Woensdag 23 December. 103. WOENSDAG5 k ZATURDAG. 186i Besturen en Administratie!» Binnenlandsche Tijdingen. ERIKZEESIMRANI i b o v ,v n \ik n r s-p n us. Per dr'ir tuinden *2,00. Franco per post f 2,25. Inzendivij ler Advert, daag ste vorenvoort O ure fsmorgens. CDIJNT: P III J S DER ADVERT E N TIEN. Gewone I 2'/, cents de regel. Geboorte-, Ouwelijks- et. Doodberigten van t 6 regels a f behalve beiV.egelreql 8,25 1,60 5,00 0,00 11.»0 0.00 0.»ü 1g,50 «."0 10'/. 1 os. Nationale HM.il it ie PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee j Gezien liet Koninklijk besluit van den 30 j November jl. Staatsblad no. 103), brengen ter kennis van belanghebbende bij de militie ingelijfde lotelingen welke krachtens deartt. 21 en 110 der wet van den 8 January 1817 Staatsblad no. 1), en art. 3 der wet van 27 April 1820, (Staatsblad no. 11), in verband met de artt. 91 en 94 der eerstgenoemde wet, in den loop van het jaar 1861, hetzij door overlijden van eenen vader of welmoeder, weduwe zijnde, of door eene plaats gehad hebbende r&rterlijke separatie of echtscheiding der oudersof ein delijk door overlijden van eenen broeder of broedersregt op vrijstelling hebben ver kregen en verlangen uit de dienst te worden ontslagen dat zij of bun vader voogd of ge- magtigde tusschen den lsten en 5den January e. k.daartoe schriftelijke aanvraag bij Burge meester en Wethouders der gemeente voor welke zij ziin opgetreden behooren te doen onder overlegging der noodige bewijsstukken en dat bij die liet ontslag niet vóór den 15 Januarij aanstaande, bij Burgemeester en Wet houders heeft aangevraagd en zijn regt daarop niet behoorlijk heeft bewezen wordt geacht voor dat jaar van zijn regt te zijn vervallen. En opdat niemand biervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 21 December 1861. Burgemeester en Wethouders voornd. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. EBMERINS, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen: dat heeren Commissarissen uit de plaatselijke School commissie op Vrijdag den 27 dezer maand, des namiddags 5 urein het Schoollocaal van den Hoofd-Onderwijzer L. Karueman eene zitting zullen houden ten einde de verzoeken aan te hooren en te beoordeelen die tot plaatsing van kinderen op de beide Tusschen-Scholen in deze gemeente, met 1 Januarij e k.door Ouders of Voogden aldaar kunnen worden voorgesteld. Zierikzee den 24 December 1861. B.C. CAU, Voorzitter, i. P.N. KRMERINS, Secretaris. Zterikzee 17 December. Gisteren avond werd alhier I eene vergadering gehouden van het alhier gevestigde departe- ment der maatschappij tot bevordering van nijverheid welke werd bijgewoond door 45 leden Na opening der vergadering I en mededeeling dat aan de besluiten der vorige vergadering gevolg ia gegeven wordt het rapport betrekkelijk de beplan king van duinen met houtgewas, dat in vorige vergadering Iwas uitgebragt, in behandeling genomen, en na discussie Ibesloten daarvan afschrift te zenden aan het hoofdbestuur, ■met uitnoodiging dat het trachte zoo veel mogelijk nut daarvan te hebben. Daarna wordt door de commissie voor kunsten, handwerken, fabrieken, trafieken enz., beantwoordde vraag, in de vorige vergadering ingekomen „of er middel zou kunnen gevonden worden om het naar beneden rooken van schoorsteenen te voorkomen," alsmede de vraag, door het hoofdbestuur gedaan: „Wat bier wordt gedaan, om den handwerksman gedurende den winter werk te verschaffen." Vervolgens wordt overgegaan tot he; verkiezen van twee leden van het bestuur en écn lid voor elke der vier vaste com mission welkt* allen worden herkozen De vice-president, die als voorzitter fungeert, gaat hierna over tot de uitreiking der bronzen medaille aan de firma Or.h'vïan van der Vliet en Co en der eervolle vermelding aan den heer P. de Loozewaarmede het door hen inge- zondene op de tentoonstelling te Haarlem gehouden is be kroond en houdt daarbij eene toepasselijke aanspraak. Na de pauze verkrijgt jbr J. L. de Jonge het woord en otbindt met dankbetuiging de sub-commissie voor de alge- mcene Nationale Tentoonstelling te Haarlem en levert daarna eene bijdrage, geliteld bet gebruik en misbruik van het geld P zijnde eene vertaling uit het Engelscbe werk van Samuel Smilesgetiteld: „self help" Het uur te ver ver streken zijnde om de ingekomene stukken ter tafel te bren gen wordt de vergadering gesloten. Niruwicbkerk '23 December. Rij bes!ut van z. exc. den minister van binnenlandsche zaken van den 18 dezer is na afgelegd vergelijkend examen als onderwijzers-kweekeling aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem onder anderen ook toegelaten Willem Harman Lelie oud veertien jaren kweckeling te Nieu we» kerk tegen eene rijks toelage van f280 's jaars. Schkrpenissf. 21 December. Naar men verneémt begint de nieuwe dijk, die ten gevolge van den jongsten dijkval met zooveel moeite ~ën inspanning is opgeworpen nalr brnnen af te schuiven. Door Z. M. is aan jbr. mr. A. P.van Doorn van Koude lier ke met ingang van 1 Januarij 1 862, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van president van het provinciaal geregtshof in Zee land onder dankbetuiging voor de door hem in verschillende betrekkingen den lande bewezen diensten, en tot president benoemd mr. C. IV.E. Vaillanlthans raadsheer in dal hof. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orae van den Nederlandschen Leeuw mr A J. van Deivse raadsheer in het provinciaal geregtshofin Zeeland. Mer, schrijft uit Vlissihgen van 19 dezer. De gevreesde oogziekte begint ook hier te heerschen. Ten gevolge van eene inspectie aan boord van het wachtschip zijn verscheidene of ficieren en manschappen bevonden door die kwaal aangetast te zijn, en ongeschikt geoor deeld hunne dienst- waar te nemen Om dezelfde reden zal ook weder een der adelborsten van de korvet Prins Maurits de reis niet mogen mede- maken Door de Ned. Handel-Maatschappij zijn bevracht 4 schepen als 3 voor Amsterdam en 1 voor Schiedam. De lieer FredH. Hemming consul van Venezuela in Londen weêrspreekl ten stelligste het berigt van Peuterdat eene Hollandsche vloot van elf schepen voor Laguayra zou zijn verschenen om satisfactie te vragen voor be- leediging der Hollandsche vlag. In brieven dd 22 November (5 dagen dus na aankomst der vloot) uit Venezuela door hem ontvangen wordt van deze zaak volstrekt gecnc melding gemaakt terwijl daarentegen de mi nister van builenlandschc zaken hem op dien datum schrijft wij hebben meer grond dan ooit te voren om op den vrede te hopen." Thans deelt de consul mede dat twee dagen voor het vertrek van de mail een decreet is uit gevaardigd houdende dat alles wat in betrek king staat tot de katoenleelt vrij zal zijn, niel slechts van invoerregtmaar van elke andere belasting dal op de katoen zelve geen uitvoer- regtcn zullen worden geheven en dat alle buiten landers die zich in Venezuela op de katoen- teelt willen toeleggen de voorregten en be scherming der wet van 18 Mei 1855 zullen ge nieten en bovendien vrij zullen zijn van alle lands-dienst. Ook zal hun vrijdom van regten worden gegeven voor al het huisraad en de kleederen die zij wunschen mede te brengen ook ai ware dit nog geheel nieuw en ongebruikt. Volgens depêche van de Rata*iasche Handels-Vereenigingdd. 14 November, was het op Java rustig. De tijdingen van Banjer- inassing waren gunstigop sommige punten hadden de oproerlingen met hunne volgelingen zich bereid verklaard in onder werping te komen. Men leest in de Amsterdamsche Courant het volgende Onze Parijsche correspondent schrijft dat Frankrijk in den eventueel uit te barsten oorlog tusschen Engeland en Nonrd-Amerika onzijdig blijven en zich slechts bepalen zal tot het afzenden van kapitein ter zee Tricaut rnet een klein eskader naar de Noord-Amerikaanscbe wa teren met lasl de belangen der Franschen aldaar te beschermen. Algemeen winl het gevoelen veld dat zelfs al wordt de zaak der Trent ge schikt Lngeland bij zijnen anderen eisch dat ni. de blokkade der zuider-ba vens voor niel geldig worde verklaard zal volharden. De verhouding tusschen de Unie en de Euro- pesche staten wordt in de olliciële bescheiden te Washington aldus opgegeven. Ofschoon hier in den legenwoordigeri lijd gesproken wordt bedoelt men natuurlijk den veriedenen tijd: cc Lngeland bezit of toont geene sympathie voor de Vereenigde Staten maar veel meer hel tegen deel. Frankrijk heeft zich niet welmeenend ge toond maar minder kwetsend gehandeld dan Engeland. Oostenrijk was vriendschappelijk en verklaarde onmiddeiijk dat het den rebellerenden bondstaat niet zou erkennen. Pruissen en al de Duitsche bondstaten zijn eveneens welgezind. Bus- land heeft vriendschap aan den dag gelegd doch wenschte een einde aan den krijg gemaakt te zien. Belcjie is weifelend en lijdzaam. Nederland is ge zind Lngeland te volgen doch op eerbiedigen afstand. Italië gloeit van deelneming voor onze regering en voor de vrijheid. Spanje helt on miskenbaar tot de republiek van Jefferson Davis over doch gaat niet beleedigend tewerk. Dene- marken is welwillend gezind. De paus die wel is waar verklaart dal zijn bewind niet tot hel tijde lijke behoorten hij zich dus met geestelijke aangelegenheden b czig houdt zou zicli uogtans indien hij zijn gevoelen moest zegden zich als een goed t.hristcn aan de zijde van wel en orde scharen." Onder dagteekeniug van 18 December 1861 hebben gedeputeerde staten van Noord- Holland, bij eene breed gemotiveerde uitspraak het besluit van den raad van Haarlem van 4 December II. vernietigd, en de toelating vanjhr. M. Salvador als lid dier vergadering. Het provinciaal geregtshof van Gelderland beeft 3. J. IV. wonende te Velp houtzager van beroep, beschuldigd van opzettelijke brand stichting in een gebouw waarbij te voorzien was dal menscbenlevens in gevaar werden ge- bragt schuldig verklaard en veroordeeld lot de straffe des doods. Door de Nieuwe Noordbrabander wordt hel volgende medegedeeld «Van goederhatid vernemen wij dat het klooster van St. Agatha onder Cuyck in Noordbrabant, met ap- er. dependenlien door de eerw. paters kruisbeeien van bet rijksdomein is aangekocht en dat de noodige bescheiden tot den koop en verkoop reeds gepasseerd en afgegeven zijn.'' Bil beiden berigt men aan bet Nieuw dagblad van 's Gravenhage dal de heeren Driessen en van Wensen reeds een aantal hunner werk lieden die belast waren met hel graveren der koperen platen en cilinders voor da katoen- drukkerij in bet werk hebben gesteld en plan hebben spoedig met de opruiming der over blijfselen en den herbouw van de katoenfabriek een aanvang te maken. De algemeene belang stelling die er bcerscht tan aanzien van dezen gewigligen tak van industrie en ook het onheil dat hein trof, bewijst wel boe veel waarde men daaraan hecht voor de plaatselijk" welvaart. Nog staal men verbaasd dat de verschrikkelijke brand niet meer schade aan tie omliggende ge bouwen heeft loegebragl, te oordeelen naar den uitgestrekten en scbikverwekkeuden vuurpoel dien de fabriek vertoonde en den hevigen wind die er woei. Voorzeker is dit te danken aan de goede maatregelen door be bestuur der brand- blussching genomen. Uit Kampen schrijft men van 18 dezer, lil den nacht van zaturdag op zondag is schipper B. T. Jansen komende van Sneek met een zwaar geladen schip met steenkolen kool eo rapen bestemd naar \leppel op hel zooge naamde Rughol gestrand. Des morgens weid hij door de loodsen aan het Keleldiep gezien hebbende een sjouw in den mast waarop zij hem dadelijk Ier hulp snelden. au boorU komende vernamen zij dat het schip lek was geslooten en bereids veel water in bad. lie schipper en knecht hadden reeds een gedeelte der lading over boord geworpen en waren zeer afgemat door bet aanhoudend pompen. Het mogt echter nu met inspanning van alle krachten gelukken het vaartuig af te brengen en men kwam daarmede des namiddags ten t nre met veel water in het ruim bij het loodshuisje aan wal waarop hel schip zoo goed mogelijk digt gemaakt en bel water er uil ge pompt werd. Men schrijft uil llarlingen van 19 dezer. Uit hoofde van de onrustige genwderen van het volk dat in de laatste dagen sterk aan het bedelen was bij de voornaamste!) wegens de duurte der levensmiddelen zijn de noodige voorzorgen legen onverhoopte oproerigheid ge nomen. Heden voormiddag werden alhier 30 manschappen, onder geleide van een luitenant van hel 8ste regemeni infanterie, ingekwar tierd, wier verblijf men hoopt dat van langen duur zal zijn. In de nabijheid van Meppol is een bruids paar dat ter huwelijksvoltrekking reeds met de noodige getuigen op hel gemeentehuis aanwezig was weder ongetrouwd vertrokken. foen de ambtenaar van den hurgelijken stand tot het voorlezen van het formulier zou overgaan vraagde de bruidegom aan zijn aanstaanden schoonvader of hij ua zijn huwelijk met zijne vrouw hij hem kon blijven inwonen en toen deze zulks niet beloven wilde besloot de jong man zijn huwelijksplan te laleu varen. In het loopende kwartaal zijn reeds 53 gepasporteerde buitenlanders van Indië uit Harderwijk verwijderd en daar er dagelijks uit Indië terugkomen zoo vindt de autoriteit liet raadzaam dat zij met kracht over de grenzen worden gehouden, als hebbende zij geene mid delen van bestaan. (Arnh. Cl.) Te Antwerpen is wederom het entrepot Saint-Felix de plaats van een verschrikkelijk voorval. Een zeer hooge muur is ingestort waardoor een twintigtal werklieden bezig met wegruimen van puin daaronder zijn bedolven. Reeds zijn vjjf lijken van onder de puinhoopen gehaald waaronder dat van den heer Strops opzigter van een aannemer van publieke werken daar ter stede. Men is ijverig bezig de ongelukkigen die nog niet bezweken mogten zijn te redden hetgeen dan ook met betrekking tot sommige slagtofïers van dit ongeval is mogen gelukken.

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1