Zaturdag 21 December. WOENSDAG ZATURQAG. S°. 102. 18t5i Besturen en Administratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandscbe Tijdingen ■ae— .4 BONN E ME N TS-P RIJS. Per drie a tanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending ler Advert.daagsle voren, uoorlO ure'smorgens. VERS C HIJ NT-. site P Rl J S DER ADVERTENTIE N. Gewone 121/, cents de regel. GeboorteHuwelijks- en DooAher'igteu van 16 regels a f\ behalve hetZegelregt, BER.ENDMAR.IN G. De Burgemeester van Zierikeee maakt bekend: dat het kohier voor de belasting op liet personeelnegen maanden regtno. 5 van de/e gemeente, dienstjaar ISfi'/» op den 1 1 dezer maand door den heer Commissaris des Konin is in deze provincie executoir verklaard, op heden wordt gesteld in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen in deze ge meente ten fine van invordering ingevolge de wet. 'Aieril-eee den 19 December 1861. B. C. CAU. Middelburg, 18 December. De heer Beermann gaf gis teren zijne aangekondigde soiree waarop hij weer schitterende proeven van zijn improvisators talent aan den dag legde. Zijne voordragten bepaalden zich niet tot gedichten met op gegeven eindrijmen en acrostichonsmaar onderwerpen van ernstigen en luimigen aard door het publiek gekozen werden door ^hem met groote uitvoerigheid behandeld. We geven slechts een paar nommers op van zijn uitgebreid programma. Door een der aanwezigen was als onderwerp opgegeven: de dood van prins Albertén de improvisator was onmiddelyk gereed om in schoonen dichtvorm eene waardige hulde te brengen aan den prins dien hij als een krachtige steun voor Engelands koninginbevorderaar vaa wetenschap eu kunst en een voortreffelijk mensch voorstelde. Een andere zijde van des heeren Beermanns zeldzame gave vertoonde zich toen hij een blijspel voordroeg over het opgegeven onderwerp „Oude liefde roest wel" waarbij het gepaste gebarenspel den levendigsten indruk dien het maakte niet weinig verhoogde. Als proeve van ware geestigheid moet vooral genoemd worden zijne hulde aan de vrouwen. De toehoorders werden verzocht cenige gebreken op te geven die het vrouwelijk karakter soms ontsieren. Maar en hoe kon het anders bij een publiek als het Middelbnr^scbedat de pligt van wellevendheid zelden uit het oog verliest de oogst was gering. De improvisator redde zich echter meesterlijkde weinige min loffelijke eigenschappen die schoorvoetend voor den dag kwamenwareu hem genoegzame aanleiding tot menigen fijnen zet en gepast kompliment. (M. Cour.) Ten opzigte van deu brand die jl. vrijdag te Leiden ge woed heeft verneemt men nog nader dat hij is ontstaan door het barsten vaneen ketel met terpentijn gevuld waarbij een der werklieden aanmerkelijk gewond werd. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren. I e Middelburgsche Courant meldt dienaangaande nog het volgende „Deindruk, dien het onheil hier te weeg gebragt heeft, is zeer grootniet alleen dat het't algemeen onderwerp der ge sprekken van den dag ismaar een ieder is diep begaan met het lot der 750 werklieden die op de fabriek werkzaam wareD en hierdoor zoo langen tijd en dit bij het naderen van den winter, als het ware broodeloos zullen zijn. Opmerkelijk en treffend was de stilte die tijdeus den brand onder de ontelbare menschenmassa die op de been was heerschte die joelende luidruchtigheid, anders bij dergelijke voorvallen bij de menigte zoo gewoon werd nergens waargenomen. Het denkbeeld van het houden eener collecte ten behoeve van de werklieden der fabriek was Mj velen onmiddelijk opgekomen. Zondag 11. vereenigden zich eenige ingezetenen met dat doel tot eene commissie en maandag heeft aan de huizen der ingezetenen die collecte reeds plaats gehad. De kapitale opbrengst van 5090 die men niet had durven verwachten is waarlijk wel een be wijs der algemeenedeelneming in het lot der ongelukkigen Van eene andere zijde wordt nog het volgende gemeld „Men zal deu omvang van de ramp welke Leiden'door het afbranden van de fabriek van den heer van Driessen trof beter kunnen beoordeelen wanneer men verneemt dat deze fabriek, door den ruimen voorraad katoen aldaar voorhanden ook bij het voortduren der blokkade der Zuidelijke havens in Noord-Amerika, gedurende een gansch jaar had kunnen blijven werken terwijl andere soortgelijke inrigtingen reeds thans halve dagen of zelfs geheel gesloten zijn. Een vol jaar zal er in ieder geval verloopenvoor dat de fabriek weder zal op gebouwd ziju- De 700 personen die aldaar arbeidden, zijn voor een groot gedeelte voorshands in Leiden overtollig; men ziet geen mogelijkheid om hun- eene broodwinning te verschaffen ter vergoeding van die welke zij verloren. Zullen zij dus welligt een vol jaar, in de liefdadigheid van hunne natuurge- nooten een middel van bestaan moeten vinden Wij willen op deze vraag niet eens antwoorden dat het hoogst, bezwaarlijk zou 2ijn om het daartoe vereischte geld alhier in te zamelen j wij verdenken onze medeburgers ganschelijk niet van onbarmhartig heid doch meenen integendeel dat te vele beurzen soms hier gelijk elders onberaden geopend worden maar wij ge- looven dat het voor de hulpbehoevenden een groote ramp zou zijn gedurende geruimen tijd niet te werken en toch te eten; zij zouden er door gestemd worden tot luiheid ongebonden heid, en ongeschikt zijn om na korter of langer tijdsverloop den arbeid te hervatten. „Maandag is er reeds eene collecte volbragt. Men wilde, terwijl iedereen onder den levetidigen indruk van het gebeurde was een beroep op de liefdadigheid doen. Deze maatregel bragt ongeveer zes duizend guldens op juist genoeg om aan de van werk beroofden gedurende veertien dagen hun gewoon loon uitte betalen. Wat te doen, wanneer dat geld verteerd zal zijn Gelukkig worden onder de 700 personen die op de fabriek van den heer van Driessen arbeiddenslechts 120 volwassen mannen gevonden de overigen zijn kinderen en jonge deernen. Deze laatste bragten iederen betaaldag hun loon in het ouderlijk huisde famieljes gewoon aan de ontvangst van dat geldzullen het gemis er van diep ge voelen. Wat de mannen uit genoemde fabriek betreft ver zekert men mij dat zijgelijk in den regel alle fabriek arbeiders in ons land nagenoeg ongeschikt zijn tot eenig ander werk dan datgene, hetwelk zij gewoon zijn te verrigten. Het zal dus welligt hoogst moeijelijk vallen hen aan publieke werken b. v aan de op handen zijnde spoor-werkzaamheden te doen deel nemen. Wijst zulks niet op een groot gebrek in den toestand onzer fabriekarbeiders Zij zijn mager en bleekslécht ontwikkeld zoo wel naar den geest als naar het ligchaam. Reeds vroeg worden zij gewend aan een niet zwarenmaar op den duur uitputtenden arbeid. Onderwijs hebben zij voor het meerendeel.nooit genoten. Het is te hopen dat de kinderen, die door het afbranden der fabriek van werk beroofd zijn den ledigen tijd zullen te nutte maken. Men zou ze daartoe kunnen dringen op de volgende wijze laat hen deelen in de giften die reeds ingezameld zijn en nog volgen zullenmits ze de school bezoeken. Laat hen geld verdienen op schoot, gelijk zij vroe ger geld verdienden inde^fabriek Zij z'elven én de maatschappij zullen er by winnen. Reeds herhaaldelijk is er op gewezen dat men in ons land tamelijk algemeen de opvoeding der fabriek- kinderen geheel verwaarloost. Onvergeeflijk zou het zijn niet alle middelen aan te wenden om in dit groote gebrek te voorzien." Volgens telegram is te Londen bij het admiraliteiis-hof uitspraak gedaan in de zaak der aanzeiling van hel ie Rotterdam Ie huis beboo- rend schip Constance en het Arnerikaansch schip Samson. De Conslnnce is daarbij geheel vrijge sproken en de Samsor. lol betaling van alles ge- condemneerd. De kadet P. die een zijner kameraden op de mili'aire academie Ie lireda met een dolk mes eene verwonding heeft loegebragtis door den krijgsraad veroordeeld lol eenzame opslui ting gedurende den lijd van één jaar. Naar men vcrneemi zal hij van dit vonnis in hooger beroep koim-n. Lil Steen wijk schrijft men van 14 dezer. Gisteren is zekere ff. ilfin hechtenis genomen in gevankelijk naar Zwolle vervoerd. Deze persoon wonende in de gemeente Steenwijker- wold wordt verdacht zijn woonhuis moed willig te hebben in brand gestoken. Uit Arnhem schrijft men van 15 dezer. De personen door de rijks-veldwachl van ISarneveld alhier gevankelijk hinnengebragt zijn de arbeiders K. en v. de P. verdacht met hunne vrouwen gedurende cenigen lijd poging tot vergiftiging te hebben aangewend op bonnen schoonvader ie Gardebroek door hei vermen gen van luciferskoppen in de karnemelk alsmede van kindermoord. Men zegt dal zij reeds tot bekentenis zijn gekomen. Ook de vrouwen worden hier verwacht. Omiieot de vergiftiging welke op de Veluwe heeft plaatsgehad meldl de Arnhemsche Courant thans nog hel volgende De politie is op hel spoor gekomen van eene vergiftiging welke gedurende 6 maanden gepleegd is door 2 dochters en 2 schoonzoons op hunnen vaderen stiefvader. Is men wel nnderrigt dan zou deze zaak zich aldus hebben toegedragen De genoemde per sonen bewoonden lu zamen eene kleine boer derij. De kinderen wenschlen zeiven eigenaren daarvan te worden doch de vader bleef te lang leven en stelde hun geduld Ie zeer op de proef. Daarom overlegden de broeders en zusters onder elkaér om tien 75jarigen vader mei luciferskoppen een zacht einde te bezorgen Het geneesmiddel werd in de pap toegediend. De vader onder vond wel schadelijke gevolgen inaar bleef leven. De justitie doel onderzoek. De be klaagden zoudeu reeds schuld hebben beleden. Uit 's Hage meldt men van 17 dezer. Dat er in deze eeuw van beschaving nog menschen gevonden worden die aan spoken heksen en tooverijeii gelooven bewijst een proces dat op heden voor het provinciaal gereglsliofin Zuid- Holland is behandeld. Voor dit hof stond teregl een zeventigjarige «oudroest" uit Delft be schuldigd van opligting en bedrog, alsmede van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en wel door zich uit te geven voor wonder doder professor er, wat niet al. Talrijke be zoekers ontving de professor in Delft zij bragten getrouw een flesch mede gevuld nvt al wal een wonder-docter niet onberen kan otn scheikundig ifi onderzoeken. Dikwijls ook meende de palienl zelf behekst Ie zijn. Dan deed de docler hem onderscheidene vragen en gaf hem ten slotte een zwart porder om ie te nemen met een weinig stroop Dat poeder be stoud uit ijzer- en kopervijsi ivermengd met welzand, door hem gekocht in do geweermakerij te Delf; en voor 'leze behandeling eu levering vorderde hij f 2 a ƒ3. De patiënten kwamen van wijd en zijd naar den aeskulaap lunpen met de flesch in de zak terwijl sommigen de dwaasheid hebben gehad te gelooven dat zii door zijne kunst, (wel ten bewijze dal de ziekte meestal in hunne verbeelding was gelegen) waren genezen. De regtbank veroordeelde hem lot één jaar gevangenisstraf en zeven geldboeten elk van f25. De heer advocaat-generaal vorderde dezelfde strafbepalingde advocaal van den apellant rar van Bardie, verzocht oen geringe straf. Ifet hof zal uitspraak doen op den 24 dezer maand. Als eene zeldzame voorkomende bijzon derheid inag worden vermelddat oen police- dienaar Ie Kampen binnen den lijd van 21 maanden drie vrouwen door den dood verloren heelt. Men schrijft uit Hoorn van 16 dezer. De onlauss medegedeelde zaak van heliv.koo-- pen onder oude papieren van twee Spaansche effecten door een arm koopman is thans tol eene schikking gekomen. De koopman, die j de bewuste stukken onder oud napier vnor 60 I centen had ingekocht heef: ze tegen eene he- j hoorlijke helooning weder aan den eigenaar af- gestaan. Gelurende de maand November II. zijn in de provincie Friesland aan de besmettelijke longziekte gestorven 20 eu afgemaakt 21 run deren. lu dezelfde maand -au i860 was het getal gestorvenen daarentegen 58 en dat der afgemaak'e 41Van 1 laouarij tot den laatslen November 288t zijn er in het geheel gestorven of afgemaakt 1349 runderen, legen 1958 in het zelfde tijdvak van 186 In de maand November jl. werden de runderen van 27 slailen of weiden door de longziekte aang"last terwijl daaren tegen die van .dé stallen of weiden gezond zijn verklaard. Men schrijft uit Doesborgh van 14 dezer. In deze week had m het naburige gehucht 01- burgen een treurig ongeval plaats. Vier kin deren speelden ouder een gemalen hooiberg die tegen hoog water op palen gezet was. Wel ligt ten gevolge van hel slooten tegen die palen stortte het hooi naar beneden en bedolf de kin deren toen men het had weggeruimd waren reeds twee overleden. Men schrijft uit Makassar van 12 dezer. Eergisteren was meu alhier weder getuige van de ontzettende gevolgen van eenea plotse ling opkomende moordlust bij een inlander (een goudsmid in de kampong Wadjo), die, naar men ons verhaalt, sedert cenige tijd lijdende Was aan hevige zenuwkoorts, lu den namiddag van omstreeks 4'/, ure stond hij eensklaps van zijne bedstede op, ontdeed zich van al zijue klee deren greep eene in zijne nabijheid liggende kris en bragt daarmede zijnen schoonvader zijne vrouwen zijne twee kinderen min of meer gevaarlijke wonden toe. Daarna ging hijnog steeds in Adams gewaad naar buiten ver moordde" onderweg eenen grijsaard en eenen jongman en na nog eene jonge tneid aan zijne moordzucht te hebben opgeofferd, werd hij door de menigte afgemaakt. Men schrijft aan de Soer. courant van Djoedja. liijgeloovigheid der .lavanen. Benige werklieden waren bez'g om het dak van een huis waarvan de pannen vernieuwd moesten worden, na te zien. Eensklaps ontwaard le een hunner, dat binnen het vertrek waarover het j dak geplaatst stond, alwaarzij werkzaam waren, liet portret van den sultan aan den wand hing. Door schrik bevangen want volgens hun idèe mogen zij zich niet boven hunne meerdere ver- beiTrw in den letterlijken zin des woords voor spel o zij elkander dat er nu spoedig een on- geluiv zou plaats hebben en waarlijk niet lang daarna slorte er een naar beneden nieltegen- i staande liet dak van geene buitengewone steilte was en er ruimschoots gelegenheid bestond om zich onder het eene of ander vast le klampen, i De overtuiging echter dal hem een ongeluk j inoest overkomen weérhield hem om van dit reddingsmiddel, waarvan als't ware zijn leven afhing gebruik le maken. Niet lang daarna overkwam aan twee anderen Javanen het zelfde ongeluk. Gelukkig zijn zij er echter allen zonder levcusgevaaren slechts ligt gekneusd afgekomen. De eigenaar van het huis was niettemin genood zaakt om het portret van den suilan weg (e nemen ten einde verdere ongelukken le voor- komeD. 1 FRANKRIJK. Volgens Le Pays wordt het getal soldaten, die met het einde dezes jaars naar hunne haard- steden zullen worden teruggezonden op 60,000 man begroot. Men schrijft uit Turijn van 16 dezer. De. Movimento deelt een brief van Garibaldi aan •ie algemeene vergadeiing der comvniités van het provedimeolo te Genua mede waarin het j volgende voorkomt Wij naderen de eiud- beslissing van het nationaal vraagstuk. In J weerwil der hinderpalen door onze vijanden door onze valsche vrienden en door vrees- 1 achligen die ons tegengehouden hebben op- I geworpen moeten wij er een einde aan maken. Laat de persoonlijke ijverzucht zwijgen dat j wij het oordeel over onze daden aan de geschie denis overlaten. Yereenigen wij oes nog naau- wer rondom den troon van den kouing edclman. Laat ons wederkeerig en plegtig elkander het punt der ontmoeting op hel slagveld op de flanken of nabij de spits van ons dapper leger aanwijzen. Dat leger zal andermaal waardige strijdmakkers in ons vinden. De broederlijke zamemvi rking van allen is bel onderpand der zegepraal." Garibaldi besluit zijr schrijven met een beroep op de commutés van het provimento en spoort hen tot krachtige medevverkiffg aan. Uil Napels wordt gemeld dat de bende van Cipriani te Cervinara is binnengedrongen en aldaar de magazijnen geplunderd, de gevan genissen opengezet en zeven gevangenen be vrijd heeft. blijkens berigten uil Konslantinopel van 11 dezer heeft Rudchi-pacha deu sultan aan gezegd dal 's lands toestand wanhoopig is en nimmer in zulk een neteligen toestand verkpord beeft. Hij erkent dat de fioantien in wanordo zijn het leger ontvangt geen suldij do pro-

Zierikzeesche Courant | 1861 | | pagina 1