Zaturtiag; 28 December. 1861 WOENSDAG ZATURDAG. 3°. 104. Besturen en Administratie» Binnenlandsche Tijdingen. A BONN E ME N TS-P RUS. Per driemaanden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending Ier Advert.daagste voren, voor 10 uremorgens VERSCHIJNT: PUBLICATIE. Nationale Militie, Burgemeester en Wethouders van de ge meente Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zonde mogen aangaan dat bel register tol inschrijving van alle man nelijke ingezetenen welke op den Isten .lanuarij aanslaande bun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen welke in 1843 zijn geboren zal gereed liggen op de Gemeente-Secretarie van den Isten tot en met den 31 Januarij 1862 vandes voormiddags lOlot desoamiddags 1 uur dat voor ingezeten wordt gehouden 1. hij wiens vader of, is deze overleden, wiens moeder of zijn beide overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wel van 28 Julij 1850 (Staatsblad no. 44) 2. bij die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den Isten Januarij van het jaat waarin hij zich moet laten inschrijven in Nederland verblijf hield 3. hij van wiens ouders de langstlevende in gezeten was al is zijn voogd geen ingeze ten mits bij binnen het rijk verblijf houdt dal niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan de vcrpligte krijgs dienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstpligligheid hel beginsel van wederkeerig- beid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1801) (Slaalsblad nn. '72) dat bij die eerst na iiet intreden <an zijn 19de jaar, doch vóór hel volbrengen van zijn 20sle ingezeten wordt, verpligl is zich zoodra dit plaats beeft (erinschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet ge schieden (art. 20 der wet) dal voor de militie niet wordt ingeschreven 1. deineen vreemd iijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Neder/ander is. 2. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wel) dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of is deze overleden, de moe-, der, of, zijn beiden overleden de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, iu de gemeente waar hij woont 4. Van den builen 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie terzake van 's lauds dienst in een vreemd land woont in de ge meente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond beeft (art. I Oder wet) dat elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven verpligl is zich daartoe hij Burgemeester eu Wethouders ter boven aan gegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat bij diens ongesteld heid afwezigheid of ontstentenis zijn vader of is deze overleden zijne moeder of zijn beiden overleden zijn voogd tol bet doen van die aan gifte verpligl is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verpligting Ie voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dal met boete van f 25 tol 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke ver oordeeling lol boete levens door den rogtcr wordt bepaald dat indien daaraan niet is vol daan binnen twee maanden nadat de veroordeelde tot betaling is aangemaand de boete door ge vangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. Kn opdat niemand ten deze onwetenheid zoude kunnen voorwenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wel van den 19 Augustus 1861 (Slaalsblad no. 72), voor dc eerste maal worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks binnen deze gemeente te doen ge bruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden II December 1861 Kn is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar hel behoort den II December 1861 Burgemeester en Wethouders voornoemd, li. G. CAÜ Voorzitter, i. I'. N. ERMER1NS, Secretaris. P RIJ S DER ADVERTEN T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten tan 1—6 regels df\, behalve hetlegelregt. Nationale Militie. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee Gezien het Koninklijk besluit van den 30 November jl. (Staatsblad no. 103), brengen ter kennis van belanghebbende bij de militie ingelijfde lotelingen welke krachtens de artt. 21 en 110 der wet van den 8 Januarij 1817 Staatsblad no. 1), en art. 3 der wet van 27 April 1820, (Staatsblad no. 11), in verband met de artt. 91 en 94 der eerstgenoemde wet, in den loop van het jaar 1861, hetzij door overlijden van eenen vaderof welmoeder, weduwe zijnde, of door eene plaats gehad hebbende regterlijke separatie of echtscheiding der ond< rsof ein delijk door overlijden van eenen broeder of broedersregt op vrijstelling hebben vor kregen en verlangen uit de dienst te worden ontslagen dat zij of hun vader voogd of ge- magtigde tusschen den Isten en 5den Januarij j e. k. daartoe schriftelijke aanvraag bij Burge meester en Wethouders der gemeente voor welke zij zij» opgetreden behooren te doen onder overlegging der noodige bewijsstukken en dat hij die het ontslag niet vóór den 15 Januarij aanstaande, hij Burgemeester en Wet houders heelt aangevraagd en zijn regt daarop niet behoorlijk heeft bewezen wordt geacht voor dat jaar van zijn regt te zijn vervallen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst Zierikzee, den 21 December 1861. Burgemeester en Wethouders voornd. E. C. CAUVoorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee maakt be kend, dat het kohier van het Patentregt, tweede kwartaal, over het dienstjaar 186'/Sl, van deze gemeente, op den 21 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard op heden wordt gesteld in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier, ten fine van invordering, ingevolge de wet. Zierikzee den 27 December 1861. B, C. CAU. AFKONDIGING. De Borgemkesteii en Wethouders van Zierikzee doen te weten dat door den Raad dezer ge meente in zijne zittingen van den 14 November 1860 en 18 Sepcemberdezes jaars, is vastgesteld het navolgende Reglement met Vrachtlijst voor het beurtveer tusschen Middelburgen Zierikzee, hetwelk in een bijvoegsel zal worden mede gedeeld. Brouwershaven, 24 December. Heden namiddag ten 2 ure keerde alhier van Middel burg terug de nieuw benoemde burgemeester dezer gemeente de heer J. il. Locker de Braijae die in handen van den heer commissaris des ko nings den vorige» dag den eed had afgelegd De ingezetenen hadden toebereidselen gemaakt, om hem feestelijk te ontvangen en dien dag tot een feestdag te maken. Het corps muzijkanten van Zierikzee was op verzoek van notabele ingeze tenen naar alhier gekomen om het feest op te luisteren. Verscheidene eerewachten een van burgers te voet en een van dames, die een sierlijk vaandel met het wapen der stad prijkende had den vervaardigd een van schippers met vlaggen en vaandels en een eerewacht te paard onder commando van den heer J. de Kater Jz.hadden pich naar de grensscheiding der gemeente bege ven, om den burgemeester aldaar op te wachten. Zoo werd hij in feestelijken optogt terwijl het corps muzijkanten den trein open de naar het stadhuisdat smaakvol met groen was versierd, geleid alwaar hij door den raad werd opgewacht en waar hij met eene har telijke toespraak die op gepaste wijze werd beantwoord, zijn ambt aanvaardde. De gemeente had een feestelijk aanzien. Het vlaggedoek was overal uitgestoken. Er waren eerepoorten op- gerigt. Des avonds werden er teertonnen ge- branden werd door het corps muzijkanten na eene serenade aan den nieuwbenoemden burgemeester en aan den afgetreden burgemeester de heer C. Lopse llocke, die op zijn verzoek eervol was ontslagen, gebragt te hebben ten huize van den logementhouder van 't Hofeen concert j gegeven hetwelk door een bal werd besloten, t Lang zal deze feestdag bij de ingezetenen dezer j gemeente in aangename herinnering blijven. Zierikzee 27 December. Gisteren avond had alhier een treurig voorval plaats, itel vijfjarig dochtertje >an P. C. v. d. Valk, hij een bekende uit spelen zijnde, hail hel ongeluk te digi bij het vuur te komen waardoor haar kleedje in brand geraakte. Slechts één persoon zich i" de kamer bevindende mogt het dezen nh-t gelukken het vuur uit to dooven. Heeds was het kind haif verbrand, toen er meerdere hulp kwam opdagen. Het kind is heden morgen aan de gevolgen over leden. He ontsteltenis en droefheid der ouders laten zich beter gevoelen dan beschrijven. In de eerste helft der maand November jl. is te Goes in een winkel ontvangen zonder te kunnen nagaan van wielteen twee-en-een-half- guldenstuk van 1862, met de beeldtenis van koning Willem III, en eenigen tijd vroeger in eene sociëteit aldaar, een vijf-en-twintig-cent stuk van het jaar 1848; en to Hplsteen twee- frankstuk met de beeldtenis van keizer Napo leon III, van 1853 zonder dat de uitgevers zijn i kunnen opgespoord worden. Al deze stukken hebben het voorkomen van valsch te zijn; de beide Nederlandsche munt stukken zijn alleen te onderscheiden van de ech ten aan de blaauwaehtige en het Fransche munt stuk aan de koperachtige kleur. Hetmuntcollegie, zitting houdende te Utrecht, heeft in zijne vergadering van 3 Dec. jl. ver klaard dat genoemde 3 geldstukken valsch zijn. De heide kamers der staten-generaal zijn lot nadere bijeenroeping gescheiden. De eerste kamer zal vermoedelijk na weinige dagen weder vergaderen om de begrootingswelten te behan delen. Of zij daarmede vóór het einde van het jaar zal gereed zijn of dat in de behoefte van de dienst door andere maatregelen voorloopig zal worden voorzien is onzeker. Evenmin is er iels bekend van de voornemens van het ministerie. 7.al hel den koning verzoe ken andere raadslieden te benoemen of zal het door eene ontbinding van dc tweede kamer aan den koning voor te stellen beproeven aan hel bewind te blijven? Het antwoord op deze vragen zal welligt eerst na de beslissing der eerste kamer op de begrootingswetlen kunnen gegeven worden. Naar men zegt zal er spoedig eene wet in gereedheid worden gebragt ter vervaardiging ecner geheel nieuwe bronzen pasmunt en de daarstelling van bronzen stukken van 2'/, cents. Men verneemt dat de chefs der infanle- rie-korpsen door het departement van oorlog aangeschreven zijn om tol nader order geene korporaals van die korpsen meer bij hel leger In Oost Indie over Ie plaatsen. Velen weten reeds dal E niest fiétfan van zijne onderzoekingstogten uil Syrië is wederge keerd. Bit particuliere beriglett verneemt men thans dat deze beroemde schrijver eerlang een werk in liet licht zal zenden getiteld Het leven van Jezus." Overbodig zou het zijn Ie wijzen op de beteekenis van dit feit voor hen die met de geschriften van dezen voortreffelijke» geest, welligt de eerste van het bedendaagscho Frankrijk, bekend zijn. Men verneemt dat de heer Charles Pemy ijzergieter Ie Delfshaven als civiel ingenieur door hel Japansche gouvernement is aangesteld en in April aanslaande derwaarts zal vertrekken. De heer Regain{abriekant te Maastricht heeft voor de noodlijdende werklieden tc Leiden 100,000ponden steenkolen beschikbaar gesteld, welke binnen weinige dagen vrachtvrij naar Leiden zullen worden overgevoerd. Men schrijft uit Dordrecht van 24 dezer. Gisteren beeft de arrondissemenls-reglbank uitspraak gedaan in de zaak van de somnambules en magnetiseurs. De somnambule v. H, <n haar echtgenoot-magnetiseur zijn veroordeeld elk tol vijf geldboeten van ƒ25 en de wed. v. d. E. en P. J. M. ieder tol vier boelen van betzelfde bedrag. Men schrijft uit Utrecht van 24 dezer. Gisteren zijn aan de Kranskade bij het omhalen van een zwaren boom 2 kinderen van den heer Tmmermanio het Nijlpoortje daaronder geraakt hel eene was dood, belandere ernstig gekwetst. Uit Nijmegen meldt men van 21 December. De baron van Mulerl door de reglbank tol 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens op- ligtcrij gepleegd jegens eene vrouw met wie hij zich verloofd had, is inden afgeloopen nacht uil de gevangenis alhier ontvlugl. Zoo als men zich zal herinneren had hij zich reet.s vroeger door de vluglaan zijne straf onttrokken tol Ja', bij in eeu Overijsselscb dorp gearresteerd en naar Nijmegen overgebragt werd. Te Rttysselede is een veldwachter gestikt door een stuk vleescli dat hij wat te gulzig naar binnen wilde slikken.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 3