3, Woensdag 8 Januarij 18(52 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. I BONN E MEN TS-PR1JS. Per drié mmnden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending Ier Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VE BS C H1JN Ti P RIJ S DER ADVERT E A 7 7 E TV. GeuioneWjcents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels af 1 behalve helZegelregt BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen het Xon inklijk besluit van den 3 November jl. (Staatsblad no. 95J regelende de verpligting tot het doen van aangifte voor de bevolkingregisters van den volgenden inhoud Wij WILLEM III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, GrootHertog van Luxemburg enz. Overwegende dat het noodzakelijk is algemeene voorschriften te geven nopens de verpligting der ingezetenen tot het doen van aangiften voor de bevolkingregisters Op de voordragt van onzen Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 1 October ISfil no. 148 8ste afdeeling Den Rnad van State gehoord (advies van den 22 October jl. 110.3); Gezien het nader rapport van onzen Minister van Binnenl. Zaken, van den 2 November 1861, no. 175, 8ste afdeeling; Hebben besloten en besluiten Art. 1. Zij, die tijdens de volkstelling van 31 December 1859 in den vreemde of in eenc der koloniën vau het rijk mogt hebben vertoefd geven binnen ééne maand na de afkon diging van dit besluit of binnen ééne maand na hunne terug komst, aan het gemeentebestuur hiervan kennis. Zij die bij die telling mogten zijn overgeslagen geven binnen ééne maand na de afkondiging van dit besluitkennis van dit verzuim aan het bestuur hunner werkelijke woonplaats. Zij die sedert 31 December 1859 hunne werkelijke woon plaats naar eene andere gemeente hebben overgebragt, geven hiervan eveneens binuenééue maand, kennis aan het gemeente bestuur hunner nieuwe woonplaats. Voor leden van huisgezinnen rust de verpligting tot kennis geving op het hoofd van elk huisgezin. Art.. 2. Zij die uit eene Nederlandsche kolonie of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene gemeente binnen het rijk, doen hiervan eene verklaring aan het ge meentebestuur vergezeld van het gebruikelijke getuigschrift; voor hem die uit de koloniën van een paspoort of rei3- en verblijfpas of andere door de policie deugdelijk erkende be wijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen ééne maand na hunne aan komst in de gemeente. Art. 3. De kennisgeving in de twee vorige artikelen ver meld gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de be volkingregisters te worden ingeschreven. Art. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen het rijk verlatenom die over te brengen naar eene Nederlandsche kolonie of naar den vreemdedoen hiervan eene ver klaring aan het bestuur der gemeentewelke zij verlaten. Art 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van het rijk naareeDe andere gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente die zij verlaten en waar zij in het bevolkingregister zijn inge schreven met opgaaf der gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift vau verandering van werkelijke woonplaats. Art. 6. Ter plaatse waar zij hunne werkelijke woonplaats overbrengen doen zij uiterlijk binnen ééne maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebestuurmet overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel vermeld. Art. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die ken nisgeving geldt art. 3. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk levende personenwanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen gestichten inrigtingen van welken aard ook waar personen onder eenig bestuur zamen wonen geven maandelijks aan het gemeentebestuur kennis van al de personen die in de zamenwouing zijn opgenomen of daarvan zijn uitgetreden. De verpligting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereischte kennisgeving voor het bevolkingregister gedaan is. Art. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door hét gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verpligt tot het doen der opgaven die vereischt worden om de be volkingregisters in te vullen. Art. 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft overeenkomstig art. 1 der wet van 6 Maart 1818 Staatsblad no. 12 J Art. 10. De plaatselijke verordeningen tot bevordering dei- regelmatige bijhoudiug der bevolkingregisters blijven in stand voor zooverre zij niet in strijd zijn met de bepalingen van dit besluit Binuen zes maanden na de afkondiging van dit besluit maken de gemeentebesturen verordeningen waardoor de ingezetenen verpligt worden om van de verhuizingen binnen de gemeente regelmatig kennis te geven. Van de bestaande of nieuw ingevoerde verordeningen wordt uiterlijk vóór den Isten Julij 1862 afschrift toegezonden aan de Gedeputeerde Staten der provincie. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluithetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst 's Gravenhage den 3 November 1861. WILLEM. De Minister van Binnenlandsche Zaken, S. van HEEMSTRA. Uitgegeven den 16 November 1861. De Directeur van het Kabinet des Konings DE K.OCK. Burgemeester en Wethouders willen de ingezetenen hébben opmerkzaam gemaakt op het doen der bevoleno aangiften in bovenstaand besluit tot voorkoming der bij de wet bepaalde straffen. Afgekondigd van het Raadhuis teZierikzee den 2 Dec. 1861. B. C. CAU Voorzitter. J. P N. ERMERINSSecretaris, BEKENDMAKING. Burgemeester eu Wethouders van ZieriliZce brengen Ier kennis van belanghebbenden dat door Z. E. den Minister van Financiën op magtiging des Konings is vastgesteld de 247ste Staats Loterij welke bestaan zal uil 20,000 loten, 10,000 prijzen en'2 premiën verdeeld in 5 klassen. Dat de collecte zal worden geopend op maandag 13 en gesloten öp zalurdag den 25 dezer maand en de trekkingen zullen plaats hebben te 's Gravenhagete welendie der Iste klasse op den 10, 11 12 en 13 Februarij; der 2de klasse op den 24 25 26 en 27 Febru arij der 3de klasse op den 10 ,11,12 en 13 Maartder 4de klasse op den 24 25 26 en 27 Maarten der ode klasse op den 7,8.9, 10 15,16,17, 18 22 23 24 25 '29 en 30 April den 4 en '2 Mei e. k. terwijl de laatste 100 nummers op zaturdag den 3 Mei 1862 zullen gelrokken worden. Dat de prijzen der loten en de wijze waarop de uitgifte en trekking der loten zullen geschie den dezelfde zijn als bij de voorgaande loterij en dat de lolen en gedeelten daarvan voor de 4de en5deklassen alleenin koop verkrijgbaar zijn. Deze bekendmaking zal in de courant worden geplaatst. Zierikzeeden 2 Januarij 1862. ii. C. CAU, Voorzitter. I. P. N. ERMERINS Secretaris. AFKONDIGING. Oe Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee doen te welendat door den Raad dezer gemeente, in zijne vergadering van den 12 December 1861 is vastgesteld het volgende besluit tol wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. De Raad der gemeente Zierikzee Gezien het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente vastgesteld door den raad den 9 October 1860. Gelet op bel voorstel van Burgemeester en Wethouders lot vermeerdering van het getal Regenten of Leden van gezegd Armbestuur met iwee en om dien overeenkomstig gezegd regle ment te wijzigen besluit: gezegd reglement aldus le wijzigen Artikel 1 In art. 3 zal in plaats van hel woord zes wor den gelezen acht. In art. 4 zal in de 2de alinea in plaats van het woord vijf worden gelezen zeven. In art. 5 zal in plaats van het woord vijf worden gelezen zeven. Artikel 2. Deze wijziging treedt in werking op den 1 Januarij 1862. Zijnde deze wijziging aan de Gedeputeerde Stalen van Zeeland volgens hun berigt van den 24 December 1861 no. 3643 - 04 in af- B, do. 6210 schrift medegedeeld. En is biervan afkondiging geschied waar hel behoort den 6 Januarij 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Zierikzee, 6 Januarij 1862. In het afge- ioopen jaar 1861 zijn binnen deze stad en hel poortambaebt geboren 148 kinderen van het mann. geslacht, 144 i vrouw. tezamen 292 kinderen waaronder begrepen zijn II als levenloos aangegeven de geboorte in 1861 is minder dan in 1860, 9 kinderen. Inde registers van overlijden zijn ingeschreven: 70 personen van het mann. geslacht 92 i vrouw. tezamen 162 personen zijnde lömeer dan in 1860. Er zijn 71 huwelijken voltrokken zijnde 21 meer dan in I860. Echtscheiding heeft er niet plaats gehad. Zierikzee, 7 Januarij. Door Z. M. is ver gunning verleend lol het aannemen en dragen der versierselen v an de Medjidiéorde aan den luitenant t/z 1 sle klasse TV. AI. J. Kroef, adju dant van den directeur en commandant der ma rine te Vlissingen hem respectievelijk geschon ken door Z. H. den sultan van Turkije. Middelbürg 3 Januarij. Wij vernemen dat gedeputeerde stalen dezer provincie besloten hebben onder nadere goedkeuring van Z. M. den koning, aan hel bestuur van het zeventiende Nederlaudsch landhuishoudkundig congres dat den 17 Junij alhier zal gehouden worden een subsidie van 800 toe le kennen ter gemoet- korm'ng in de kosten van tentoonstellingen enz. Aan het congres dat in 185(e Goes is gehouden was eene dergelijke toelage verstrekt. Door Z. K. H. prios Frederik der Nederlanden is eene premie van ƒ100 beschikbaar gesteld. Zoo als men weet zullen bij gelegenheid van het congres tentoonstellingen van vee land- en I tuinbouwproducten werktuigen enz. gehouden worden waartoe alle congresleden, even als lol de te geven feestvieringen, vrijen toegang hebben. De minister van oorlog heeft bepaald dat wanneer er dit jaar miliciens moeten worden in gelijfd wier aangifte ter inschrijving is verzuimd en die in der lijd niet aan de oproeping Ier in lijving voldaan hebben, zij bij een der corpsen infauterie voorde indeeling van de ligting van 1861 aangewezen, ingelijfd en daarbij .over eenkomstig de nieuwe wel op de nationale mi litie van 19 Augustus 186! Staatsblad no. 72) dadelijk in werkelijke dienst zullen gesteld worden. Men schrijft uit Hulst van 1 dezer. Heden morgen is door den rijksveldwachter jagt- opziener Allaart alhier op lournée zijnde on der de gemeente St. Jansteen de persoon van J. Roogaert le Ulinge doodgeschoten. De oor zaak hiervan was dat gemelde Boogaert die zich aldaar met geweer jagende bevond en door Allaart bekeurd werd, zich daartegen verzette waardoor eene worsteling ontstond en de amb tenaar zich genoodzaakt zag van zijn karabijn ge bruik te maken. De Kolnische Zeitung behelst eene corres pondentie met betrekking t.ol den afkoop van de Schelde-tol waaruit blijkt dat hel voorstel van de Belgische regering over het algemeen zeer gunstig is opgenomen. De afkoop zou ge schieden op den voet eener capital jsalie van de middelbare opbrengst over de laatste tien jaren. Nederland wenscht echter een afkoop tegen den penning 25 terwijl België dien verlangt tot den penning 20. In bedoelde correspondehtie wordt de totale af koopsom geschat op een kapitaal van omstreeks dertig milioen francs, op te leggen door de verschillende natiën naar evenredigheid1, van hunne koopvaardijvloot. Het grootste deel bijna een derde zou voor rekening komen van Engeland en dat is het voornaamste punt van het traclaat waarover de onderhandelingen hangende zijn. Wat de overige mogendheden betreft schijnt men reeds verzekerd te zijn van de toetreding van Rus land Brazilië, Italië, Turkije, Griekenland Portugal en Denemarken. Men vleit zich ook met eene toetreding van de zijde van Oostenrijk. Ongelukkig genoeg nemen Frankrijk en Pruis- sen nog eene totale reserve in acht. Die koele houding van Pruissen wekt le meer verwonde ring daar juist de belangen van dat rijk meer dan eenig ander zijn betrokken bij de vrije vaart. Ten overvloede wordt opgemerkt dat, aan gezien België van het oogenblik af dat de voor naamste zeevarende mogendheden zich lot den afkoop zullen hebben verbonden ophoudt met het rembourseren van den lol voor dezulken die niet toetreden, deze daarvan dan ook regt- slreeks zeiven de lasten zullen dragen. Men schrijft uit 's Herlogenbosch. De zaak van den hypotheek bewaarder uil A. ver wekt hier eene buitengewone sensatie. Men is algemeen begaan met het lot van hem, die. naar het schijnt een vrij algemeen gebruik tol groot misbruik beeft opgevoerd. Evenzeer is men intusschen verontwaardigd over den man die in de tweede, kamer der stalen generaal de rol van aanklager vervuld heeft, le meer nog, nu men weeldal de te veel ontvangen gelden ten bedrage van f 3'tOO geruimen tijd geleden gerestitueerd zijn geworilen. Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage.) Dezer dagen is bij trommelslag en aan plakking door een deurwaarder te's Hertogen- bosch ingedaagd de lsle luitenant der artillerie A. J. C. de li. oud 25 jaren om binnen zes weken le verschijnen voor den krijgsraad in Noord-Brabant beschuldigd van desertie in tijd van vrede. Genoemde luitenant heeft heimelijk zijn garnizoen verlaten en is spoorloos verdwe nen. Dit is alzoo de tweede luitenantdie in de laatste maanden van het afgeloopen jaar hei melijk de dienst verliet. Men leest in de Volksvriend het volgende. De ondergeteekende kan zich zeer wel vereenige n met het gevoelen van de hoogleeraren Tulanus en Suringar betreffende het gebruik van sterken drank en wel op grond dat hel voortdurend matig gebruik van sterken drank doorgaans to' eene behoefte wordt c-n daar de gewoonte steeds eene gestadige vermeerdering vordert hel matig gebruik ontaardt in misbruik ten gevolge waarvan ziekten geboren worden die zeer zelden, zoo als de ondervinding leert, voor genezing vatbaar zijn. Waalwijk, 10 December 1861. Dr. van den BRüUCKE. Men meldt uil Curacau van 22 November Veertien dagen geleden hebben wij medege deeld het wegloopen van negenslaven, waaronder zeven schrijnwerkers van dit eiland naar de overkust. Thans hebben wij weder het verlies le vermelden van 18 slaven die inden nacht van 29 op 50 October van hier naar de over kust zijn gevlugt naar men zegt met eene veerpont uit het binnenwater van hel Rif, De weggeloopen slaven zijn allen jonge, krachtvolle meoscben en goede werklieden, la den nacht vanll.maandagop dingsdag zijn weder pogingen door een groot getal slaven aangewend om te onlvlugleo doch zij werden daarin door de inaréchaussèes verhinderd. Het wegloopen van slaven naar de overkust geschiedt thans dik wijls, vooral in deze maanden, bij de aau- houdende windstilte, wanneer de bergen -an de overkust altijd duidelijk zigtbasr sijn. Ook

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1