wetgeving in Spanje. Zelfs le Home gaat men niet dan noode en aar zelend over tol het veroordeelen van ketters maar in Spanje schijnt men die aarzeling niet te kennen In plaats van aan een zoogenaamd constitnlionneci landzou men bijna denken aan den goeden ouden'tijd toen een belangrijk v. deel van de koninklijke magl door de inquisitie werd uitgeoefend. lie heer Pape piauo-fabriekant te Parijs heeft eene piano uitgevonden die de gedaante eener console heeftslechts 85 duim (centimeter) hoog is en alle eigenschappen der zoogenaamdo piano's droits in zich vereenigt. liet instrument heeft boven de tegenwoordige regtopstaar.de pi ano's het voordeel dat de speler door den toe hoorder kan worden gezien ais of hij voor eene vleugel-piano speelde. Niettemin kan deze console-piano hoogcr of lager worden gemaakt. Het lagere formaat is le verkieselijker, naardien het instrument overal zeifs onder een spiegel kan worden geplaatst. De Monileur Universel bevat een uitvoerig verslag (door den beer Dumasvan de hoogst belangrijke ontdekking die onlangs door de heeren Bunsen en lürclihoff is gemaakt en dio voor de wetenschap en dus ook voor de prak tijk reeds tot gewigtige uitkomsten heeft ge leid. Het is bekend dat men het licht der zon door middel van een prisma kan ontbinden in zeven kleuren. Wanneer men de vensterluiken sluit en door eene kleine openingwaarvoor een prisma is geplaatsthet zonlicht binnenlaat dan vertoont zich op den muur of op een stuk papier, in de rigling van den binnenvallenden zonnestraal geplaatst, een breeden band, waarop de zeven kleuren zich bevinden. Be ziel men dit beeld of spectrum zoo ais het iu de wetenschap heet naauwkeuriger dan be merkt men tusschen de kleuren ook een aantal zwarte strepen. Vangt men het licht van de maan of der pla neten op dezelfde wijze op dan verkrijgt men hetzelfde spectrum met de zwarte strepen op dezelfde plaatshetgeen ook natuurlijk is daar zij haar licht van de zon ontleenen. Met de vaste sterren is het anders zij ver- toonen dezelfde kleuren maar de zwarte stre pen liggen hij elke ster op eene andere wijze. Hel licht van eenig ander brandend voorwerp, een gazvlam enz.geeft ook een gekleurd spec trum maar de strepen die men er op vindt zijn niet donkerzoo als bij de hemelligcbamen maar schitterend helder en gekleurd. Bunsen en Kirchhoff kwamen op het vermoe den dat dit verschil van ligging en kleur der strepen veroorzaakt werd door verschil in za- menstelliug der lichtgevende voorwerpen. Zij

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1