Woensdag 1 «laiuianj. 1862 WOENSDAG ZATURDAG. Besturen en Administratie!) publicatie. Binnenlandsche Tijdingen. SSuitenlandsche Tijdingen 1. A BONN E ME NTS-PR IJS. Per driemaanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VERS C HIJ N T-. P RIJ S DER ADVERTENT IE N. GewoneiS*/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten ran 16 regels a f\ behalve hetZegelregt. Bij de intrede van een nieuwen lijdkrinS brengen wij onzen lezers onzen heilgroet. Dat hel allen moge welgaan en het jaar 1862 zich moge kenmerken door voorspoed en zegen i bij elke nuttige onderneming en voor elk eerlijk j beroep en dat stad en land verschoond mogen i blijven van rampen en onheilen. Ni at i oma le Mi litie. Burgemeester en Wethouders van de ge in elite Zierikzee. Gelei hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het register lol inschrijving van alle man nelijke ingezetenen welke op den 1sten Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dal zijn diegenen welke in 1846 zijn geboren zal gereed liggen op de Gemeente-Secretarie van den Isten tol en met den 31 lanuarij 1862, in des voormiddags 10totdes namiddags! uur dat voor ingezeten wordt gehouden hij wiens vader, of. is deze overleden wiens moeder, of zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Julij 1850 Staatsblad no. 44) 2. hijdie geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den Isten Januarij van het jaar waarin hij zich moei laten inschrijven in Nederland «erblijf hield 3. hij van wiens ouders de langstlevende in gezeten was al is zijn voogd geen ingeze ten mits hij binnen het rijk verblijf houdt dal niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgs dienst is onderworpen of waar ten aanzien der diensipligtigheid het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861) (Staatsblad no. 72) dat bij die eerst na het intreden van zijn 19de jaardoch vóór het volbrengen van zijn 20sieingezelen wordt verpligtis, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet ge schieden (art. 20 der wel) dal voor demililie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is. 2. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wel) dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is deze overleden de moe der, of, zijn beiden overleden, de voogd woont t 2. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont 3. van hem dio geen vader moeder of voogd heeft ofdoordezen is achtergelaten of wiens voogd builen 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4. Van den buiten "s lands woneuden zoon van een Nederlander die- ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de ge meente waar zijn vader of voogd hel laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet) dat elk die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter hoven aan gegeven plaatseen binnen den daar bepaalden lijd aan le geven en dat .bij diens ongesteld heid afwezigheid of ontstentenis zijn vader of, is deze overleden zijne moeder-, of, zijn beiden overleden zijn voogd lol bet doen van die aan gifte verpligt is (art. 18 der wel). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verpligling te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wel onder meer is bepaald dat met boete van f 25 tot ƒ100 wordt ge straft de overtreding van art. 18 en dal bij elke veroordeeling lot boele tevens door den regler wordt bepaald datindien daaraan niet is vol daan binnen twee maanden nadat de veroordeelde lol betaling is aangemaand de boele door ge vangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. lin opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus '861 (Staatsblad no. 72) voor do tweede maal worden afgekondigd en aangeplakte- waar zulks binnen deze gemeente Ie doen ge bruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 31 December 18f> 1 lin is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 31 December 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. 0 CaU. Voorzitter. J. P.N. KRMER1NS, Secretaris. bekendmaking. Do Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden dal de patent bladen van het tweede kwartaalskohier dezer gemeente, dienst 186'/s ter Secretarie gereed liggen en aldaar gedurende de eerste tien dagen des volgenden jaars kunnen worden afgehaald. Zierikzee, don 28 December 1861. B. C. CAU. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat op heden voorloopig is vastgesteld hel aan- vullingskohier der belasting op de honden iu deze gemeente over hetloopende dienstjaar en dat hetzelve van den 2 tol en met den 15 Januarij e. k. voor een ieder ter lezing liggen zal op de Secretarie dezer gemeente Zierikzee, den 30 December 1861. B. C. CAU, Voorzitter. J. 9. N. ERMERINS, Secretaris. Bij den aanvang van het onderzoek in de afdeelingcn der eerste kamer van het wetsont werp op de middelen is door eene afdeeling- ver klaard dat zij, uit hoofde van de tegenwoordige staatkundige omstandigheden zich van het mededeelen van beschouwingen over dit wets ontwerp wenscht le onthouden, gelijk zij om diezelfde reden ook op die hoofdstukken der be- grooting van staatsuitgaven, welke als crediei- wetten kunnen worden beschouwd, gecne aan merking heeft willen maken. Voorts heeft een groot aantal leden te kennen groot gegeven gecne aigeheele herziening van hel be lastingstelsel maar wel eene partiële verbete ring daarvan te begeeren. Sommigen wensch een dit bepaald uitgedrukt te zien met het doel om daarmede den minister van financiën le on dersteunen tegen hen die telkens eene stelsel matige herziening van onze belastingen verlan gen en daarbij in gebreke blijven aan (e dui den waarin zoodanige grondige herziening zou moeten beslaan. Slechts enkele leden ver klaarden zich voor eene algemeene herziening van ons belastingstelsel. Zij wezen daarbij vooral op den accijns op de brandstoffen dien zij geheel afgeschaft en door eene andere belas ting zouden willen vervangen hebben mits gaders op eene gebeele herziening van sommige directe belastingen opdat die minder drukkend wierden gemaakt voor de grootere gemeenten van Nederland welke met betrekking tot de belasting op hel personeel en de patenten in een zeer ongunstigen toestand verkeeren tegen over het platteland. Andere leden vonden dit laatste zeer billijk vermits de landbouwende stand veel meer tol de grondbelasting bijdraagt. De miliciens der ligling van dezen jare welke den I October 11, in werkelijke dienst bij de regemenleu veld-en rijdende artillerie in ac tiviteit zijn opgetreden ten einde gekleed en in den wapenhandel te worden geoefend zullen den laalsten dezer maand weder met verlof huiswaarts lerugkeeren. Een regeringslelegram gedagteekend Buitenzorg 13 November (eerst den 27 Decem ber bij het departement van koloniën ontvangen en door de Ned. Staats Courant medegedeeld) luidt De verriglingen van Damang Lehman belo er ven eene goede uitkomst. Verschillende hoofden van den opstand komen in onder- werping. Geen nieuws lol nog toe van Hida- vat. De Koetei-expedilic is op weg. Van Java en andere bezittingen niets bijzonders.'' Men schrijft uit Dordrecht van 27 dezer. Dezer dagen zijn in hechtenis genomen vrouw de G. alhier, en eene minderjarige dochter S. uit Alblasserdam. Eerstgenoemde moet zich hebben schuldig gemaakt 1aan vervalsching van authentieke stukken, door den gemeente raad te Alblasserdam ten behoeve van genoemde •S. afgegeven door verandering van den ouder dom, en 2. aan bevordering van onzedelijkheid hij eene minderjarige dochter. Men verneemt dat er voor eenigen tijd te Geeuwen bijjjhet doen »an herstellingen aan een door den watersnood beschadigd huis eene menigte builen omloop geraakte munt speciën gevonden zijn, welke Zecuwsche rijks daalders en drieguldens voor oud zilver lot eene waarde van ƒ300 zijn verkocht. Uil Middelharnis schrijft men van 27 dezer. In de ladetafel van de dienstmeid des heeren van E. alhier is gisteren het lijkje van een pas geboren kind gevonden terwijl de meid zelve, uithoofde van ziekte het bed hield. De justitie houdt zich reeds in loco met de instructie dezer treurige, zaak bezig. Dezer dagen is onder het dorp Dorst een pasgeboren kind onder een hoop bladeren gevondenvolgens gerucht moet het nog teekenen van leven hebben gegeven. Op 7 Jan. aanst. vertrekken weder een 40ial korporaals-tilulair van het inslructie- bataillon te Kampen naar de onderscheidene regemenlen infanterie. Dientengevolge worden nog in den loop dier maand een gelijk getal jongelingen geplaatst die daartoe zullen wor den opgeroepen. Aangaande de ontvlugting uit het huis van arrest le Nijmegen van kV. J. Fbaron von Mulert v. d. Leemkuile meldt de Arnheimche courant De bewaarder in genoemd buis'ging als naar gewoonte des morgens ten acht ure naar het vertrek van den gevangene om diens kagchel aan te maken. Hij vond de kamer goed gesloten, bel bed beslapen, de lamp brandende; maar de bewoner was verdwenen met achter lating van dit berigt »lk ga van mijne kinderen afscheid nemen en kom dan terug." Hoe de bewoner is weten te ontsnappen kan niet met zekerheid worden gemeld. Van ontkoming door middel van geweld is geen sprake. Hij schijnt dus de waakzaamheid zijner bewakers te hebben verschalkt. Hoe lang men op zijne terugkomst moet wachten, weet meo niet, want hij zal zich nu mogelijk boter weten le amuseren dan in de pistole van de gevangenis. Men schrijft uit Groningen van 23 Dec. De schrik heeft gisteren avond in deze stad aan twee rnenschen het leven gekost. Er was name lijk een allergeweldigsten brand uitgebarsten iri een kolossale windmolen die op eene der wal len stond waardoor over hel zuiden der stad zich een gloed verbreidde, die het licht der gas lantaarns schier verdoofde. Twee bejaarde lieden schrikten zoo geweldig op het zien der vlammen dat zij eene beroerte kregen en op de plaats dood waren. De brand heeft zich overigens tot den molen bepaald. De brand weer was aanwezig maar kon niets doen dan eenige nabijstaande woningen beschermen. De oorzaak is onbekend. Door den Antwerpschen Prccurseur i; medegedeeld de jaarlijksche staat aanwijzende den toestand der Belgische handelsvloot. Do uitkomst daarvan is, dat deze vloot thans bestaat uit lil schepen, dat is 9 schepen minder dan op het einde van het vorige jaar terwijl de geza menlijke lonnetiruimte der iloot in hot ten einde loopende jaar met 7157 ton is verminderd. Buitendien zijn er twee te Antwerpen tehuis behoorende schepen, to zamen/17 ton metende, welke onder eene buitenlandsche vlag varen terwijl op de Belgische scheepstimmerwerven nog een schip, een driemaster van omsteeks 600 ton in aanbouw is. Volgens genoemd blad bestond Belgiës handelsv loot in het jaar 1850 uit 461 schepen en is zij sedert van lieverlede met vijftig bodems verminderd. DUITSCHLAND. Dezer dagen werd het Turksche vlek Stepna door dc opstandelingen overvallen. De inwoners zagen zich genoodzaakt te vluglen, met achterlating van dooden en gekwetsien en ge vangenen. De opstandelingen plunderen de plaats en verbranden zes huizen. FRANKRIJK. Pabus 27 December. Heden morgen deelt de moniteur eene circulaire van den minister Rouland medegerigt lol de prefecten met betrekking tot het ontvoeren van minderjarige kinderen die onder bel voorwendsel der gods dienst van hunne ouders worden onttrokken. De minister vooropenbaaronderwijsen eeredien sten doet daarbij allezins juist opmerken, dat, als de leeraren van andete godsdienstige gezind heden op gelijke wijze onder het voorwendsel van religieuse propaganda, deburgerlijke wellen stoutmoedig vertraden er spoedig eene totale verwarring in de maatschappelijke orde uit zou geboren worden. Voorts herinnert de heer Rouland dat in godsdienstige gestichten geenerlei minderjarige mogen worden opgenomen dan op verlangen van hunne ouders of wettige voogden en dat

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1