r MEISp.Yllfimi-AWMW.FOMS, Siuiteniandsche Tijdingen Zeetijdingen Ileurs- en üarktberigten. Advertentiën. Geldleeniiig. Yerkooping Esschen en Elzen Hakhout, V ervoer- Middelen 407/ DUITSCH LAND. Weeken 16 December. Hot Hongaarsclm vraagstuk verwikkel! zich meer en meer. In onze ofliciele kringen wordt veel gesproken van cene soort van memorandum door prins Augustus tie Crony Chanel het tegenwoordig hoofd van hel geslacht Arpad aan den keizer gerigt en dezen door tusschenkontsi van den prins van Metternich den Oostenrijkschen am bassadeur te Parijs geworden. Naar verze kerd wordt erkennen de ministers zelf dat dit geschrift een diepen ipdruk op den souverein gemaakt heeft ofschoon de inbond daarvan nog een geheim voor het publiek is. Men ducht nu dal de schrijver zelf weldra zijn memorandum openhaar zal maken, en dat de inhoud daarvan hel sein tot een algemcenen opstand wezen zal vooral indien het waar is dal de voornaamste voorstanders der Hongaarsche nationaliteit en van den prins de Crony Chanel in onmiddelijke gemeenschap met Garibaldi staan die zich altijd volgens deze geruchten ter beschikking der Magyaarsclie zaak gesteld zou hebben. Na de arrestatie des bestuurders van het bis dom Warschau heeft hel opperste gezag de superieure geestelijken der kloosters voor het langer gesloten houden der kerken verantwoor delijk gesteld. |)c pater gardiaan der Bernar- dijnen die geweigerd had zijne kerk open te stellen is gevangen genomen. De Griekschc kerk van St. Basilius is gewapenderhand,-ge opend en de waskaarsen aldaar zijn door sol daten ontstoken die de priesters tot het vor- rigten van de dienst gedwongen hebben. Aan hel bureau der hank en van het committé van financiën is eenc huiszoeking gedaan twee beambten zijn in hechtenis genomen en twee anderen gcvlugl. In Volhynie worden de ver volgingen verdubbeld de kerkers te Kiow en Zilomir zijn met gevangenen opgevuld. Veertig studenten der Universiteit van Kien zijn naar Siberie gezonden. Dat er veel hoop en vertrouwen noodig is om te onderstellen, dat wij de moeijelijkheden binnen een niet te ver verwijderd tijdstip zullen te boven komen zal vrij duidelijk worden, wan neer men het volgende in overweging neemt. Het deflict over het jaar 1859 bedraagt ruim 200 millioen fl. op de dienst van I860 is een tekort van 65,062,000, op die van 1861 109,500,000 en van 1862 1 10 millioen fl. derhalve over 18601862 ruim 284 millioen fl. Met eenige verbazing ziet men tegen dezen verbazenden schuldenlast op en stelt men zich onwillekeurig de vraag ter beantwoording: op welke wijze kunnen wij in staat gesteld worden deze schuld te delgen Men meldt uil Zevenbergen dat alle Ober- gespane ilie zich niet vóór de regering verklaren afgezet zullen worden. Personen die in de laatste elf jaren wegens slaatsmisdrijven ver oordeeld zijn, worden niet lol staats - of reg- lerlijke betrekkingen toegelaten. Het beiigldal Uusland tegen hel bin nenrukken der Oostenrijkers in Sullorina ge protesteerd heeft wordt bevestigd. Eenige regeringen hebben daarvan acte genomen. Mm twijfelt er aan of Frankrijk zich met het protest zal vereenigen. FRANRR IJK. Pakijs 21 December. Vnn regeringswege is in den Monilenr de volgende mededeeling ge plaatst die bij de bestaande spanning lusschen de regering en de geestelijkheid eenige opmer king verdient. «Pater Amélineau de betrekking van pastoor waarnemende in de gemeenten liougnaud en Saint-Scurin de Palennes in het departement der llenedon-Charenle is door het keizerlijke geregtshof van Politiers den 19 tiet. j!. lol 3 maanden gevangenisstraf en eene geld boete van 150 fr. veroordeeld wegens drie mis drijven. Hij had nl. 1. op den kansel hande lingen van de burgerlijke overheid gelaakt, 2. getracht de regering des keizers in haat en minachting te brengen en 3. eene maire in de uitoefening van zijn ambtsbetrekking beleedigd. Na zijne veroordeeling heeft hij Zr. Ms. goeder tierenheid ingeroepen bij een smeekschrift waarin hij zeer innig berouw over die handelingen be tuigt en dal door mgr. den bisschop van la Koebelle persoonlijk ondersteund is. De keizer aan den prelaat een blijk van zijfte hooge wel willendheid wenschende te geven heeft bij eene beschikking van 18 dezer aan pater Améliniau de hem opgelegdegev angcaisstraf kwijtgescholden." Ook ten aanzien van de nieuwstijdingen kan men zeggen dat zij elkander opvolgen maar volstrekt niet gelijken. Waren de kansen van den vrede in de laatste dagen schijnbaar ver minderd sedert gisteren zijn zij weder aan merkelijk toegenomen en 'l is een merkwaardig verschijnsel hoe dat op- en nedergaan van de publieke openie in verband staat met de tijdin gen, die van de overzijde van den Atlantischen Oceaan komen. Voorts wil men hier weten dat de heer Lincoln terugdeinzende voorde opgewondenheid der pu blieke opinie in Amerika en bevreesd voorde gevolgen van een vredebreuk met Engeland een nieuw middel tot verzoening zou hebben uitgedacht. Dit zou beslaan in het benoemen eener commissie zamen te stellen uil regtsge- leerden te Londen en New-York, aan welke de taak zou worden opgedragen om uitspraak te doen over de wettigheid of onwettigheid der handelwijze van commodore Willies. Hare be slissing zon kracht van wet hebben v oor beide regeringen. Men kan moeijelljk beoordeelen in hoeverre dit plan ernstig gemeend is, en of Groot—ilrittanje dal zulk een eerbied koestert voor de wet en de reglsvormen daartoe zou toetreden. In ieder geval komt hel voorstel aardig gedacht voor. Te Parijs brengen de veilingen van oud Sèvres-porcelein geëmaljeerde voorwerpen en fijn schilderwerk uil de Fransche school der 18e eeuw thans hooge prijzen op. In Parijs zal in den loop van het volgende jaar een hóiel worden geopend dat met het ameublement 20 millioen francs zal kosten. Behalve een groot aantal salons zal het 500 slaapkamers teilen. De logementhouder zal voor de inrigting van zijn etablissement 300,000 francs besteden. Dezer dagen heeft te Ilaout, bij Condom op eene boerderij een ernstig, maar voorzeker in zijne soort zeldzaam voorval plaatsgehad. Eene oude vrouw hoedde eene talrijke kudde koeijen een hunner wilde zich op een naburig land be geven; de vrouw wilde zulks voorkomen maar in haren ijver raakte zij het dier waarschijnlijk in het oog, woedend vloog het op haar aan nam haar op en wierp haar in de hoogte. Toen zij weder op den grond lag, rende het dier an dermaal op haar losmaar gelukkiglijk namen thans de overige koeijen de verdediging der oude vrouw op ach. Zij omringden en beschutte- den haar voor eiken aanval. Hevig gekneusd lag zij eenige minnten ter nedertoen toevallig eene vrouw uit de buurt voorhij kwam deze zag dat de oudste koe bezig was eene wonde te lek ken welke de hoedster inliet aangezigt bekomen had. De gekwetste is bijna honderd jaar oud, doch verloor geen oogenblik haar bewustzijn men heeft eenige hoop haar in het leven te zullen kunnen behouden. Uit Marseille wordt het volgende ge meld: Verscheidene Amerikaansche handels schepen zijn op dit oogenblik te Genua in vei ling. Vijf of zes zaken van deze soort zijn reeds afgedaan. De verkochte schepen verkrijgen dadelijk eene nieuwe nationaliteit. Dit bewijst dat de Amerikanen eene aanstaande vredebreuk met Engeland te gemoet zien. Uit Madrid schrijft men dat de beroemde paardentemmer Rarey de eer genoten heeft om in de manége van het paleis in hel bijzijn des koniugs en der koningin proeven zijner be kwaamheid te geven en bij die gelegenheid het volgende verrigtte: hij trad een hok binnen wervaarls een zeer wild en koppig paard uit de koninklijke stallen was overgebraglvertoonde hul de palm zijner liand en legde vervolgens, zonder de oogen van het dier af te wenden de hand op de kop daarvan liet het de tong uitsteken legde hel den toom aan bragt hel naar de manége over dwong het daar op de knieën en met den huik op den grond le vallen en tergde hel op allerlei wijzen maar zonder dal het zijnegedwonge houding een oogenblik verliet. De koningin heeft daarop de opvoeding van tw ee prachtige maar uiterst wilde paarden den heer Rarey toevertrouwd. G Pi O O T-B R1T T A N IS I E N Londen, 19 December. tie Amerikanen, die hier ter slede wonen schijnen het er voor le houden dal het niet lol oorlog met Engeland komen zal zelfs niet wanneer lord Lyons Was hington verliet. De tijding van het verbranden der Harvey Birch zeggen zij is in Amerika ontvangen op eene wijze, die duidelijk doet zien, dal men daar le lande volstrekt niet ge zind is zich hij de ee rste'gelegenheid de beste vijandig te loonen jegens Engeland. De ferme houding van Engeland en de sympathie die men hier uit Frankrijk ondervindtzullen op het kabinet vau Washington een gunstigen in druk maken die meenen zij nog ver sterkt worden zal door den goeden raad van generaal Scoll en de brieven van den Aincri- kaanschen minister te Londen De heer Turlow Weed, zoo als men weet een man van invloed in Amerika en van wege de Amerikaansche re gering met eene bijzondere zending belast heeftnaar men verzekert ook in bevredigen den zin geschreven aan een aantal leden van den senaat, ^ij gelooven dus dat de regering locgeven zaltenzij men om het gelukkig be zit van twee oproermakersde geheele zaak waarom de oorlog met hel Zuiden begonnen is zou willen opgeven want de Noordelijke repu bliek kau onmogelijk tegelijk legen hel Zuiden en legen de magt van Engeland kampen. Aan het ministerie van huitenlandsche za ken is van Hr. Ms. consul te Lissabon eene nota ontvangen kennisgevende dal in du haven van itenguela (West Africa) sedert i October gele koorts heerscht. lieden morgen zijn twee balaillons van de garde te zamen 1630 man van Londen per spoor naar Southampton vertrokken, teneinde zich in le schepen aan boord van de Param ten de Adriatic. De Adriatic en de Parana zullen weldra (het eerste mot 1500 tnan troepen aan boord) Sout hampton kunnen verlaten. Te Woolwich is hevel ontvangen zoo spoedig mogelijk 10 Armstrong lOOponder kanonnen voor Canada in le schepen. De ilornïng-Posl ontkent, dat de Ameri kaansche gezant eene vredelievende depêche zou ontvangen hebben en zegt dat de depêche aan den heer Lyons in zeer gematigden toon is ge steld geweest. Men schrijft uit Portland van 7 dezer. In de zitting vau den senaat op 5 December heeft de heer Chandler uit Michigan eene parle mentaire enquête voorgesteld omtrent de oor zaken van den tegenspoed te Bull's Bun en Ball's Bluf. Een amendement om dit onder zoek ook tot de veldslagen bij Springfield, Lexington en WHsod's Creek uit te strekken werd verworpen en daarop de verdere behan deling uitgesteld. ALGEMEEN Gevestigd te Itotterdam. Goedgekeurd door Z. Mden Koning. Beschermheer de Edel Achtbare Heer J. F.HOFFMAN. In de vergadering van DEELHEBBERS is de 86 KKS5 over bel 33e jPoiivlsf a»r eindigende ultimo Junij 1861 door de Direc teuren P. K. GöRLITZ en F. H. BATEN- BUBG gedaan welke Rekening eenparig is goedgekeurd. Daaruit blijkt dat in dal jaar aan 88 Vrouwelijke Personen ca. 20,000 aan Jaarwedde is uitgereikt zijnde 400 meer dan vorige jaren. Dal deze Jaarwedden allen zijn gedekt mol ("370,000. Inschrijving 21/, pCt. Nationale Schuld zoodat trekkende Personen volkomen gewaarborgd zijn. Dat het Kapitaal van het Fonds beloopt f488,()(>0. Inschrijving 2'/, pCt. en derhalve over het Boekjaar met f 24.000 Inschrijving is vermeerderd. Dat hel getal Leden toenemend is en de Contributie in dit jaar f 1700 meerder bedroeg dan over het vorige terwijl de kortingen op de Contribution dooréén reeds ruim lOpCt, beloopen. De ondergetekende vestigt de aandacht van Belangstellenden op dit Fonds dat volkomen in staat is om onafhankelijk van eenige Contributie van Leden aan na te laten Vrouwelijke Be trekkingen een Étrov:3 ëto- <8eltt .Sjstas'i;f SrS te verzekeren en zaf gaarne de verlangde inlichtingen geven. Zierihzee 23 December 1861. De Agent van bovengenoemd Fonds J. G. BETHE. Den I9k1 December is te Wight aangekomen Marinus Willem kapt. van Duyri van Aertkzée naar Batavia, (alles wel.) JONGSTE TIJDINGEN Van de Poolsche Grenzen, 23 December. De arrestatien in de Poolsche provinciën worden op groote schaal voortgezet. Er zijn 12 geeste lijken naar Siberie verbannen. Kerknieuws. Aangenomen het beroep naar do Ned. Her vormde gemeente te Middelburg door ds. J, P. Nonhebei pred. te Vaassen. Leveranciers, Ambachtslieden enz., worden beleefdelijk verzochtom uiterlijk voor of op 31 December a. s,, hunne Rekeningenlaste den ondergeteekende in te leveren. YAerikzee, 20 December JL81> 1 J. L. de JONGE. Prijzen der effecten te Amsterdam. deu 23 December (Mij. Nederland Werkelijke Schuld 2'/Jpct.. dito dito 8 dito dito 4 Amortis. syndic. 31', Rusland bij Hope 1798H816 5 dito 1828/1829 bij Stieglitz. 3de leen. 5 dito 6de leen. 1 855 5 Leening 18 II 3 Leening 18(50 dito f bij Hope 4 Cert, van ass. G Poolscheschalkist oblig. 4 Aandeel groote Kuss. spoorweg u 236 volgefourn. 5 Oostenrijk Weenerbank bij Goll.en Co. 5 dito dito 4 Metaliek 5 dito 21', dito, renté Amsterdam 5 dito nationale 5 Weener-aaud. a fi 500 ,l. 5 860 5 Portugal Buitenlandsch van 853 3 dito van 1856 a 1S59 3 Spanje Buitenlandsch 3 Binnenlandse!. 3 Buitenlandsch 3°/0 nn 2 '4 Vs »7»/4 90% Iüü3 4 100 91 V4 57% 4 7IV. 74V, f 187 23 53 V8 13'M 4 4:% 13'.. 467S 41 V,. Het DIJKSBESTUUR der Polders Oos- TER- en Sir-Jansland maakt bekend dat door hetzelve zal worden aangegaan eene Geld leeniiig van twee duizend vijf honderd guldens f 2500) en dat de voorwaarden j derzelve ter lezing vóór liggen ten Kantore van den Ontvanger-Griffier te Zürikzee. Oosterland 21 December 1861. Het Dijksbestuiir voornoemd, JBOU.Y1 AN Hjkg raaf. W. MHde JO N G EOntv.- Griffier van extra zwaar aan het Ganteiweegjeonder Oosterland, ten verzoeke van Mejufvrouw de Wed. KELLER, op Vrijdag den 3 January 1862 ten overstaan van den Notaris J. M. BOUVIN. 210ste aïaaTS-IOTBHIJ 5de Klasse. Ssle Lijst. No. 19511 ƒ2000: ito. 3489, 6369 7181 en 18255 ieder 1000. ROTTEBIUM, 23 December 1861. TARWE, Zeeuwseh Vlaamsch en Overmaasche; ofschoon door de'aanstaande invallende feestdagen vele marktschuiten ontbraken en daardoor de toevoer merkelijk minder was dan vorige weken bestond er zoo weinig vraag dat zelfs tot 25 c. lager slechts gedeeltelijk kon opgeruimd worden goede en puike f 11,50 a f 12 mindere f9,50 a f 11,25 Jarige van f 10,50 af 12. ROGGE, Vlaams en Overmaasche was de markt ook niet ruim voorzien, doch door '.veinig vraag 20 c. lager verkocht; dé beste van f8,70 a f9. GERST was minder ter markt, doch bestond daarvoor geen kooplust en werd het weinige verkochte 20 c. lager afgegeven de beste van f6,50 af6,70 zomer f5,30 a f5,90. 1IAVER, meerderaau en 20 c. lager moeijelijk te verkoopen korte f3,50 a f4,20. lange f2,50 a f3,50. ERWTEN, werden wederom 25 c. la ger verkocht f 12a fl.75; groote dito I' 12 a fM. PAAR- DENBOONEN., bij kleinen toevoer mede 20 lager van f7,80 a f8,80 MEEKRAP werd heden weinig geveild; vraagprijzen ge heel 'als vorige week én daartoe weinig kooplust. dienst tussches! Middelburg van Middelburg Honderd. 26, 's morg 7 Zondag 29, 8% Dingsdag31, 5 Pa; Woensdag Vrijdag Maandag en Rotterdam. Rotterdam: 25, '8 morg 93/4 27, 10V4 30, l)e diligeuce zal vau Zierikzee 2 uren na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburgen vail Middel burg naar Rott. J/2 uur na deafvaart der stoomboot rijaen Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de T os. V*

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 2